• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak wrócić do udanego życia seksualnego po porodzie?

Justyna Piątkowska
7 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
O ile podczas ciąży wiele kobiet odczuwa zwiększone potrzeby seksualne, o tyle po porodzie stosunkowo często u młodych mam zanika libido. O ile podczas ciąży wiele kobiet odczuwa zwiększone potrzeby seksualne, o tyle po porodzie stosunkowo często u młodych mam zanika libido.

Po porodzie kobieta może utracić libido na długie miesiące. Instynkt macierzyński wypiera potrzeby seksualne. Jest to naturalna zmiana, którą tłumaczy się potrzebą pełnego oddania niemowlęciu.



Jak wyglądało wasze życie seksualne po porodzie?

Pierwsze miesiące życia dziecka to rewolucja dla całej rodziny, ale przede wszystkim jedna z największych zmian w życiu młodej mamy. Nauka pielęgnacji i komunikacji z noworodkiem, silna zależność wynikająca z regularnego karmienia, nieprzespane noce sprawiają, że kobieta może czuć się wyczerpana. Poczuciu "uwięzienia w domu" i osamotnienia sprzyja sytuacja, w której ojciec nie uczestnicy w życiu rodzinnym, poświęcając się pracy zawodowej. Rozwiązaniem może okazać się wspólny urlop rodzicielski. Jest to okazja do wspólnego przeżycia zarówno radości, jak i trudów pierwszych tygodni z maluchem. Zbliża młodych rodziców i uczy wzajemnej wyrozumiałości. Umocnienie więzi sprzyja również odbudowywaniu romantyzmu i stopniowemu powrotowi do życia intymnego pary.

Ulgą dla młodej mamy może być również wsparcie rodziny, przyjaciół lub niani. Przejęcie opieki nad dzieckiem i podarowanie kobiecie czasu na sen, spacer czy zadbanie o swoją urodę, z pewnością poprawi jej nastrój i pozwoli szybciej wrócić do pełni sił.

Połóg trwa ok. 6-8 tygodni - zarówno po rozwiązaniu siłami natury, jak i cięciu cesarskim. Jest to czas, w którym ciało kobiety regeneruje się po ciąży i porodzie - cofają się zmiany narządów rodnych, goją rany. W tym okresie zazwyczaj zaleca się rezygnację ze współżycia.

Po upływie tego czasu należy zapytać lekarza, czy z medycznego punktu widzenia, możliwe jest podjęcie pierwszych prób zbliżenia. Warto rozpocząć od pocałunków i pieszczot. Masaż erotyczny działa odprężająco i rozluźniająco. Pozwala na stopniowe badanie, czy dotyk nie powoduje dyskomfortu. Jeśli pod presją partnera, przy zbyt szybkiej próbie penetracji kobieta doświadczy bólu, istnieje ryzyko, że reakcja ta utrwali się. Stres psychiczny, lęk przed bólem powodować będą skurcz mięśni. Niemożność osiągnięcia pełnego podniecenia i bolesność okolic intymnych mogą stać się problemem przewlekłym.

Obkurczaniu macicy i szybszemu powrotowi do dawnej kondycji intymnej sprzyja karmienie dziecka piersią. Należy jednak pamiętać, że okres karmienia nie uniemożliwia zajścia w kolejną ciążę. Już przed pierwszym zbliżeniem, w pierwszych miesiącach po porodzie, warto wspólnie przemyśleć kwestię antykoncepcji. Pewne zabezpieczenie często uspokaja lęki młodej mamy i pozwala na nowo radośnie przeżywać bliskość seksualną z partnerem.

Niekiedy po kilku tygodniach prób współżycia, para wciąż ma wrażenie, że zmiany w budowie intymnej kobiety nie pozwalają cieszyć się seksem tak, jak przed porodem. Rozwiązaniem mogą okazać się tzw. "ćwiczenia Kegla". Regularny trening (rytmiczne zaciskanie przez kobietę mięśni dna miednicy) wzmacnia i uczy kontroli nad mięśniami okolic intymnych.

Skuteczność tych ćwiczeń zwiększa użycie tzw. "kulek waginalnych", które na co dzień należy umieszczać w pochwie na kilkadziesiąt minut. Utrzymywane w ciele siłą mięśni zwiększają elastyczność pochwy oraz wrażliwość na bodźce - pieszczoty partnera.

Bólowi podczas stosunku oraz, naturalnej w pierwszych miesiącach po porodzie, suchości pochwy zaradzą żele intymne.

Część kobiet, rozczarowana współżyciem po porodzie, decyduje się jednak na leczenie chirurgiczne. Zabieg plastyki narządów intymnych zalecany jest przez lekarzy w przypadku m. in. nietrzymania moczu czy zrostów pooperacyjnych. Schorzenia te powstają na skutek dużych pęknięć krocza podczas porodu, nieprawidłowego zszycia lub trudności w gojeniu rany. Powodują nie tylko bolesność współżycia, ale również dyskomfort podczas codziennych czynności - higieny intymnej, ćwiczeń fizycznych.

Decyzja o operacji plastycznej okolic intymnych (zwężeniu pochwy), wyłącznie z powodu braku zadowolenia seksualnego po porodzie, powinna być dokładnie przemyślana. Zabieg może nieść powikłania - bolesność narządów, a nawet osłabienie lub utratę możliwości odczuwania przyjemności seksualnej, spowodowaną niepożądanym uszkodzeniem unerwienia sromu. Zazwyczaj po zabiegu waginoplastyki niemożliwy jest również kolejny poród siłami natury.

Nierzadko przyczyną trudności w życiu seksualnym młodych rodziców są również trudne emocje mężczyzny, który towarzyszył kobiecie podczas porodu. Wielu panów wspomina to jako cudowne przeżycie, które wzmocniło więzi z partnerką. Często jednak widok cierpiącej rodzącej jest wspomnieniem traumatycznym. Może stać się źródłem lęku, niechęci do współżycia, a nawet trwałych zaburzeń erekcji. Warto więc dobrze przemyśleć decyzję o porodzie rodzinnym i uszanować uczucia i obawy partnera.

Do pełni zdrowia i udanego życia seksualnego najszybciej wracają pary, które nie zrezygnowały z życia seksualnego podczas ciąży (jeśli nie pojawiły się przeciwwskazania do współżycia) oraz jeszcze przed nią troszczyły się o swój związek i sprawnie rozwiązywały codzienne trudności. Warto pamiętać, że na seks wpływa przede wszystkim jakość relacji partnerskiej - wzajemne zaufanie, szacunek, pielęgnowana bliskość! Naturalne zmiany w wyglądzie czy sprawności fizycznej partnerów nie muszą mieć wpływu na spełnienie seksualne.

O autorze

autor

Justyna Piątkowska

psycholog, seksuolog, terapeuta.

Opinie (113) 8 zablokowanych

  • tragedia (3)

    u mnie zaraz po porodzie maz mnie odstawil na boczny tor, nie caluje, nie masuje nie robi nic zeby wzbudzic nasza intymnosc i choc troche pokazac szacunek i uczucie dla mojego wymeczonego ciala. dziecko stalo sie numer jeden a ja jestem jak zuzyta torba. i nic dziwnego ze nie chce mi sie wogole sexu z nim i nic z tego juz nie bedzie. niestety maz jest japonczykiem i dopiero teraz wychodzi z niego ich kultura a raczej jej brak w stosunku do kobiet. nie cierpie go i choc mamy 3 letnie dziecko rozwiode sie albo znajde sobie kochanka.tak nie mozna zyc!

    • 5 3

    • (1)

      Mało jest krajów gdzie kobiety darzy się takim szacunkiem, a matkom stawia się pomniki jak w Polsce. Szkoda tylko, że aby się o tym przekonać trzeba najpierw przejść gehennę z Arabem, Turkiem, Włochem, Japończykiem ... itd.

      • 6 0

      • tak, np. Centrum Zdrowia Matki Polki

        Inka, widzisz, cudze chwalicie a swego nie znacie

        • 2 0

    • wczesna pora jak na pisanie postów....

      ...czyżby tuż po małej przygodzie z rzeczonym kochankiem??

      • 0 4

  • Kobieta po porodzie powinna wyglądac jak Kate Moss

    i nie ma zmiłuj się.
    ha!

    • 0 2

  • ...

    Na wysoką jakość życia seksualnego wpływ mają m.in. mięśnie Kegla, o których warto pomyśleć już przed porodem, a nawet przed zajściem w ciążę. Jeśli jednak nie zaczęłaś ćwiczeń przed porodem nic straconego! Mięśnie te, podobnie, jak każde inne, można wzmocnić w każdej chwili poprzez regularne ćwiczenia.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Warsztaty dla dorosłych. I wszystko jasne!

20 zł
wykład, warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane