• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Choroba tabu, choć dotyka 800 tys. Polaków

opr. mw
26 października 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 12:09 (26 października 2007)
Choroba niesłusznie traktowana jak piętno. Niezakaźna, a jedna budząca lęk u innych. Łuszczyca. Chorzy na nią po raz czwarty obchodzą swój międzynarodowy dzień.

Problem łuszczycy dotyka około 800 tysięcy Polaków. Jest ona jedną z najpowszechniejszych chorób skóry. Niezwykle uciążliwa dla chorego i niestety nadal nieuleczalna, ale - co bardzo ważne - niezakaźna.

Charakteryzuje się obecnością licznych zaczerwienionych "kroplowatych" wykwitów skórnych. Mimo, iż jest chorobą dermatologiczną, nie ogranicza się wyłącznie do skóry. W niektórych przypadkach może obejmować także stawy, dając tym samym początek łuszczycy stawowej. Dotyka ona głównie stawów w rękach i stopach, powoduje ból i stan zapalny, może prowadzić do zniekształceń, a nawet trwałego inwalidztwa.

Dla wielu osób łuszczyca stanowi ograniczenie normalnego życia. Jej widoczne objawy sprawiają, że chorych dotyka uczucie napiętnowania i społecznej nieakceptacji, oddziałując na ich życie rodzinne, społeczne i zawodowe.

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą, a jej leczenie jest skomplikowane. Obecnie najnowocześniejszą metodą terapeutyczną stosowaną w łuszczycy są leki biologiczne. Mogą być wyjątkowo przydatne w umiarkowanych i ciężkich przypadkach, gdzie tradycyjne metody nie były wystarczająco skuteczne lub których organizm nie tolerował. Leki biologiczne działają bezpośrednio na mechanizmy, które prowadzą do pojawienia się objawów choroby, tak bardzo uciążliwych dla pacjentów. Niestety dostęp do nowoczesnych metod leczenia jest mocno ograniczony.

- Nowością w terapii łuszczycy są stosowane na całym świecie leki biologiczne - mówi prof. dr hab. med. Zygmunt Adamski, Konsultant Wojewódzki ds. dermatologii z Wielkopolski. - Staramy się uzyskać dla chorych na łuszczycę leczenie uważane za standard światowy. Przeszkodą są problemy z finansowaniem terapii. Nie mając dostępu do nowoczesnych leków nie tylko nie pomagamy skutecznie chorym na łuszczycę ale pozostajemy w tyle w stosunku do innych krajów europejskich.

Dermatolog decydujący o wyborze rodzaju leczenia ma także do dyspozycji leczenie miejscowe, oparte na lekach aplikowanych bezpośrednio na skórę, oraz leczenie światłem za pomocą promieni UVA i UVB. W każdym przypadku wybiera się najbardziej odpowiedni rodzaj terapii dla indywidualnego pacjenta.

Łuszczyca mimo swej powszechności jest skrzętnie ukrywana przez chorych, a mówienie o niej stało się tematem tabu. Łuszczyca nie jest ani chorobą zakaźną, ani śmiertelną i można ją kontrolować. Jednak aby podjąć skuteczna walkę z chorobą należy ją najpierw poznać.

Międzynarodowy Dzień Chorych na Łuszczycę - World Psoriasis Day. W tym roku przypada on 29 października, a głównym celem obchodów jest zwrócenie uwagi na problem łuszczycy oraz promowanie dostępu chorych do nowoczesnych metod leczenia.


28 października 2007 Pomorskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę "Fala Nadziei" organizuje koncert charytatywny, który poprowadzi aktor Mirosław Baka. Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na rozwój nowych metod terapii łuszczycy. Koncert odbędzie sie o godz. 19 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej przy Operze Leśnej w Sopocie ul. Moniuszki 12.


Pomorskie Stowarzyszenie chorych na łuszczycę Fala Nadziei podejmuje działania na rzecz chorych na łuszczycę oraz reprezentuje chorych i ich rodziny oraz opiekunów, a w szczególności członków stowarzyszenia w stosunkach z jednostkami służby zdrowia oświaty i wychowania oraz i innymi instytucjami. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Stowarzyszenia
opr. mw

Opinie (18) 8 zablokowanych

  • Jest wiele chorób o których nie ma się bladego pojęcia do czasu aż samemu się jej doświadczy. Najgorsze są oczywiście te które powstają nie wiadomo od czego - można się tylko domyślać i nie wiadomo czy się nasilą, a medycyna jest w ich przypadku praktycznie bezsilna.

    • 0 0

  • Znam ten ból. Mam te choróbsko chyba od urodzenia...ale jakoś trzeba żyć...ja daję radę ze skórą (na razie oczywiście, nigdy nie wiadomo co przyniesie dzień) ale znam ludzi naprawdę chorych na łuszczycę...Ehhh...ohydna choroba, nienawidzę jej, zabrała mi beztroskie lata dorastania...teraz jestem stara:) to może łatwiej mi zrozumieć to wszystko, chociaż co ja gadam...wkurzam się na nią tak jak i wtedy gdy byłam młoda.Niestety żyję w kłamstwie, moi znajomi o tym nie wiedzą...naprawdę tylko nieliczni.

    • 0 0

  • Łuszczyca boi się solarium

    sa rozne odmiany tej paskudnej choroby.ja mialam te lagodniejsza,mimo tego strasznie sie czulam.na poczatku mialam w glowie pelno luskowatych plackow,jak sie drapalam to mowiono mi ze sypie mi sie lupiez.pozniej przeniosla sie choroba na brzuch,wstydzilam sie rozebrac bo wszyscy uciekali jako od tredowatej.przeszlam gehenne.odwiedzilam chyba wszystkich lekarzy,przychodnie prywatne i panstwowe.bylam smarowana wszystkim co popadnie,nie mowiac o pieniadzach wyrzuconych w bloto.i wiecie co mi pomoglo??slonce!!chorobsko nie lubi slonca,szcegolnie tego z solarium.plamy luskowate od razu zniknely.learz powiedzial mi ze mam szczescie,widicznie to byla laodniejsza forma tej choroby.

    • 0 0

  • wszystkie "łuszczaki" nie wstydzcie sie!!!
    ja nie jestem chora na łuszczyce, ale wiekszosci ludzi tak jak i mnie nie rusza to ze ktos ma suszka na rekach czy glowie.
    SŁOŃCE wam bardzo pomaga wiec eksponujcie swoje suszki w cieple dni, nie przejmojcie sie niektorymi spojzeniami, bo te spojzenia sa i ciekawkie i glupie.
    badzcie soba , noscie glowe wysoko,a nikt was nie odrzuci z powodu luszczycy.

    pozdrawiam

    • 0 0

  • Znam co najmniej dwie osoby z lekka łuszczycą i pierwsze słyszę, że to wstydliwa choroba, której otoczenie (znaczy na przykład ja?) się boi! bez przesady

    • 0 0

  • tak jest tak trzymać

    • 0 0

  • (1)

    wszyscy tu są tacy tolerancyjni ? to wystarczy przejść się na basen i zobaczyć reakcje ludzi na osobę z widoczną łuszczycą . nie polecam słuchania komentarzy :( , pytanie , czy aquapark w Sopocie też jest tolerancyjny ( chętnie wybrałbym się ) czy w regulaminie ukrył możliwość wyproszenia ludzi z widocznym defektem skóry ???

    • 0 0

    • kaja

      mam ją od ok 7 lat i masz racje na w polsce ludzie nie sa tolerancyjni kilka razy wyproszono mnie z basenu , poniewaz mam łuszczyce w niemczech nie stanoi to zadnego problemu na plaze nie wyjde bo ludzie uciekaja , usłyszałam kilka niemiłych tekstów od znajomych na temat mojej skóry , -zostało mi kilku prawdziwych przyjaciół przed którymi sie nie krępuje takze łuszczyca nie jest miłą choroba

      • 0 0

  • Markus i Gle...

    ok od poaczatku..Markus na ile wiem to z luszczyca nie mozna na basen..chyba ze jest zaleczona dosyc skutecznie,a co do reakcji to od czasu jak uslyszalem od lekarki z karetki text co to k**** za syf... a tym syfem sa poprostu placki...to mnie nic nie zdziwi tylko chcialem dac glupiej babie po buzi...,



    Gle a ty poswiec troche czasu i rozumu na poszukanie materialow zrodlowych....bo to co pisze w artykule to...taki sam syf jak reklamy proszkow i innych gratow...powinien byc jeszcze napis przed przeczytaniem "nie dla idiotow"

    luszczyca oprocz tego ze uznaje sie ja za chorobe skory atakuje tez stawy...a to ze mozesz z nia zyc cale zycie...coz...to jak z sercem dostajesz rozrusznik i zyjesz wiec co to za choroba a to ze ledwie chodzisz a sterydy powykrecaja ci rece i nogi to pikus:)

    pozatym..skoro choroba ma iles tam form...to pomysl czy mozna powiedziec ze jest niegrozna??...teoria ewolucji ,teorie mutacji roznych:)...

    ..odwiedz czasem szpital i popytaj o leczenie sterydami..nie lekarzy pacjentow...powiedza ci pare..historii...ps..pozdrowienia dla dawnej ekipy z odz.dermatologii w szpitalu zakaznym:))

    • 0 0

  • do Nell i Wojtka

    Wojtek : zmartwiłeś mnie z tym basenem , przecież łuszczyca nie jest zaraźliwa ( nawet przez sex :) ) , psuje tylko komuś doznania estetyczne na basenie :)

    Nell : z tym noszeniem głowy wysoko to nie ma problemu , nie przejmuję się reakcjami innych , GŁÓWNY problem to sposób leczenia , codzienne smarowanie maściami( każdego dnia wypada 2 godziny z życiorysu ) rzeczy ubrudzone od cygnoliny ( nie można tego sprać )

    a wspomniane w artykule leki biologiczne są tak drogie że osoby nawet dobrze zarabiające nie mogą sobie na nie pozwolić , jeżeli narodowa fikcja zdrowia zrobiłaby refundacje to byłoby PIĘKNIE , w cywilizowanych krajach dostępne są zastrzyki ( jeżeli się nie mylę to jeden z tych leków to : RAPTIVA ) raz na tydzień zastrzyki i problem out , ZERO SMAROWANIA - a to chyba największe marzenie łuszczyka

    • 0 0

  • jeszcze jedno - czy ktoś miał kontakt z wymienionym w artykule stowarzyszeniem , na jakiej zasadzie ono działa ? przeglądając ich stronę internetową właściwie nic ciekawego dowiedzieć się nie można . widziałem że ktoś na ich stronie szukał porady i ... został odesłany do przychodni przyszpitalnej ? o co chodzi?

    • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Zlot motoCYClovy 2024 & II Deadlift Truck Edition

konsultacje, zlot

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Najczęściej czytane