• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Brakuje leku na cukrzycę, który pomaga zrzucić kilogramy

Piotr Kallalas
12 czerwca 2024, godz. 14:00 
Opinie (89)
"Pacjenci niedługo nie zrealizują już recepty na Glucobay 100. Producent - firma Bayer - zdecydował o zakończeniu sprzedaży na rynek polski". "Pacjenci niedługo nie zrealizują już recepty na Glucobay 100. Producent - firma Bayer - zdecydował o zakończeniu sprzedaży na rynek polski".

W aptekach brakuje leków na nadciśnienie tętnicze, ADHD, choroby serca, a także preparatów stosowanych przez diabetyków. - Jeśli chodzi o leki na cukrzycę, niezmiennie, od kilkunastu miesięcy widoczne są problemy z dostępnością zastrzyków z semaglutydem - mówią farmaceuci.Czy spotkałe(a)ś się z sytuacją braku leku w aptece?

W ostatnim czasie otrzymujemy coraz więcej sygnałów o brakach leków, które występują w aptekach. Pacjenci i farmaceuci zwracają uwagę na problemy z dostępnością leków stosowanych przy cukrzycy.

- Od kiedy pacjenci zaczęli stosować Ozempic do odchudzania, produkt stał się deficytowy. Zdarza się, że mamy kilka sztuk, jednak rozchodzą się praktycznie od ręki - mówi nam farmaceuta z Jasienia. I dodaje: - Ludzie oszaleli na punkcie odchudzania.
- Pojawia się, ale sporadycznie - słyszymy w aptece na gdańskim Suchaninie.
Ozempic w Polsce jest oficjalnie wskazany dla pacjentów z niekontrolowaną cukrzycą typu 2. W praktyce od dłuższego czas lek przeżywa niezwykły pik popularności wśród osób, które wybierają preparat, walcząc z nadwagą i otyłością.

Odchudzanie na receptę: Czy analogi GLP-1 to rewolucja w leczeniu otyłości? Odchudzanie na receptę: Czy analogi GLP-1 to rewolucja w leczeniu otyłości?

Problemy z dostępnością zastrzykówŚrodek został okrzyknięty cudowną metodą na pozbycie się uczucia łaknienia, przy czym warto wspomnieć, że cały czas mamy do czynienia z lekiem na receptę. Natomiast jego popularność przekłada się na zapasy apteczne.

- Jeśli chodzi o leki na cukrzycę, niezmiennie, od kilkunastu miesięcy widoczne są problemy z dostępnością zastrzyków z semaglutydem (Ozempic - aktualnie dostępność <1> - mówi mgr farm. Angelika Talar-Śpionek.
To jednak nie koniec niepokojących wiadomości. Już wkrótce spadki dostępności mogą dotknąć również leków doustnych.

- Pacjenci niedługo nie zrealizują już recepty na Glucobay 100. Producent - firma Bayer - zdecydował o zakończeniu sprzedaży na rynek polski. W aptekach dostępny jest aktualnie jeden zamiennik tego leku pod nazwą Adeksa (ok. 66 proc. aptek połączonych z portalem deklaruje jego dostępność) - dodaje mgr farm. Angelika Talar-Śpionek.

Lek praktycznie niedostępny w aptekachPonadto farmaceuci zwracają uwagę na niedobory leków stosowanych przy nadciśnieniu i chorobach serca.

- W ostatnim czasie faktycznie może brakować niektórych leków na nadciśnienie, jednak większość z nich posiada zamienniki, z których pacjenci mogą tymczasowo skorzystać. Poważny brak to np. leki z monoazotanem izosorbidu (np. Effox Long) stosowane w chorobie niedokrwiennej serca. Producent zdecydował o dyskontynuacji sprzedaży, a lek nie posiada zamiennika. Jest już praktycznie niedostępny w aptekach - informuje mgr farm. Angelika Talar-Śpionek.
Efekt jo-jo - jak go uniknąć po odchudzaniu? Efekt jo-jo - jak go uniknąć po odchudzaniu?
W aptekach zaczyna brakować popularnego kaptoprilu, który jest stosowany podjęzykowo przy wysokim ciśnieniu. W ostatnim czasie brakuje też leków stosowanych przy ADHD.

- Brakuje atomoksetyny - powodem może być wstrzymanie w obrocie jednego z leków zawierających tę substancję (Konaten). GIF jako powód podaje stwierdzenie wady jakościowej produktu. W aptekach pozostają dwa odpowiedniki - Auroxetyna i Atofob. Auroxetyna jest jeszcze dostępna, ale w nielicznych aptekach; Atofob - praktycznie nieosiągalny - wylicza mgr farm. Angelika Talar-Śpionek.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (89)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

TRE - ćwiczenia uwalniające stres, napięcia i traumę z dr Markiem Kulikowskim

100 zł
warsztaty, spotkanie

Dzień Otwarty Oddziału Położniczego

dni otwarte

Niedzielna pobudka z Thera Wellness

150 zł
zajęcia rekreacyjne, trening, joga

Najczęściej czytane