• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Do lekarza? "Na dziś nie ma już miejsc"

Elżbieta Michalak
10 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Odmówić wizyty u lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej choremu pacjentowi w przychodni, do której jest on przypisany, może jedynie lekarz. Odmówić wizyty u lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej choremu pacjentowi w przychodni, do której jest on przypisany, może jedynie lekarz.

Choroba dopada nas nagle, dlatego ciężko przewidzieć, kiedy zajdzie konieczność konsultacji z lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Wizyty umawiać musimy z dnia na dzień, co niestety często graniczy z cudem. Przekonali się o tym także nasi czytelnicy, którzy opisali w liście do redakcji swoją historię.



Na wizytę do lekarza rodzinnego czekałeś(łaś) najdłużej:

Złe samopoczucie, silne osłabienie, gorączka, katar, problem z zatokami - to objawy, które skłaniają nas do odwiedzenia gabinetu lekarza rodzinnego. I choć zorganizowanie takiej wizyty kojarzy się z przejściem przez mękę, powinniśmy pamiętać o swoich prawach.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 23 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (pdf), przychodnia ma obowiązek przyjąć pacjenta w dniu zgłoszenia w ramach tzw. harmonogramu przyjmowania lekarza, a jeśli ten ma już komplet pacjentów, może odmówić pacjentowi wizyty. Takiego prawa nie ma natomiast pan/pani z rejestracji, bo to lekarz bierze odpowiedzialność za swojego pacjenta.

Dlatego jeśli naprawdę chorzy udamy się do przychodni, a w rejestracji odbijamy się od ściany, słysząc standardowe: przykro nam, na dziś nie ma już miejsca, nie powinniśmy dać za wygraną.

A o tym, jak łatwo odsyłani jesteśmy z kwitkiem, świadczy historia jednej z naszych czytelniczek.

- Moja przychodnia, Świętokrzyska, funkcjonuje w godzinach od 7 do 19. Od godz. 6:50 próbuję dodzwonić do rejestracji, z nadzieją, że może przez przypadek ktoś przyszedł wcześniej do pracy. Niestety włącza się automat - opowiada pani Anna z Gdańska. - Wybija 7, podnoszę słuchawkę i myślę: super, będę jedną z pierwszych w kolejce, więc uda mi się zarejestrować chore dziecko (dwulatek z wysoką temperaturą) do lekarza. Jest godzina 7:04, udało się, odbiera rejestratorka. I co słyszę? Że na dziś nie ma już wolnych miejsc i kolejny wolny termin jest za tydzień.

Pani Anna zapytała rejestratorki, w jaki sposób wyczerpano limit pacjentów na cały dzień, skoro przychodnia czynna jest od czerech minut. W odpowiedzi usłyszała, że to po części wina rodziców, którzy rejestrują swoje dzieci do pediatry nawet na dwa tygodnie przed terminem wizyty.

To niestety nie jedyna historia, jaka spotkała naszą czytelniczkę. W tym wypadku wizyty odmówił sam lekarz.

- Jakiś czas temu moje dziecko obudziło się rano z temperaturą prawie 42 stopnie. Zadzwoniłam do tej samej przychodni zarejestrować je do pediatry - kontynuuje pani Anna. - Spotkałam się po raz kolejny z informacją, że nie ma wolnych miejsc. Pani w rejestracji podpowiedziała mi jednak, żeby przyjść do przychodni i poprosić któregoś z lekarzy o przyjęcie mimo braku rejestracji. Ubrałam prawie nieprzytomne dziecko i zaniosłam do przychodni. Proszę lekarza pediatrę o przyjęcie, który poinformował mnie jedynie, żeby usiąść na korytarzu i poczekać. Jak przyjmie wszystkie zarejestrowane dzieci i zdąży przed wyjściem do domu to zajmie się moim dzieckiem. Ostatecznie wróciłam do domu i zadzwoniłam na pogotowie, karetka przyjechała i zabrali nas do szpitala.

Przychodnię Świętokrzyska poprosiliśmy o komentarz do opisanej sprawy, na razie nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi. Jednak problemy z dostaniem się do lekarza rodzinnego dotyczą także innych przychodni w Trójmieście, o czym pisaliśmy wcześniej. Wciąż do naszej redakcji spływają listy od czytelników, którzy rozkładają ręce i często proszą nas o pomoc.

- Bardzo proszę o wskazanie placówki medycznej w Gdańsku, która przyjmie mojego chorego pracownika na wizytę - pisze pani Elżbieta. - Kiedy przyszedł do pracy zakatarzony i kaszlący, wysłałam go do lekarza i właśnie otrzymałam informację, że od 3 godzin próbuje dostać się na wizytę, otrzymując odmowy z uwagi na to, że ta nie była wcześniej umówiona. Czy w tym kraju trzeba zaplanować chorobę, żeby móc skorzystać ze świadczenia ubezpieczeniowego w postaci bezpłatnej wizyty lekarskiej?

O komentarz poprosiliśmy rzecznika Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, który w swojej wypowiedzi również powołał się na wspomniane wyżej rozporządzenie ministra zdrowia.

- Idea jest taka, by chory pacjent mógł odbyć wizytę u swojego lekarza rodzinnego tego samego dnia, a najpóźniej dnia następnego. O tym oczywiście powinien decydować sam lekarz - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ. - Jeśli pacjent słyszy w rejestracji, że na dziś nie ma już miejsca do lekarza rodzinnego, a jego stan nie pozwala na to, by czekać kolejne dni, może poprosić o rozmowę z lekarzem lub z dyrektorem przychodni. Ta powinna zresztą, w miesiącach wzmożonych zachorowań, uruchomić dyżury innych lekarzy, co umożliwiłoby przyjęcie większej liczby pacjentów. Jeśli nic nie skutkuje, pozostaje jedynie możliwość zmiany lekarza rodzinnego - można to robić bezpłatnie trzy razy w roku.

Komentarz Mieczysława Szulca-Cieplickiego, dyrektora Nadmorskiego Centrum Medycznego w Gdańsku, w skład którego wchodzi też przychodnia "Świętokrzyska". Dotyczy on opisywanej przez naszą czytelniczkę sytuacji:

Uprzejmie informuję, że:

1. Do lekarza można zarejestrować się: osobiście, telefonicznie, przez osoby trzecie oraz przez internet. Lekarz dziennie w zależności od ilości godzin pracy udziela porad dla 35 pacjentów zapisanych (w przypadku dzieci łącznie chore i zdrowe) oraz dodatkowo 3-5 dzieci zgłaszających się doraźnie i wizyty domowe.
2. W Domu Medycznym "Świętokrzyska" jest zapisanych 4 879 dzieci, co przy umowie z NFZ zobowiązuje nas do zatrudnienia 3 pediatrów. Aktualnie pracuje tych pediatrów pięciu, liczbę zwiększono ze względu na dużą ilość dzieci małych.
3. Rejestracja na bieżąco najczęściej kończy się ok 7:30. Niektóre przypadki zgłoszeń nagłych zachorowań są rejestrowane przez cały dzień, w takim przypadku może być przedstawiona propozycja wizyty u lekarza innego niż wybrany przez rodziców.

Narodowy Fundusz Zdrowia płaci nie według potrzeb pacjentów ale zgodnie ze swoimi zasadami.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (289) 3 zablokowane

  • PRZYCHODNIA WARSZAWSKA w GDAŃSKU SKANDAL!!! (1)

    Nie ma szans na wizytę tego samego dnia, telefon w rejestracji - nit nie odbiera albo zajęty bo o dziwo odłożony, rejestracja zaczyna się o 7,30, nie mogąc się dodzwonić pojechałam z dzieckiem o 740 i juz nie ma miejsc, nikt nie spytal nawet co sie dzieje z dzieckiem, pediatra kazala nam czekac az przyjmie wszystkich umówionych skandal! (dziecko -kilka miesięcy z wysoką tempertaurą,) tego samego dnia zmieniłam przychodnię na jasień i tu chore dziecko pomimo długiej kolejki chorych przyjęto w przeciągu 15 minut. polecam Przychodnię, Panie z rejestracji i lekarzy.

    • 0 1

    • Jak mały przeżył kilka miesięcy z gorączką? To jest sprawa dla prokuratury!!;!

      • 1 0

  • Pielęgniarka zamiast lekarza

    Przychodnia Gdynia Pogórze Górne, aby dostać się do lekarza musisz przejść kwalifikację pielęgniarska:/ jeśli Pani uzna żeś chory,możesz iść i prosić o zarejestrowanie a jeśli NIE ZDIAGNOZUJE CIĘ wyżej wymieniona PANI np:i krztuśca-bo akurat nie masz ataku kaszlu,zapalenia wyrostka bo ból w innym miejscu niż tej pani się wydaje,że powinien być... Albo półpaśca bo pani nie potrafi go odróżnić od łupieżu Gilberta albo lepiej wcale nie wie co to jest ---TO MASZ PECHA I MOŻESZ WRÓCIĆ DOPIERO JAK ZACHORUJESZ NA COŚ CO PANI PIELĘGNIARKA BĘDZIE ZNAŁA- bo wujek Czesiek albo ciocia Zyta w zeszłym roku to miała:/ i ja się pytam moi drodzy,po jaką cho erę kończyć 5 czy 6 letnie studia medyczne,robić specjalizacje skoro można sobie spokojnie wyhodować kompleks Boga po liceum medycznym:/wystarczy pracować w przychodni na Porębskiego:)

    • 3 0

  • zdrowy (1)

    Kraj swołoczy:lekarz,apteka,leki to wasze życie.
    Winno być:praca,zabawa,sen.
    Wg mojego taty:seta,galareta i żyć dniem dzisiejszym ile się da!
    Powodzenia rodacy!

    • 2 1

    • gratuluję optymizmu, ale wszystko do czasu...

      • 0 0

  • Trochę odbiegnę od tematu...ale zachęcam wszystkich, do zalogowania się na stronie ZIP. Ja tak zrobiłam, po tym jak dostałam wezwanie na policję, celem złożenia wyjaśnień, dotyczących mojej byłej ginekolog, która wpisywała w moją kartę fikcyjne wizyty, a co za tym idzie ściągała kasę z nfz-u...

    • 0 2

  • a ja przepisalam sie do baltimedu (1)

    tez z racji blskosci zamieszkania wybralam swietokrzyska. ale po ich motywach z rejstracja przepsiala sie do baltimedu. jak to jest mozliwe,ze w batimedzie mozna zarejestrowac sie w tym samym dniu do lekarza a na swietokrzyskiej nie. proste swietokrzyska to sieciowka, karuzala zmianiajacych sie lakrzy, ktorym kichi plca i dlatego uciekaja po paru miesiacach

    • 1 0

    • Baltimed jest ok.

      jak w temacie.

      • 0 0

  • Na chyloni czeka sie okolo 3 tygodni na wizyte u lekarza rodzinnego
    mysle ze glownym problemem jest to, ze zeby dostac recepte trzeba zapisac sie na wizyte. Wiedzac ile bedzie czekalo sie na kolejna recepte duzo osob po odbytej wizycie rejestruje sie na za kolejne 3 tygodnie... Bledne kolo

    • 0 0

  • będzie lepiej....

    już niedługo będziecie stać w płatnych kolejkach albo leczyć sie sami...

    • 1 0

  • Witam. Dokładnie to co zostało opisane dzieje się w Ccentrum Mmedycznym PAPROCANY w Tychach.centrum medycznymTam nigdy nie odbierają telefonu w rejestracji dopóki nie skończą się miejsca do konowałów.Nnajgorsza przychodnia w mieście Tychy.

    • 0 0

  • Taki kraj jak rzadzacy

    Ostatnio koniecznosc mnie zmusila abym niestety musial tez ustawiac sie e kolejce do lekarza i wiecie do czego doszedlem? Ze najbardziej chora w tym kraju jest służba zdrowia!!!!!!!!

    • 1 1

  • ja używam aplikacji

    M-asysten zdrowia pamięta za mnie...

    https://www.youtube.com/watch?v=gdczTlDBRvE

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Najczęściej czytane