• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak się przygotować do egzotycznej podróży? "Niektórzy traktują Zanzibar jak wczasy na Mazurach"

Piotr Kallalas
13 czerwca 2024, godz. 14:00 
Opinie (26)
"Jeśli myślimy o wyjazdach do krajów pozaeuropejskich, np. do tropików lub do krajów o złych warunkach sanitarnych, to najlepiej zgłosić się do Poradni Medycyny Podróży na 4-6 tygodni przed wylotem". "Jeśli myślimy o wyjazdach do krajów pozaeuropejskich, np. do tropików lub do krajów o złych warunkach sanitarnych, to najlepiej zgłosić się do Poradni Medycyny Podróży na 4-6 tygodni przed wylotem".

Jak przygotować się do wyjazdu w tropiki? Czy taka podróż to zawsze dobry pomysł? Egzotyczne kierunki coraz bardziej kuszą podróżnych, jednak lekarze apelują o odpowiednie przygotowanie i uzupełnienie niezbędnych szczepień.



Czy byłe(a)ś na wakacjach w tropikach?

Po pandemii wiele osób wróciło do organizacji dalszych i bardziej egzotycznych podróży. Polacy coraz chętniej wybierają na wakacje tropikalne kierunki, takie jak Oman, Seszele Zanzibar czy Wietnam.

Zwiększenie aktywności lotniczej zwiększa również możliwości transmisji wirusów, dlatego równolegle z planowaniem hoteli na odległych wyspach powinniśmy wraz z lekarzami Poradni Medycyny Podróży zaplanować profilaktykę, która zabezpieczy nasze zdrowie.

Co z dalekimi podróżami w pandemii? Co z dalekimi podróżami w pandemii? "Zanzibar? Turyści dziwią się, kiedy mówimy o zagrożeniach"

Kiedy odwiedzić lekarza przed wyjazdem w tropiki?



Wizyta u specjalisty zaledwie na kilka dni przed wylotem to najczęstszy błąd, jaki popełniają osoby wybierające się w tropiki. Niestety w tak krótkim czasie nie da się zrealizować pełnego programu szczepień. Oprócz kwestii powtarzania dawek warto mieć na uwadze, że czasami zwykła infekcja może nam namieszać w harmonogramie wakcynacji.

- Jeśli myślimy o wyjazdach do krajów pozaeuropejskich, np. do tropików lub do krajów o złych warunkach sanitarnych, to najlepiej zgłosić się do Poradni Medycyny Podróży na 4-6 tygodni przed wylotem. To są idealne warunki, pozwalające na zaplanowanie bardziej złożonego planu szczepień przed wyjazdem oraz wygodną realizację. Większość osób niestety zgłasza się w o wiele krótszym czasie - mówi dr n. med. Agnieszka Wroczyńska z Poradni Medycyny Podróży w Szpitalu Dziecięcym Polanki w Gdańsku
Nie zmienia to faktu, że nawet jeśli zlekceważmy okres przygotowań do wyjazdu, to lepiej odwiedzić lekarza medycyny podróży tuż przed lotem, niż nie robić tego wcale.

- Nie zachęcam do tego, ale przychodząc nawet na tydzień przed podróżą, jesteśmy w stanie częściowo skorzystać z tego, co oferuje medycyna podróży. Są szczepionki, które można przyjąć tuż przed wyjazdem, jak np. WZW typu A - ta choroba jest jedną z najczęstszych spośród tych, przed którymi można się zabezpieczyć szczepieniami. Mamy przyspieszone schematy szczepień i czas na skompletowanie apteczki podróżnej uwzględniającej np. leki zapobiegające malarii, a jest to główna infekcyjna przyczyna śmierci w tropiku - podkreśla dr n. med. Agnieszka Wroczyńska.
Z małym dzieckiem już tylko na all inclusive? Z małym dzieckiem już tylko na all inclusive?

Niepotrzebne zgony



Wspomniana malaria stanowi najpowszechniejsze zagrożenie dla podróżnych udających się w tropiki. Pierwotniak zarodziec jest przenoszony przez komary i rocznie infekuje nawet 200 mln osób na całym świecie, w tym kilkadziesiąt tysięcy podróżnych. Przed chorobą możemy się w znacznej mierze zabezpieczyć, stosując profilaktykę farmakologiczną, którą wiele osób bagatelizuje.

- Dosłownie w ostatnich miesiącach głośno było o kilku zupełnie niepotrzebnych zgonach młodych osób z powodu malarii, która rozwijała się już po powrocie. Wspólnym mianownikiem jest powrót z popularnych destynacji, takich jak Zanzibar, Kenia czy Tanzania, a także brak stosowania profilaktyki. Niektórzy traktują Zanzibar jak wczasy na Mazurach. Dlatego warto i trzeba korzystać z repelentów, a także wspomnianych leków przeciwmalarycznych - mówi dr n. med. Agnieszka Wroczyńska
Warto również sprawdzić przepisy obowiązujące w konkretnych regionach, ponieważ czasami okazanie potwierdzenia szczepienia (np. przeciw żółtej gorączce) jest wymagane na granicy np. w państwach afrykańskich. W przypadku jego braku będziemy zmuszeni uzyskać odpłatną wakcynację na przejściu granicznym.


Czy Tropiki to zawsze dobry pomysł?



W zdecydowanej większości przypadków nie ma przeciwwskazań do wyjazdu w egzotyczne kraje. Natomiast zdarzają się sytuacje, że lekarz poinformuje nas o nadmiernym ryzyku podróży. Chodzi przede wszystkim o wyjazdy kobiet w ciąży i dzieci, które nie będą mogły skorzystać z pełnej profilaktyki.

- Jest kilka sytuacji, gdzie widzimy ewidentne przeciwwskazania do wyjazdu, choćby wynikające z braku możliwości zaszczepienia. Małe dzieci nie mogą skorzystać ze wszystkich szczepionek ze względu na ograniczenia wiekowe. Chodzi między innymi o obowiązkowe sczepienie przeciwko żółtej gorączce przed wyjazdem do Afryki czy profilaktykę duru brzusznego przed wyjazdem do Indii. Również u kobiet w ciąży mamy ograniczone możliwości profilaktyki. Tymczasem kobiety w ciąży i dzieci poniżej 5. roku życia to osoby najbardziej narażone na ciężkie powikłania w razie zachorowania na malarię - zaznacza dr n. med. Agnieszka Wroczyńska.
Ponadto należy też mieć na uwadze problemy w dostępności do opieki medycznej, które występują zwłaszcza w rejonach oddalonych od większych aglomeracji.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (26)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Uroda

targi

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Najczęściej czytane