• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uratowali życie dwulatce z kardiochirurgii dziecięcej

Elżbieta Michalak-Witkowska
21 grudnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
  • Lekarze z oddziału kardiochirurgii dziecięcej szpitala na Zaspie uratowali życie dwuletniej, chorej na serce dziewczynki.
  • Jedna z najnowocześniejszych, amerykańskich zastawek typu Melody, użyta podczas operacji przez prof. Haponiuka.
  • Jedna z najnowocześniejszych, amerykańskich zastawek typu Melody, użyta podczas operacji przez prof. Haponiuka.

Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia samorozprężalnej zastawki mitralnej u dwuletniej dziewczynki z zapaleniem wsierdzia odbyła się na Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej Szpitala na Zaspie. Serce małej pacjentki działa teraz prawidłowo, a jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.



Jak oceniasz lekarzy w Trójmieście?

Dzięki doświadczeniu i wiedzy prof. Ireneusza Haponiuka, kierownika Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szpitalu na Zaspie, oraz jego wykwalifikowanej kadrze, udało się uratować życie dwuletniej pacjentki tego oddziału.

Zachorowała nagle. Jej stan był ciężki

Dziewczynka zachorowała nagle, w swoje drugie urodziny, a jej życie zawisło na włosku. Błyskawicznie postępująca choroba z trudną do opanowania gorączką, mogąca sugerować lekarzom rozwój procesu nowotworowego, ostatecznie okazała się infekcyjnym zapaleniem wsierdzia - nie mniej niebezpieczną chorobą.

- Jest to choroba najczęściej o podłożu bakteryjnym, która atakuje serce od środka. W przypadku tej pacjentki czynnik etiologiczny zaatakował zastawkę mitralną, czyli połączenie między lewym przedsionkiem a lewą komorą - bardzo istotną strukturę, dzięki której lewa komora może pompować efektywnie krew do całego ustroju. Ta zastawka została uszkodzona w sposób zapalny, czyli proces osadzania się bakterii spowodował uszkadzanie bardzo delikatnej struktury zastawki, a także mięśni, które ją trzymają. Stanęliśmy przed dramatyczną decyzją, czy dziecko operować w ciężkim stanie, czy czekać na zadziałanie antybiotyku - opowiadał prof. Ireneusz Haponiuk.
Niestety nie pomogły agresywnie dobierane leki i antybiotyki. Po kilku dniach doszło do nieodwracalnego uszkodzenia zastawki mitralnej serca, ostrej niewydolności krążenia i reanimacji.

Pionierska operacja na skalę światową

Lekarze musieli działać szybko i zdecydowanie. Pod kierownictwem prof. Haponiuka w Gdańsku wykonano pierwszą w Polsce operację zastąpienia uszkodzonej zastawki dwudzielnej nowoczesną, samorozprężalną protezą wszczepioną hybrydowo w pozycję mitralną w serce małego dziecka.

W operacji brali też udział: dr Radosław Jaworski, kardiochirurg i najbliższy asystent, dr Konrad Paczkowski, kardiochirurg i drugi asystent, anestezjolodzy: dr Aneta Sendrowska, dr Mariusz Steffens i dr Marta Paśko oraz dr Maciej Chojnicki, kardiolog.

- Pomogło szczęście - dla mnie jako lekarza to dostęp do najnowocześniejszych, amerykańskich zastawek typu Melody oraz odwaga i determinacja w walce o dziecko, z gotowością sięgnięcia po niestosowane dotychczas metody operacyjne - mówi prof. Haponiuk. - Zdecydowałem się użyć zastawki, która pierwotnie przygotowana jest do innych celów. Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, jest pochodzenia odzwierzęcego i wszczepia się ją przezskórnie u dużo większych i starszych pacjentów w zupełnie inną część serca. Jednak odpowiednie przygotowanie tej zastawki i przystosowanie jej dla potrzeb tego dziecka umożliwiło jej wszczepienie w uszkodzoną pozycję mitralną. Tych zabiegów w Europie wykonano kilka, na pewno mniej niż dziesięć, a na świecie kilkanaście. W Polsce do tej pory w ogóle nie wszczepiano tej zastawki w taką pozycję serca u dziecka. Teraz z nadzieją obserwuję stopniową poprawę stanu zdrowia dziewczynki. Wraz z rodzicami oczekujemy pełnego wybudzenia po operacji i syndromów rokowniczych, co do jej dalszego losu.
Pierwszy w Polsce północnej oddział kardiochirurgii dziecięcej

Przypomnijmy, kardiochirurgia dziecięca na Zaspie jest jedynym takim ośrodkiem w północnej Polsce. Mieści się tu od stycznia - została wówczas przeniesiona ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Zespół lekarski liczy obecnie 10 osób.

- To wciąż mały zespół, jak na to, co dzieje się i robi na oddziale, aczkolwiek sprawny i gotowy do wyzwań - podkreśla prof. Haponiuk. - Cały czas liczę na to, że program kardiochirurgii dziecięcej będzie na Zaspie wzmacniany, a dzięki temu będzie jeszcze efektywniej służył pacjentom z Pomorza i nie tylko.
Na oddziale leczone są dzieci (w tym u noworodki i niemowlęta) oraz młodzież do 18 roku życia, z wrodzonymi wadami serca i wielkich naczyń. Na oddziale rocznie wykonywanych jest blisko 500 różnego rodzaju procedur, z czego 280 to operacje kardiochirurgiczne, a 200 interwencyjne.

Miejsca

Opinie (88) 3 zablokowane

  • serce

    Niech bije jak najlepiej, wsztkiego dobrego

    • 6 0

  • Dream Team

    ..i to się nadaje do prasy !!! :))))))

    • 5 0

  • Magicy :)

    • 2 0

  • Brawo !!!!!

    Brawo.
    Dziękuje też Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

    • 1 0

  • to jest wiadomość dnia, ! Brawo! Tacy ludzie potrafią zamienić rozpacz w szczęście

    Oby tak dalej:)

    • 1 0

  • medycyna w Polsce

    Pamiętam jak mój bardzo ambitny kolega chciał zrobić pracownię koronarograficzną z prawdziwego zdarzenia, to w Polsce został zdławiony już w zarodku. Wyjechał do kliniki do kraju anglosaskiego, gdzie żeby w ogóle tam móc pracować, musiał przejść specjalne egzaminy kwalifikujące. Przeszedł je pozytywnie, pracował w międzynarodowym zespole. Jego talent został szybko dostzrzony przez lokalnego guru i jego kariera eksplodowała. Ci niby cudwnie wyedukowani Niemcy, Szwajcarzy, skandynawowie i Austriacy po prostu nie mogli znieść myśli, że ktoś z zapyziałej Polski bije ich na głowę i to bez kompleksów. Próbowali podłożyć mu świnię, ale przełamał stereotyp głupiego, zakompleksionego Polaka i świnie nie dał sobie podłożyć. To było kilka lat temu, teraz jeżdzi po całym świecie z wykładami, pisze dla światowej prasy medycznej, którą sam sobie wybiera, dla której chce napisać artykuł. W Polsce o lata świetlne prześciaga w dorobku nasze wybitne gremium profesorskie i o dziwo do Polski kiedyś chce wrócić. Takich przykładów mógłbym podać więcej. Na prawdę nie rozumiem jak lekarze w Polsce mogli dać się w zaledwie kilak lat tak upodlić przez rzesze urzędników, polityków, różnych dziwnych instytucji i dziennikarzy szukających tanich sensacji na potrzeby danego prądu politycznego. Dla mnie osobiście będzie to jedna z najwiekszych zagadek XXI wieku.

    • 1 0

  • ?

    A pielęgniarki nie brały udziału w tej operacji ?

    • 2 0

  • Brawo!!!!

    • 1 0

  • Gdańskim Kardiochirurgom na Zaspie zawdzięczam życie mojej córki, przeszła tam dwie operacje serca. Cudowny zespół lekarzy i pielęgniarek!

    • 1 2

  • To bardzo

    dobra wiadomość!!! Trzymaj się dzieciaczku.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Distinguished Gentleman's Ride (1 opinia)

(1 opinia)
w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane