• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przegrał z nim Bob Marley, a co roku walczy ponad 2,5 tys. Polaków. Jak uchronić się przed czerniakiem?

Wioleta Stolarska
14 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Nowotwory skóry to najczęściej pojawiające się nowotwory złośliwe i stanowią ok. 30 proc. wykrywanych chorób. Nowotwory skóry to najczęściej pojawiające się nowotwory złośliwe i stanowią ok. 30 proc. wykrywanych chorób.

Zmiany skórne, pieprzyki lub przebarwienia skóry - onkolodzy i dermatolodzy przypominają, że każdy czerniak miał kiedyś 1 mm, dlatego wszystkie niepokojące objawy warto od razu zbadać. Na gdyńskiej plaży podczas Letniej Akcji Edukacyjnej od 14 do 20 sierpnia w czarnym namiocie Rakoobrony można to zrobić zupełnie bezinwazyjnie. - Będziemy zachęcać plażowiczów oraz mieszkańców do bezpłatnych badań znamion oraz informować o profilaktyce - także raka płuca i szyjki macicy - informują organizatorzy.



Jak wygląda czerniak?



Wierzysz, że w najbliższych latach uda się znaleźć skuteczny lek na raka?

Co roku walkę z czerniakiem podejmuje ponad 2,5 tys. Polaków. Co druga osoba z tej grupy umiera. Onkolodzy i chirurdzy nie pozostawiają wątpliwości. Tylko szybkie wykrycie nowotworów skóry daje szanse na pełne wyleczenie. Dlatego tak ważne jest obserwowanie swojej skóry i reagowanie na jakiekolwiek niepokojące zmiany na ciele. I nie chodzi tutaj o poważne narośla lub rogowacenia. Każdy obcy element na skórze utrzymujący się przez dłuższy czas, nawet jeśli nie daje objawów bólu lub swędzenia, powinien zostać zbadany.

- Czerniak to jeden z najniebezpieczniejszych nowotworów złośliwych, ale szybko wykryty jest w 90 proc. wyleczalny - informuje Justyna Marszałek z zespołu kampanii Rakoobrona.
Jak wyjaśnia, Letnia Akcja Edukacyjna stanowi odpowiedź na niski stan wiedzy Polaków na temat przyczyn powstawania czerniaka złośliwego i sposobów zapobiegania chorobie.

- Nasze badania wykazały, że aż 62 proc. młodzieży szkolnej nie potrafi określić objawów tego typu nowotworu. W ankietach wypełnianych podczas wydarzeń plenerowych Rakoobrony wiele osób błędnie wskazywało, że symptomem czerniaka są "czarne pieprzyki", nie wiedząc, iż zaniepokoić powinny również różnokolorowe zmiany - dodaje.
Czytaj więcej: Opalanie "na skwarkę" wyszło z mody. Latem bez kremu z filtrem ani rusz

Z roku na rok bezpłatne badania znamion, odbywające się w charakterystycznym czarnym namiocie kampanii, cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków, a statystyki akcji potwierdzają zasadność jej przeprowadzania. Od początku trwania kampanii Rakoobrona znamiona na skórze przebadało ponad 10 tys. osób, w tym 4400 podczas Letniej Akcji Edukacyjnej.

Spotkanie w ramach IV edycji rozpocznie się w poniedziałek, 14 sierpnia o godz. 11.00 na Plaży Gdynia Śródmieście zobacz na mapie Gdyni w okolicach Pomnika Rybek.

  • Letnia Akcja Edukacyjna stanowi odpowiedź na niski stan wiedzy Polaków na temat przyczyn powstawania czerniaka złośliwego i sposobów zapobiegania chorobie.
  • Letnia Akcja Edukacyjna stanowi odpowiedź na niski stan wiedzy Polaków na temat przyczyn powstawania czerniaka złośliwego i sposobów zapobiegania chorobie.
  • Letnia Akcja Edukacyjna stanowi odpowiedź na niski stan wiedzy Polaków na temat przyczyn powstawania czerniaka złośliwego i sposobów zapobiegania chorobie.

Profilaktyka czerniaka - jak uniknąć zachorowania na czerniaka?



Nowotwory skóry to najczęściej pojawiające się nowotwory złośliwe i stanowią ok. 30 proc. wykrywanych chorób. U kobiet zajmują 2. miejsce po raku piersi, a u mężczyzn 3. miejsce po raku płuc i prostaty. Liczba zachorowań stale wzrasta, a przyczynia się do tego przede wszystkim moda na opaleniznę. Groźne jest nie tylko emitowane przez słońce promieniowanie UV, ale także solaria, dzięki którym wielu próbuje poprawić swoją urodę i samopoczucie.

Czerniak to bardzo agresywny i złośliwy nowotwór skóry, na który corocznie choruje ok. 130 tys. osób. Jest bardzo niebezpieczny i podstępny - potrafi doskonale uśpić czujność układu odpornościowego, co z kolei ułatwia szybkie rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych. W przypadku czerniaka radioterapia czy chemioterapia nie są tak skuteczne.

Czytaj więcej: Badacze z uniwersytetu szukają leku na czerniaka

Na zmiany narażone są najbardziej wyeksponowane części ciała, ale zmiany nowotworowe mogą pojawić się tak naprawdę na całym ciele. Najczęściej chorują osoby w wieku 30-40 lat, choć do gabinetów trafiają też nastolatkowie.

Wydarzenia

Bezpłatne badanie znamion (2 opinie)

(2 opinie)
badania

Opinie (50) 2 zablokowane

  • Paradoksalnie raka wywolują własnie kremy, olejki itp przeciwsłoneczne

    Po pierwsze jest to chemia, ktora wchłania sie w głąb skóry. Tam pod wpływem UVA powstają wolne rodniki wywołujące mutacje.

    Ludzie myslą ze posmarowani mogą bezpiecznie opalac sie 10h i niestety nieświadomie wzmacniają efekt opisany pwyżej.

    Przebywajcie z umiarem na słoncu, bez chemii, bez leżenia plackiem i bedzie ok.

    • 9 9

  • "W przypadku czerniaka radioterapia czy chemioterapia nie są tak skuteczne."

    Tzn. jak? Jeszcze mniej niż 2%????

    • 6 1

  • Ja bym z checia przebadal sie profilaktycznie na rozne chorobska, ale jak pojde do przychodni i poprosz o cokolwiek profilaktycznie to patrza sie jakbym z z choinki sie urwal.

    Takie akcje sa bardzo potrzebne.

    • 19 0

  • Niebezpieczne słońce (1)

    Jednym z pewnych czynników rakotwórczych jest promieniowanie UV, udowodniono związek między poparzeniami słonecznymi w dzieciństwie a czerniakiem w dorosłości.
    UV ma silne działanie mutagenne, do tego niszczy skórę. Coraz częściej mamy za małe stężenie ozonu i ' dziurę ozonową" co pozwala na docieranie do skóry więcej UV.
    Oczywiście 0 słońca też nie jest ok bo: podnosi nam nastrój, witamina D itd, czasem wpływa pozytywnie na zmiany skórne. Oczywistością jest, że różnimy się poziomem wrażliwości, to zależy od naszego fototypu. Itd, itp. Jest gdzie o tym czytać i skąd czerpać informacje.
    Do osoby wypisującej brednie- jak nie wiesz- nie pisz, możesz zaszkodzić ludziom! Prawdopodobnie to jedna i ta sama osoba zaśmieciła forum kilkoma wpisami w tym samym tonie.
    Badania są i są wiarygodne, że UV szkodzi i powoduje czerniaka!
    A jeśli ktoś obawia się chemikaliów w filtrach- pozostaje ubranie oraz cień lub filtry naturalne.

    • 3 4

    • Nie znasz sie - widzialam na youtubie, ze nie powoduje......

      i ze ziemia jest plaska,
      i ze szczepionki szkodza
      i chemitrails

      i inne.

      Dajecie sie oglupiac naukowcom, zamiast otworzyc oczy i
      dac sie oglupic idiotom z youtuba...

      • 2 0

  • no dobra .... ale jakie są objawy dokładnie? (1)

    chyba warto to tu zamieścić

    • 4 0

    • Niestety...

      Znam z autopsji. Szybko powiększający się, wypukły pieprzyk. Czasem szczypał, obierał się, krwawił. Niestety to nie jest regułą. Bywają czerniaki niemalże bezbarwne i do tego mogą być ukryte pomiędzy palcami, na podeszwie, w oku lub w odbycie. Najniebezpieczniejsze to te umiejscowione na tułowiu. Ja uważam, że dostałem go właśnie od opalania (oparzeń słonecznych) kiedy byłem nastolatkiem.

      • 0 0

  • Pojechałem do Gdyni specjalnie 15 sierpnia, w pozostałe dni między 11÷16 mogą tylko ci co nie pracują. Byłem na miejscu o 15:30. W namiocie kilka znudzonych pań na leżakach - "na dzisiaj już koniec badań". Dla kogo te badania, dlaczego wprowadzacie ludzi w błąd ?

    • 2 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Najczęściej czytane