• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Problemy z dostaniem się do lekarza NOCh. "Obserwujemy duże obłożenie"

Piotr Kallalas
5 listopada 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (108)

Zaawansowany już sezon infekcyjny sprawia, że przychodnie POZ przeżywają prawdziwe oblężenie - dotyczy to zarówno dużej liczby chorych dzieci, jak i dorosłych. Sytuacja nie omija Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, czego doświadczyła nasza czytelniczka, która w świąteczny poniedziałek szukała konsultacji lekarza dla córki.Lekarze rodzinni w Trójmieście - na NFZ i prywatnie


Czy korzystałe(a)ś kiedyś z Nocnej Opieki Zdrowotnej i miałe(a)ś problemy z dostaniem się na wizytę?

- W miniony weekend przez dwa dni nie można było dostać się do lekarza ogólnego kontaktu, w poniedziałek postanowiliśmy pilnie udać się z córką do lekarza z powodu silnego kaszlu. Pierwszym naszym przystankiem - najbliżej miejsca zamieszkania - była NCM na ul. Świętokrzyskiej, gdzie jak się okazało, dyżur pełniła pani kardiochirurg... lekarz, który nie pomoże ani dziecku, ani dorosłemu - informuje pani Nina.
Nadmorskie Centrum Medyczne jednak zdecydowanie dementuje informację, że dyżur pełnił kardiochirurg, i wyjaśnia obecne regulacje opisujące funkcjonowanie punktów świątecznej opieki.

- Dla lekarzy w NOCh rozporządzenie Ministra Zdrowia nie stawia prawie żadnych wymagań, poza posiadaniem aktualnego prawa wykonywania zawodu, więc mogą dyżurować lekarze różnych specjalizacji, bez specjalizacji, a najczęściej są to rezydenci (czyli lekarze w trakcie specjalizacji w różnych dziedzinach), dla których jest to dodatkowa praca i możliwość dodatkowego zarobkowania. Są wśród nich także rezydenci z kardiologii, a nawet jeden kardiolog specjalista, który właśnie zdał egzamin specjalizacyjny i jeszcze dyżuruje, ale już zapowiedział rezygnację z dyżurów - tłumaczy Mikołaj Ruciński, dyrektor ds. lecznictwa i świadczeń w Nadmorskim Centrum Medycznym Sp. z o.o.
Czytaj też: Kilka godzin czekania na przyjęcie dziecka. Wirus RSV zaatakował

Problemy z infoliniąNastępnie nasza czytelniczka próbowała skontaktować się z punktem Medica Plus na ul. Lema. Tam problemy wystąpiły na etapie umówienia się na wizytę.

- Zanim pojechaliśmy, postanowiłam zadzwonić. Byłam siódma w kolejce oczekiwania na połączenie, gdy po około 15 minutach usłyszałam, że jestem pierwsza w kolejce. Po czym automat wyrzucił mnie na dziesiąte miejsce... i znowu w momencie gdy była już moja kolej, automat przerzucił mnie na koniec kolejki. Po finalnym przybyciu do placówki okazało się, że lekarza nie ma, ponieważ jeździ po domu, spisując zgony. Pediatra spisuje zgony i będzie w placówce po godzinie 13, ale oczywiście przed wizytą trzeba zadzwonić - opisuje pani Nina.
Przedstawiciele Przychodni Rodzinnej obecnie analizują ewentualne problemy z infolinią. Jednocześnie zwracają uwagę, że na czas oczekiwania może wpływać rozwinięty sezon infekcyjny, w jakim obecnie się znajdujemy.

- Zleciliśmy firmie informatycznej zbadanie problemu z dodzwonieniem się do NOCh-u. Niezależnie od wszystkiego poprosimy informatyków o założenie monitoringu na łącze, aby zbadać ten problem i ewentualnie go wyeliminować - informuje Brygida Kocot, kierownik ds. administracji, i dodaje: - Obecnie obserwujemy duże obłożenie pacjentami zarówno ze względu na dużą zachorowalność, jak również ze względu na odsyłanie pacjentów z innych placówek.

Pediatrzy w Trójmieście - prywatnie i na NFZ


Systemy godzinowe, by uniknąć kolejkiTegoroczny sezon infekcyjny rozpoczął się wyjątkowo wcześnie - od końca września do przychodni trafia ogromna liczba pacjentów z objawami chorób górnych dróg oddechowych. Nic nie wskazuje, żeby sytuacja miała się poprawić w najbliższym czasie, natomiast przychodnie wprowadzają systemy godzinowe, aby pacjenci nie musieli czekać przed gabinetami.

- Kolejki wynikają z liczby zgłaszających się pacjentów. Jak jest ich dużo, to czas oczekiwania jest długi, aczkolwiek pacjentom podaje się orientacyjną godzinę przyjęcia i nie muszą oczekiwać na miejscu - mogą się zgłosić na wyznaczoną godzinę. Sądzę, że podobnie jest w innych poradniach NOCh w Trójmieście - wskazuje Mikołaj Ruciński.
Specjaliści zwracają uwagę, że poza poradami o charakterze domowym nie obowiązuje rejonizacja i pacjenci mogą udać się do wszystkich otwartych placówek znajdujących się w okolicy.

Czytaj też: Dużo zachorowań na grypę. Dla kogo refundacja szczepionki?

Przychodnie z obowiązkiem wyjazdów do zgonówNatomiast wyjazdy lekarzy dyżurujących w przychodniach do orzekania zgonu stanowią duży problem większości podmiotów. Obecnie cały czas czekamy na nowelizację ustawy, która ma uporządkować pracę koronera. Do tego czasu nadal będą pojawiać się problemy kadrowe w gabinetach POZ i NOCh.

- Mamy obowiązek wyjazdów do domu w przypadku zgonu pacjenta, staramy się to robić w godzinach najmniej obleganych przez pacjentów przychodzących do przychodni, ale zdarzają się sytuacje losowe, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, i wtedy prosimy, aby poczekać lub w nagłych przypadkach udać się do innego świadczeniodawcy - mówi Brygida Kocot.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (108)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Różne wymiary opieki psychiatrycznej

spotkanie

Festiwal Książki Psychologicznej

wykład, spotkanie

Wspólne czwartki w eMOCji

spotkanie

Najczęściej czytane