• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sztuczna inteligencja w leczeniu niepłodności, czyli in vitro nowej generacji

Wioleta Stolarska
20 grudnia 2023, godz. 08:00 
Opinie (52)
Szacuje się, że niepłodność dotyka już co piątą parę w Polsce. Szacuje się, że niepłodność dotyka już co piątą parę w Polsce.

Niepłodność dotyka już co piątą parę w Polsce. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w klinikach Invicta pozwala skuteczniej, bezpieczniej i taniej pomóc pacjentom. 60 ekspertów specjalizujących się w leczeniu niepłodności przeanalizowało ponad 9 tys. unikalnych historii pacjentek i ponad 400 zmiennych, wzbogacając je danymi genetycznymi. Innowacyjna metoda otwiera przed pacjentami nowe możliwości.




Jak sztuczna inteligencja i genetyka mogą wesprzeć leczenie in vitro?



Gdybyś miał(a) problemy z niepłodnością, z której metody byś skorzystał(a)?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia co 6. para na świecie ma problem z płodnością. Dla wielu z nich jedyną drogą do spełnienia marzeń o rodzicielstwie jest procedura in vitro, dzięki której na całym świecie urodziło się już ponad 8 mln dzieci.

Średnia skuteczność jednego cyklu leczenia według raportów Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii wynosi ok. 30 proc. Na skuteczność procedury ma wpływ przebieg każdego z jej etapów. Zespół Centrum Badawczo-Rozwojowego Invicta dostrzegł potencjał do optymalizacji na etapie stymulacji hormonalnej, której w ramach in vitro poddawane są pacjentki.

- Do zapłodnienia in vitro potrzebujemy dobrej jakości komórek jajowych pacjentki. Abyśmy mogli je uzyskać, pacjentka poddawana jest stymulacji hormonalnej, która polega na przyjmowaniu leków hormonalnych, tzw. gonadotropin, które pobudzają wzrost oraz dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Na tym etapie kluczowy jest optymalny dobór protokołu stymulacji oraz ustalenie odpowiednich dawek leków - mówi lek. Katarzyna Gross-Kępińska z Kliniki Invicta.
Wsparcie in vitro. W Gdańsku i w Sopocie, ale nie w Gdyni Wsparcie in vitro. W Gdańsku i w Sopocie, ale nie w Gdyni

Walka o lepsze efekty i samopoczucie pacjentek



Celem Centrum Badawczo-Rozwojowego Invicta było stworzenie rozwiązania, które pomogłoby w uzyskiwaniu wysokiej jakości komórek jajowych, przy zastosowaniu możliwie niskich dawek leków niezbędnych do stymulacji.

- Stymulacja owulacji to etap leczenia, którego pacjentki przystępujące do procedury in vitro często się obawiają. Obawy może budzić ryzyko wystąpienia zespołu hiperstymulacji, czyli nadmiernego pobudzenia jajników. Takie powikłanie występuje niezwykle rzadko, ale nasze pacjentki są świadome tego ryzyka. Obawy wzbudza jednak również samo przyjmowanie leków hormonalnych, które w zależności od wrażliwości pacjentki może wiązać się z dyskomfortem i mniej lub bardziej odczuwalnymi skutkami ubocznymi - dodaje lek. Katarzyna Gross-Kępińska.
Zespół naukowy, wykorzystując mechanizmy sztucznej inteligencji i genetyki oraz biorąc pod uwagę czynniki, które mogą mieć wpływ na przebieg stymulacji hormonalnej, opracował autorskie rozwiązania - oprogramowanie AIOO® (Artificial Intelligence Oocytes) oraz badanie GPS (Genetycznej Predykcji Stymulacji).


AIOO® i GPS - innowacyjne rozwiązania dla skuteczności leczenia in vitro



Bazujący na algorytmach sztucznej inteligencji system AIOO® jest wsparciem dla lekarzy w zakresie doboru odpowiedniego protokołu stymulacji hormonalnej, dopasowania optymalnych dawek leków, bieżącej oceny skuteczności leczenia i predykcji jego efektów. System prognozuje na podstawie indywidualnych informacji na temat pacjentki, które mogą mieć wpływ na przebieg i efekty stymulacji, tj. m.in. poziomu hormonu AMH, wieku, BMI oraz dotychczasowej historii leczenia. Aby opracowany przez badaczy model mógł spełniać swoje funkcje, został zasilony danymi z ponad 13 tys. cykli stymulacji hormonalnych przeprowadzonych przez ekspertów z klinik Invicta.

- Przez lata gromadziliśmy dane, które teraz wykorzystujemy, aby zapewnić naszym pacjentom jeszcze większą skuteczność i bezpieczeństwo. Stworzyliśmy oprogramowanie, które łączy w sobie historie 13 tys. stymulacji hormonalnych. To prawie 9 tys. unikalnych historii pacjentek i ponad 400 zmiennych, którymi opisywaliśmy na początku te historie. Dodatkowo wzbogaciliśmy te dane danymi genetycznymi, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić naszym pacjentom jeszcze bezpieczniejsze i skuteczniejsze leczenie niepłodności - mówi dr Damian Drzyzga, Senior Data Scientist z Centrum Badawczo-Rozwojowego Invicta.
Coraz mniej dzieci rodzi się w Trójmieście. Więcej par walczących z niepłodnością Coraz mniej dzieci rodzi się w Trójmieście. Więcej par walczących z niepłodnością

Pozwala ustalić, jak czynniki genetyczne mogą wpłynąć na reakcję pacjentki


Stworzone przez zespół Invicta badanie Genetycznej Predykcji Stymulacji (GPS) to jedyne badanie na świecie, które pozwala na interpretację wpływu poszczególnych wariantów genów odpowiadających za prawidłową czynność hormonów oraz ich receptorów, na przebieg i efekty stymulacji hormonalnej.

- Badanie Genetycznej Predykcji Stymulacji pozwala ustalić, jak czynniki genetyczne mogą wpłynąć na indywidualną reakcję danej pacjentki na efekty stymulacji jajników i liczbę komórek jajowych, które możemy uzyskać. GPS jest badaniem laboratoryjnym, do jego wykonania wystarczy próbka krwi lub śliny - dodaje dr Damian Drzyzga.
Wykonywane techniką minisekwencjonowania badanie GPS polega na oznaczeniu statusu genetycznego 16 miejsc w sekwencji DNA 7 genów. Dzięki analizie czynników genetycznych prognozy generowane przez oprogramowanie AIOO® są precyzyjniejsze, ponieważ system otrzymuje więcej danych, na podstawie których może zaproponować najlepszy typ protokołu stymulacji oraz optymalne dawki leków dla danej pacjentki.


Na czym polega leczenie nowej generacji w Klinikach Invicta?



- Jako pierwsza sieć klinik w Polsce wykorzystujemy sztuczną inteligencję w leczeniu niepłodności. Dlaczego nasze rozwiązanie jest wyjątkowe? Ponieważ już teraz wiemy, że dzięki zastosowaniu oprogramowania AIOO® i badania GPS w trakcie procedury in vitro jesteśmy w stanie do 20 proc. precyzyjniej dobierać protokoły stymulacji hormonalnej oraz stosować do 10 proc. niższe dawki leków stymulujących u pacjentek. Dla naszych pacjentek oznacza to, że stymulacja staje się skuteczniejsza, bezpieczniejsza i bardziej komfortowa oraz tańsza, ponieważ niższe dawki leków to niższy koszt leczenia - mówi Dorota Białobrzeska-Łukaszuk, prezes Zarządu Grupy Invicta.
Zastosowanie oprogramowania AIOO® podczas leczenia in vitro nie wiąże się dla pacjentów z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. To system, z którego lekarz korzysta podczas wizyty i który służy mu wsparciem. Koszt badania GPS to 495 zł.

- W klinikach Invicta zawsze staraliśmy się iść z duchem czasu, a nawet wyprzedzać ten czas poprzez wprowadzanie nowych oraz tworzenie własnych metod leczenia. Dziś pracujemy ze sztuczną inteligencją, aby walczyć o każdy procent skuteczności leczenia więcej - dodaje prezes Zarządu Grupy Invicta.

Miejsca

Opinie (52) 5 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • Opinia wyróżniona

    Nauka rządzi! (5)

    • 7 18

    • (1)

      Niewolnikami czyli ludzkością.

      • 6 2

      • Jesteś niewolnikiem praw natury czy tego chcesz, czy nie.

        • 2 1

    • Dlaczego mam finansować komuś zabiegi w prywatnych klinikach?? (1)

      Nie stać go na zabieg a będzie go stać na utrzymanie dziecka?? Będzie tylko dej, dej, dej??!

      • 5 5

      • Ten "ktos " płaci podatki, wiec mozna powiedziec ze i tak sam sobie finansuje

        2mld na religię w szkołach i przedszkolach co roku ci nie przeszkadzają? Miliardy na TVPis? Milionowe dotacje kierowane do ubogiego redemptorysty z Torunia nie przeszkadzają? Mln na wieże w Ostrołęce? Wybory kopertowe? Program willa plus?

        • 6 0

    • xxx

      Za Hitlera, też tak było, robili w obozach doświadczenia naukowe, a potem nawet i mydło....

      • 0 0

  • Dej na to pieniądze podatników (10)

    przyszłoroczny deficyt to 185 miliardów złotych. Nasze prawnuki nie spłaca tych długów

    • 12 2

    • (8)

      to lepiej zainwestowana kasa niż 500+ dla chołoty (bo niestety, w większości patologia rodzi patologię)
      Z invitro korzystają ludzie, którzy rzeczywiście chcą mieć dzieci, częściej są lepiej wykształceni i lepiej sytuowani (istnieje więc wysokie prawdopodobieństwo, że wychowają te dzieci bez oczekiwania wsparcia od państwa).
      Pilnie potrzebujemy Obywateli, którzy będą pracować i płacić podatki. Czas pokazał, że 500+ nie wpływa na dzietność, a invitro realnie wpływa na ilość urodzonych dzieci.

      • 10 5

      • Bzdura, invitro to kropla w morzu jeśli chodzi o przyrost (3)

        Zasadniczy problem to kwestie społeczne (w tym obawa o finanse) - jeśli ludzie mają mniejsze obawy związane powiększenie swojej rodziny, chętniej zdecydują się na taki krok. Przykład Hiszpanii (najwięcej invitro w UE) pokazuje dobitnie że ten zabieg nie jest remedium na problem - pod tym względem znacznie większe znaczenie ma np socjal na dzieci.

        • 5 2

        • Socjal na dzieci spowodował podwyżkę w żłobkach i przedszkolach i tyle go rodzice widzieli. (1)

          • 1 5

          • Nie, walka z "pandemia" i "nasza wojna" to spowodowały

            Wywołały absurdalny dodruk kasy - zarówno w PL jak i całej UE (tak zwane KPO które jest kredytem za który płacimy a na który musieliśmy czekać do zmiany władzy - kolejne kłamstwo że chodziło o "praworządność")

            • 4 0

        • oczywiście, że to kropla, bo powodów dla których rodzi się mniej dzieci jest więcej (nie tylko ekonomiczne, ale też mentalne - ludzie są wygodni, a dzieci, co by nie mówić, to kłopot), ale lepiej mieć 22 tysiące dzieci z invitro rządowego niż 22 tysiące nowej chołoty, która czeka tylko na kolejne plusy i dodatki.

          Socjal na dzieci nie powinien być wypłacany z gotówce. Dobry socjal to tanie żłobki i przedszkola, wysoki poziom edukacji, łatwy dostęp do służby zdrowia, dostęp do mieszkań w przystępnych cenach.

          • 3 4

      • (1)

        kasę z 500+ można zainwestować w słownik. Hołota piszemy bez "C" na początku, jest to po prostu "gołota" czytana po rusku.

        • 4 1

        • Pokazał te swoje wyższe wykształcenie gimnazjalne

          I elokwencję

          • 3 2

      • Głupi jesteś jak but (1)

        Bo rudy obiecał 800 plus, 13 i 14 i inne przywileje jak pisowcy. Co na to wszelkie oszołomy mówiące o rozdawnictwie karakana? Tutaj nie ma problemu teraz? Sklerozę macie czy pierwsi z łapami po socjal lecicie? Jak chcesz invitro to sobie zarób na to i zapłać za zabieg. Mam w poważaniu twój problem i nie życzę sobie aby moja kasa z podatków leciała do prywatnych klinik na takie akcje.

        • 4 2

        • Największym problemem tych "przywilejów" jest to, że nie można już ich zabrać.

          Opozycja mówiła o tym jeszcze przed ich wprowadzeniem, kiedy nie było za późno.

          • 2 0

    • rudy dej 800 plus dla patoli

      • 3 0

  • In vitro to kontrowersyjna metoda sztucznego zapłodnienia, a nie żadne leczenie! (8)

    Biorąc pod uwagę wysoką cenę , metoda mało skuteczna. Ok. 70% par zapłaci wysoką cenę , a procedura i tak nic im nie da.

    • 21 11

    • (5)

      zdejmij okulary, a babci wyjmij bajpas. To też nie jest leczenie na tej samej zasadzie.

      • 4 12

      • gdzie niby kontrowersje w noszeniu okularów, albo w bajpasach (1)

        • 6 3

        • kontrowersje to in vitro wzbudza tylko w naszym katolickim zaścianku. Gwarantuję Ci, że w normalnym kraju tak nie jest.

          • 3 8

      • A co to za przykład z tymi bajpasami? (2)

        Ten akurat zabieg nie jest kontrowersyjny, nie jest drogi, no i ratuje życie. Osoba której groziła śmierć można powiedzieć została wyleczona, ponieważ została usunięta przyczyną jej dolegliwości. Przy in vitro nic takiego nie ma miejsca. Poniał?

        • 7 2

        • Czego nie rozumiesz? (1)

          Dziś bajpasy nie są kontrowersyjne, ale cofnij się do początków ich stosowania. Wszystkie metody leczenia były kiedyś kontrowersją nim stały się naszą codziennością. Gościu, zejdź na ziemię. In vitro może i jest kontrowersyjne (w naszym ciemnogrodzie), ale zobacz sobie ile dzieci się urodziło dzięki tej metodzie. Ile osób spełniło swoje marzenie i ma dziecko, choć naturalnymi metodami nie było to możliwe. Dla mnie in vitro ratuje życie. Dla wielu jest bardzo potrzebne i ważne. Trochę więcej empatii i zrozumienia, mniej ciemnoty.

          • 3 5

          • Mądre słowa

            Super napisane Hera, bardzo dobry argument, zgadzam się w pełni!

            • 0 0

    • Alternatywą jest kościółkowe "leczenie", dzięki któremu do tej pory mimo potężnych nakładów urodziło się 0 dzieci.

      • 2 12

    • Prosze sie podpisac imieniem i nazwiskiem

      Oraz podać specjalność i wykształcenie.
      Każdy może podpisać się w anonimowym poście "lekarz"

      • 1 3

  • Hiszpania, najwięcej zabiegów invitro w UE a nadal nedzny przyrost (7)

    ...urodzeń (nawet na tle UE). Pomijając aspekt poglądów na niszczenie zarodków, invitro nie jest remedium na dramatyczny przyrost naturalny bo nawet jakby robić tych zabiegów 10x więcej do nadal kropla w morzu... Politykom chodzi wyłącznie o bicie piany i zyskiwanie w oczach swojego elektoratu.

    • 20 11

    • i zapewne jeszcze o jakieś kieszonkowe od przemysłu (1)

      • 5 1

      • Wiatraki pokazały, że lobbyści mają się świetnie...

        • 4 3

    • Z całym szacunkiem dla rodzin mających problem z zajściem w ciążę

      ... ale temat invitro jest takim samym odwracaniem uwagi społeczeństwa od problemu (korporacje x politycy) jak np klimatyzm i straszenie "katastrofą klimatyczną". Ten zabieg nie jest w stanie naprawić tego co dzień po dniu napędzają media - nagonka na dzieci, na matki, na rodziny. Problemem jej zmiana stylu życia i późne zachodzenie 2 ciąże.

      • 4 4

    • Nie mam nic przeciw samym zabiegom (2)

      Ale niech sobie za nie sami płaca. Sam problem niepłodności wynika często ze stosowania różnych środków od małego

      • 6 11

      • Z perspektywy państwa się to bardzo opłaca. (1)

        Więc czemu państwo nie miałoby inwestować?

        • 3 9

        • Nie opłaca się bo daje marginalne efekty

          w relacji do realnych potrzeb. Pięknym dowodem jest Hiszpania - przoduje w UE w zakresie ilości zabiegów invitro a nadal ma marny przyrost

          • 7 3

    • In vitro to już chyba nie jest przyrost naturalny

      • 0 0

  • platforma obiecała koniec rozdawnictwa a tymczasem przebijają pis (2)

    doprowadzą nas do ruiny

    • 16 5

    • To populisci jakich mało

      • 5 1

    • Chyba żartujesz. Pis osiągnęło sufit w przewalaniu naszej kasy. Tego poziomu nie da się osiągnąć.

      • 3 9

  • (7)

    Invicta korzysta z pozycji prawie monopolisty na trójmiejskim rynku, proponując kosztowne i zaawansowane badania. W naszym przypadku personel firmy lnvicta nie zaproponował nawet wszystkich badań podstawowych, płynnie przechodząc do badań genetycznych. U innego usługodawcy, który zaczął od podstaw, okazało się, że przyczyna problemu jest banalna. Więc super, że są możliwości zaawansowanych badań, ale jednak nic nie zastąpi rzetelnego lekarza prowadzącego.

    • 49 0

    • Kasa misiu kasa...

      Mnie 3 prywatnych dermatologów nie potrafiło wyleczyć tylko sugerowało coraz droższe prywatne zabiegi - pomogła lekarka w UCK... na NFZ...

      • 16 0

    • Co to za inny usługodawca którego polecasz? (2)

      Może się komuś przydać taka wiedza.

      • 6 0

      • ...

        Np. Gameta.

        • 9 1

      • U nas sprawdził się gdyński Invimed.

        • 0 0

    • (2)

      Chyba nic się nie zmieniło, kasa, kasa, kasa... My byliśmy w Invikcie 9 lat temu i pomimo pełnej grubej teczki dokumentacji i 5 lat starań chcieli nas wdrożyć w swój własny program leczenia niepłodności i grać na zwłokę a my już wiedzieliśmy, ze tylko in vitro może się dla nas okazać skuteczne... Na szczęście w Gamecie w Gdyni od razu wskoczyliśmy w program rządowy i za 1 razem się udało - starszy syn ma teraz 8 lat... a młodszy 6 lat :P. Przy okazji pozdrowienia dla dr Skweresa :).

      • 8 0

      • A mu pozdrawiamy dr Wójcika i Śliwickiego i bardzo dziękujemy za życzliwe i uczciwe podejście i za wspaniały efekt leczenia :)

        • 4 0

      • Dramatyczny przyrost ? dzisiaj wiele par po prostu decyduje się nie mieć dzieci- ich sprawa

        Coraz gorzej jest na świecie, wojna u nas niemal ,,u progu", jedyna nadzieja, że nie będą mordować gdy ktoś się sam podda jak to zrobi nowy rząd

        • 1 0

  • Dej, dej, dej

    A ty tyraj po 12 godzin i zarób na rozdawictwo!

    • 6 2

  • pomijając aspekt religijny (1)

    Konstytucja mówi : ochrona życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Poczęcie to jest zapłodniona komórka czyli zygota. Co z hibernatusami? Ta metoda jest niezgodna z konstytucją.

    • 9 3

    • Nieprawda. Art. 38 konstytucji mówi o prawnej ochronie życia. Nie ma tam ani słowa o "poczęciu" ani o "naturalnej śmierci".

      • 1 4

  • invitro nie leczy nieplodnosci, tytul 'artykulu' klamie

    • 6 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane