• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Lepsza opieka dla chorujących przewlekle. Jak działa program POZ Plus

Ewa Palińska
24 lipca 2018 (artykuł sprzed 4 lat) 
Opinie (44)
Trzy poradnie podstawowej opieki zdrowotnej z Gdańska biorą udział w pilotażowym programie POZ Plus, dzięki czemu ich pacjenci, którzy chorują przewlekle, mogą liczyć m.in. na szybszy dostęp do lekarzy specjalistów. Trzy poradnie podstawowej opieki zdrowotnej z Gdańska biorą udział w pilotażowym programie POZ Plus, dzięki czemu ich pacjenci, którzy chorują przewlekle, mogą liczyć m.in. na szybszy dostęp do lekarzy specjalistów.

Trzy poradnie podstawowej opieki z Gdańska - Baltimed w przychodni przy ul. Krzemowej, Nadmorskie Centrum Medyczne w przychodni przy ul. Kilińskiego oraz poradnia pierwszego kontaktu przy szpitalu na gdańskiej Zaspie - biorą udział w pilotażowym programie POZ Plus, dzięki któremu ich pacjenci, jeśli wystąpią ku temu wskazania, mogą liczyć na sprawniejszą, kompleksową opiekę lekarzy specjalistów. Program ruszył 1 lipca. O tym, na czym polega POZ Plus i kto może z niego skorzystać rozmawiamy z Anną Karkut, kierownikiem przychodni przyszpitalnych w spółce Copernicus.Czy chorujesz przewlekle?

Ewa Palińska: Czym jest program POZ Plus? Jakie są jego główne cele?

Anna Karkut: Nadrzędnym celem programu pilotażowego POZ Plus jest to, aby pacjenci cierpiący na takie choroby przewlekłe, jak nadciśnienie tętnicze samoistne, cukrzyca typu drugiego, przewlekła choroba wieńcowa, utrwalone migotanie przedsionków, przewlekła niewydolność serca, astma oskrzelowa, POChP, wole miąższowe i guzowate tarczycy, niedoczynność tarczycy, choroba zwyrodnieniowa stawów obwodowych i zespoły bólowe kręgosłupa, mogli być otoczeni przez swojego lekarza rodzinnego kompleksową opieką. Aby mogli pod jego kierunkiem szybciej trafić do specjalistów czy wykonać niezbędne badania. W ogólnopolskim programie bierze udział 45 wyłonionych w konkursie placówek, w tym trzy z Trójmiasta. Poradnia POZ przy Szpitalu św. Wojciecha jest jedną z nich.

Czym leczenie w ramach POZ Plus będzie się zatem różniło od tego, które oferują placówki, które nie biorą udziału w programie? Oprócz oczywiście czasu oczekiwania na poradę specjalistów czy wykonanie badań.

Pacjenci niejednokrotnie się skarżą, że w systemie opieki zdrowotnej są zagubieni i bezradni - nie wiedzą, gdzie pójść, jak i gdzie się zarejestrować, do kogo zwrócić się o pomoc. W ramach programu POZ Plus nasi podopieczni są po tym skomplikowanym systemie "prowadzeni za rękę" przez koordynatora, który m.in. umawia ich na wizyty, przypomina o terminach badań i konsultacji, ale też kontroluje, czy pacjent stosuje się do zaleceń lekarza. Punktem wyjścia jest szczegółowy bilans zdrowia - podstawowy (jeśli pacjentowi nic poważnego nie dolega) bądź rozszerzony, jeśli lekarz stwierdzi taką potrzebę. Pacjent ma wykonywaną diagnostykę i otrzymuje do ręki dokument o nazwie Indywidualny Plan Postępowania Zdrowotnego (IPPZ), który zawiera m.in. zalecenia odnośne dalszego leczenia lub trybu życia.

I już wtedy pacjent ma ułatwiony dostęp do specjalistów?

Jeśli zostanie u niego zdiagnozowana jedna z wymienionych wcześniej 11 chorób przewlekłych i wejdzie na tzw. "ścieżkę" leczenia, to tak - zaopiekujemy się nim w ramach naszego pilotażu. Oznacza to, że jeśli wystąpią wskazania medyczne, będzie miał dostęp do szerokiej diagnostyki czy porad u specjalistów znacznie szybciej, niż w przypadku Sieci szpitali czy ambulatoryjnej opieki zdrowotnej (AOS). Zakres usług mamy obszerny, z poradami specjalistycznymi, rehabilitacją i wysokospecjalistyczną diagnostyką, z badaniem rezonansem magnetycznym (MRI), tomografią komputerową (TK) czy wszelkiego rodzaju badaniami ultrasonograficznymi włącznie. W zespole POZ Plus, oprócz lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, są też lekarze specjaliści różnych specjalności, pielęgniarka, położna, psycholog, dietetyk, fizjoterapeuta, edukator zdrowotny i, jak wspomniałam, koordynator.

Anna Karkut, kierownik przychodni przyszpitalnych w spółce Copernicus. Anna Karkut, kierownik przychodni przyszpitalnych w spółce Copernicus.
Przyznam, że trudno mi sobie wyobrazić, jak to wygląda w praktyce. Pacjent przecież będzie korzystał z tych samych poradni, z których korzystają osoby niebiorące udziału w programie, a tam czas oczekiwania jest bardzo długi. Wasi pacjenci zostaną przyjęci poza kolejnością?

Porady, konsultacje i terminy badań umawiane są przez koordynatora i odbywa się to poza tą standardową kolejką oczekujących, w ramach innej ścieżki. Utworzenie osobnej kolejki, a w zasadzie bezpośredniego dostępu do świadczeń dla pacjentów POZ Plus, umożliwiają inne źródła finansowania przewidziane w pilotażu.

Jakich formalności należy dopełnić, aby móc wziąć udział w programie POZ Plus i tym samym móc liczyć na bezpłatną i sprawniejszą opiekę specjalistyczną?

W pilotażu POZ Plus może wziąć udział każdy, kto zadeklarował bądź zadeklaruje wybór lekarza i pielęgniarki POZ w placówce biorącej udział w tym programie. W Trójmieście są trzy takie miejsca - Baltimed w przychodni przy ul. Krzemowej zobacz na mapie Gdańska, Nadmorskie Centrum Medyczne w przychodni przy ul. Kilińskiego zobacz na mapie Gdańska oraz nasza Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej, przy Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie zobacz na mapie Gdańska.

Jeśli zatem sama chciałabym wziąć udział w takim programie, musiałabym "przepisać się" do którejś z tych trzech przychodni?

Dokładnie tak, jeśli nie jest pani podopieczną lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej którejś z placówek realizujących pilotaż.

A co w przypadku, jeśli wyczerpie się limit i przychodnie biorące udział w patronażu nie będą mogły przyjąć więcej pacjentów?

Od strony formalnej nie ma takiego ryzyka - jesteśmy w stanie przyjąć tylu pacjentów, ilu się do nas zgłosi. Co ciekawe, nie ma górnych limitów liczby pacjentów, których możemy przyjąć. Są natomiast limity dolne - miesięcznie zobowiązaliśmy się wykonać przynajmniej kilkadziesiąt bilansów. Za każdą nadwyżkę (ponad limit objęty umową) zapłacą Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Bank Światowy. W tej chwili mamy czterech lekarzy, a jeśli zajdzie taka potrzeba, jesteśmy w stanie zatrudnić kolejnych.

Więcej pacjentów, to więcej pieniędzy dla przychodni. Skąd pochodzą środki na realizację programu POZ Plus?

Program jest finansowany wielotorowo. Według umowy przychodnie otrzymują za każdego pacjenta zakwalifikowanego do ścieżki zarządzania chorobą przewlekłą stałą opłatę miesięczną (tzw. osobomiesiąc). Dodatkowo, oprócz zwiększonej stawki kapitacyjnej, uzyskujemy środki za wykonane bilanse oraz na sfinansowanie zleconych badań diagnostycznych, konsultacji specjalistycznych i rehabilitacji. Oddzielnie finansowana jest również praca koordynatorów - a mamy ich dwóch - gdyż ich zadania, szczególnie w sferze organizacyjnej i sprawozdawczej, są kluczowe dla osiągnięcia celu pilotażu, którym jest wypracowanie modelu opieki koordynowanej, pozwalającego na prowadzenie aktywnej, kompleksowej współpracy zespołu POZ z pacjentem w zdrowiu i w chorobie.

Miejsca

Opinie (44) 1 zablokowana

 • Plany swoje a rzeczywistość swoje (7)

  Co z tego, że lekarz POZ bardziej skupi się na pacjencie jeżeli i tak będzie musiał go odesłać do specjalisty, do którego czas oczekiwania jest długi nawet dla przypadków pilnych?
  Nawet jeżeli dalsze leczenie ma bazować na prowadzeniu pacjenta przez lekarza rodzinnego na podstawie zaleceń specjalisty to i tak pacjent jest uziemiony oczekiwaniem na pierwszą wizytę u specjalisty.
  Nie wspomnę, że w wielu placówkach aby rozładować kolejki do specjalistów pacjenci otrzymali zalecenia do lekarzy POZ na dalsze prowadzenie leczenia (leki, badania) po to aby ograniczyć zapotrzebowanie na wizyty specjalistyczne do minimum.

  • 25 0

  • w tym programie nie będą czekali w tych samych kolejkach co reszta (5)

   specjalista ma ich przyjąć w innym trybie, znacznie wcześniej. Ciekawe czy się uda

   • 3 2

   • (1)

    A ta reszta to zdrowi symulanci ? Chyba też chorzy skoro zgłaszają się do lekarzy specjalistów.

    • 9 1

    • może chorzy

     ale nie przewlekle

     • 3 7

   • (2)

    Jeżeli lekarz kieruje pacjenta do specjalisty to zapewne ma ku temu powody. W tej sytuacji w czym taki pacjent jest gorszy od pacjenta przewlekłego? Przewlekły został już przynajmniej zdiagnozowany

    • 7 0

    • Dokładnie tak i jako osoba przewlekle chora na pewno nie przepiszę się do innej przychodni, ponieważ zdiagnozowana zostałam 4 lata temu, a do lekarza POZ chodzę tylko po receptę na leki i raz do roku po skierowanie na badanie kontrolne

     • 5 0

    • Dokładnie tak, jestem osobą przewlekle chorą i od 4 lat chodzę do lekarza POZ po receptę i ew. raz do roku po skierowanie na badanie kontrolne, więc nie widzę sensu zmieniać przychodni. Niestety diagnoza była za prywatne fundusze bo wizytę u specjalisty miałam mieć .... lepiej nie pisać kiedy

     • 4 0

  • Czytamy ze zrozumieniem.

   Dobrze jest jak się przeczyta artykuł cały ze zrozumieniem i dopiero wówczas napisze komentarz.

   • 1 0

 • Pic na wodę i brednie (2)

  Na w/w choroby choruje większość starszych ludzi i ten program poz plus jest propagandową ściemą tego rządu . Jest to propaganda i ogłupianie ludzi że osoby z tymi chorobami bedą miały łatwiej. Kilkaset tysięcy ludzi z Pomorza obsłuży te kilka placówek ? Brednie...Ale w TVPIS dumnie zapowiedzą troskę o niepełnosprawnych......

  • 27 8

  • Powinni zrobić opłatę za lekarza 1 kontaktu

   9 zł. Będzie pusto w przychodniach i wiecej kasy na lekarzy specjalistów. Starsi ludzie zamiast pogadać u lekarza dadzą sobie na wstrzymanie.

   • 6 4

  • dokładnie

   dlaczego program jest tylko dla cukrzycy typu 2 na którego chorują grube upasione dziady, a dla typu 1 na którą chorują młodzi już nie ? W ch*ja sobie wsadźcie ten program, oby nie wypalił.

   • 6 2

 • A jakby takim programem pilotażowym od razu objąć wszystkich obywateli Polski (2)

  i udowodnić nam podatnikom, że to można zrobić skutecznie i od ręki, to ja bym się jarał jak opony w zgierzu. Ale wiem z doświadczenia, że 99% programów pilotażowych umiera po cichu i w samotności, gdy tylko kończą się pieniążki z puli dla pilotów oblatywaczy.

  a tak z innej beczki, potrzebuję od stycznia miejsce w żłobku publicznym, jest jakiś program pilotażowy dla pracujących rodziców, żeby mogli wrócić zarabiać na chleb dla rodziny i na utrzymanie biernych zawodowo? W zamian za miejsce w żłobku, obiecuję nadal regularnie płacić wszystkie podatki.

  • 35 1

  • Celnie

   aż do bólu !!

   • 0 0

  • Przetestuję

   Zanim przeczytałam o tym to już jestem w programie. Całkiem przypadkowo. Sprawdzę i zrecenzuję :)

   • 0 0

 • Dziwny program. (2)

  To jaka dziwoląg ,albo ja czegoś nie rozumiem. - Od blisko 30 lat choruje na astmę i leczę się właśnie w jednej z ,programowych" przychodni .Choruje także na kręgosłup / jestem po dwóch operacjach/ i leczę się od kilkunastu lat u tej samej p. neurolog ,w jeszcze innej przychodni ,a mój lekarz pierwszego kontaktu jest jeszcze w innej przychodni.Gdybym chciała skorzystać z tego nowego udogodnienia ,to powinnam zerwać wszystkie dotychczasowe kontakty ze specjalistami i lekarzem rodzinnym i zacząć leczenie u nowych lekarzy ?! Coś tu chyba ktoś przekombinował

  • 27 1

  • trafne spostrzeżenie! jeszcze dodajmy do tego brak górnych limitów, tylko dolne! Ha! Obsługa lekarska 24/7 będzie tam dostępna? Myślę, że dla żadnego pacjenta nie byłoby problemu pójść do lekarza o 02:15 w nocy, jeśli czekałby na wizyte 1 dzień

   • 3 0

  • spokojnie

   nie musisz korzystać, możesz po staremu

   • 0 0

 • Śmiechu warte!

  Mam cukrzycę typu II ,pogorszył mi się wzrok a operację wyznaczono za 2 lata. Czy potrzeba programów pilotażowych żeby wykonać podstawowe badania? Czekam na neurologa 6 miesięcy a na chirurga naczyniowego 9 miesięcy. Mam nadzieję ,że dożyję czego sobie i innym oczekującym życzę.

  • 21 1

 • tak tak tak... (2)

  baju baju będziesz w raju... W tym kraju wszyscy mają pierwszeństwo do lekarzy. Niepełnosprawni pierwszeństwo, przewlekli pierwszeństwo, ciężarne pierwszeństwo, onkologiczni pierwszeństwo, hdk, wojenni itp. itd czyli wychodzi jakieś 80% społeczeństwa. To kto w takim razie ma "dalszeństwo" skoro wszyscy mają pierwszeństwo?

  • 29 0

  • I ci wszyscy, którzy maja pierwszeństwo nie ciagna gospodarki!

   • 3 1

  • i co?

   i jeszcze "kombatanci walk z komuną"

   • 0 0

 • (3)

  Opieka lekarska w tym kraju nie ostnieje. Do lekarza rodzinnego tydzien czekania, zadnych badan profilaktycznych. Poszedlem kiedys do przychodni gdzie leczylem sie od dziecka i okązalo sie ze zniszczyli cala dokumentacje jaka zebrala sie mi przez 30lat zycia.

  • 16 1

  • (1)

   dokładnie, w tym kraju kiedyś trzeba było mieć zdrowie żeby chorować, a dziś trzeba mieć zdrowie i pieniądze (furę) dlaczego Unia się za to nie zabiera, za jakieś korniki w puszczy się zabierają, a że ludzie umierają jak muchy czekając latami do lekarza to jest ok

   • 2 2

   • to ty nie wiesz?

    przecież już nie jesteśmy w unii europejskiej tylko w z ukrainą

    • 0 0

  • Na zachodzie jest gorzej jak pójdziesz do lekarza to powie ci że zbytnio koncentrujesz się na bolu, żebyś uprawiał więcej sexu i wziął paracetamol

   • 2 0

 • agencje pracy

  by sie przydaly w gminach zeby mozna bylo dorabiac na tzw skoczka jak zagranica hehe np 2x na tydzien ale to rzad musi sie dorzucic do takiego projektu i te cale bezrobocie malolaci by zaraz do pionu sie postawili

  • 0 1

 • Bzdura (1)

  Ostatnio widzę, że wszystkie inicjatywy są na zasadzie przelewania wody z kubeczka do kubeczka. Tylko, że zawsze kropelka nam skapnie na podloge. Nie wiem, to co czxytam to jest masło maślane.
  Nie ma górnego limitu?> kurka co to za bzdura, jak macie limity na wszystko w tym nfz. Wielotorowo srodki? Przeciez to kurka moje podatki i innych. A wielotorowość... czyli pewnie cła, akcyzy i inne, których nie znam.

  • 3 1

  • E. Palplińska

   Dlaczego nie zostały zadawane bardziej dociekliwe i szczegółowe pytania?

   • 1 0

 • Następni sie chwalą, a do endokrynologa normalny człowiek czeka dwa lata i do tego jego lekarz poz...

  skąpi na badania.

  • 10 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

7. Urodziny Bohatera Borysa

wykład, warsztaty, konferencja

Bezpłatne badania usg piersi

badania

23. Targi kosmetyczne i fryzjerskie

targi

Najczęściej czytane