• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rodzic po usłyszeniu diagnozy jest w rozsypce. Wsparciem onkosegregator

Piotr Kallalas
29 kwietnia 2024, godz. 14:00 
Opinie (8)
Pierwsze dni na oddziale to zawsze trudny czas dla rodzin. Pierwsze dni na oddziale to zawsze trudny czas dla rodzin.

Choroba nowotworowa dziecka to diagnoza, która wywraca świat rodziny do góry nogami. Jak wygląda leczenie? Co trzeba zabrać do szpitala? Jakie są kolejne etapy diagnostyki i rehabilitacji? W gdańskim szpitalu klinicznym w tej trudnej sytuacji na te pytania odpowiedzieć może kompendium wiedzy dostępne w formie onkosegregatora.



Czy wiesz, gdzie szukać pomocy w przypadku choroby?

Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK rodziny chorych onkologicznie małych pacjentów mogą skorzystać z segregatora onkorodzica - źródła informacji, które pozwoli przejść przez proces diagnostyki i leczenia w tym najtrudniejszym momencie.

- Segregator Onkorodzica jest wspaniałym przykładem, jak rodzice, którzy przebyli trudną drogę choroby nowotworowej swojego dziecka, wychodzą naprzeciw potrzebom tych, którzy tę drogę rozpoczynają - wskazuje dr hab. Ninela Irga-Jaworska, ordynator Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK w Gdańsku. - Zrozumiała forma przekazu, ogromna dawka rzetelnych informacji, piękna oprawa graficzna sprawiają, że segregator będzie z pewnością stanowił wspaniałe narzędzie wspomagające onkorodziców zarówno w najtrudniejszym momencie rozpoznania choroby, jak i w kolejnych miesiącach czy latach walki o życie i  zdrowie ich pociech.
Segregator przygotowany przez portal onkorodzice.pl ma przede wszystkim uporządkować wszelką dokumentację medyczną, kompletuje też przydatne informacje, na które powinni zwracać uwagę rodzice.

Dom Samotnej Matki daje nadzieję. Dom Samotnej Matki daje nadzieję. "Czasami mama trafia do nas prosto z dworca"

Rodzic sam może robić notatki



Podręcznik składa się z dwóch części, gdzie znajdą się podstawowe informacje i wskazówki, a także miejsce na notatki do wypełnienia. Co istotne, zawarte kody QR przekierowują rodzica do konkretnych sekcji portalu Onkorodzice.pl z dalszymi poradami.

- W części organizacyjnej można znaleźć karty do notowania obserwacji, zaleceń lekarzy, pomiarów parametrów, planer oraz teczkę na wyniki badań, recepty i zalecenia lekarskie. Formuła segregatora zakłada także możliwość uzupełnienia jego wnętrza o strony z informacjami o danej klinice i lokalnie działającej organizacji, aby ułatwić rodzicom poznanie obowiązujących zasad czy pomóc im szukać wsparcia w najbliższej okolicy - wskazują twórcy projektu.
Rodzic dowiaduje się między innymi, jak zorganizować pobyt w szpitalu, jak współpracować z lekarzami. Ma wgląd do istotnych informacji o leczeniu, zabiegach, a także kwestiach związanych z dietą czy opieką psychologiczną, także po zakończeniu leczenia.

"Aparat za miliony niszczeje". Co dzieje się z pandemicznym tomografem?

"Nie wiemy, jak przetrwać kolejne dni"



W Polsce nawet 1,2 tys. dzieci dowiaduje się o chorobie nowotworowej i staje się pacjentami. Ich życie, życie całych rodzin zmienia się w jednej chwili całkowicie. Lęk miesza się z bezradnością, a także brakiem wiedzy dotyczącym procesu leczenia.

- Pierwsze chwile w szpitalu po usłyszeniu, że dziecko ma nowotwór, są niezwykle trudne. My rodzice czujemy strach o życie dziecka i często nie wiemy, jak przetrwać kolejne dni. Wielu z nas brakuje wskazówek, jak ten czas zorganizować, jak wspierać dziecko i skąd czerpać wsparcie dla siebie i najbliższej rodziny. Segregator ma w tym pomóc. Dzięki zebraniu doświadczeń wielu onkorodziców zaprojektowaliśmy go tak, aby najlepiej odpowiadał na potrzeby opiekunów chorego dziecka - mówi Ewa Majewska z portalu onkorodzice.pl, inicjatora akcji.
Do tej pory segregatory pojawiły się na oddziałach między innymi w Zabrzu, Katowicach, Rzeszowie, Krakowie, Łodzi czy Bydgoszczy. Tym samym trafiły do około 300 rodziców.

Walka z bólem



To niejedyna dobra wiadomość dotycząca kliniki. Oddział przystąpił, jako jedyny europejski ośrodek, do Światowej Inicjatywy Komfortu Podczas Leczenia, wdrażając Pakiet Komfortu, który ma zmniejszyć ból związany z zabiegami u małych pacjentów onkologicznych.

- Dla wielu dzieci opieka medyczna wiąże się z dużym lękiem i  bólem wynikającym z przeprowadzanych procedur. Szczególnie często wykonywane zabiegi z użyciem igieł, takie jak pobranie krwi, uzyskanie dostępu dożylnego czy podawanie leków są głównym źródłem bólu - mówi inicjatorka przystąpienia gdańskiej Kliniki do programu, doktor Katarzyna Żak-Jasińska. - Badania pokazują, że ból związany z tymi czynnościami, to wciąż duży problem dla naszych małych pacjentów i ich opiekunów - dodaje dr Katarzyna Żak-Jasińska.
Klinika będzie i już wprowadza szereg rozwiązań, które mają pomóc pacjentom w redukcji bólu. Chodzi między innymi o skierowanie uwagi pacjentów na inne rzeczy. Szyte będą maskotki-gniotki do rozładowywania stresu, jest również pomysł na układanki zajmujące czas czy maszyny vendingowe, na które są zbierane środki.

- W ubiegłym tygodniu w Klinice pojawiły się pierwsze tak zwane rozpraszacze bólu. Mamy kolorowanki, kredki, naklejki, pieczątki, maszynki do baniek mydlanych. Niedługo pojawią się małe zabaweczki, tak kochane przez dzieciaki. Wszystko specjalnie dla naszych podopiecznych wyprodukowała lub kupiła Fundacja z Pompą, która od 10 lat współpracuje z Kliniką - dodaje dr Żak-Jasińska.

Opinie (8)

  • Załamany jak załamany (2)

    i tak jesteśmy daleko w polu w Europie
    z refundacja dobrych leków onkologicznych. Rodzice sami sobie muszą radzić i zbierać kasę.
    U nas w Polsce nie jest refundowany na
    NFZ drenaż limfatyczny nóg. Refundują tylko limfy po amputacji piersi pod pachami. A nogi opuchnięte i drętwe leczą maściami i tabletkami i tak nic to nie daje. Trzeba za wczasy samemu załatwić sobie prywatnie drenaż limfatyczny nóg. Za wczasu bo potem zator i do sw.piotra
    Lekarze o dużo rzeczach nie mówią.

    • 21 3

    • Tak to jest z nogami po chemiach maści można tonami kupować i leki limfy nie rozgonią a lekarz mało który powie załatwić sobie już na samym początku prywatnie drenaż limfatyczny nóg.

      • 6 0

    • widać, że nie leczyłeś onkologicznie dziecka w Gdańsku. Leczenie dzieci i dorosłych to dwa różne światy.
      Doktor Irga i jej klinika to najwyższy europejski poziom.

      • 0 0

  • Premier dał dwa miliardy tvpo której nikt nie ogląda (1)

    Zamówił 70 nowych limuzyn, koszt utrzymania kancelarii premiera to ponad 3 miliardy. Przypomnę, że pieniądze miały iść na onkologię

    • 31 4

    • Nawet jakby poszły na onkologię

      to tam też jest odprawiana polityka.
      Oni już dobrze wiedzą na co dać a na co nie i z czego i tak kasa poleci . Bo jak jesteś chory masz pieniądze lub ktoś Ci pożyczy i tak przylecisz do nich prywatnie.
      A w telewizji to bajki na dobranoc.

      • 9 0

  • W NFZ pacjent jest intruzem

    • 24 2

  • Ograniczanie cierpienia (1)

    Sama przechodziłam leczenie onko, jako nastolatka i później. Lepiej, żeby dawano dzieciom środki p bólowe, zamiast maskotek "terapeutycznych" za kasę, którą można przeznaczyć na leki i to wszystko, na czym szpitale oszczędzają. Mówi się, że dostajesz p bólowy środek, albo nasenny, a dostajesz witaminkę C, itp. A potem dostajesz opier., od personelu, że mówisz że nadal boli, albo nie możesz spać. U nas w szpitalach zawsze "trzeba
    cierpieć". Więc chociaż dzieciom darujcie.

    • 2 0

    • Dzieci

      Dodam też, że dzieci, które chorują onkologicznie, zazwyczaj wiedzą, co się dzieje, mimo, że rodzice i bliscy zatajają przed nimi co to za choroba, itp. Ja byłam wściekła, że mnie tak próbowano oszukać, lata temu. Miałam 15 lat. Inne dzieci, też tak okłamywano. I wszystkie wiedziały, co im jest rzeczywiście.

      I - z mojego doświadczenia - jeżeli chcecie płakać, to lepiej nie przy dziecku, bo codzienne wizyty płaczącej rodziny, nie są wspierające. I nie udawajcie optymizmu. Nie przymuszajcie do niego dzieci. Realizm jest lepszy. A jak jest bardzo źle, to skupcie się na przetrwaniu danego dnia. Wiem, że piszę skrótami, ale tutaj nie opiszę doświadczeń z lat leczenia onko.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia

festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Dzień dziecka. Joga dla dzieci 4-6 lat

60 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane