• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tabletka "dzień po" - tylko 4 apteki na Pomorzu w pilotażu. "Absurdalna sytuacja"

Piotr Kallalas
16 maja 2024, godz. 15:00 
Opinie (230)
Tabletka "dzień po" obecnie w większości aptek nie jest dostępna dla osób poniżej 18 roku życia, które nie posiadają recepty od lekarza. Tabletka "dzień po" obecnie w większości aptek nie jest dostępna dla osób poniżej 18 roku życia, które nie posiadają recepty od lekarza.

Tylko 4 apteki na Pomorzu podpisały umowy przystąpienia do ministerialnego pilotażu, który opłaca realizację wywiadu z pacjentką i w praktyce daje zielone światło na sprzedaż osobie poniżej 18 roku życia tabletki "dzień po". Farmaceuci obawiają się pozwów od rodziców po wystawieniu recepty, a także konsekwencji ze strony płatnika przy zaniechaniu tej czynności.Tabletka "dzień po", zaliczana do antykoncepcji awaryjnej, cały czas nie jest powszechnie dostępna od 15 roku życia. Po prezydenckim wecie Ministerstwo Zdrowia przygotowało rozporządzenie, które miało obejść sprzeciw głowy państwa - od początku maja apteki mogą przystępować do pilotażu umożliwiającego sprzedaż leku zawierającego octan uliprystalu - związek opóźniający owulację poprzez wpływanie na aktywność progesteronu.

W ramach programu, preparat będzie wydawany bez refundacji na podstawie recepty farmaceutycznej (apteki otrzymają za świadczenie pieniądze od NFZ), która z kolei zostanie wystawiona po wywiadzie z pacjentką.

Pigułka Pigułka "dzień po" będzie dostępna bez recepty od 15. roku życia

4 apteki w pilotażuW całej Polsce do programu z ponad 11 tys. aptek zgłosiło się jedynie 275. W tym momencie podpisanych jest 80 umów.

- Na Pomorzu do Pomorskiego NFZ wpłynęło 14 wniosków z aptek, podpisane mamy 4 umowy - mówi Monika Kierat z POW NFZ.
NFZ w najbliższym czasie ma opublikować listę aptek. Każdą konsultację i wystawioną receptę płatnik będzie finansował. W teorii aptekarz może wygenerować receptę farmaceutyczną bez pilotażu, ale nie otrzyma za to pieniędzy i dodatkowo narazi się na pozwy rodziców - lek będzie bowiem sprzedany osobie niepełnoletniej. Z kolei kiedy odmówi wypisania takiej recepty, narazi się na konsekwencje ze strony płatnika.

Od lipca karetka będzie stacjonować w Osowej i Ujeścisku. Sezonowo w Sobieszewie Od lipca karetka będzie stacjonować w Osowej i Ujeścisku. Sezonowo w Sobieszewie

"Dla mnie to absurdalna sytuacja"Jest więc jasne, dlaczego do tej pory wniosków przystępujących do pilotażu jest tak niewiele. Panuje zamieszanie i chaos. Lada moment samorządy aptekarskie mają przedstawić rekomendacje dotyczące wystawiania recept na podstawie dostarczonego formularza, podpisanego przez opiekuna.

- Dla mnie to absurdalna sytuacja, nie powinno być takiej sytuacji że farmaceuta ma większe prawa od lekarza. Na ten moment lekarz nie może bez wiedzy rodzica wystawić recepty niepełnoletniej pacjentce, a farmaceuta ma mieć prawo robić to przy okienku - nie mając możliwości wglądu w historię pacjenta i nie mogąc sprawdzić, czy pacjentka nie brała danego leku w niedawnym czasie, a także nie znając żadnych historii chorobowych - mówi nam farmaceutka z Gdańska.
Dodatkowo farmaceuci zwracają uwagę na potrzebę przeprowadzenia wywiadu, o czym jest mowa również w rozporządzeniu. Jak stworzyć jednak intymne warunki do rozmowy w miejscu pełnym innych klientów w kolejce?

- Nie wyobrażam sobie, żeby zbierać wywiad na tak delikatny i osobisty temat, jakim jest współżycie, w warunkach apteki przy okienku z pełną apteką innych pacjentów. To nie są warunki na takie rozmowy. Może w gabinetach opieki, ale nie w standardowej aptece - mówi farmaceutka.
Próbowaliśmy się również rozeznać, czy farmaceuta będzie mógł wystawić receptę osobie pełnoletniej w ramach pilotażu, jednak na to pytanie również, póki co, nie ma jasnych odpowiedzi.

Apteki całodobowe w Trójmieście

To jakiś żart? (66 opinii)

E Trójmieście ledwie 4 apteki podpisały umowę z MZ na tabletkę dzień po? Aż tak bardzo konserwatywną metropolią jesteśmy? Nawet bardziej od fundamentalistycznego, klerykalnego Krakowa?

Mapa czy adresy na stronie MZ.
E Trójmieście ledwie 4 apteki podpisały umowę z MZ na tabletkę dzień po? Aż tak bardzo konserwatywną metropolią jesteśmy? Nawet bardziej od fundamentalistycznego, klerykalnego Krakowa?

Mapa czy adresy na stronie MZ.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (230)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Misy i Gongi - sesja relaksacyjna z Jakubem Leonowiczem

70 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Nasza kobiecość - my body & my sex - warsztaty

99 zł
warsztaty

Najczęściej czytane