• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lepsza opieka dla chorujących przewlekle. Jak działa program POZ Plus

Ewa Palińska
24 lipca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Trzy poradnie podstawowej opieki zdrowotnej z Gdańska biorą udział w pilotażowym programie POZ Plus, dzięki czemu ich pacjenci, którzy chorują przewlekle, mogą liczyć m.in. na szybszy dostęp do lekarzy specjalistów. Trzy poradnie podstawowej opieki zdrowotnej z Gdańska biorą udział w pilotażowym programie POZ Plus, dzięki czemu ich pacjenci, którzy chorują przewlekle, mogą liczyć m.in. na szybszy dostęp do lekarzy specjalistów.

Trzy poradnie podstawowej opieki z Gdańska - Baltimed w przychodni przy ul. Krzemowej, Nadmorskie Centrum Medyczne w przychodni przy ul. Kilińskiego oraz poradnia pierwszego kontaktu przy szpitalu na gdańskiej Zaspie - biorą udział w pilotażowym programie POZ Plus, dzięki któremu ich pacjenci, jeśli wystąpią ku temu wskazania, mogą liczyć na sprawniejszą, kompleksową opiekę lekarzy specjalistów. Program ruszył 1 lipca. O tym, na czym polega POZ Plus i kto może z niego skorzystać rozmawiamy z Anną Karkut, kierownikiem przychodni przyszpitalnych w spółce Copernicus.



Czy chorujesz przewlekle?

Ewa Palińska: Czym jest program POZ Plus? Jakie są jego główne cele?

Anna Karkut: Nadrzędnym celem programu pilotażowego POZ Plus jest to, aby pacjenci cierpiący na takie choroby przewlekłe, jak nadciśnienie tętnicze samoistne, cukrzyca typu drugiego, przewlekła choroba wieńcowa, utrwalone migotanie przedsionków, przewlekła niewydolność serca, astma oskrzelowa, POChP, wole miąższowe i guzowate tarczycy, niedoczynność tarczycy, choroba zwyrodnieniowa stawów obwodowych i zespoły bólowe kręgosłupa, mogli być otoczeni przez swojego lekarza rodzinnego kompleksową opieką. Aby mogli pod jego kierunkiem szybciej trafić do specjalistów czy wykonać niezbędne badania. W ogólnopolskim programie bierze udział 45 wyłonionych w konkursie placówek, w tym trzy z Trójmiasta. Poradnia POZ przy Szpitalu św. Wojciecha jest jedną z nich.

Czym leczenie w ramach POZ Plus będzie się zatem różniło od tego, które oferują placówki, które nie biorą udziału w programie? Oprócz oczywiście czasu oczekiwania na poradę specjalistów czy wykonanie badań.

Pacjenci niejednokrotnie się skarżą, że w systemie opieki zdrowotnej są zagubieni i bezradni - nie wiedzą, gdzie pójść, jak i gdzie się zarejestrować, do kogo zwrócić się o pomoc. W ramach programu POZ Plus nasi podopieczni są po tym skomplikowanym systemie "prowadzeni za rękę" przez koordynatora, który m.in. umawia ich na wizyty, przypomina o terminach badań i konsultacji, ale też kontroluje, czy pacjent stosuje się do zaleceń lekarza. Punktem wyjścia jest szczegółowy bilans zdrowia - podstawowy (jeśli pacjentowi nic poważnego nie dolega) bądź rozszerzony, jeśli lekarz stwierdzi taką potrzebę. Pacjent ma wykonywaną diagnostykę i otrzymuje do ręki dokument o nazwie Indywidualny Plan Postępowania Zdrowotnego (IPPZ), który zawiera m.in. zalecenia odnośne dalszego leczenia lub trybu życia.

I już wtedy pacjent ma ułatwiony dostęp do specjalistów?

Jeśli zostanie u niego zdiagnozowana jedna z wymienionych wcześniej 11 chorób przewlekłych i wejdzie na tzw. "ścieżkę" leczenia, to tak - zaopiekujemy się nim w ramach naszego pilotażu. Oznacza to, że jeśli wystąpią wskazania medyczne, będzie miał dostęp do szerokiej diagnostyki czy porad u specjalistów znacznie szybciej, niż w przypadku Sieci szpitali czy ambulatoryjnej opieki zdrowotnej (AOS). Zakres usług mamy obszerny, z poradami specjalistycznymi, rehabilitacją i wysokospecjalistyczną diagnostyką, z badaniem rezonansem magnetycznym (MRI), tomografią komputerową (TK) czy wszelkiego rodzaju badaniami ultrasonograficznymi włącznie. W zespole POZ Plus, oprócz lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, są też lekarze specjaliści różnych specjalności, pielęgniarka, położna, psycholog, dietetyk, fizjoterapeuta, edukator zdrowotny i, jak wspomniałam, koordynator.

Anna Karkut, kierownik przychodni przyszpitalnych w spółce Copernicus. Anna Karkut, kierownik przychodni przyszpitalnych w spółce Copernicus.
Przyznam, że trudno mi sobie wyobrazić, jak to wygląda w praktyce. Pacjent przecież będzie korzystał z tych samych poradni, z których korzystają osoby niebiorące udziału w programie, a tam czas oczekiwania jest bardzo długi. Wasi pacjenci zostaną przyjęci poza kolejnością?

Porady, konsultacje i terminy badań umawiane są przez koordynatora i odbywa się to poza tą standardową kolejką oczekujących, w ramach innej ścieżki. Utworzenie osobnej kolejki, a w zasadzie bezpośredniego dostępu do świadczeń dla pacjentów POZ Plus, umożliwiają inne źródła finansowania przewidziane w pilotażu.

Jakich formalności należy dopełnić, aby móc wziąć udział w programie POZ Plus i tym samym móc liczyć na bezpłatną i sprawniejszą opiekę specjalistyczną?

W pilotażu POZ Plus może wziąć udział każdy, kto zadeklarował bądź zadeklaruje wybór lekarza i pielęgniarki POZ w placówce biorącej udział w tym programie. W Trójmieście są trzy takie miejsca - Baltimed w przychodni przy ul. Krzemowej zobacz na mapie Gdańska, Nadmorskie Centrum Medyczne w przychodni przy ul. Kilińskiego zobacz na mapie Gdańska oraz nasza Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej, przy Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie zobacz na mapie Gdańska.

Jeśli zatem sama chciałabym wziąć udział w takim programie, musiałabym "przepisać się" do którejś z tych trzech przychodni?

Dokładnie tak, jeśli nie jest pani podopieczną lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej którejś z placówek realizujących pilotaż.

A co w przypadku, jeśli wyczerpie się limit i przychodnie biorące udział w patronażu nie będą mogły przyjąć więcej pacjentów?

Od strony formalnej nie ma takiego ryzyka - jesteśmy w stanie przyjąć tylu pacjentów, ilu się do nas zgłosi. Co ciekawe, nie ma górnych limitów liczby pacjentów, których możemy przyjąć. Są natomiast limity dolne - miesięcznie zobowiązaliśmy się wykonać przynajmniej kilkadziesiąt bilansów. Za każdą nadwyżkę (ponad limit objęty umową) zapłacą Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Bank Światowy. W tej chwili mamy czterech lekarzy, a jeśli zajdzie taka potrzeba, jesteśmy w stanie zatrudnić kolejnych.

Więcej pacjentów, to więcej pieniędzy dla przychodni. Skąd pochodzą środki na realizację programu POZ Plus?

Program jest finansowany wielotorowo. Według umowy przychodnie otrzymują za każdego pacjenta zakwalifikowanego do ścieżki zarządzania chorobą przewlekłą stałą opłatę miesięczną (tzw. osobomiesiąc). Dodatkowo, oprócz zwiększonej stawki kapitacyjnej, uzyskujemy środki za wykonane bilanse oraz na sfinansowanie zleconych badań diagnostycznych, konsultacji specjalistycznych i rehabilitacji. Oddzielnie finansowana jest również praca koordynatorów - a mamy ich dwóch - gdyż ich zadania, szczególnie w sferze organizacyjnej i sprawozdawczej, są kluczowe dla osiągnięcia celu pilotażu, którym jest wypracowanie modelu opieki koordynowanej, pozwalającego na prowadzenie aktywnej, kompleksowej współpracy zespołu POZ z pacjentem w zdrowiu i w chorobie.

Miejsca

Opinie (44) 1 zablokowana

  • Pacjenci chorujący na cukrzycę typu 2, a 1? Chodzi mi tylko o samo sformułowanie, w tym przypadku to nie samo czepianie się słówek. Cukrzyca typu 1 wymaga jeszcze większej kontroli i lepszej opieki lekarzy. Pozdrawiam ;)

    • 6 0

  • Kolejny program +. Te wszystkie 300+, 500+, 1000+, mieszkanie+ teraz POZ+ na mnie działają na minus - .

    • 4 1

  • SpecjalizAcja dla zdolnych (1)

    1. Klany nieudaczników wysłać na Ukrainę
    2. Uwolnić zawód dla zdolnych, a dzieci lekarzy do Ateneum
    3. Lekcje kultury obowiązkowo
    4. Warsztaty z mycia rak
    5. Krzyżowa kontrola prywatnych gabinetów z pacjentów wysyłanych na sor na badania
    6. Kasy fiskalne

    To na początek. Najtrudniej będzie zrozumieć rodZicom młodych lekarzy, ze potencjał intelektualny trudno w dziedziczy o ich dzieci będą musiały iść na budowe

    Studiuje medycynę i jak widzimy, ze największe gamonie zaliczają to strach chorować.

    • 5 1

    • Na początek lekcja z budowy składni zdania bo nic nie można zrozumieć.

      • 2 1

  • Bajki.

    Podobne bajki, jak zapowiadana szumnie rok temu budowa nowego oddziału SOR w Gdyni. Były spotkania, prezentacje, artykuły i co?... I nic, zero, nawet łopaty nikt nie wbił w ziemię na miejscu, gdzie miał już dzisiaj stać piękny, funkcjonalny, cudowny nowy SOR w Gdyni.
    Nadal mieszkańcy Gdyni mają SOR rodem z trzeciego świata, albo gorzej.

    • 2 0

  • opieka

    zbliżają się wybory nowa kiełbasa wborza pisu

    • 1 1

  • art.68

    Krew mnie zalewa, gdy czytam na czym ten program polega.

    Łamany art .68 Konstytucji - obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

    Równy dostęp! Absurd!

    • 2 0

  • Fantastycznie. A może warto mówić jak najwięcej ludziom, żeby trochę ruchu mieli i w miarę zdrowo i regularnie się odżywiali. Bo jak się patrzy na ludzi na ulicy ( a właściwie na ich cielska-szczególnie kobiety w każdym wieku od dziewczynek wzwyż ), to niebawem szybko zasilą szeregi tych " pilnie" potrzebujących specjalisty

    • 3 1

  • (1)

    A na zachodzie jest tak: 1) specjaliści są bardzo drodzy i mało wydajni/przyjmują śladowe ilości pacjentow tylko w szpitalach, generalnie nie prowadzą gabinetów prywatnych (wyznają zasadę że życie nie polega na przyjmowaniu hurtowych ilości pacjentów od rana do wieczora) 2) twoim specjalista od wszystkiego jest lekarz rodzinny - a wiadomo jak ktoś jest od wszystkiego to jest do niczego 3) Polacy mieszkający na zachodzie przyjeżdżają do Polski i robią rundkę po specjalistach 4) w Polsce jest najmniej lekarzy w unii europejskiej 5) wydatki na ochronę zdrowia są drugie najniższe (jesteśmy na końcu pomiędzy Rumunia i Bułgaria) 6) wydatki na ochronę zdrowia w 81 mln Niemczech w 2017 roku poraz pierwszy osiągnęły ponad 1 mld euro dziennie 374 mld euro !!! w całym roku, w 38 mln Polsce wydano natomiast 20 mld euro...7) na zachodzie pomimo ogromnych pieniędzy wydawanych na ochronę zdrowia stosuje się dodatkowe opłaty ( np 4 mln Irlandia wydaje rocznie 17 mld na ochronę zdrowia i są dodatkowe opłaty: 50 euro za wizytę u lekarza, 100 euro za wizytę na sor) lub jest kwota którą pacjent w danym roku musi pokryć z własnej kieszeni dopiero później nie płaci lub płaci np 10%

    • 4 0

    • Boże uchowaj przed polskim lekarzem

      Rodzinnym jako specjaliście.

      Aż mi ciarki przeszły. Przecież to największe gamonie. Poziom wiedzy niższy niż szaman w Afryce.

      Dajcie spokoj z takimi pomysłami. Lekarze maja za mało dzieci stad ten niedobór kadr i potencjału intelektualnego.

      • 0 1

  • Tu link do kwot wydawanych w Niemczech na ochronę zdrowia - nie wiem czy przejdzie bo posty z linkami są usuwane

    https://www.destatis.de/EN/FactsFigures/SocietyState/Health/HealthExpenditure/HealthExpenditure.html

    • 0 0

  • Film botoks (1)

    Cała prawda o lekarzach w Polsce

    • 2 3

    • Polacy mieszkający na zachodzie głosują nogami i przyjeżdżają do Polski i tu się lecza

      • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane