• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Test na HIV? "Powinien go zrobić każdy, kto zaczyna uprawiać seks"

Piotr Kallalas
1 grudnia 2022, godz. 08:00 
Opinie (120)
- PrEP to metoda profilaktyki polegajaca na przyjmowaniu leku przed ewentualnym zakażeniem wirusem HIV. Jest metodą dla każdego, komu zdarza się uprawiać seks bez prezerwatywy lub/i stosować substancje psychoaktywne w trakcie kontaktów seksualnych, lub każdej osoby, która chce uzyskać dodatkowe zabezpieczenie przed zakażeniem wirusem HIV - mówi dr Katafias. - PrEP to metoda profilaktyki polegajaca na przyjmowaniu leku przed ewentualnym zakażeniem wirusem HIV. Jest metodą dla każdego, komu zdarza się uprawiać seks bez prezerwatywy lub/i stosować substancje psychoaktywne w trakcie kontaktów seksualnych, lub każdej osoby, która chce uzyskać dodatkowe zabezpieczenie przed zakażeniem wirusem HIV - mówi dr Katafias.

Jak wyglądają statystyki zakażeń wirusem HIV, a jak rozwoju AIDS? Na czym polega profilaktyka przedekspozycyjna i kiedy powinno się ją stosować? Co możemy zrobić, gdy już doszło do ryzykownego kontaktu seksualnego? Jak wygląda leczenie? - Po otrzymaniu odpowiedniego leku osoba zakażona znajduje się pod opieką lekarza specjalisty, który okresowo bada wiremię, czyli ilość kopii wirusa we krwi. Gdy jest ona niewykrywalna i pacjent systematycznie przyjmuje lek, nie zaraża innych, może prowadzić normalne życie seksualne, płodzić i rodzić zdrowe dzieci - mówi dr Andrzej Katafias, lekarz i kierownik gdańskiego Centrum PrEP. 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS.Czy wykonałe(a)ś kiedyś test na HIV?

Jak obecnie przedstawiają się statystyki osób zakażonych wirusem HIV? Czy rośnie liczba wykryć, a jeśli tak, to jakie są tego przyczyny? Pytanie również pod względem naszego regionu.

Dr Andrzej Katafias: Tak, rośnie. Niestety jeśli chodzi o liczbę zakażeń, utrzymuje się tendencja wzrostowa. Na szczęście jednak wraz ze wzrostem liczby zakażeń wirusem HIV zdecydowanie spada liczba przypadków rozwiniętego AIDS. Dzieje się tak dzięki dobrej opiece nad pacjentami zakażonymi oraz dostępności bardzo dobrych programów lekowych w polskich poradniach antyretrowirusowych. Dla pacjenta leczenie w ciągu lat staje się również coraz bardziej komfortowe. Kiedyś było to kilka, czasem kilkanaście tabletek dziennie, teraz to zwykle jedna tabletka dziennie, a na horyzoncie pojawiała się opcja leczenia w postaci iniekcji raz na kilka tygodni.

Coraz więcej przypadków HIV. O testowaniu przypomni kokarda Coraz więcej przypadków HIV. O testowaniu przypomni kokarda
Jakie są obecnie możliwości profilaktyki przedekspozycyjnej? Kto powinien z niej skorzystać, jak można z niej skorzystać i gdzie można ją otrzymać? Czy podlega refundacji?

O profilaktyce przedekspozycyjnej mógłbym opowiadać godzinami: jak bardzo jest potrzebna, jak łatwo dostępna i jak wciąż mało istnieje w świadomości Polaków. Szacuje się, że w Polsce aktywnie z tej metody profilaktyki korzysta obecnie ok. 4 tys. osób, to bardzo dużo. Ale wciąż za mało. HIV nie dotyczy jedynie osób homoseksualnych. Zakazić może się każdy, kto zachowuje się ryzykownie podczas seksu. To pewnie nie jest miejsce, aby opisywać wszystkie zachowania seksualne, które sprzyjają zakażeniom, ale zawsze o tym rozmawiam z pacjentami podczas wizyty lekarskiej.

PrEP to metoda profilaktyki polegajaca na przyjmowaniu leku przed ewentualnym zakażeniem wirusem HIV. Jest metodą dla każdego, komu zdarza się uprawiać seks bez prezerwatywy lub/i stosować substancje psychoaktywne w trakcie kontaktów seksualnych, lub każdej osoby, która chce uzyskać dodatkowe zabezpieczenie przed zakażeniem wirusem HIV. Dodatkowo do prezerwatywy, bo nie jest to metoda, która powinna zastąpić jej stosowanie. Jest cała plejada pozostałych chorób przenoszonych drogą płciową, jak kiła, chlamydioza, rzeżączka czy zapalenie wątroby typu B lub C. Ostatnio zgłaszało się wielu pacjentów zakażonych ospą małpią i chociaż nie jest to choroba zaliczana do przenoszonych drogą płciową, wielu pacjentów zakaziło się nią właśnie w ten sposób.

Test powinien zrobić każdy, kto rozpoczął kontakty seksualne.
Czym jest profilaktyka poekspozycyjna? Kto powinien z niej skorzystać, jak można z niej skorzystać i gdzie można ją otrzymać? Czy podlega refundacji?

Określenie, że jesteśmy mądrzy po szkodzie, jak najbardziej pasuje do wytłumaczenia tej metody. PEP, czyli profilaktyka poekspozycyjna, to metoda polegająca na przyjmowaniu przez 28 dni leków mających na celu niedopuszczenie do zakażenia u osoby, której zdarzył się kontakt seksualny bez zabezpieczenia z osobą o nieznanym statusie serologicznym (nie wiemy, czy jest zakażona) lub osobą zakażoną z wykrywalnym poziomem wiremii. Należy wtedy jak najszybciej zgłosić się do szpitala zakaźnego albo takiego gabinetu jak mój (także online: doktorprep.pl), aby uzyskać receptę na leki, które należy rozpocząć przyjmować jak najszybciej po ryzyku. Najlepiej w ciągu 2 godzin, ale maksymalnie do 48 godzin. Leki są dostępne do kupienia w całodobowej aptece i nie są w sytuacji narażenia seksualnego - podobnie zresztą jak PrEP - refundowane.

Randki tak, miłość nie? Czego naprawdę szukają dziś single? Randki tak, miłość nie? Czego naprawdę szukają dziś single?
Kiedy i kto powinien myśleć o wykonaniu testu? Gdzie go można zrobić i gdzie następnie jest kierowany pacjent z pozytywnym wynikiem?

To częste pytania, jakie słyszę w swojej poradni. Test powinien zrobić każdy, kto rozpoczął kontakty seksualne. To powinien być swego rodzaju paszport dla obu stron, które chcą ze sobą uprawiać seks. Najlepiej, gdyby taki przegląd (podobnie jak w samochodzie) wykonywać co najmniej raz na pół roku i nie skupiać się jedynie na HIV, ale także na innych chorobach przenoszonych drogą płciową. Trzeba odczarować ten temat, nie wstydzić się poprosić swojego lekarza o takie badania, a jeśli nie wie się, o jakie badania poprosić, zwrócić się do mnie, zawsze pomogę.

Jeśli natomiast dojdzie do zakażenia wirusem HIV, pacjent/pacjentka jest kierowany/kierowana do Poradni Antyretrowisurowej w Gdańsku. Otrzymuje tam pomoc specjalistów, niezbędne badania laboratoryjne oraz leki - wszystko w ramach NFZ.

Tinder - miłość czy przygoda? Tinder - miłość czy przygoda?
Jak wygląda kontrola i leczenie zakażonych pacjentów, czy ich życie znacząco się zmienia? Czy są jakieś ograniczenia w życiu codziennym?

Po otrzymaniu odpowiedniego leku osoba zakażona znajduje się pod opieką lekarza specjalisty, który okresowo bada wiremię, czyli ilość kopii wirusa we krwi. Gdy jest ona niewykrywalna i pacjent systematycznie przyjmuje lek, nie zaraża innych, może prowadzić normalne życie seksualne, płodzić i rodzić zdrowe dzieci. Nie stanowi żadnego zagrożenia dla partnerek i partnerów.

A jak żyć? Paradoksalnie osoby będące nosicielami wirusa HIV mogą żyć tak samo długo, jak osoby niezakażone - ich stan zdrowia jest na bieżąco monitorowany, a i oni sami zaczynają bardziej o siebie dbać. Często jest to dla nich pretekst do zmiany trybu życia na bardziej higieniczny: uprawiają sport, zaczynają się zdrowo odżywiać, badać profilaktycznie. HIV już dawno przestał być wyrokiem śmierci. Film "Filadelfia", który 30 lat temu tak przedstawiał AIDS, można dziś uznać za ważny, ale już bardziej historyczny dokument minionej epoki. Pod warunkiem że się testujemy bez względu na płeć i seksualne upodobania.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (120)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Lata dwudzieste, lata trzydzieste

pop, warsztaty, konsultacje

Dni Kurortu na molo i parada

badania, konsultacje, parada

Jak skrócić czas porodu?

wykład, sesja naukowa, warsztaty

Najczęściej czytane