• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Załatwię cesarkę ze skierowaniem od psychiatry?". Ciężarne szukają sposobu na poród w Trójmieście

Wioleta Stolarska
28 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (209)

Cięcie cesarskie "na życzenie"? Wiele kobiet, w obawie przed bólem i komplikacjami, zamiast naturalnego porodu chce mieć wykonane cesarskie cięcie. Jednak w Polsce oficjalnie cesarka "na życzenie" nie istnieje, a w szpitalach propaguje się ideę porodu naturalnego. Dlatego coraz częściej przyszłe mamy o pomoc proszą psychiatrów. Stwierdzona tokofobia, czyli patologiczny lęk przed porodem, może być bowiem wskazaniem do cesarskiego cięcia.




Cięcie cesarskie "na życzenie?"



Czy cięcie cesarskie powinno być "na życzenie" w każdym szpitalu?

- Za 4 miesiące mój drugi poród. Pierwszy zakończył się komplikacjami i nagłym cięciem, co spowodowało, że nie czuję się na siłach, żeby znów podchodzić do porodu naturalnego. Ginekolog nie widzi wskazań do CC [cięcia cesarskiego - dop. red.], jednak polecił mi wizytę u psychiatry i doradził, żeby iść tą drogą. Czy któraś z Was chciałaby podzielić się swoim doświadczeniem? Czy rzeczywiście ewentualne zalecenia do CC od psychiatry zostaną podważone i nie mam co liczyć na planowane cięcie? - pisze jedna z przyszłych mam.
W polskich szpitalach decyzja o podjęciu cesarskiego cięcia musi mieć zawsze uzasadnienie medyczne, gdy zaistnieją wskazania związane ze zdrowiem matki lub dziecka. Są to m.in. choroby, takie jak: padaczka, astma czy cukrzyca. Dodatkowo wskazaniem położniczym będzie np. nieodpowiednie ułożenie dziecka, odklejenie łożyska czy stan przedrzucawkowy.

Jednak coraz częściej na forach internetowych, gdzie ciężarne i świeżo upieczone mamy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i radami, pojawiają się pytania: "Szukam sposobu na drugą cesarkę, pierwszy poród nie był udany, a nie chcę znów próbować porodu naturalnego".


Mniej cesarek, a Polki boją się rodzić naturalnie



Eksperci przekonują, że Polska jest ewenementem, jeśli chodzi o liczbę cesarskich cięć. Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią o tym, że odsetek cięć cesarskich nie powinien przekraczać 10-15 proc. wszystkich porodów. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce sięga on obecnie 47 proc., z czego w siedmiu województwach zaczyna nawet przekraczać 50 proc. Liczba cesarek z roku na rok rośnie. Aktualne statystyki są dwukrotnie wyższe niż 20 lat temu.

- W Polsce rzeczywiście od lat obserwujemy zwiększającą się liczbę cięć cesarskich - na niektórych oddziałach liczba ta przekracza nawet 50 proc. W naszym szpitalu również jest wysoka i oscyluje w granicach 30-35 proc. Przyczyny tego są bardzo złożone. Na pewno jest to związane z późniejszym wiekiem zachodzenia kobiet w ciążę. Część kobiet nigdy nie zostałaby matkami, gdyby nie metody wspomaganego rozrodu. Skuteczniej też leczymy niektóre choroby przewlekłe, dzięki temu kobiety mogą zajść w ciążę , ale nie zawsze urodzić naturalnie. Mówimy więc o szeroko pojętym postępie medycyny. Odczuwamy również wyraźną presję na lekarzy ze strony osób towarzyszących w trakcie porodu czy nawet mediów. Czujemy negatywną atmosferę wokół nas i część specjalistów, zwłaszcza młodszych, nie wytrzymuje tej presji i woli ukończyć poród drogą cięcia cesarskiego niż drogą naturalną - mówił dr n. med. Andrzej Płoszyński, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Morskim w Gdyni.
Wiele pacjentek po prostu boi się bólu. Przyszłe mamy coraz częściej rozwiązania szukają u psychiatry. Jak się okazuje, po zaświadczenie od psychiatry kobieta idzie nie tylko wtedy, kiedy potrzebuje aborcji, ale i po to, żeby zagwarantować sobie cesarskie cięcie.

- Skierowania od psychologa/psychiatry są podważane, trzeba mieć bardzo dobrą historię chorobową, a i tak o tym, czy masz PN [poród naturalny - dop. red.], czy CC decyduje lekarz, który cię przyjmuje. Szpitale są bardzo nastawione na PN. Radzę szukać szpitala poza dużymi miastami. Oczywiście koniec końców może się zdarzyć, że i w większych szpitalach zrobią CC, ale jest duża szansa, że zmuszą cię do PN - przekonuje jedna z rozmówczyń.
- Ja miałam makrosomię płodu, duży obwód głowy dziecka, dziecko owinięte pępowiną (to wszystko było wiadome już przed porodem) i mimo moich krzyków, że dziecko utknęło, nie dam rady urodzić sama i próśb o cięcie, nie wykonali mi CC. Kilka osób na siłę mnie trzymało i pchano we mnie oksytocynę. Po tym wszystkim wydałam majątek na to, by móc chociaż wyjść z domu - przekonuje kolejna kobieta.

Czym jest tokofobia?



Tokofobia, czyli silny strach przed porodem, dotyczy wielu aspektów - przede wszystkim bólu, strachu przed utratą sił i kontroli podczas porodu, utratą życia swojego, a także dziecka. Co ciekawe, pierwsze objawy tokofobii mogą pojawiać się już w wieku nastoletnim, u kobiety, która jeszcze nie zaszła w ciążę.

Na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku znajdziemy definicję tokofobii, która wyjaśnia, że jest to patologiczny strach przed ciążą i porodem. Zagwarantowanie przeprowadzenia porodu operacyjnego, czyli cesarskiego cięcia, pomaga niektórym kobietom podjąć decyzję dotyczącą macierzyństwa. Niektóre z cierpiących kobiet, pomimo wielkiej chęci posiadania dziecka, decydują się na usunięcie ciąży lub rozpoczynają postępowanie adopcyjne.

Jak przekonują eksperci, zmuszanie do porodu naturalnego kobiety, która ma zaburzenia lękowe, może doprowadzić do depresji poporodowej.

Według fundacji strach przed porodem o słabym nasileniu odczuwa około 80 proc. ciężarnych. Intensywnego lęku doświadcza 20 proc. przyszłych mam.

- Uważam, że rzeczywista tokofobia występuje bardzo rzadko, ponieważ mamy możliwość znieczulania okołoporodowego i znacznego zminimalizowania bólu. Natomiast jeśli pacjentka ma udokumentowane wizyty u psychiatry czy psychologa i to sprzed okresu ciąży, a w okresie ciąży stany lękowe się nasilają, to uważam, że powinno się ukończyć ciążę drogą cięcia cesarskiego. Zdarza się nieraz, że przychodzi pacjentka, która raz w życiu była u psychiatry i ma postawioną diagnozę - tokofobia. Widać wtedy, że kobiety próbują wymusić cięcie, a jednocześnie psychiatrzy zbyt łatwo wystawiają takie zaświadczenia - wyjaśniał ordynator.
Ranking szpitali. Jakie są dwie najlepsze porodówki? Ranking szpitali. Jakie są dwie najlepsze porodówki?

Jak się rodzi w trójmiejskich szpitalach?



W ubiegłym roku na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni przyjęto w sumie 1472 porody - w tym 859 odbyło się siłami natury, a 613 poprzez cięcie cesarskie. Planowych cięć cesarskich było jedynie 167, pozostałe 446 przeprowadzono z nagłych powodów.

Z kolei na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym Szpitala Św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie w 2022 r. przyjęto 3143 porody: w tym 2336 (74,32 proc.) porodów naturalnych oraz 807 (25,67 proc.) przez cięcie cesarskie. Z tego zaplanowanych cięć cesarskich było 259, a takich, których wykonanie było konieczne w trakcie porodu - 548.

Tu szpital w przeciwieństwie do innych placówek zgodził się poinformować, że w tym czasie przeprowadzono 10 cieć cesarskich ze wskazań psychiatrycznych.

W 2022 r. w Klinice Położnictwa i Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej UCK w Gdańsku odbyło się 3810 porodów - 1562 stanowiły cięcia cesarskie, a 2248 - porody naturalne.

Poród pośladkowy - naturalny czy przez cesarskie cięcie? Poród pośladkowy - naturalny czy przez cesarskie cięcie?

Miejsca

Opinie (209) 2 zablokowane

  • Wystarczy zapewnić kobietom znieczulenie!!! I liczba cesarek spadnie!!!

    Niestety szpitale mają obowiązek znieczulenia na życzenie a w praktyce jest to nie praktykowane i stąd dużą liczbą cesarek!!!
    Lekarze tyle gadają o naturalnym porodzie a jak się ich zapyta, że kobiecie się należy znieczulenie to milkną albo nie informuje o tym!!!!

    • 26 1

  • po cesarce ogromnie rośnie ryzyko (2)

    endometriozy!

    • 5 15

    • Kazdy przypadek inny (1)

      Mnie cc z endo wyleczyla

      • 3 0

      • To chyba nie wiesz co to endometrioza

        Skoro twierdzisz że mogła cię cesarka wyleczyć

        • 0 0

  • opieka okołoporodowa

    "mamy możliwość znieczulania okołoporodowego i znacznego zminimalizowania bólu"

    jaki procent kobiet rodzących naturalnie otrzymuje znieczulenie?

    • 33 1

  • czy trzeba byc zaszczepiony?

    mam zabrac paszport covidowy ?

    • 3 3

  • zaraz CBA do gabinetow psychiatrycznych wpadnie!.

    • 8 0

  • Szkoda (4)

    Prawdą jest, że jest wiele dziewczyn/kobiet, które z góry zakładają, że skorzystają z CC, bo się boją porodu. Poród, to jednak fizjologia kobiety , więc po prostu należy uświadamiać babki o przebiegu porodu, o jego fazach i spodziewanych nieprzyjemnych chwilach. Boimy się zwykle tego co nieznane, więc edukacja jest najlepszym lekarstwem na strach.
    Sama urodziłam SN trójkę dzieci, a najbardziej bałam się CC bo widziałam jak kobiety po takim zabiegu dochodziły do siebie... Nie chciałam być na ich miejscu...
    Może także warto wytłumaczyć, że po CC jest trochę komplikacji, np, zdarza się brak laktacji i dzidzia musi z marszu być dokarmiana sztucznie, czyli nie ma dostępu do naturalnego antybiotyku zawartego w mleku mamy, zwłaszcza w tym pierwszym.

    • 8 23

    • nie ma co demonizować cc. problemy z laktacją, trudności w dojściu do siebie po porodzie naturalnym też się zdarzają

      • 12 4

    • a srodek antykoncepcyjny to ,,koronka"?.

      • 2 1

    • Boją się porodu ale dlatego, że nie ma zaufania do szpitali i lekarzy. Jak się na siłę każe rodzic naturalnie bez względu na wszystko to są takie skutki. Nie ważne w jakim stanie skończą kobieta i dziecko. Ma być naturalnie i tyle. Statystyki się liczą. I ma urodzić jak najszybciej więc podamy oksytocyne a że potem popęka to co tam...

      • 13 1

    • rodzic po ludzku

      Cesarka w swissmed to byla szybka pionizacja bez zadnych problemow, opieka fizjo i masa porad a dziecko wykarmione dzieki pomocy wspanialych poloznych naturalnie przez wiele miesiecy . Prosze nie demonizowac, bo sama znam wiecej przypadkow okaleczonych kobiet i problemow dzieci z porodow naturalnych. Kazda kobieta zalsuguje rodzic po ludzku, ale przede wszystkim opieka po porodzie czy cc jest ogromnie wazna i szkoda tylko, ze trzeba zaplacic duze pieniadze zeby miec mozliwosc doswiadczenia tego.

      • 17 1

  • (1)

    Szpitale w Trójmieście niechętnie wykonują cesarskie cięcia w ogóle, mimo wskazań. W tej sytuacji trudno się dziwic pacjentkom, że obawiają się, że porod naturalny, prowadzony za wszelką cenę, moze się źle skończyć dla nich lub ich dzieci. Moje dziecko zmarło w Zaspie z powodu niewykonania cięcia cesarskiego. Do szpitala przyszłam z żywym, zdrowym dzieckiem, a wyszłam z martwym. Dla nas jest to tragedia i trauma na całe życie, a dla szpitala zwykła statystyka. W kolejnej ciąży żaden szpital nie chciał wykonać u mnie cięcia cesarskiego, bo "nie widzi wskazań". Psychiatra uprzedził mnie z góry, że wpisze mi skierowanie, ale że nigdzie w Gdańsku nie uda mi się go zrealizować... Pisanie, że skierowanie od psychiatry to sposób na "cesarskie cięcie na życzenie" ma się nijak do rzeczywiści. Oddziały położnicze interesuje glownie odsetek cc, psychika i dalsze funkcjonowanie pacjentek schodzi na dalszy plan.

    • 31 2

    • Przykro mi, ze Ciebie to spotkało. Mam nadzieję, że uda się Tobie znaleźć odpowiednie miejsce, by być zaopiekowaną.

      • 2 0

  • Gdyby kobiety idąc rodzic miały pewność, że będą traktowane z szacunkiem, będą mogły przyjąć wybrana przez siebie pozycje i podczas porodu będą traktowane po ludzku to byłoby zupełnie inaczej. A tak jest jakaś nagonka na porody naturalne za wszelką cenę, kobieta chce mieć pewność, że uzyska pomoc a nie traumę do końca życia. Idziesz rodzic i od progu tracisz podmiotowość, nie możesz decydować o pozycji lub czy będziesz nacinana albo czy podadzą oksy...

    • 21 0

  • Zaspa (2)

    Rodziłam na zaspie, nafaszerowano mnie oksytocyną. Skończyło się pęknięciem krocza 3 stopnia. Pomimo zgody na nacięcie nie zostało ono wykonane.
    Wcale się nie dziwie, że kobiety szukają pomocy. Szpitale nastawione są tylko na naturalny - niezależnie o kosztu po stronie matki. Ma się tak urodzić i koniec.
    Kolejne dziecko? Człowiek się boi powtórki z rozrywki

    • 27 0

    • No właśnie. Ja bym chciała po prostu idąc do szpitala wiedzieć, że będą robić to, co konieczne a nie wygodniejsze dla nich:/

      • 15 0

    • A w którym roku?

      • 0 0

  • Kto pomoże psychiatrze.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Bezpłatne badania USG piersi

badania

Najczęściej czytane