• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zmiany skórne i świąd? To może być AZS

JPU
8 maja 2024, godz. 08:00 
Opinie (9)
Atopowe zapalenie skóry, powszechnie znane pod skrótem AZS, jest często występującą, zapalną i przewlekłą chorobą, która objawia się zmianami skórnymi i świądem. Atopowe zapalenie skóry, powszechnie znane pod skrótem AZS, jest często występującą, zapalną i przewlekłą chorobą, która objawia się zmianami skórnymi i świądem.

Atopowe zapalenie skóry, powszechnie znane pod skrótem AZS, jest często występującą, zapalną i przewlekłą chorobą skóry, która dotyczy nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Chociaż przyczyny AZS są złożone, to w rozwoju tej przypadłości mają zarówno wpływ czynniki genetyczne, środowiskowe, jak i odporność organizmu.



Czy masz problem z atopowym zapaleniem skóry?

Skóra człowieka stanowi barierę zapobiegającą wnikaniu do wnętrza organizmu zarazków, alergenów oraz substancji, które ją podrażniają. Osoby nadwrażliwe w wyniku kontaktu z uczulającymi alergenami mogą zaobserwować stan zapalny skóry, który jest właśnie atopowym zapaleniem skóry, nazywanym także wypryskiem atopowym.

- Atopowe zapalenie skóry najczęściej pojawia się już we wczesnym wieku dziecięcym, a zmiany skórne towarzyszące schorzeniu zmieniają się na przestrzeni wieku pacjenta. Choroba ma bardzo złożone podłoże genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe - mówi mgr Natalia Munda, kosmetolog, ekspert Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

W przypadku atopowego zapalenia skóry bardzo ważną rolę odgrywa codzienna pielęgnacja i kompleksowe podejście ukierunkowane na łagodzenie pojawiających się zmian skórnych. W przypadku atopowego zapalenia skóry bardzo ważną rolę odgrywa codzienna pielęgnacja i kompleksowe podejście ukierunkowane na łagodzenie pojawiających się zmian skórnych.

Pielęgnacja przede wszystkim



- Skóra atopowa jest wyjątkowo wrażliwa i skłonna do suchości, dlatego kluczowe jest stosowanie produktów, które nie tylko nawilżają, ale również regenerują barierę ochronną skóry. Pacjenci z AZS powinni szukać produktów zawierających składniki, które łagodzą podrażnienia, nawilżają skórę oraz wspomagają jej regenerację - podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Clinica Dermatologica.
W przypadku atopowego zapalenia skóry bardzo ważną rolę odgrywa codzienna pielęgnacja i kompleksowe podejście ukierunkowane na łagodzenie pojawiających się zmian skórnych. Zabiegi kosmetologiczne przy tego typu skórze powinny być mało inwazyjne.

- Profesjonalna pielęgnacja w gabinecie kosmetologicznym powinna skupiać się na nawilżaniu, łagodzeniu, natłuszczaniu oraz antyoksydacji. Bardzo dobrze sprawdzą się procedury wykorzystujące: sonoforezę, mezoterapię bezigłową czy infuzję tlenową. Pielęgnacja powinna być nastawiona na zwiększenie absorpcji składników aktywnych. Wśród rekomendowanych składników aktywnych zawartych w preparatach pielęgnacyjnych i odpowiednio nawilżających zaliczamy kolagen, kwas hialuronowy, mocznik czy kwas mlekowy - tłumaczy Natalia Munda.
Z kolei pielęgnacja domowa powinna być bardzo delikatna i opierać się na stosowaniu kosmetyków na bazie emolientów, które utrzymują prawidłowe funkcjonowanie bariery naskórkowej, zmniejszają suchość skóry, świąd i podrażnienie, pozwalają także ograniczyć konieczność stosowania miejscowych leków przeciwzapalnych. Kluczowe jest stosowanie ich regularnie, najlepiej dwa razy dziennie, w postaci balsamów i żeli do kąpieli.

- Warto zwrócić uwagę na składniki nawilżające, takie jak ceramidy, które chronią przed utratą wody z naskórka, oraz mocznik, który intensywnie nawilża i łagodzi suchość skóry, składniki łagodzące, takie jak alantoina, która działa kojąco i pomaga w regeneracji skóry czy masło shea bogate w kwasy tłuszczowe i witaminy, które odżywiają skórę i wspomagają jej regenerację - dodaje dr n. med. Igor Michajłowski.
Codzienna pielęgnacja skóry atopowej stanowi nie lada wyzwanie w codzienności pacjentów z AZS.

- Zaleca się unikanie silnych, wysuszających skórę detergentów do mycia, codzienna kąpiel powinna być raczej krótka, w letniej temperaturze - zauważa lek. Magdalena Żywiecka, dermatolog z przychodni Medyczna Gdynia. - Konieczne jest pamiętanie, że emolientoterapia stanowi istotne i podstawowe uzupełnienie terapii farmakologicznych stosowanych w leczeniu AZS. Najlepiej sprawdzą się emolienty zawierające ceramidy, cholesterol, skwalany oraz tzw. emolienty plus, czyli produkty, które mają aktywne składniki i wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz przywracające równowagę mikrobiologiczną skóry.
Atopowe zapalenie skóry - skąd się wzięło i jak je leczyć? Atopowe zapalenie skóry - skąd się wzięło i jak je leczyć?
Pielęgnacja domowa powinna być bardzo delikatna i opierać się na stosowaniu kosmetyków na bazie emolientów. Pielęgnacja domowa powinna być bardzo delikatna i opierać się na stosowaniu kosmetyków na bazie emolientów.

Profilaktyka kluczem do sukcesu



Profilaktyka w przypadku AZS powinna opierać się na unikaniu czynników, które mogłyby zaostrzać objawy choroby, czyli różnego rodzaju alergenów (zarówno pokarmowych, jak i wziewnych), a także stresu i używek. Warto także przyjrzeć się diecie wzbogaconej o produkty przeciwzapalne.

- Należy także zwrócić uwagę na odpowiednią podaż składników odżywczych, pomocna może okazać się suplementacja oleju z wiesiołka, kwasu dokozaheksaenowego (DHA), witaminy D i E - dodaje Natalia Munda.
JPU

Miejsca

Opinie (9) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

  • Podoba mi się (1)

    Gdy w reklamach ludzie w białych fartuchach, przejęci jak Pan Prezydent mówią dobitnym głosem, że gdy Cię coś zaswędzi to MOŻE to być .
    Może wcale nie znaczy że musi i nie trzeba od razu lecieć do apteki lub na stację benzynową po kolejny suplement diety.

    • 2 2

    • Życie

      To śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową.

      Lekarstwa brak, więc wolę z niego korzystać póki można, zamiast się stresować byle czym

      • 0 0

  • wszelkie alergie jak i t e juz dawno potwierdziły badania naukowe sa efektem zatrucia dzieci przez spaliny aut w miescie! (2)

    Wiec to wasza zasługa .Gimbusy jak co roku truja swoje dzieci stawiajac je przy samej krawedzi ulicy na najbardziej szkodliwej akcji mikołaje na motorach gdzie spalin jest wtedy najwiecej przez ten porzejazd nie zakladaja im nawet masek na usta!
    Jak juz udowodniono dzieci sa nie odporne tak jak dorosli na spaliny szkodza im 10krotnie bardziej niz dorosłym jak pokazuja badania ludzi z alergiami przez zatrucie spalinami mabyc 5 razy wiecej!

    • 2 15

    • Atopowe zapalenie skóry to nie alergia. To dwie różne jednostki chorobowe.

      • 4 1

    • a rtęć i aluminium w wielu obowiązkowych szprycach to co? Szkodzą czy nie ?

      • 0 1

  • przestancie jesc skazoną czekoladę

    skażone zboże ( nie tylko z ukrainy), nie dotykajcie pomaranczy ani mandarynek ! zadnego glifosatu ! w skladzie ani smientnikow typu oranzady itp. i po kilku tygodniach nie bedziesz miala zadngo pseudo AZS

    • 2 8

  • Opinia wyróżniona

    Mam już prawie 40 lat i od urodzenia cierpię na AZS (1)

    Jeśli ktoś ma możliwość skorzystać to polecam leczenie lekiem Rinvoq (upadacitinib), na którego fazę testową się załapałem. Zupełnie inna jakość życia. Po jej zakończeniu ratuje mnie codzienne picie soku z selera naciowego. Ma zaskakująco dobry efekt na swędzenie i zmiany skórne

    • 0 0

    • Immunosupresja

      Zeby pozbyc sie tego na zawsze. Sprawdzone na sobie

      • 0 0

  • A moze to pluskwy ....

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Distinguished Gentleman's Ride (1 opinia)

(1 opinia)
w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane