• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wysyp groźnych kleszczy przez zmiany klimatyczne. To będzie rekordowy rok na Pomorzu?

Piotr Kallalas
20 maja 2024, godz. 10:00 
Opinie (172)
Kleszcz przenosi groźne choroby, w tym boreliozę i odkleszczowe zapalenia mózgu. Kleszcz przenosi groźne choroby, w tym boreliozę i odkleszczowe zapalenia mózgu.

Wysyp kleszczy, jaki w ostatnich latach obserwujemy w regionie to efekt miedzy innymi zmian klimatycznych. Już teraz borelioza jest diagnozowana nawet w styczniu i lutym, a w miesiącach letnich obserwujemy znacznie większą aktywność tych pajęczaków w porównaniu do poprzednich lat. Co zrobić, gdy na naszej skórze zauważymy kleszcza?
Czy miałeś kiedyś kleszcza?

Kleszcze, jak co roku na wiosnę, zwiększają swoją aktywność, a co za tym idzie, ze względu na możliwość transmisji niebezpiecznych patogenów, stają się zagrożeniem dla ludzi i naszych zwierząt. Tylko w kwietniu na Pomorzu odnotowano 63 przypadki boreliozy - po rekordowym roku ubiegłym nic nie wskazuje na to, aby w 2024 r. ich aktywność była niższa.Jak pozbyć się kleszcza? Jak pozbyć się kleszcza? "Przynoszą go w słoiku"

Borelioza nie tylko latem. Kleszcza możemy złapać praktycznie przez cały rokNaukowcy ostrzegają, że przy obecnych zawirowaniach pogodowych, aktywność kleszczy jest obserwowana przez cały rok. Wystąpienie ciepłych dni w styczniu czy lutym automatycznie przekłada się na wzrost aktywności tych pajęczaków.

- Zdarza się, że w lutym czy marcu temperatura sięga niemal 20 stopni i to zaburza sezonowość, do której się przyzwyczailiśmy. Mogę przytoczyć, że opiekowałam się pacjentem z boreliozą, który zachorował, po tym jak w lutym morsował i złapał kleszcza podczas przebierania się przy plaży. Tu akurat wszystko dobrze się potoczyło pod względem leczenia, ale to pokazuje, że zagrożenie ze strony kleszczy występuje praktycznie przez cały rok - mówi dr n. med. Agnieszka Wroczyńska.
W styczniu i lutym na Pomorzu zarejestrowano 116 nowych przypadków boreliozy. Rosnące temperatury sprawiają, że rośnie aktywność kleszczy również w miesiącach letnich. Od kilku lat obserwujemy więcej kleszczy, a tym samym więcej ukąszeń i przypadków boreliozy.

- Zwiększa się populacja kleszczy w Europie, zwiększa się zasięg występowania. Zmienia się również sezonowość ich rozwoju. Ma to związek m.in. ze zmianami klimatycznymi, jakie zachodzą na świecie. W efekcie zwiększa się liczba zachorowań na boreliozę w ostatnich latach - podkreśla Wroczyńska.
Kończy się Program Profilaktyka 40 Plus. Mało kto skorzystał Kończy się Program Profilaktyka 40 Plus. Mało kto skorzystał

Kto powinien się zaszczepić na odkleszczowe zapalenie mózgu?Obecnie trwają prace nad szczepionką przeciw boreliozie - najczęstszej chorobie, którą rozprzestrzeniają kleszcze. Mamy jednak skuteczną broń w stosunku do innego schorzenia - odkleszczowego zapalenia mózgu.

- Odkleszczowe zapalenie mózgu nie jest najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze. Jest to natomiast ciężka neuroinfekcja z ryzykiem przewlekłych i długotrwałych powikłań. Szczepionka jest bezpieczna i wygodna w stosowaniu - dodaje dr n. med. Agnieszka Wroczyńska.
Warto pomyśleć o tym zabezpieczeniu, kiedy często spędzamy czas na świeżym powietrzu lub nasze dzieci niedługo pojadą na obóz czy kolonie.

- Szczepienie przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu jest zalecane w polskim Programie Szczepień Ochronnych, a także rekomendowane przez światowe towarzystwa naukowe dla osób, które w sezonie aktywności kleszczy przebywają na zewnątrz, nie tylko w lasach, ale także na łąkach czy terenach zielonych. Jest to istotne również w kontekście turystów lub osób wybierających się na obozy i kolonie - mówi lekarz.
Miejskie pływalnie nie dla każdego? Miejskie pływalnie nie dla każdego? "Z dzieckiem bez szans"

Badanie kleszcza niewiele nam pomagaDiagnostyka boreliozy od lat budzi duże emocje. Wiele razy otrzymywaliśmy sygnały, że pacjenci w słoiczku przynosili kleszcza do lekarza, w nadziei że ten materiał zostanie zbadany. Takie analizy można wykonać w niektórych laboratoriach, choć wartość diagnostyczna takiego postępowania jest zerowa.

- W zeszłym roku Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych wydała komunikaty, wskazujące że kleszcz nie jest właściwym materiałem do badania. A dosłownie kilka dni temu wypełniałam formularz kwalifikacyjny dla dziecka na obóz w lesie i padło pytanie, czy zgadzam się na odłożenie kleszcza do badań. Widać, że niektóre laboratoria nadal to robią - mówi dr n. med. Agnieszka Wroczyńska. - Tymczasem, badanie kleszcza niewiele nam pomaga, bo co prawda ocenia, czy materiał genetyczny bakterii odpowiedzialnej za boreliozę jest zawarty w danym kleszczu, ale nie mamy metod, aby odpowiedzieć czy jest to żywa bakteria i w ogóle jest zdolna do zakażenia. Innymi słowy, czy to ma znaczenie dla pacjenta. Większość osób ukłutych przez kleszcza nie zachoruje, wiec trudno podjąć decyzję o kilkutygodniowej antybiotykoterapii na podstawie badania, które nie mówi nam nic o ryzyku zakażenia w danej sytuacji.
Dlatego tak istotne jest skonfrontowanie naszych wątpliwości z wiedzą lekarską. W sytuacji gdy podejrzewamy u siebie możliwość rozwoju boreliozy, powinniśmy w pierwszej kolejności udać się na konsultacje do lekarza rodzinnego.


ABC kleszczyNajlepszą ochroną przed kleszczami jest odpowiednie przygotowanie się do wyprawy. Jeśli planujemy spacer czy dłuższą aktywność w lesie, w parku czy na łące, warto stosować repelenty odstraszające kleszcze, nosić ubrania zakrywające nogi i ręce, a po przyjściu do domu za każdym razem sprawdzić swoją skórę - najlepiej pod prysznicem.

W przypadku zauważenia kleszcza na skórze, powinniśmy jak najszybciej się go pozbyć, używając do tego pęsety lub specjalnego "lassa" na kleszcze (do kupienia w aptece). W przypadku pensety ruchem wykręcającym wyciągamy pajęczaka starając się, aby nic nie pozostało w miejscu ukłucia.

W przypadku pojawienia się objawów - rumienia wędrującego (od 7 do 14, a nawet 30 dni od ukłucia), powinniśmy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Szkoła Szczepień

Masz wątpliwości dotyczące szczepień, w tym przeciwko odkleszczowego zapaleniu mózgu? We środę, 22 maja, w Szpitalu Dziecięcym Polanki odbędzie się Szkoła szczepień - kolejna odsłona spotkań dotycząca profilaktyki.

Wydarzenia

Szkoła Szczepień

spotkanie

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (172)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Joga rodzinna z Martą Sendal

130 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Festiwal Uroda

targi

Najczęściej czytane