• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

676 dzieci urodziło się w Gdańsku dzięki programowi in vitro

ws
15 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (247)
Gdański program in vitro od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem par starających się o potomstwo. Gdański program in vitro od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem par starających się o potomstwo.

Gdański program leczenia niepłodności trwa już 6 rok. Od momentu wprowadzenia miejskiego programu in vitro na świat przyszło już 676 dzieci. W ubiegłym roku zdecydowano o zwiększeniu dofinansowania z 5 na 6 tys. zł na jedną procedurę, co oznaczało też zwiększenie w ciągu roku liczby tych procedur z 400 do 500.



Czy zdecydował(a)byś się na zabieg in vitro?

- Wspaniała wiadomość na dobry początek dnia. Aż 676 małych gdańszczanek i gdańszczan przyszło na świat dzięki naszemu programowi in vitro. Serdecznie gratuluję szczęśliwym rodzicom! Cieszę się Waszym szczęściem - napisała w mediach społecznościowych Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Ocenia się, że nawet jedna na pięć-sześć polskich par (ok. 1,2 mln) ma problemy z niepłodnością.

Miejski program wsparcia leczenia niepłodności w Gdańsku trwa nieprzerwanie od 2017 r. Gdański program in vitro od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem par starających się o potomstwo. Rocznie dzięki niemu rodzi się ponad 100 dzieci.

Kwalifikacją par i wykonywaniem procedur zajmują się dwie kliniki leczenia niepłodności - Invicta oraz Gameta.

- Realizujemy gdański program in vitro od początku i możemy powiedzieć, że od tych 6 lat niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Efekty tego programu pokazują najlepiej, że wsparcie leczenia in vitro w Gdańsku jest potrzebne, a dzięki pomocy płynącej z Urzędu Miasta rodzą się dzieci. Jesteśmy dumni z tego, że aż 439 maluszków w ramach gdańskiego programu przyszło na świat dzięki naszej pomocy. Tylko w tym roku urodziło się już 10 "invictowych" maluszków, a 61 gdańszczanek jest w ciąży i oczekuje narodzin swojego dziecka - mówi Patrycja Witt, kierownik Kliniki Invicta w Gdańsku.
Pół miliona podpisów pod ustawą obywatelską o dofinansowaniu in vitro Pół miliona podpisów pod ustawą obywatelską o dofinansowaniu in vitro

In vitro. Kto może dostać dofinansowanie do leczenia niepłodności?



Z dopłaty do leczenia in vitro mogą skorzystać pary pozostające w związku małżeńskim lub partnerskim, mieszkające w Gdańsku i rozliczające się w gdańskim Urzędzie Skarbowym, u których leczenie zaburzeń płodności innymi metodami nie daje rokowań lub w przeszłości nie doprowadziło do ciąży. Warunkiem koniecznym w przypadku kobiety jest spełnienie kryteriów dotyczących wieku i rezerwy jajnikowej.


O dopłatę do leczenia mogą ubiegać się kobiety w wieku między 20 a 40 r.ż. (warunkowo do 42 r.ż.), z poziomem hormonu AMH powyżej 0,7 ng/ml oraz co najmniej 3 pęcherzykami obecnymi w jajniku.

- Pary, które zgłaszają się do nas i chcą skorzystać z dofinansowania, muszą przejść przez etap kwalifikacji do leczenia oraz spełniać wymogi formalne. Wiemy, że pacjentów często przytłacza "formalna" część związana z procedurą, dlatego w Klinice Invicta już od początku zapewniamy pacjentom wsparcie przypisanego opiekuna, który dba o to, by wszystkie formalności zostały dopełnione. Przeprowadzamy pacjentów przez ten proces - dodaje Patrycja Witt.

Zwiększenie dofinansowania na in vitro



Ze względu na to, że gdański program in vitro cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, w 2022 r. Rada Miasta podjęła uchwałę o zwiększeniu liczby procedur wykonywanych rocznie z 300 do 400. Wzrosła również kwota dofinansowania, która w tej chwili wynosi 6 tys. zł i w zależności od indywidualnej sytuacji pacjentów może pokrywać nawet ponad 50 proc. kosztów całego leczenia.

W ramach in vitro z dofinansowaniem w Gdańsku pary starające się o dziecko mogą liczyć na dopłatę do jednej procedury, która może być wykonana do 3 razy. Mieszkanki i mieszkańcy Gdańska cały czas mogą zgłaszać się do realizatorów programu. W tej chwili są jeszcze wolne miejsca dla par starających się o leczenie z dofinansowaniem.

ws

Miejsca

Opinie (247) ponad 50 zablokowanych

  • (1)

    To jest ingerencja w Boskie sprawy.. grzesznicy!!

    • 2 0

    • To nie grzesz. A od innych się odpimpaj

      • 0 2

  • (1)

    Do invitro nic nie mam, ale czemu finansuje cię to z mojej kieszeni? Przecież zwróci wam się w 500+

    • 2 1

    • Nieplodni rownież placą podatki

      • 0 0

  • Cwaniactwo (1)

    Wychowanie bachorów kosztuje. Jeśli chcesz bachora z in vitro weź kredyt , a nie na mój koszt!

    • 1 0

    • Nieplodni też płacą podatki.

      • 0 0

  • Procedura in vitro zakłada selekcję zarodków.

    Selekcja decyduje, który się urodzi, a który zostanie zniszczony. In vitro zakłada de facto zabijanie dzieci, które zdaniem osób przeprowadzających tę procedurę nie nadają się do życia. In vitro staje się tym samym połączeniem eugeniki i aborcji.

    • 3 2

  • Dla mnie to się nie podoba.

    • 0 0

  • Ok, dzięki In Vitro urodziło się - super!

    Pujdźmy teraz w drugą stronę, równie mocno forsowaną, o ile nie mocniej, przez lokalnych aktywistów, liberalnych polityków samorządowych oraz związanych z nimi środowisk, w kwestii dotyczącej liberalizacji prawa aborcyjnego. Widząc z jakim zaangażowaniem medialnym przygotowywano pro-aborcyjne spędy, ile podpuszczonych osób wyszło na ulicę, śmiem twierdzić, że bilans narodzin w zestawieniu ze zgonami, wykazywał by wynik ujemny, wskazujący spadek liczebności populacji w Polsce. Pytanie zatem, co by trzeba było zrobić by ten bilans zrównoważyć? Co można jeszcze zrobić by odwrócić obecny trend spadkowy i przekuć go we wzrost liczby narodzin? W tej nierozwiązanej jak dotąd kwestii debatowali politycy wszystkich frakcji zarówno w kraju jak i w państwach zachodu których społeczności starzeją się i kurczą jednocześnie. Polska w tej dziedzinie nie stanowi wyjątku. Czy ktoś w ogóle wpadł na pomysł by zadać o to pytanie ludziom w wieku produktywnym?

    • 0 0

  • dzieci

    Póki co chcemy spróbować naturalnie, wspomagając się suplementami i radami lekarza, a także poprzez kontrolę cyklu na monitorze płodności afrodyta smart, ale jeśli to zawiedzie, to oczywiście chcemy spróbować z in vitro

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania USG piersi

badania

Bezpłatne badania densytometryczne

badania, konsultacje

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Najczęściej czytane