• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dziś Światowy Dzień Serca. Ile czeka się w Trójmieście do kardiologa?

Piotr Kallalas
29 września 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
- Jeśli w naszym kraju pogarsza się sytuacja epidemiologiczna i jest więcej zakażeń, to chorzy również boją się chodzić po poradniach i wolą zostać w domu - podkreśla dr hab. Marek Szołkiewicz. - Jeśli w naszym kraju pogarsza się sytuacja epidemiologiczna i jest więcej zakażeń, to chorzy również boją się chodzić po poradniach i wolą zostać w domu - podkreśla dr hab. Marek Szołkiewicz.

29 września 2021 obchodzimy Światowy Dzień Serca - to dobra okazja, aby zadać sobie pytanie - kiedy ostatnio konsultowaliśmy się ze specjalistą, a także większą uwagę zwrócić na profilaktykę chorób układu krążenia. Sprawdziliśmy, gdzie w Trójmieście najszybciej zapiszemy się do kardiologa w ramach NFZ.

Kardiolog w Trójmieście - wizyty prywatne i na NFZ


Czy jesteś pod opieką kardiologa?

W Polsce cały czas choroby serca i incydenty sercowo-krążeniowe stanowią pierwszą przyczynę zgonów. Każdego roku w naszym kraju z powodu schorzeń kardiologicznych umiera nawet 200 tys. osób. Pomimo rosnącej świadomości i zainteresowaniu zdrowym trybem życia, wielu pacjentów cały czas nie przyjmuje regularnie przypisanych leków czy pomija kontrole i wizyty u lekarza. W tej sytuacji nie sprzyja również pandemia.

- Wyraźnie obserwujemy dynamicznie zmieniające się trendy - pacjenci docierają do ośrodków falami. Jeśli w naszym kraju pogarsza się sytuacja epidemiologiczna i jest więcej zakażeń, to chorzy również boją się chodzić po poradniach i wolą zostać w domu - podkreśla dr hab. Marek Szołkiewicz, ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Inwazyjnej Szpitala Specjalistycznego im. Ceynowy w Wejherowie. - Obecnie działamy normalnie i pacjenci również są przyjmowani w normalnym trybie, natomiast nie wiadomo, jak sytuacja zmieni się późną jesienią, kiedy być może pojawią się kolejne wzrosty infekcji i obostrzenia. Natomiast nie ulega wątpliwości, że w przypadku chorób serca - każda minuta zwłoki może mieć swoje negatywne następstwa. Jeśli pacjent z objawami zawału będzie zwlekał z wezwaniem pomocy np. z uwagi na strach przed pandemią, może się to zakończyć katastrofą. 
Czytaj też: Ile czeka się w Trójmieście do lekarza specjalisty?

Gdzie w Trójmieście dostaniemy się do kardiologa na NFZ?Potrzebujesz umówić się na konsultację do kardiologa? W przypadku świadczeń realizowanych w oparciu o finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia, w Gdańsku najszybciej terminy znajdziemy w przychodniach. W najbliższych dniach zostaniemy przyjęci w NZOZ "COR-GYN", a w pierwszej połowie października w Przychodni "Remed+Lectus" oraz w Przychodni św. Ojca Pio.

Jak znaleźć najszybszy termin do lekarza specjalisty na NFZ?Z terminami w większości przychodni nie powinniśmy mieć problemu w listopadzie i grudniu, natomiast dłużej poczekamy w przypadku szpitali. W styczniu przyjmie nas Szpital Dziecięcy Polanki, a w maju Poradnia Kardiologiczna Copernicus. Na termin w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku poczekamy mniej więcej rok.

Czytaj też: Zdążyć przed zawałem, czyli dlaczego warto zbadać stężenie lipoproteiny

Co ciekawe, inaczej sytuacja prezentuje się w Gdyni. Tu zgodnie z informacjami prezentowanymi przez NFZ, ze świadczeń kardiologicznych najszybciej skorzystamy w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni - już w drugiej połowie października. Wolne terminy w grudniu i w styczniu znajdziemy z kolei w NZOZ "Śródmieście"NZOZ "Wzgórze św. Maksymiliana".

W Sopocie do kardiologa na NFZ zapiszemy się najwcześniej w listopadzie w Centrum Medycznym "SOPMED". W Centrum Medycznym "Kardiotel" wolne miejsca dostępne są w grudniu i styczniu.

Czytaj też: Pionierska operacja wszczepienia stymulatora serca dziecku. Sukces kardiologów z UCK

Aktywność fizyczna ważna w każdym wiekuOprócz stałego przyjmowania leków i poddawania się badaniom kontrolnym, kluczowe jest nasze podejście do zdrowia. W przypadku chorób serca najważniejsza niezmiennie pozostaje dieta, brak zbędnych kilogramów, rezygnacja z używek, ale także codzienny ruch.

- Nic lepszego nie można zrobić dla siebie i swojego serca, jak codzienna aktywność fizyczna. Jest to niezwykle ważne zarówno dla osób młodych, jak i tych starszych, często schorowanych pacjentów. Nie chodzi o wysiłek ponad siły, ale o codzienną aktywność, która wzmacnia nasz układ krążenia. Ze wszech miar zalecamy taki tryb życia, choć mamy też świadomość, że pacjenci częściowo zaniechali ruchu w okresie pandemii - dodaje dr hab. Marek Szołkiewicz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (77)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Przygotuj swoje mięśnie dna miednicy na poród. Warsztaty z fizjoterapeutką

wykład, warsztaty, konsultacje

Depresja? Pomożemy ci ją pokonać

konsultacje

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

80 zł
warsztaty

Najczęściej czytane