• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Choroba tabu, choć dotyka 800 tys. Polaków

opr. mw
26 października 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 12:09 (26 października 2007)
Choroba niesłusznie traktowana jak piętno. Niezakaźna, a jedna budząca lęk u innych. Łuszczyca. Chorzy na nią po raz czwarty obchodzą swój międzynarodowy dzień.

Problem łuszczycy dotyka około 800 tysięcy Polaków. Jest ona jedną z najpowszechniejszych chorób skóry. Niezwykle uciążliwa dla chorego i niestety nadal nieuleczalna, ale - co bardzo ważne - niezakaźna.

Charakteryzuje się obecnością licznych zaczerwienionych "kroplowatych" wykwitów skórnych. Mimo, iż jest chorobą dermatologiczną, nie ogranicza się wyłącznie do skóry. W niektórych przypadkach może obejmować także stawy, dając tym samym początek łuszczycy stawowej. Dotyka ona głównie stawów w rękach i stopach, powoduje ból i stan zapalny, może prowadzić do zniekształceń, a nawet trwałego inwalidztwa.

Dla wielu osób łuszczyca stanowi ograniczenie normalnego życia. Jej widoczne objawy sprawiają, że chorych dotyka uczucie napiętnowania i społecznej nieakceptacji, oddziałując na ich życie rodzinne, społeczne i zawodowe.

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą, a jej leczenie jest skomplikowane. Obecnie najnowocześniejszą metodą terapeutyczną stosowaną w łuszczycy są leki biologiczne. Mogą być wyjątkowo przydatne w umiarkowanych i ciężkich przypadkach, gdzie tradycyjne metody nie były wystarczająco skuteczne lub których organizm nie tolerował. Leki biologiczne działają bezpośrednio na mechanizmy, które prowadzą do pojawienia się objawów choroby, tak bardzo uciążliwych dla pacjentów. Niestety dostęp do nowoczesnych metod leczenia jest mocno ograniczony.

- Nowością w terapii łuszczycy są stosowane na całym świecie leki biologiczne - mówi prof. dr hab. med. Zygmunt Adamski, Konsultant Wojewódzki ds. dermatologii z Wielkopolski. - Staramy się uzyskać dla chorych na łuszczycę leczenie uważane za standard światowy. Przeszkodą są problemy z finansowaniem terapii. Nie mając dostępu do nowoczesnych leków nie tylko nie pomagamy skutecznie chorym na łuszczycę ale pozostajemy w tyle w stosunku do innych krajów europejskich.

Dermatolog decydujący o wyborze rodzaju leczenia ma także do dyspozycji leczenie miejscowe, oparte na lekach aplikowanych bezpośrednio na skórę, oraz leczenie światłem za pomocą promieni UVA i UVB. W każdym przypadku wybiera się najbardziej odpowiedni rodzaj terapii dla indywidualnego pacjenta.

Łuszczyca mimo swej powszechności jest skrzętnie ukrywana przez chorych, a mówienie o niej stało się tematem tabu. Łuszczyca nie jest ani chorobą zakaźną, ani śmiertelną i można ją kontrolować. Jednak aby podjąć skuteczna walkę z chorobą należy ją najpierw poznać.

Międzynarodowy Dzień Chorych na Łuszczycę - World Psoriasis Day. W tym roku przypada on 29 października, a głównym celem obchodów jest zwrócenie uwagi na problem łuszczycy oraz promowanie dostępu chorych do nowoczesnych metod leczenia.


28 października 2007 Pomorskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę "Fala Nadziei" organizuje koncert charytatywny, który poprowadzi aktor Mirosław Baka. Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na rozwój nowych metod terapii łuszczycy. Koncert odbędzie sie o godz. 19 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej przy Operze Leśnej w Sopocie ul. Moniuszki 12.


Pomorskie Stowarzyszenie chorych na łuszczycę Fala Nadziei podejmuje działania na rzecz chorych na łuszczycę oraz reprezentuje chorych i ich rodziny oraz opiekunów, a w szczególności członków stowarzyszenia w stosunkach z jednostkami służby zdrowia oświaty i wychowania oraz i innymi instytucjami. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Stowarzyszenia
opr. mw

Opinie (18) 8 zablokowanych

  • Do "gle"

    Nie pisz bzdur - jeśli nic na ten temat nie wiesz
    NIE JEST TO CHOROBA BRUDNYCH RĄK
    Ja nie mam łuszczycy - ale drżę o moją córkę / narazie 9 lat/. Łuszczyca jest chorobą dziedziczną - pozostaje uśpiona jedno pokolenie. łuszczycę ma moja mama - więc wiem jak wygląda jej leczenie, ma ją rónież moja teściowa. Moja córka jest zagrożona podwójnie
    Wiem, że pomaga słońce, niektóre kremy i maści. Również ustabilizowana sytuacja w domu, brak stresu, mądry partner
    akceptujący chorobę.

    • 0 0

  • nie karmić trola forumowego

    chyba nie ma sensu odpowiadać na posty użytkownika GLE , to nic nie wnosi a tylko gościa nakręca do pisania głupot
    fakt: łuszczyca to choroba genetyczna , NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z NIEPRZESTRZEGANIEM HIGIENY , słabo się robi jak czytam posty GLE o tej higienie , no comment

    • 0 0

  • LUSZCZYCA fakty i mity

    WITAM choruje na luszczyce od 13 lat przestancie mowic ze tacy ludzie moga dobrze zarobic bo mam problemy z praca od wielu lat i to napewno nie tylko ja w Polsce brak tolerancji ludzie traktuja nas jak zadzumionych jak chce miec wiecej miejsca w autobusie podwijam rekawy :-)bylam na tej strone stowarzyszenia moim zdaniem bzdety niestety mam najgorsze odmiany łuszczyca stawow, paznokci,ta tradycyjan jak to mowia ale najgorsza odmiana,atopowe zapelenie skory, niewydolnosc kory nadnerczy, po leczeniu fotochemioterapia,5 lat brania sterydow,zespol cushinga,i moze cos sie jescze przyplacze, a panstwo sie gó...no interesuje tymi ludzmi,zal mi dzieci bo widzialam ich cierpienie.pozdrawiam dzuma :-)

    • 0 0

  • blad!!!

    psorasis czymoze psirosis

    • 0 0

  • Ogólnie ciężkie. Bliscy w miarę akceptują, ale obcy patrzą z obrzydzeniem. Aż żyć się odechciewa:( Póki zimno można zawsze zakryć. Gorzej w lecie....

    • 0 0

  • co ktoś może wiedzieć o łuszczycy nie majac jej heh to smieszne ze osoba ktora jej nie ma pisze na forum zeby sie nie przejmowac i nie wstydzic patrza na nas gorzej niz na tych co maja hiv albo aids .

    • 0 0

  • ...

    ktos tu napisał ze łuszczyca nie jest wstydliwa.. to chyba nigdy w zyciu nie miał tej choroby i nie wie jak to jest !!!!!!!!!!

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Bezpłatne badania USG piersi

badania

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Najczęściej czytane