• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najwięcej nowo wykrytych zakażeń HIV w historii Polski

Mateusz Groen
30 listopada 2023, godz. 09:30 
Opinie (156)
Niestety liczba zakażeń stale rośnie. Ważne jest w miarę regularne testowanie się. A ty znasz swój status serologiczny? Niestety liczba zakażeń stale rośnie. Ważne jest w miarę regularne testowanie się. A ty znasz swój status serologiczny?

Co roku liczba osób żyjących z HIV i objętych opieką specjalistyczną w Polsce wzrasta systematycznie o 7 proc. Potrzeba podnoszenia poziomu wiedzy na temat HIV/AIDS jest wciąż ogromna. Rok 2022 z 2384 nowo wykrytymi zakażeniami HIV był rekordowy w historii Polski. W 2023 r. tylko do połowy listopada zgłoszono 2590 zakażeń. W czasie Europejskiego Tygodnia Testowania o badaniach przypominać ma czerwona kokardka. 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS.




Czy badasz się na choroby przenoszone drogą płciową?

W 2023 r. przybyło zakażeń HIV



Niestety liczba zakażeń stale rośnie. Rok 2022 z 2384 nowo wykrytymi zakażeniami HIV był rekordowy w historii Polski. Był, ale - jak się okazuje - już nie jest, bo bieżący rok zamknie się wyższą liczbą. Tylko do połowy listopada zgłoszono 2590 zakażeń.

Ile ostateczne będzie ich na koniec roku? Tego dowiemy się za kilka miesięcy. A ile osób żyjących z HIV jeszcze nie wie o swoim zakażeniu?

Prezerwatywa to nie wymysł



Prezerwatywa to wciąż podstawa. Prezerwatywa to wciąż podstawa.
Prezerwatywa to znacznie więcej niż tylko środek zapobiegający niechcianej ciąży. To jedna z nielicznych metod zapobiegania zarówno ciąży, jak i przenoszeniu chorób przenoszonych drogą płciową (STD), w tym wirusa HIV. Chroni przed wieloma chorobami, jednak zagrożeniem może być również pocałunek czy seks oralny.

Test na HIV? Test na HIV? "Powinien go zrobić każdy, kto zaczyna uprawiać seks"
Warto mieć taką świadomość. Szczególnie że przed zapaleniem wątroby typu A i B chroni szczepionka. Chlamydiozę, kiłę i rzeżączkę można wyleczyć w gabinecie u specjalisty. Osoby zakażone wirusem HIV otrzymują lek, który tak obniża ilość wirusa w ich krwi, że nie mogą zakazić innych, jeśli mają niewykrywalną wiremię. Ważna jest jednak świadomość i częste testowanie.

Ważne jest w miarę regularne testowanie, szczególnie gdy osoba zmienia partnerki lub partnerów.

Zakażenie wirusem HIV, to nie wyrok. Warto jednak znać swój status serologiczny. Zakażenie wirusem HIV, to nie wyrok. Warto jednak znać swój status serologiczny.

Skończmy ze stygmatyzowaniem



Potrzeba podnoszenia poziomu wiedzy na temat HIV/AIDS jest wciąż ogromna. Świadomość zagrożenia zakażeniem HIV jest nadal niska, wiele osób nie potrafi wymienić podstawowych sytuacji, w których nie istnieje realne narażenie na zakażenie HIV. Małe zainteresowanie problematyką HIV/AIDS wynika m.in. ze stereotypowego myślenia, że zakażenie wirusem HIV grozi wyłącznie wybranym grupom społecznym (sprzedającym usługi seksualne czy stosującym środki psychoaktywne).

Stowarzyszenie matek, ojców, i sojuszników osób LGBTQIA+ w tym roku szczególnie walczy, prezentując szereg warsztatów na temat HIV i AIDS. Nagrania z warsztatów są dostępne na stronie myrodzice.org. Miały one pokazać, że wciąż pokutuje mit, jakoby osoby nieheteronormatywne były główną grupą narażoną na zakażenie HIV. A HIV może dotyczyć każdego. Niezależnie od orientacji.

Diagnoza ratuje życie. Każda osoba, u której zostaje wykryte zakażenie, jest kierowana na bezpłatne leczenie.


Czerwona kokardka, by przypomnieć



To nie wyrok, a seropozytywni mogą zachować zdrowie i żyć normalnie do późnej starości. Osoba z HIV, dzięki temu, że przyjmuje tabletki, nie zachoruje na AIDS i nie umrze przedwcześnie, a efektywnie leczona nie przekaże wirusa kolejnym osobom.

Pierwszy dzień grudnia to Światowy Dzień Walki z AIDS. 1 grudnia, w godz. 17:00-18:00 na placu przed kościołem św. Jerzego w Sopocie, odbędzie się spotkanie, w trakcie którego zapalone zostaną znicze, ułożone w kształt czerwonej wstążeczki - symbolu solidarności z osobami chorymi.

Obecność kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem. Właśnie o tym przypominać będzie też czerwona kokardka z napisem "Razem przeciw HIV" wyświetlana na fasadach budynków w całym kraju.

Czerwone kokardki niedługo pojawią się w różnej formie na ulicach. Czerwone kokardki niedługo pojawią się w różnej formie na ulicach.
To już ósma taka akcja organizowana w przededniu Światowego Dnia AIDS, który jak co roku obchodzony będzie 1 grudnia. W ten sposób Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae oraz Gilead Sciences chcą przypomnieć, jak ważne są testy na HIV.

- HIV to dziś jedna z wielu chorób przewlekłych. Każdy, kto się testuje, a w razie pozytywnego wyniku przyjmuje bezpłatne w Polsce leczenie, może z nim normalnie żyć. Nie ma mowy o rozwoju AIDS, można mieć zdrowe dzieci i pewność, że nie zakazi się partnera, bo osoba lecząca się z czasem staje się niezakaźna. Właśnie dlatego rok w rok zachęcamy do testów w kierunku HIV, wyświetlając kokardki w wielu miastach. Byliśmy już w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Toruniu. W tym roku jesteśmy ponownie w Warszawie. Połączyliśmy w tej akcji siły z Res Humanae, bo wierzymy, że tylko działając razem z lekarzami i  organizacjami pozarządowymi, możemy zatrzymać HIV - podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Tu zrobisz badania



Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny Sopot, Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego, ul. Chrobrego 10, gab. 7 Mapka.

Otwarte w: poniedziałki, w godz. 16.00-20.00; w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV i HCV, badania będzie można wykonać też w sobotę i niedzielę, 25 i 26 listopada, w godz. 10.00-14.00.

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny Gdańsk, ul. Smoluchowskiego 18 (budynek G, tymczasowo wejście 4)Mapka.

Otwarte w: poniedziałki, wtorki, czwartki, w godz. 16.00-20.00 (badania do godz. 19.15, po wyniki do 19.30); Euro Test Week - piątek, 24 listopada, w godz. 16.00-20.00.

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny Gdynia, ul. Powstania Styczniowego 1 (budynek 8, gab. 17)Mapka.

Otwarte w: środy w godz. 16:00-19:35 oraz w piątki w godz. 8:00-11:35; Euro Test Week - czwartek, 23 listopada, w godz. 16:00-20:00; poniedziałek, 27 listopada, w godz. 8:00-12:00.

Miejsca

Opinie (156) ponad 50 zablokowanych

  • (1)

    Prezerwatywy nie chronią , proszę nie powielać tych bzdur!

    • 14 8

    • to se załóż drugą

      • 2 2

  • (3)

    Napiszcie o syfilisie, jest dokładnie ta sama tendencja

    • 31 1

    • a wcześniej gruźlica (1)

      którą też przwleczono ze wschodu, a która w Polsce miała tylko pojedyncze przypadki. Tak samo pluskwy i inne robactwa. Nic dobrego z tego wschodu Polska nigdy nie dostała...

      • 9 1

      • Gruźlica w Polsce ma się coraz lepiej od wielu lat. Tak, jest też spory udział osób z Ukrainy, ale nie pitol, że u nas to był raj. Nie był.

        • 1 0

    • Około 30% populacji Ukrainy ma tzw kiłę wrodzoną. Tam opieki takiej jak u nas nie ma, nie ma też świadomości tego problemu. Ostatnio ukraiński facet po 30 tce na statek się nie dostał bo ma kiłę późnymi objawami. Nie miał nosa m. in.

      • 3 0

  • Masa ciemnoskórych i przybyszów ze wschodu. Najstarszy zawód świata wciąż na fali popularności.

    • 27 1

  • Pseudo szczepionki na covid (6)

    Jakby ktoś jeszcze nie był zorientowany w badaniach i statystykach. Pozytywne wyniki na HIV zaczęły się już pojawiać podczas badań nad tymi preparatami genowymi na katar z grypą zwaną covidem. Po masowym rozpoczęciu tzw. szczepień (eksperyment genowy z nieprawdopodobną ilością świństw i toksycznej chemii) bardzo silnie skoczyły w górę wszędzie również pozytywne wyniki HIV. W niektórych miastach o 1000% w stosunku do lat poprzednich. Przykro mi, ale pseudo szczepionki na "covid" nigdy nie miały pomóc, wręcz przeciwnie. Bardzo zaszkodziły. Ciągle słyszymy o nagłych zgonach, udarach, zawałach, zakrzepicach, poronieniach. Od ponad 10 lat słyszymy o zaplanowanej depopulacji. Każdy kto się interesował to wie, o co chodzi w "szczepionkach". Niestety, ale nastąpiły ogromne spadki odporności wśród zaszczepionych, Osoby które od początku kojarzyły fakty (a dużo było przecieków co się dzieje po) i się nie szczepiły i nie nosiły masek, to dziś najzdrowsi ludzie.

    • 20 20

    • (1)

      święta prawda...ja należę do osób ktore nie nosiły maseczek-chociaż nieprzyjemności były z tego powodu...ani też nie przyjęly żadnego preparatu zwanego szczepionką...i zdrow jak ryba!

      • 6 4

      • ja nawet nie badałem się pod tym kątem

        nie wierzyłem im nawet z tymi patykami, które mogły być czymś dziwnym nasączone, a które wkładali prawie do mózgu.

        • 4 3

    • Ha ha ha (3)

      Ciemnogród ma się dobrze. Odstaw internet. Powinno pomóc.

      • 3 3

      • Hmm (2)

        To jak wyjaśnisz nieprawdopodobną ilość zgonów np. wśród prof. na uniwersytecie Mickiewicza w Poznaniu czy pracowników "zmuszanych" do szczep. np. w MPK Wrocław itp. Ta sama seria dawek, bo zbieg okoliczności nie dam wiary

        • 3 3

        • (1)

          A jak wytłumaczysz fakt, że na innych uniwersytetach pomoru nie było, a szczepienia szły pełną parą? Przejrzałem zresztą dane z Poznania, nie odbiegały bardzo od przeciętnej. Średnia wieku kadry uniwersyteckiej jest dość wysoka. Na takim UG od lat umiera kilkadziesiąt osób rocznie. Wśród praktycznie w całości zaszczepionego personelu nie ma zwiększonej śmiertelności. Nie wiem też, co to ma wspólnego z oryginalną tezą, czyli związkiem szczepień z HIV, co jest kompletnym nonsensem. To, że ciągle słyszymy o zgonach, to jedynie problem mediów i ich ulubionych newsów. Statystyki zgonów obecnie nie są gorsze, niże były przed pandemią.

          • 2 2

          • w najbardziej wyszczepionych rejonach, państwach, statystyki śmiertelności wzrosły o 20-45 %

            • 1 0

  • Czy leki na HIV są za darmo na Ukrainie?

    • 21 0

  • Czyżby naplyw obywateli z UA?

    • 26 2

  • Ciekawe dlaczego jest taki wzrost w 2022-2023?

    • 15 0

  • Czyżby efekt piswiz i KK negującego prezerwatywy? (2)

    • 4 11

    • Nie? Znaczy jakoś wątpię by para chłopów się przejmowała co o gumach myśli KK.

      • 2 1

    • Prezerwatywy nie dają 100% skuteczności

      mikropory są większe od wirusa, dodatkowo guma sprzyja mikrootarciom na narządach płciowych - wirus może wniknąć dzięki nim łatwiej do organizmu. Skuteczność to 70-80%

      • 0 0

  • To dzięki najświętszemu i nieskalnemu narodowi na świecie zza wschodniej granicy

    Od Marca 2021, ogłoszenia w roksie eksplodowały

    • 21 0

  • ukraińcy przywieźli

    • 29 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Szkoła Szczepień

spotkanie

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Bezpłatne badania densytometryczne

badania, konsultacje

Najczęściej czytane