• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dobry fizjoterapeuta. Na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty?

JPU
1 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (36)
Rehabilitacja dobrana odpowiednio do schorzeń potrafi naprawdę zdziałać cuda, dlatego wybierając specjalistę warto wziąć pod uwagę jego wiedzę, doświadczenie czy specjalizację. Rehabilitacja dobrana odpowiednio do schorzeń potrafi naprawdę zdziałać cuda, dlatego wybierając specjalistę warto wziąć pod uwagę jego wiedzę, doświadczenie czy specjalizację.

Bóle pleców i kręgosłupa, bóle spowodowane urazami stawów, mięśni czy więzadeł, nerwobóle lub problemy zdrowotne spowodowane chorobą zwyrodnieniową - powodów do odwiedzenia fizjoterapeuty jest naprawdę wiele. Rehabilitacja dobrana odpowiednio do schorzeń potrafi naprawdę zdziałać cuda, dlatego wybór specjalisty powinien być przemyślany.W poszukiwaniu fizjoterapeuty łatwo się pogubić. Nic dziwnego, w Trójmieście jest mnóstwo specjalistów z tego zakresu. Nawet jeśli selekcję zawęzimy do najbliższej okolicy miejsca zamieszkania czy pracy, wybór może być trudny.

Niezależnie od tego, czy na rehabilitację wybieramy się z powodu poważnego urazu, czy leczenie ma na celu rozwiązanie uporczywych i przewlekłych problemów, ważne jest dopasowanie kwalifikacji fizjoterapeuty do osoby i leczenia, którego potrzebuje.

- Niezbędne jest sprawdzenie, czy fizjoterapeuta jest w pełni wykwalifikowany i akredytowany, tak jak w przypadku każdego pracownika służby zdrowia. Fizjoterapeuta powinien posiadać dyplomy z zatwierdzonych instytucji edukacyjnych oraz prawo wykonywania zawodu. Możemy to sprawdzić na stronie Znajdzfizjoterapeute.pl lub poprosić wybranego specjalistę o przedstawienie swoich referencji. Większość fizjoterapeutów posiada też bardzo rozbudowane social media - mówi mgr Aleksandra Cieloszczyk, wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

Fizjoterapeuci w Trójmieście


Coraz więcej fizjoterapeutów decyduje się na bardzo wąskie specjalizacje dopasowane do konkretnych problemów zdrowotnych, dlatego warto dopasować specjalistę do schorzenia, z którym się zmagamy. Coraz więcej fizjoterapeutów decyduje się na bardzo wąskie specjalizacje dopasowane do konkretnych problemów zdrowotnych, dlatego warto dopasować specjalistę do schorzenia, z którym się zmagamy.
Warto zauważyć, że coraz więcej fizjoterapeutów decyduje się na bardzo wąskie specjalizacje dopasowane do konkretnych problemów zdrowotnych, dlatego warto dopasować specjalistę do schorzenia, z którym się zmagamy.

- Jeśli masz chore plecy, odwiedź kogoś, kto specjalizuje się w chorobach układu mięśniowo-szkieletowego, a jeśli wracasz do zdrowia po operacji pomostowania aortalno-wieńcowego, skontaktuj się z ekspertem w dziedzinie fizjoterapii kardiologicznej. Wybór obszaru specjalizacji jest naprawdę ważny, gdyż pozwoli zaoszczędzić czas oraz pieniądze - dodaje Aleksandra Cieloszczyk.
Ciało jest zespołem układów połączonych, dlatego źródło problemu bardzo często znajduje się gdzie indziej niż ból. Dobry fizjoterapeuta potrafi spojrzeć na każdego pacjenta holistycznie i indywidualnie, a w konsekwencji - postawić odpowiednią diagnozę. Na pierwszej wizycie możemy oczekiwać przeprowadzenia badania funkcjonalnego, które ma na celu sprawdzenie poprawności ruchu, siły i wytrzymałości mięśni. Może też chcieć zapoznać się z dotychczasową historią leczenia lub aktualnymi wynikami.

Kiedy pomoże fizjoterapeuta uroginekologiczny? Kiedy pomoże fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Nie tylko kwalifikacje i specjalizacjaO ile kwalifikacje i specjalizacja rehabilitanta jest dość prosta do sprawdzenia nawet dla laika, o tyle ocena metod leczenia przed wizytą do najłatwiejszych może nie należeć. Tradycyjnie fizjoterapeuci stosują techniki takie jak ruch, masaż oraz fizykoterapia, ale coraz częściej stosuje się ich szerszy zakres. Zanim zdecydujemy się na serię zabiegów, możemy zapytać fizjoterapeutę, jaki rodzaj leczenia rekomenduje i jakie metody uzupełniające stosuje w trakcie rekonwalescencji.

W przypadku długoterminowego leczenia warto wziąć pod uwagę także lokalizację i przemyśleć kwestię dojazdów do specjalisty. Jest to szczególnie istotne w przypadku urazów uniemożlwiających prowadzenie pojazdu. W przypadku długoterminowego leczenia warto wziąć pod uwagę także lokalizację i przemyśleć kwestię dojazdów do specjalisty. Jest to szczególnie istotne w przypadku urazów uniemożlwiających prowadzenie pojazdu.

Dostępność i lokalizacjaZanim zdecydujemy się na usługi konkretnego specjalisty, warto się upewnić, czy jest dostępny w dogodnych dla nas godzinach i czy zapisanie się do niego nie graniczy z cudem. Będzie to bardzo istotne dla regularności fizjoterapii lub w sytuacjach, gdy niezbędna będzie nagła pomoc.

- Często małe gabinety mogą zaoferować doskonałe leczenie, lecz czas oczekiwania na wizytę wynosi nawet kilka tygodni, natomiast większe kliniki mają znacznie więcej dostępnych terminów - zauważa Aleksandra Cieloszczyk.
W przypadku długoterminowego leczenia warto wziąć pod uwagę także lokalizację i przemyśleć kwestię dojazdów do specjalisty.

- Prowadzenie pojazdów lub przemieszczanie się na duże odległości nie jest rozsądne i wskazane w przypadku problemów z układem mięśniowo-szkieletowym lub po operacji - wyjaśnia Aleksandra Cieloszczyk.
Fizjoterapeuci zbadali gdyńskich uczniów. 82 proc. dzieci ma wady postawy Fizjoterapeuci zbadali gdyńskich uczniów. 82 proc. dzieci ma wady postawy

Prywatnie czy na NFZ?Mimo że rehabilitacja jest często niezbędna, żeby w pełni odzyskać sprawność, to średni czas oczekiwania na tego rodzaju świadczenia na NFZ wynosi w Polsce 5,1 miesiąca - wynika z danych raportu WHC dotyczącego zmian dostępności do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych. W skrajnych przypadkach oczekiwanie w kolejce do rehabilitanta może trwać znacznie dłużej i sięgać nawet roku. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na skorzystanie z fizjoterapii prywatnie lub w ramach wykupionej wcześniej polisy zdrowotnej.

- Coraz więcej osób dba o to, żeby ich polisa zdrowotna czy na życie uwzględniała też prywatną rehabilitację. W końcu zbyt długi czas oczekiwania na pomoc może uniemożliwić pełen powrót do zdrowia. Podjęcie działań bezpośrednio po wypadku ma kolosalny wpływ na przebieg leczenia urazów i efekty rehabilitacji, a w konsekwencji na lepsze rokowania pacjenta - mówi Beata Tylke, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych i Pracowniczych w SALTUS Ubezpieczenia.
Pakiety rehabilitacyjne w ramach polis zdrowotnych z reguły zawierają określoną liczbę zabiegów, które można wykonać w ciągu roku, dlatego warto je dopasować odpowiednio do potrzeb. Często zapewniają też dostęp nie tylko do fizjoterapeuty, ale także do różnego rodzaju świadczeń m.in. do fizykoterapii, kinezyterapii czy masaży.
JPU

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (36)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Uroda

27 - 85,50 zł
targi

Niedzielna pobudka z Thera Wellness

150 zł
zajęcia rekreacyjne, trening, joga

Szpitale Pomorskie wakacyjnie | dla przyszłych i obecnych mam

warsztaty, spotkanie, badania, konsultacje

Najczęściej czytane