• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Wcześniactwo nie kończy się wyjęciem noworodka z inkubatora"

Piotr Kallalas
17 listopada 2022, godz. 11:00 
Opinie (13)
- Najpierw wszystkie wcześniaki trafiają na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Nawet jeśli dziecko nie wymaga wsparcia oddechowego, to musi być pod stałą kontrolą i specjalistycznym nadzorem. Bardziej dojrzałe wcześniaki po okresie adaptacyjnym mogą być przekazane na salę do mamy i przez resztę pobytu przebywają razem. Te bardziej niedojrzałe do końca wymagają nadzoru i mama dojeżdża do dziecka z domu - mówi dr Anna Toczyłowska. - Najpierw wszystkie wcześniaki trafiają na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Nawet jeśli dziecko nie wymaga wsparcia oddechowego, to musi być pod stałą kontrolą i specjalistycznym nadzorem. Bardziej dojrzałe wcześniaki po okresie adaptacyjnym mogą być przekazane na salę do mamy i przez resztę pobytu przebywają razem. Te bardziej niedojrzałe do końca wymagają nadzoru i mama dojeżdża do dziecka z domu - mówi dr Anna Toczyłowska.

W jakich sytuacjach kobiety są narażone na przedwczesny poród? Ile czasu wcześniaki muszą spędzić w szpitalu? Jak wygląda życie po wyjściu ze szpitala? - Dla rodziców jest to oczywiście ogromny stres. Na samym początku, z przyczyn oczywistych, mama nie ma pełnego kontaktu z dzieckiem, które przebywa w inkubatorze, wymaga skomplikowanych procedur medycznych. Staramy się jednak, aby codziennie miała możliwość choć przez chwilę dotknięcia czy potrzymania go na rękach. To jest niezwykle ważne nie tylko w aspekcie emocjonalnym, ale także dla rozbudzenia właściwej laktacji - opowiada Anna Toczyłowska, kierownik Oddziału Neonatologicznego i Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaków.Jak oceniasz dostępność miejsc porodowych w Trójmieście?

Kiedy uznajemy, że nowo narodzone dziecko jest wcześniakiem?

Anna Toczyłowska: Wcześniak to każdy noworodek, który jest urodzony przed 37. tygodniem ciąży. To bardzo szeroka definicja, obejmuje zarówno dzieci urodzone w 23. tygodniu ciąży, jak i w 36. Dlatego tez mówimy o wcześniactwie późnym i wczesnym. Co oczywiste, stopień dojrzałości oraz problemy zdrowotne tych dzieci są bardzo różne. W naszym szpitalu, który jest ośrodkiem II stopnia referencyjności, przyjmuje się noworodki powyżej 32. tygodnia i powyżej 1500 gramów wagi.

Każdy wcześniak to odrębny świat, mimo podobnej wagi i czasu trwania ciąży ma swoje tempo rozwoju, swój sposób adaptacji do nowej rzeczywistości. Potrzebuje czasu i kompleksowej opieki, by móc samodzielnie funkcjonować i w końcu opuścić oddział. Wielu osobom wydaje się, że chodzi tylko o ustabilizowanie prawidłowego oddechu, a potem wszystko się ułoży. To nie takie proste. Zabezpieczenie oddychania to tylko wstęp do skupienia się na pozostałych aspektach funkcjonowania. Mówimy o całej gamie zaburzeń - m.in. neurologicznych, pokarmowych czy problemów z utrzymaniem ciepłoty ciała.

Jak pielęgnować niemowlaka? Jak pielęgnować niemowlaka? "Panika jest niepotrzebna"
Jak rodzice radzą sobie z takim wyzwaniem?

Dla rodziców jest to oczywiście ogromny stres. Na samym początku z przyczyn oczywistych mama nie ma pełnego kontaktu z dzieckiem, które przebywa w inkubatorze, wymaga skomplikowanych procedur medycznych. Staramy się jednak, aby codziennie miała możliwość choć przez chwilę dotknięcia czy potrzymania go na rękach. To jest niezwykle ważne nie tylko w aspekcie emocjonalnym, ale także dla rozbudzenia właściwej laktacji. Rodzice wcześniaków od chwili narodzin dziecka muszą mierzyć się z ogromem wyzwań nie tylko teraz, ale i w przyszłości.

Wcześniactwo nie kończy się bowiem wyjęciem noworodka z inkubatora. Kontrole u specjalistów z różnych dziedzin (neurolog, okulista, kardiolog) czy wizyty w ośrodkach rehabilitacyjnych stają się codziennością po opuszczeniu szpitala. Na początkowym etapie nie wiemy, jak dalej potoczy się rozwój, czy nie rozwiną się zaburzenia sensoryczne, problemy ze wzrokiem czy z innymi narządami. Nie wszystkie objawy są widoczne od razu i ważne, aby we właściwym momencie wyłapać problem i podjąć stosowne działania.

Neptun zabłyśnie na fioletowo dla wcześniaków Neptun zabłyśnie na fioletowo dla wcześniaków
Co może być przyczyną wcześniejszego porodu?

Przyczyny mogą być różne. Najczęściej powodem jest infekcja np. dróg moczowych, dróg rodnych, ale też klasyczne infekcje wirusowe przynoszone do domu chociażby przez starsze dzieci. Jeżeli mama ma infekcję i dochodzi do zakażenia błon płodowych, to bardzo łatwo rozwija się przedwczesna akcja porodowa. Do takiej sytuacji może dojść również na skutek chorób przewlekłych u matki, stosowania używek (w tym nikotyny, alkoholu i narkotyków). Wśród istotnych przyczyn wymienić też trzeba stres, wysiłek fizyczny czy uciążliwe warunki pracy. Wszystkie te czynniki sprzyjają wcześniactwu.

Obserwuje się również, że zarówno młody wiek matki (późnej 17. roku życia), jak i późny (powyżej 35. roku życia) odgrywają znaczącą rolę.

Czy zawsze jest to nagła sytuacja?

Znowu - bardzo różnie. Mogą być to nagłe sytuacje, gdy kobieta trafia z zaawansowaną akcją porodową (np. w trakcie infekcji), co wiąże się niestety z brakiem możliwości przygotowania dziecka, podaniem sterydów, które wpływają przyspieszająco na rozwój płuc. Gdy z kolei kobieta trafia wcześniej na Oddział Patologii Ciąży, udaje się wdrożyć procedury wspomagające.

Ile czasu wcześniak spędza na oddziale w Gdyni?

Najpierw wszystkie wcześniaki trafiają na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Nawet jeśli dziecko nie wymaga wsparcia oddechowego, to musi być pod stałą kontrolą i specjalistycznym nadzorem. Bardziej dojrzałe wcześniaki po okresie adaptacyjnym mogą być przekazane na salę do mamy i przez resztę pobytu przebywają razem. Te bardziej niedojrzałe do końca wymagają nadzoru i mama dojeżdża do dziecka z domu.

Neonatologia rozwinęła się znacząco w latach 90. i proces ten cały czas postępuje. Na początku walczyliśmy, aby zmniejszyć śmiertelność, obecnie walczymy o poprawę komfortu życia małych pacjentów. Na całym świecie działania skupiają się na udoskonalaniu procedur medycznych tak, aby pozostawiały jak najmniej efektów ubocznych. Cieszy już nie tylko to, że mały wcześniak przeżyje, ale to, że będzie mógł się tym życiem cieszyć.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (13)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Bezpłatne konsultacje psychologiczne

konsultacje

Jak skrócić czas porodu?

wykład, sesja naukowa, warsztaty

Najczęściej czytane