• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mleko. Tylko dla cielaków?

Justyna Spychalska
3 czerwca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Spór o walory odżywcze mleka trwa w najlepsze i na pewno w najbliższym czasie się nie zakończy. Spór o walory odżywcze mleka trwa w najlepsze i na pewno w najbliższym czasie się nie zakończy.

Krowie mleko - napój tylko dla cielaków czy niezbędny element diety człowieka? Spór trwa, dlatego warto przyjrzeć się faktom. A one pokazują wyraźnie: radykalizm - tak, ale przede wszystkim w kwestii wyboru rodzaju mleka.



Jakie krowie mleko kupujesz najczęściej?

Jakiś czas temu o mleku zrobiło się głośno, głównie za sprawą ogólnopolskiej akcji nawołującej do jego picia. Hasło "Pij mleko, będziesz wielki" widać było na co trzecim billboardzie, także w Trójmieście. Ostatnio słychać jednak coraz więcej głosów na temat tego, że mleko wcale nie jest bezsprzecznie zdrowe. Więcej - powstają nawet publikacje o ostrzegawczych tytułach - "Mleko - cichy morderca". Która strona sporu ma rację?

Zacznijmy od roli, jaką mleko spełnia w naszej diecie. Pije się je głównie ze względu na zawartość łatwo przyswajalnego wapnia, które jest ważne, szczególnie w diecie dorastających dzieci. Istotne są też mleczne witaminy A i D oraz białko.

Niestety, około 30 proc. populacji nie toleruje mlecznego cukru - laktozy. Nietolerancja objawia się przede wszystkim żołądkowymi problemami, które u części osób zupełnie uniemożliwiają picie mleka i spożywanie mlecznych przetworów. Nic dziwnego - komentują to przeciwnicy - przecież krowie mleko jest przeznaczone dla cielaków, nie dla ludzi... Na dowód pokazują dane z Azji - tam na nietolerancję laktozy cierpi ok. 90 proc. społeczeństwa. Oczywiście, co zaznaczają przeciwnicy białego napoju, mleko nie jest jedynym źródłem wapnia w diecie człowieka.

- Doskonałym zamiennikiem mleka są jogurty naturalne, kefiry. Zawierają, podobnie jak mleko, umożliwiającą przyswajanie wapnia witaminę D, a dodatkowo także kultury pożytecznych bakterii - przekonuje Weronika Górska z poradni Smak Zdrowia - Skoncentrowanym źródłem wapnia i witaminy D są żółte sery, niestety zawierają również dużo tłuszczu i sodu. Niezłym, pozamlecznym źródłem wapnia są między innymi: sardynki, suszone figi, mleko sojowe wzbogacone o wapń i witaminę D, migdały, słonecznik, amarantus, mak, melasa, fasola.

Ci, którzy z mleka nie zamierzają rezygnować, powinni nauczyć się je mądrze wybierać. Osoby pamiętające jeszcze smak mleka od krowy, raczej nie doszukają się go w smaku mleka UHT sprzedawanego w kartonach. Samo to, że nie stoi ono w lodówce i ma kilkumiesięczny termin przydatności, powinno dać do myślenia. Mleko UHT powstaje dzięki kilkusekundowemu ogrzewaniu w temperaturze 135-150 stopni. Podczas tego procesu giną nie tylko bakterie, mleko traci też 25 proc. wartości odżywczych. Wrażliwe na temperaturę są szczególnie witaminy B12, B1, B2 i kwas foliowy. Także mleko pasteryzowane, poddawane działaniu niższej temperatury, traci około 15 proc. swoich właściwości prozdrowotnych.

- Warto kupować mleko pasteryzowane, choćby dlatego, że w niższej temperaturze jest smaczniejsze i ma nieco więcej wartości odżywczych - dodaje Weronika Górska. - Cena tych dwóch produktów jest zresztą porównywalna. Jedynym "utrudnieniem" jest konieczność przechowywania pasteryzowanego mleka w lodówce.

A co z zawartością tłuszczu? Czy powinno się kupować mleko "light", czyli odtłuszczone? Warto zaznaczyć, że to w tłuszczu rozpuszczają się niektóre witaminy, w tym najważniejsza - D, która odpowiada za prawidłowe przyswajanie wapnia. Weronika Górska wyjaśnia sprawę mlecznego tłuszczu:

- Dieta przeciętnego Polaka zawiera wciąż za dużo kwasów nasyconych i transów, które mogą być przyczyną niedokrwiennej choroby serca, niektórych nowotworów i problemów z poziomem "złego" cholesterolu. A tłuszcz mleczny to właśnie w większości kwasy tłuszczowe nasycone. Dlatego optymalnym poziomem tłuszczu dla produktów typu mleko, jogurt, kefir jest 1-2 proc. Na zawartość tłuszczu mlecznego powinny zwracać uwagę szczególnie osoby otyłe, cierpiące na miażdżycę, borykające się ze zbyt wysokim cholesterolem. Dla tej grupy osób sery żółte oraz pleśniowe, typu brie lub camembert, są przeciwwskazane.

Jak więc odnieść się do doniesień o szkodliwych właściwościach krowiego mleka? Sceptycznie, chyba, że cierpi się na nietolerancję laktozy. Na pewno warto kupować mleko pasteryzowane (ma więcej wartości odżywczych). Na szczęście dla miłośników mleka - w sklepach jest coraz więcej produktów mlecznych z małych, ekologicznych mleczarni. Warto ich szukać.

Opinie (66) 3 zablokowane

  • I znowu farsa "ekologii"

    Nie jedz zieleniny, warzyw, owoców, surowego mięsa. Zapomnij o mleku i zdrowej, czystej wodzie... Przekaz i presja współczesnych massmediów są przerażające.
    Życzę zdrowia!

    • 4 3

  • Bujda na resorach - piję mleko pod różnymi postaciami w naprawdę sporych ilościach (2, 3 litry dziennie) i jestem okazem

    zdrowia. Lekarze przy badaniach okresowych (bo innych okazji nie mają, gdyż nie choruję) nie kryją zaskoczenia że 50-latek może mieć organizm o połowę młodszy niż podaje jego metryka.

    Mleko to jest to :) nie cola, nie gazowane wody pseudomineralne czy inne napoje udające soki, tylko właśnie mleko. No i woda oczywiście, ale po prostu normalna kranówa po parę zł za metr sześcienny a nie pseudomineralka po 2 lub więcej zł za litr.

    Nie dajmy się zwariować :)

    • 1 3

  • Mleko jest OK ale warto pamiętać o niektórych zasadach (3)

    Piję mleko pasteryzowane z butelki i nic mi nie jest. Na sobie sprawdziłam, że:
    - UHT powoduje problemy z żołądkiem, biegunki i wzdęcia,
    - każde mleko przechowywane w lodówce po otwarciu dłużej niż 24h powoduje problemy z żołądkiem, biegunki i wzdęcia,
    - mleko mające termin przydatności max 3 dni jest nieświeże i powoduje sensacje jw.
    - mleko w niektórych sklepach długo czeka na wstawienie do lodówki i stoi w cieple (jak pani przyjmuje towar), dlatego szybko kwasnieje i też powoduje sensacje jw.
    - nie należy pić za dużo mleka dziennie - kubek wystarczy,
    - nie należy łączyć mleka surowego z owocami, wędliną bo też można mieć biegunkę.
    Smacznego!
    P.S. Powyższe może nie dotyczyć osób z "końskim żołądkiem"

    • 1 4

    • masz chory żołądek i tyle

      zbadaj się

      • 1 1

    • NIGDY nie miałem sensacji zołądkowych po mleku.

      A piję 3,2% pasteryzowane minimum 2 litry dziennie, w upalne dni więcej.
      Jak uskuteczniałem wycieczki rowerowe po ponad 150km dziennie, wypijałem 6-8 litrów na dobę. Ćwiczę, jeżdżę na rowerze, cholesterol w normie, cukier i pozostałe parametry też.
      Mleko to ZDROWIE.

      • 1 0

    • A śmietana proszku czy bita

      • 0 0

  • Pasteryzowane byłoby dobre,

    gdyby było dobre. Ale nie jest, bo w całym łańcuchu pośredników ze sklepem włącznie zawsze znajdzie się jakieś słabe ogniwo.
    Próbowałem przerzucić się z UHT na pasteryzowane (całe dzieciństwo piłem prosto od krowy), ale się nie dało, bo ma posmak brudu (zbyt wysoka ilość bakterii). Po paru takich wtopach wróciłem do UHT, które dobrze schłodzone nie ma wcale złego smaku.

    Zresztą w ogóle nie ma dzisiaj dobrego mleka. W czasach szkoły średniej pijałem ponad litr mleka dziennie. Dzisiaj, po 20 latach, najwyżej szklankę.

    • 0 2

  • od 20 lat słyszę, że mleko nie jest niezbędne w diecie dorosłego człowieka
    dobrze, że nasi dietetycy też już to zauważyli

    • 3 0

  • Prawda w oczy kłuje?

    Ciekawe, że tak źle jest oceniany komentarz, który mówi prawdę o pozyskiwaniu mleka. Pijecie mleko, to miejcie chociaż odwagę zmierzyć się z prawdą o jego pochodzeniu.
    Bo o mierzeniu się z prawdą o pochodzeniu schabowego nawet nie będę pisać, bo zakraczą mnie Ci, dla których własny komfort jest ważniejszy niż PRAWDA o holokauście zwierząt... :(

    • 2 0

  • Nikt tu niczego nie rozumie

    Nie chodzi tu czy jest zdrowe czy nie!!! Czy ktoś wie jak krowy cierpią jeśli jest mleko produkowane na wielka skale!? Są non stop sztucznie zapładniane! Cielaki są odbierane matką. Czy musi się to dziać tylko po to żeby człowiek pił mleko??!! Ludzie to straszna rasa!

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Najczęściej czytane