• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Widzę Polskę bez dymu

Alicja Katarzyńska
6 maja 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Jest zakaz, ale i tak palą na przystankach

Jacek Jassem, znany gdański onkolog, od lat walczy z palaczami. Dziś jest o krok od zwycięstwa: przekonał wszystkich posłów sejmowej komisji zdrowia o konieczności wprowadzenia ustawy o zakazie palenia w miejscach publicznych.



Gdy ustawa antynikotynowa wejdzie w życie, nie zapalimy w pubie, dyskotece, restauracji, na placu zabaw. A jeśli zapalimy, to zapłacimy mandat.

Ustawa może być przygotowana i przyjęta jeszcze w tym roku. - Nie wymaga wiele pracy - mówi profesor Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii w gdańskiej Akademii Medycznej, konsultant regionalny ds. radioterapii w Pomorskiem. Nigdy sam nie palił. - Po pierwsze mamy z czego korzystać: w krajach europejskich działają już podobne ustawy, sprawdziły się. Będzie krótka: najwyżej dwie strony, a na nich same konkrety, gdzie nie wolno palić i co za to grozi [na pewno będzie to mandat, wysokość kary określi ustawa - red.)].

Kilka dni temu profesor Jassem przekonywał do swojego projektu ustawy antynikotynowej "Polska wolna od dymu tytoniowego" posłów z sejmowej komisji zdrowia. Przekonał wszystkich.

- To jasne, że bierne palenie, a na takie narażone są osoby przebywające w towarzystwie palaczy, szkodzi - powiedziała "Gazecie" Ewa Kopacz, przewodnicząca sejmowej komisji zdrowia. Pali, ale myśli o rzuceniu papierosów. - Ustawa jest po to, aby chronić przed rakotwórczym dymem papierosowym osoby niepalące, nie po to, by na siłę zmusić Polaków do rzucania palenia. To się nie uda, bo osoby uzależnione potrzebują pomocy medycznej, nie zakazów.

Ustawy działające już od dwóch lat we Włoszech czy Irlandii zakazują palenia we wszystkich zamkniętych miejscach publicznych, w których przebywają ludzie. Podobnie byłoby też w Polsce.

- Nie warto wydzielać osobnych stolików, miejsc dla palaczy - dodaje Jassem. - To się po prostu nie sprawdza.

I przekonuje, że na ustawie antynikotynowej zyskamy wszyscy. Niepalący - wiadomo, palacze - trochę zdrowia. W krajach, gdzie zakaz działa już od 2 lat, np. w Irlandii, Norwegii i Włoszech palacze nie mają problemów z powstrzymaniem się od papierosa. Mało tego, ustawę popiera ponad 90 proc. społeczeństwa w tych krajach. - Bo lubi się swój dym, a cudzy przeszkadza - mówi Jassem. - Nawet palacz woli posiedzieć i wypić piwo w czystym, niezadymionym wnętrzu. Większość osób palących w tych krajach, gdzie ustawa już jest, opowiedziała się za nią. I to okazało się skuteczniejsze od kampanii edukacyjnych, programów zdrowotnych itp.

Z badań opinii przeprowadzonych we Włoszech i Irlandii wynika, że sprzedaż papierosów spadła około 10 proc., a frekwencja w pubach, restauracjach czy dyskotekach nie zmniejszyła się.

Przewodnicząca Kopacz jest za ustawą, ale rozsądną, nie restrykcyjną. - Mimo wszystko palacze powinni mieć miejsce, w którym bez poczucia dyskryminacji wypiją kawę, zjedzą ciastko i... zapalą papierosa.
Bolesław Piecha, wiceminister zdrowia

Ta ustawa jest dość prosta, bo zakazuje konkretnych rzeczy. I bardzo ważna, bo przekłada się na zdrowie populacji. Na pewno dzięki niej uniknęlibyśmy wielu nowotworów, chorób przewlekłych. Ja ją popieram, może to będzie dla mnie ratunek, bo sam palę od wielu lat i nie mogę się wyzwolić.

Tadeusz Cymański, poseł PiS, sejmowa komisja zdrowia

Ustawy antynikotynowej chcą posłowie, onkolodzy, opinia publiczna, nawet wśród palaczy jest zrozumienie. Właśnie tłumaczymy odpowiednie ustawy włoskie i irlandzkie, żeby je ewentualnie wykorzystać. To będzie projekt poselski. Zaangażowałem się w niego tak aż tak, że rzuciłem palenie.
Palisz, ryzykujesz

Dym papierosowy zawiera 4 tysiące substancji chemicznych, ma udowodnione działanie rakotwórcze. Światowa Organizacja Zdrowia wykazała, że bierne palenie zwiększa ryzyko raka płuca u osób niepalących aż o 30 proc., jeszcze większe jest zagrożenie chorobami dróg oddechowych i chorobami serca. Bierne palenie ma szczególnie zły wpływ na dzieci, jest obok czynnego palenia i nadużywania alkoholu jedną z głównych przyczyn przedwczesnej umieralności. Dlatego w 2005 roku powstał pierwszy międzynarodowy traktat dotyczący zdrowia publicznego o ograniczaniu używania tytoniu. Podpisały go 192 państwa - także Polska - należące do Światowej Organizacji Zdrowia. I zobowiązuje nas do ochrony osób niepalących.
Gazeta WyborczaAlicja Katarzyńska

Opinie (103) ponad 10 zablokowanych

  • Kto chce palic niech se pali u siebie w domu !

    ale przy zamnietych oknach ! obawiam sie ze bedzie kiepsko z egzekwowaniem prawa w dyskotekech wiec proponuje podzial dyskotek na: dla palacych i dla niepalacych jak ktos musi palic niech idzie truc sie z innymi a jak ktos nie chce palic to niech idzie na dyskoteke gdzie nie smrodza. Podobno nie mozna pic piwa w miejscach publicznych a po monciaku na wiosce stada nastolatkow pija piwo pod latarniami.

    • 0 0

  • Do palaczy:
    1.Palacz to obwywatel niższej kategorii !!!
    2.A ta akcyza którą się tak szczycicie nawet w pełni nie pokrywa waszego leczenia( leczenie nowotworów jest chyba najdroższym przedwzięciem w medycynie albo jak ktoś ma POCHP to ledwo dycha i nie jest zdolny do pracy i reszta społeczeństwa musi łożyć na jego utrzymanie a co z opłaceniem leczenia biernych palaczy, których trujecie?
    Wniosek:Powinno się was zapakować do wielkiej rakiety i wystrzelić w kosmos
    Pozdrawiam wszystkich niepalących sterroryzowanch przez palących

    • 0 0

  • Pan jacek jest moim idolem :) BRAWO !!!

    • 0 0

  • Gosai

    Kiedyś (jakieś 10 lat temu)robiliśmy badania spirometryczne (i innymi przyrzadami np. na zawartość subst.smołowatych w płucach) w Sopocie na Monciaku i przychodzi 30-letni palacz oraz siedemdziesiecioletni facet wyobraz sobie płuca tych dwoch były podobne, jak równiez inne; jak wydolność, siła miesni, itd.
    Myśle, ze dozyje czasu kiedy ludzie dbajacy o zdrowie(fizyczne i psychiczne) nie beda musieli płacic na ćpunow, pijakow, palaczy, kosciolkowców i innych.

    • 0 0

  • IZOLACJA

    Powinna nastapic izolacja elementu palacego,postawic baraki w ktorych palacze mogliby palic poza swoim miejscem zamieszkania,a gwarantuje ze procent palaczy spadlby gwaltownie.Bo kto chcialby palic z nieznanym sobie elementem w obskurnej budzie.

    • 0 0

  • Gallux

    Sopociaku od siedmiu boleści WKURZASZ MNie!!!! zatrudnij się jako błazen nadworny w UM Sopot.

    • 0 0

  • Do tak zwanych niepalących by ich nie obrażać słowami chamy itp.patrz Gulf str.1czy jak mu tam...

    Pale bo mi się podoba i zbędny mi jest Pan jassem i mu podobne pampersy,ich głupie projekty ich hipokryzja i ojcowska troska-niech sie martwia o swój lifestyle.Oto moja propozycja :zdelegalizować wszystko i wprowadzić godzinę policyjną po 14.30.Ustawa o s****iu zwierzaków faktycznie jest potrzebna bo te czysciochy co tak ekologicznie zyją bez dymu i wódeczki przeważnie tony psich odchodów nam na trawnikach wraz ze swymi pupilami produkują juz od 4.00rano ...co dzień setki ton gówna i uryny...A ja tęsknię za krajem w którym byli jeszcze dorośli mężczyżni i kobiety a nie to co teraz zgraja ekodzieciuchów wychowanych na medialnej papce i zdegenerowane menelstwo...i aż się chce zapalić,hehe

    • 0 0

  • Czy nasz minister zdrowia profesor Religa pali???

    • 0 0

  • do pana slonko i innych korzystających z balkonów

    To miło,że szanuje Pani niepalących, jednak z tym balkonem to kiepski pomysł. Mam sąsiadów, którzy tak robią. Niestety, jeżeli tylko mam wtedy otwarte okno, wszystko wlatuje do mojego mieszkania. I zamiast wietrzenia mam smrodzenie ;)

    • 0 0

  • OSRANI PALACZE ZDAJCIE SOBIE W KOŃCU SPRAWĘ ŻE ŚMIERDZICIE!

    śmierdzicie aż chce się żygać a z mordy wam tak jedzie że nie chce sie was nawet słucha!
    Ponadto wasze ubrania tak walą że siedząc obok was w transporcie miejskim najchętniej nażygałbym wam na głowę!
    Apel do kobiet Palących papierosy jesteście odrażające!!!!!!!!!!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia (2 opinie)

(2 opinie)
festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane