Ile czeka się w Trójmieście do lekarza specjalisty?

Kolejki do specjalistów są bardzo często krótsze w mniejszych placówkach, a często również w mniejszych miejscowościach.
Kolejki do specjalistów są bardzo często krótsze w mniejszych placówkach, a często również w mniejszych miejscowościach. fot. rf123/Tomasz Trybus

Pandemia znacząco ograniczyła dostępność świadczeń. Obecnie w teorii wszystko powinno wrócić do normy, jednak wielomiesięczny przestój doprowadził do wydłużenia kolejek do lekarzy. Sprawdziliśmy, jak wygląda czas oczekiwania do specjalistów na NFZ z zakresu okulistyki, kardiologii, endokrynologii, ortopedii czy neurologii.Szukasz lekarza? Znajdź specjalistów w Trójmieście - prywatnie i na NFZ


Czy korzystasz z poradni specjalistycznych na NFZ?

tak, nie mam z tym problemu 15%
tak, ale czas oczekiwania jest znacznie wydłużony 43%
nie, ale gdyby nie kolejki, to na pewno bym korzystał(a) 22%
nie, wolę iść prywatnie 20%
zakończona Łącznie głosów: 543
Od lat pacjenci borykają się z ogromnymi kolejkami do endokrynologów i niestety nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie coś miało się zmienić. Niewystarczająca liczba specjalistów połączona z coraz większą wykrywalnością zaburzeń hormonalnych sprawia, że cały czas znalezienie wolnego terminu stanowi duży problem. W naszym kraju do endokrynologa na NFZ czeka się średnio 2 lata, a jak jest w regionie?

W Trójmieście znajdziemy pojedyncze poradnie endokrynologiczne, które oferują stosunkowo bliskie terminy (stan na 23.06.2021):

Niestety w innych przypadkach pacjenci znajdą dostępne terminy dopiero w przyszłych latach:
  • Zdecydowanie więcej wolnych miejsc jest w pierwszej połowie 2022 r. - takie terminy oferuje na przykład Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku i Szpital Polanki.
  • Natomiast przykładowo w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie pierwsze terminy są dostępne w drugiej połowie 2023 r.


Czytaj też: Rok temu zniesiono limity. Ile czeka się do specjalisty?

Okulista szybciej poza TrójmiastemW okresie pandemii znacząco spadła dostępność do świadczeń okulistycznych, w tym między innymi operacji zaćmy czy jaskry. Było to spowodowane w głównej mierze ograniczeniami liczby łóżek na oddziałach i przeniesieniem specjalistów do placówek walczących z COVID-19. Teraz powoli wszystko zaczyna funkcjonować w normalnym trybie. Jak wygląda sytuacja w przypadku zapisu na poradę do okulisty na NFZ?

Na Pomorzu szybciej dostaniemy się do lekarza w mniejszych miejscowościach, takich jak Sztum czy Kościerzyna. Nie zmienia to faktu, że i tak nie jest źle. W Gdańsku, w Szpitalu MSWiA do poradni okulistycznej umówimy się już w drugim tygodniu lipca, a na więcej terminów możemy liczyć w sierpniu.

Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda w przypadku poradni okulistycznych dla dzieci. Serwis Narodowego Funduszu Zdrowia wskazuje, że najbliższe terminy są dostępne dopiero w kwietniu 2022 r.

Informator o terminach leczenia NFZ. Znajdź lekarzy specjalistów i zarezerwuj terminDo kardiologa na NFZ zapiszemy się jeszcze w czerwcuSzukając miejsca u kardiologa - w przypadku chęci skorzystania ze świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia - szybciej znajdziemy termin w przychodniach.
  • Jeszcze w czerwcu umówimy się do poradni w NZOZ "Cor-Gyn" w Gdańsku czy w gdyńskim NZOZ "Śródmieście".
  • Później nie będzie problemu ze znalezieniem miejsca w miesiącach wakacyjnych. W Szpitalu Miejskim w Gdyni są wolne terminy jeszcze w sierpniu.
  • Ale już w dawnym Szpitalu Kolejowym przy ul. Powstańców Warszawskich w Gdańsku - w styczniu.

Lista trójmiejskich placówek laboratoryjnych - badania na NFZ i bez skierowania


Do ortopedy i neurologa na NFZ wolne terminy w lipcuZgodnie z danymi prezentowanymi przez specjalny portal Narodowego Funduszu Zdrowia w przypadku poradni ortopedycznych:

W przypadku poradni neurologicznych dostępne terminy rozpoczynają się od 20 lipca.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (77)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Oswoić lęk przed porodem
Oswoić lęk przed porodem
warsztaty
wrz 22-24.11
g. 11:00 - 14:00
Gdańsk, Oliwski Ratusz Kultury
Targi kosmetyczne i fryzjerskie Uroda
Targi kosmetyczne i fryzjerskie Uroda
targi
mar'22 22-23
wtorek - środa
Gdańsk, Amberexpo
I OKN Prawa Medycznego, Farmaceutycznego
I OKN Prawa Medycznego, Farmaceutycznego
konferencja
paź 28-29
czwartek - piątek
Gdańsk, Wydział Filologiczny UG

Najczęściej czytane