• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Lekarze z Gdańska z pierwszą w kraju robotyczną operacją przepukliny

Piotr Kallalas
9 maja 2024, godz. 13:45 
Opinie (8)
Pierwsza operacja przepukliny z wykorzystaniem robota. Wyleczono trzech pacjentów. Pierwsza operacja przepukliny z wykorzystaniem robota. Wyleczono trzech pacjentów.

Chirurdzy z Centrum Leczenia Przepuklin w szpitalu Swissmed w Gdańsku po raz pierwszy w Polsce skorzystali ze wsparcia robotycznego podczas zabiegów leczenia przepukliny pachwinowej. Schorzenie dotyka nawet co piątego mężczyznę.Czy poddałbyś się operacji robotycznej?

Operacja przepukliny to jedno z najczęstszych świadczeń wykonywanych przez chirurgów. Po raz pierwszy jednak do tego typu leczenia wykorzystano robota.

- Wprowadzamy to jako standard, czyli każdy chory, który przychodzi do nas, będzie mógł być w taki sposób operowany. Na świecie takie projekty są realizowane. Jako pierwsi w Polsce używamy robota, bo jest to narzędzie, które sprawdziło się na wielu innych polach - powiedział prof. dr hab. n. med. Maciej Śmietański, koordynator Centrum Leczenia Przepuklin.
Robot wspierający operacje zapewnia większą precyzję ruchów w polu operacyjnym, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo i skraca okres rekonwalescencji.

Odra wraca? Do kwietnia więcej przypadków niż w całym ubiegłym roku Odra wraca? Do kwietnia więcej przypadków niż w całym ubiegłym roku
Prof. Śmietański (w środku) był głównym operatorem podczas zabiegów.
Prof. Śmietański (w środku) był głównym operatorem podczas zabiegów.

"W pewnym momencie poczułem rażenie prądem"Wśród pacjentów, którzy poddali się dzisiejszemu leczeniu ze wsparciem robotycznym, był Marcin Pech, który na zabieg przyjechał z Połocka. Z przepukliną żyje od trzech miesięcy.

- Stało się to na siłowni w połowie lutego. W pewnym momencie poczułem rażenie prądem w pachwinie, jakby mnie ktoś paralizatorem potraktował. Przez miesiąc nie miałem żadnych objawów. Potem pojawiły się objawy wizualne. W pozycji leżącej przepuklina się chowa, ale po dłuższym chodzeniu ją widać - opowiada pacjent.
- W poniedziałek mam zamiar wrócić do pracy - mówi Marcin Pech, pacjent, który miał dziś operowaną przepuklinę. - W poniedziałek mam zamiar wrócić do pracy - mówi Marcin Pech, pacjent, który miał dziś operowaną przepuklinę.
Pacjenci zazwyczaj zgłaszają bezbolesne uwypuklenie w okolicach pachwiny. Nie każda przepuklina wymaga natychmiastowej operacji, ale w ciągu 10 lat 95 proc. z nich stanie się objawowa. Przepuklina będzie się powiększać, boleć i uniemożliwiać funkcjonowanie.

- Nie zastanawiałem się nad kwestią robota. Chciałem mieć operację laparoskopową. Pojawiła się szansa na zabieg robotyczny, a szanse na szybszy powrót do normalnej aktywności są zdecydowanie większe. W poniedziałek mam zamiar wrócić do pracy - dodaje mężczyzna.
Pacjent z sercem po prawej stronie dostał rozrusznik Pacjent z sercem po prawej stronie dostał rozrusznik
 • Pierwsza operacja przepukliny z wykorzystaniem robota. Wyleczono trzech pacjentów.

Laparoskopia to wciąż rzadkośćLeczenie patologicznych uwypukleń stanowi jedną z najpowszechniejszych procedur wykonywanych planowo w polskich szpitalach, jednak w naszym kraju cały czas większość przypadków jest operowana klasycznie - metodą otwartą. Tylko około 10 proc. zabiegów ma charakter laparoskopowy, co wiąże się z finansowaniem.

- Niekiedy jednak chorzy muszą być operowani klasyczną metodą Lichtensteina np. jeśli u chorego wcześniej występowały choroby nowotworowe miednicy lub prostaty - mówi prof. Maciej Śmietański. - To jednak rzadkie przypadki - dodaje profesor.
Aparatura robotyczna nie stacjonuje na stałe w gdańskiej placówce medycznej, została dostarczona specjalnie na dzisiejsze zabiegi. Świadczenie ma charakter wyłącznie komercyjny i nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.


Siatka obrasta tkanką, tworząc macierzCo ciekawe, we wszystkich operacjach na pachwinie specjaliści używają specjalnych siatek, które zabezpieczają miejsce, w którym wystąpiła przepuklina.

- Siatka ma kształt sferyczny i jest montowana po to, aby zabezpieczyć naszą naprawę. Nie będziemy musieli jej mocować, bowiem kulisty kształt siatki powoduje, że jest dużo punktów styku pomiędzy siatką a tkankami i przestaje się przesuwać. Jest to korzyść dla pacjenta, bowiem inne mocowania mogą wiązać się dolegliwościami bólowymi czy dłuższym okresem rekonwalescencji - mówi dr n. med. Mateusz Zamkowski, Przewodniczący Sekcji Przepuklin Towarzystwa Chirurgów Polskich.
Dr n. med. Mateusz Zamkowski prezentuje siatkę przepuklinową. Dr n. med. Mateusz Zamkowski prezentuje siatkę przepuklinową.
Siatka zabezpiecza otwór, a następnie tkanki pacjenta stopniowo niejako zarastają splot tworząc macierz. Po zabiegu pacjent już w kolejnych dobach może wrócić do normalnej aktywności. Nie zaleca się jedynie podnoszenia większych ciężarów do dwóch tygodni od zabiegu. Nawroty przepuklin zdarzają się u około 0.5 proc. pacjentów.

Miejsca

Opinie (8) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  (2)

  Jakie terminy na nfz?2,3 lata?

  • 9 4

  • Tylko odpłatnie raczej.

   • 6 0

  • Tak szybko ? Daje 10

   • 2 0

 • Uwaga! Robot - artykuł w prasie branżowej (1)

  Czyli o błędach, powikłaniach po takich operacjach itp.
  W innych artkułach o lobbyingu wokół robotów.
  Stąd podstawowe pytanie - czy są oficjalne statystyki powikłań krótko i długookresowych po takich operacjach w porównaniu z zabiegami klasycznymi?

  • 7 3

  • W obecnych czasach w intrenecie można znaleźć wiele informacji, wystarczy poszukać.

   • 2 0

 • Może autor napisałby coś na temat potwierdzonej szkodliwości berbeluchy którą w ostatnich latach zachwalał?

  • 6 2

 • Opinia wyróżniona

  NFZ...

  Ja miałem przepuklinę, zapłaciłem kilka tys. i po sprawie. Szybko i, co najważniejsze, porządnie! Jak Was stać to lepiej zapłacić za swoje zdrowie niż czekać na NFZ... Na NFZ miałem czekać parę miesięcy.

  • 8 0

 • W razie niepowodzenia

  Pani/Pan porozmawia sobie robotem. To takie innowacyjne...

  • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Niedzielna pobudka z Thera Wellness

150 zł
zajęcia rekreacyjne, trening, joga

Dlaczego szczęście mieszka w jelitach?

129 zł
warsztaty, spotkanie

Warsztaty relaksacji dźwiękiem

120 zł
warsztaty, joga

Najczęściej czytane