• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fizjoterapia stomatologiczna: na czym polega i dla kogo jest wskazana?

Joanna Stolp
16 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (26)
Bruksizm, dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, wady zgryzu - to kilka problemów z narządami żucia, których leczenie może być wspierane fizjoterapią stomatologiczną. Bruksizm, dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, wady zgryzu - to kilka problemów z narządami żucia, których leczenie może być wspierane fizjoterapią stomatologiczną.

Fizjoterapia stomatologiczna pomaga w takich dolegliwościach, jak: bruksizm, dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, wady zgryzu. To kilka problemów z narządami żucia, które mogą dawać często mylne objawy. Chociaż podłoża bólu można często na próżno szukać gdzie indziej, to po ocenie przez specjalistę i podjęciu fizjoterapii okazuje się, jak duże znaczenie ma dopasowanie odpowiedniego planu leczenia.





Fizjoterapia stomatologiczna - na czym polega?



Czy korzystałe(a)ś kiedyś z usług fizjoterapeuty stomatologicznego?

Fizjoterapia w stomatologii jest formą terapii manualnej, która skupia się nie tylko na stawach skroniowo-żuchwowych i mięśniach żucia, ale także na układzie nerwowym, który koordynuje ich pracę. Zdarza się także, że konieczna jest też rehabilitacja w obrębie całej głowy, kręgosłupa, miednicy czy nawet całego ciała, w tym postawy.

- Ocenie i leczeniu podlegają mięśnie szyi i głowy, które uczestniczą w żuciu, połykaniu i fonacji. Planując terapię, należy również uwzględnić postawę pacjenta oraz jego ewentualną wadę postawy, dlatego mimo pracy - głównie w obrębie głowy, twarzy i szyi - wprowadzane są do terapii elementy fizjoterapii w wadach postawy - mówi Izabela KurendaRehaDental.
Dobry fizjoterapeuta. Na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty? Dobry fizjoterapeuta. Na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty?

Kiedy pomocna jest fizjoterapia stomatologiczna?



Fizjoterapia stomatologiczna może być nie tylko pomocna w leczeniu bruksizmu, zaburzeniach pracy skroniowo-żuchwowych czy wadach zgryzu, ale także jest stosowana w przywracaniu sprawności w zabiegach chirurgii twarzowo-szczękowej, co zmniejsza obrzęk, przyspiesza gojenie tkanek i powrót czucia, a także prawidłowy zakres ruchomości stawów. To rozwiązanie także dla osób, które borykają się z migrenami i napięciowymi bólami głowy.

Migreny i bóle napięciowe



Tak samo jak w każdym przypadku, tak i w migrenach i napięciowych bólach głowy kluczowa jest właściwa diagnoza. O nią w przypadku bólu głowy czasem trudno, ponieważ zarówno migreny, jak i napięciowe bóle są często mylone nie tylko przez zgłaszających się do fizjoterapeuty stomatologicznego pacjentów, ale i samych lekarzy.

- Część pacjentów z napięciowymi bólami głowy otrzymuje diagnozę migreny, mimo braku charakterystycznych dla niej objawów. Jeśli więc leki przeciwmigrenowe nie działają, warto udać się do fizjoterapeuty, by sprawdzić, czy nie dolega nam ból typu napięciowego - doradza Izabela Kurenda.
Natomiast w migrenach fizjoterapia może zmniejszyć intensywność bólu, czas jego trwania czy częstotliwość dzięki rozluźnieniu mięśni twarzy, szyi i głowy.


Ponieważ leczenie bruksizmu jest złożonym i trudnym procesem, samo leczenie stomatologiczne jest zazwyczaj niewystarczające i wymaga skorzystania z zabiegów fizjoterapeutycznych. Ponieważ leczenie bruksizmu jest złożonym i trudnym procesem, samo leczenie stomatologiczne jest zazwyczaj niewystarczające i wymaga skorzystania z zabiegów fizjoterapeutycznych.

Leczenie bruksizmu



Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, jest chorobą najczęściej o podłożu neurologicznym, która powoduje niekontrolowane zaciskanie zębów, głównie podczas snu. Zazwyczaj wiąże się to z nadmiernym, bezwiednym napinaniem i kurczeniem mięśni żwaczy, co w konsekwencji prowadzi do niszczących zmian i szkodliwych zaburzeń wpływających negatywnie na narząd żucia.

- Zgrzytanie zębami prowadzi do bólu w okolicy stawu skroniowego-żuchwowego, co jest spowodowane przemieszczeniem głowy żuchwy w stawie i uciskiem na nerw uszno-skroniowy. Występowanie bruksizmu wpływa niekorzystnie na powodzenie zarówno leczenia protetycznego, jak również zachowawczego, chirurgicznego i periodontologicznego. Najczęściej objawom tym towarzyszą także uciążliwe bóle głowy - mówi dr n. med Krystian KrupskiK2 Medical & Dental Clinic.
Osoby borykające się z bruksizmem często mają starte lub złamane zęby, pojawiają się ich ruchomości, uszkodzenia i pęknięcia szkliwa lub prac protetycznych czy przerost mięśni żwaczy. Objawy bruksizmu łagodzi m.in. toksyna botulinowa i nakładki relaksacyjne.

- Podanie toksyny botulinowej przez lekarza poprzez wykonanie od trzech do sześciu wkłuć w każdy z policzków powoduje paraliż mięśni, co przyczynia się do zmniejszenia napięcia mięśnia żwacza, a przy okazji wygładza mocno zarysowany kontur żuchwy. Efekt zabiegu utrzymuje się do ok. pół roku. Wskazane jest powtarzanie zabiegu przez dwa lub trzy lata - mówi dr Agnieszka SirockaK2 Medical & Dental Clinic.
Taki zabieg daje nadzieję na odzwyczajenie się mięśni od intensywnego zaciskania się. Z kolei nakładki relaksacyjne są przygotowywane indywidualnie na zamówienie na podstawie z wycisku całej szczęki.

- Nakładka relaksacyjna ma na celu ograniczenie ruchów żuchwy, unieruchamia zęby przestawne oraz pozwala odpocząć stawom skroniowo-żuchwowym. Używanie szyny relaksacyjnej, głównie podczas snu, ma na celu ochronę zębów przed ścieraniem i pękaniem, a dodatkowo powinna ułatwić zasypianie oraz zmniejszyć napięcie mięśni twarzy - wyjaśnia dr Edyta KwiecińskaK2 Medical & Dental Clinic.
Ponieważ leczenie bruksizmu jest złożonym i trudnym procesem, samo leczenie stomatologiczne jest zazwyczaj niewystarczające i wymaga skorzystania z zabiegów fizjoterapeutycznych.

- Fizjoterapia stomatologiczna w przypadku bruksizmu skupia się głównie na rozluźnieniu mięśni żucia, szyi oraz głowy poprzez terapię manualną tkanek miękkich. Ma to na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych pochodzenia mięśniowego, zwiększenie elastyczności mięśni - dodaje Izabela Kurenda.
Może to także stanowić wsparcie w leczeniu ortodontycznym, a nawet protetycznym czy psychologicznym.


Zaburzenia pracy stawu skroniowo-żuchwowego



Fizjoterapia stomatologiczna odgrywa także kluczową rolę w przypadku zaburzeń pracy i dysfunkcjach stawu skroniowo-żuchwowego. W odróżnieniu od bruksizmu w tym przypadku podstawą do rozpoczęcia leczenia jest zbadanie ruchomości odcinka szyjnego i w stawie skroniowo-żuchwowym, a także wrażliwości mięśni.

- Po zdiagnozowaniu problemu można rozpocząć terapię, ale czasem przyczyna zaburzenia jest bardziej złożona i terapia musi zostać odłożona w czasie, np. gdy podstawą jest leczenie ortodontyczne - dodaje Izabela Kurenda.
Przed założeniem aparatu ortodontycznego ważne jest rozluźnienie mięśni, co jest możliwe dzięki odpowiednio dobranej fizjoterapii. Przed założeniem aparatu ortodontycznego ważne jest rozluźnienie mięśni, co jest możliwe dzięki odpowiednio dobranej fizjoterapii.

Wady zgryzu - leczenie



Fizjoterapia stomatologiczna w przypadku wad zgryzu jest połączona z leczeniem ortodontycznym. Kluczowe w tym przypadku jest bowiem rozluźnienie mięśni twarzy przed założeniem aparatu, a w trakcie lub po leczeniu ortodontycznym, gdy występują zaburzenia pracy w narządzie żucia.

Opinie (26) 3 zablokowane

Wszystkie opinie

  • (7)

    Ooo a ja ostatnio przeglądam neta w poszukiwaniu fizjoterapii. Kogo polecacie?

    • 3 4

    • (1)

      Mam się zapytać swojego kolegi?Gdy mój kolega z pracy miał z żoną ciche dni to chodził sobie na jakieś relaksacyjne masaże przy świecach do miłej pani Oksany. Tylko ciężko mi powiedzieć gdzie to było. Wiem, że za coś musiał dodatkowo dopłacić, ale chyba się opłacało, bo wychodził od niej taki uśmiechnięty, zrelaksowany i wpadał do niej ponownie. Inni koledzy robili podobnie, coś narzekali na wieczne wieczorne bóle głowy u swoich partnerek. Tylko jeden z nich nagle wyszczupłał, zmarniał i zmarł... Nie wiem o co chodzi...

      • 4 6

      • Z powyższego opisu wychodzi tylko jedna diagnoza

        to musiał być long covid.

        • 4 1

    • Edenmedic w Gdyni

      • 4 0

    • (1)

      Barbara Ziemlańska

      • 2 3

      • też polecam Basię :)

        • 0 2

    • Manhattan

      Tam jest gabinet fizjoterapii m.in. żuchwy i szczęki. Bardzo pomógł mi pan fizjoterapeuta, nie pamiętam tylko nazwiska

      • 1 1

    • To zależy jakiej fizjoterapii szukasz

      Polecam fizjoterapię/ rehabilitacje w Centrum Medycznym Morska w Gdyni. Mają świetną placówkę Klinika osteopatii

      • 0 2

  • (2)

    Zęby czy bez, o to jest pytanie. Tym bardziej jak za średnio dobre zabiegi stomatologiczne ludzie śpiewają sobie fortuny. Potem pójdziesz do innego specjalisty, to powie ci, że poprzedni stomatolog to partacz. Przykład z życia - u mnie w pracy była taka 30 letnia Kasia. Ciężko jej było sobie kogoś znaleźć, bo do pięknych nie należała, charakterem też tego nie nadrabiała. Pewnego dnia miała straszny wypadek na rowerze, przez co straciła wszystkie przednie zęby. Biegała po specjalistach, śpiewali jej taką kasę, że musiałaby się zadłużyć na grube lata. Postanowiła więc nic z tym nie robić.
    Gdy fama o tym wszystkim się rozeszła w pracy, momentalnie przychodziło do niej na kawę kilku kawalerów. Nie może się opędzić od facetów! Nie wiem o co chodzi...

    • 11 13

    • haha, idealna historyjka do kawki w robocie. Dzięki!

      • 6 1

    • nie wiesz o co chodzi?

      nie odgryzie - o to chodzi!

      • 3 1

  • Opinia wyróżniona

    (7)

    Ceny Usług dentystycznych drakońskie.
    Jak płacicie 300 zł za plombę światłoutwardzalna z kompozytu to koszt materiału to 3 złote. Zawsze materialy koszt 1 procentu.
    Implanty (6sztuk) i stale uzupełnienie most 12 zębów w szczęce. Kwota 70- 100 tys zloty.
    Dentysta wydaje na materialy około 6-8 tyś zł.
    Ceny są autentyczne, iz pracuje w tej branży.

    • 31 9

    • Być może, ale np. taki neurochirurg bierze 300-400zł a nie używa żadnych materiałów (1)

      nie potrzebuje gabinetu ze sprzętem, asystentki, wystarczy mu byle jaki pokoik z biurkiem, zza którego nawet nie musi wstawać, bo bierze płytę CD i wsadza ją do laptopa. I tak wygląda wizyta.

      • 8 5

      • Neurochirurg ?! Czy ty wiesz o czym piszesz ?

        • 4 7

    • Na paznokcie czy rzęsy co miesiąc ludzie nie mają problemu wydawać pieniędzy, a na plombę, która ma posiedzieć przynajmniej 5 lat 300zł dziwi?

      • 7 2

    • Zależy jakie centrum medyczne (2)

      I jakie materiały... Też siedzę w tej branży... Nie oszukujmy się, ale najwięcej kosztuje praca! Skupienie, asysta, gabinet, prąd... Piszesz tak, jakby tego wszystkiego nie było... Praca w hałasie, pyle, w narażeniu na HIV, hcv, hbv, światło nadlfioletowe... utylizacja odpadów .. Jestem czynną asystentką i higienistką... Uważam, że ceny są takie, jakie dzisiejsze realia...

      • 3 1

      • Jako pacjent spodziewałbym się nawet wyższych cen (1)

        Biorąc pod uwagę ile sobie śpiewa taki neurochirurg który może pracować nawet w kabinie telefonicznej, bo nie bada nawet pacjenta tylko interpretuje MRI przyniesione na płycie CD.
        Albo np. hydraulik - też bierze słono, a nie musi kończyć studiów (na które trzeba się najpierw dostać!) i utrzymywać gabinetu. Wystarczy, że skończy zawodówkę i już kasa leci.

        • 3 1

        • MRI interpretuje radiolog. Neurochirurdzy to sobie przeglądają i komentują.

          • 0 0

    • Może wystarczy kupić i używać szczoteczkę , po każdym posiłku min 3 minuty( wybór pasty praktycznie nie ma znaczenia)

      Koszt max 20zl.

      • 1 0

  • Odpowiadam. Dla bogatych.

    • 13 1

  • 95% Polaków ma prochnice

    Bo stomatologia staje się coraz bardziej luksusowa, a Ci tu o fizjoterapii. Śmiech na sali

    • 15 1

  • Uwaga

    Kryptoreklama

    • 7 0

  • A wystarczy iść do chiropraktyka

    Albo osteopaty który się zna na stawie i po wielotygodniowej fizjo.... W20min. Taaadaaaam.

    Tak jak podawane wam blokady i pseudo wypadające dyski

    • 2 0

  • Prywatne kliniki to karuzela

    Wejdziesz tylko na wybielanie czy usunięcie kamienia a potem skierują cię na konsultacje ponad cztery stówki potem jeszcze raz chcą cię obejrzeć potem przegląd zdjęcia RTG dużo gadania chodzenia kasa leci w steki i tysiące eh ja się wycofałam

    • 8 0

  • Bardzo drogo

    I nie zawsze tak jest że implant za którego zapłaciłeś tysiące się przyjmie Kliniki są dla ludzi z grubą forsą

    • 2 0

  • ból migrenowy często też od zębów

    mialam migrenę ponad 16 dni (przestałam juz liczyć) wylądowalam na sor, zostalam przyjęta na oddzial, leczenie polegało na podawaniu kroplówek przeciwbólowych rano i wieczorem po wyjsciu do domu przez 3 dni gryzlam z bolu sciany, na szczęscie na forum znalazłam jedną wypowiedź gdzie ktoś tak jak ja cierpiał na ból głowy i stosował olej konopny cbg 9% i amfor konopny poczytałam o tym i zadzwoniłam do konopnej farmacji z Poznania pani zaleciła właśnie to stężenie olejku CBG , amfor do smarowania skroni za uszami , pice duzo wody, oraz kawę .... suplementowania również magne, wit b6....i powoli zaczęło puszczać. Teraz biorę profilaktycznie CBD 5 % i jest o niebo lepiej o połowe mniej ataków ale stosuje dopiero pierwszy miesiąc.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane