• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kobiety nie chcą rodzić naturalnie. Rośnie liczba "cesarek"

Elżbieta Michalak-Witkowska
16 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Nawet 47 proc. porodów rozwiązywanych jest w Trójmieście za pomocą cesarskiego cięcia. Lekarze przypominają, że to nie zabieg kosmetyczny, a poważna operacja, obarczona ryzykiem. Nawet 47 proc. porodów rozwiązywanych jest w Trójmieście za pomocą cesarskiego cięcia. Lekarze przypominają, że to nie zabieg kosmetyczny, a poważna operacja, obarczona ryzykiem.

Choć cięcie cesarskie powinno być wykonywane tylko w sytuacji koniecznej, np. zagrożenia życia matki lub dziecka, w ten sposób na świat przychodzi coraz więcej dzieci. W województwie pomorskim odsetek cięć sięga blisko 33 proc. Tymczasem zgodnie z wytycznymi WHO nie powinien on przekraczać 15 proc. wszystkich urodzeń.



Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

Liczba dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie cały czas rośnie - w województwie pomorskim na świat przychodzi w ten sposób co trzecie dziecko, a odsetek cięć sięga tu blisko 33 proc. wszystkich urodzeń. W samym Trójmieście nie jest niestety lepiej.

Statystyki szpitali trójmiejskich

W Szpitalu PCK Redłowo w roku 2014 odbyło się 1775 porodów, z czego 630 drogą cesarskiego cięcia. W 2015 odsetek cięć wzrósł w placówce z 35 do 38 proc. Dane z 2016 r. pokazują, że do końca lipca na świat przyszło w Gdyni 1265 dzieci, z czego 775 przez poród fizjologiczny, a 490 za pomocą cesarskiego cięcia.

Podobnie sytuacja przedstawia się w placówkach gdańskich. W Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w roku 2014 cesarskie cięcia stanowiły 29 proc. wszystkich porodów, a w roku 2015 już 30 proc. W Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie wskaźnik ten jest jeszcze wyższy - w roku 2014 odsetek cięć sięgał tu 46 proc. a w 2015 roku 47 proc. wszystkich urodzeń. Natomiast w szpitalu na Klinicznej sięga on 42 proc.



Żądają cesarki, bo boją się bólu

Część ciężarnych kobiet zdaje się zapominać o tym, że cesarskie cięcie to nie zabieg kosmetyczny, a operacja. Do szpitala przyjeżdżają z nastawieniem na cesarkę, nie biorąc nawet pod uwagę porodu naturalnego.

- Według WHO odsetek cięć cesarskich z przyczyn medycznych, czyli takich, kiedy coś się dzieje i cięcie jest wyjściem ratunkowym, wzrósł nieznacznie, do 15 proc. Cała reszta to cięcia wykonane profilaktycznie, u kobiet będących w grupie podwyższonego ryzyka. Niestety część tych pacjentek mogłaby z powodzeniem rodzić siłami natury - zauważa prof. Krzysztof Preis, konsultant wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii, a także kierownik Kliniki Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Klinicznej w Gdańsku. - Jak zaczynałem swoją pracę, a było to ponad 30 lat temu, nikt nie pomyślał, by robić cięcie cesarskie np. w miednicowym położeniu płodu, potocznie nazywanym pośladkowym. Wszystkie kobiety, niezależnie czy był to ich pierwszy czy kolejny poród, rodziły naturalnie i nikomu nie działa się z tego powodu krzywda.
Zdaniem lekarzy moda na cesarskie cięcia wynika przede wszystkim ze złej opieki przedporodowej i lęku przed bólem. Choć w przypadku tego drugiego wystarczy sprawdzić, w których szpitalach kobiety mogą liczyć na znieczulenie do porodu - warto się dobrze rozeznać w tej kwestii, bo choć ustawa już funkcjonuje, nie obowiązuje jeszcze wszędzie.

Czytaj też: Od lipca nielimitowane znieczulenia przy porodzie

Sprawę dodatkowo komplikuje łatwość zdobycia zaświadczenia o niezdolności do porodu fizjologicznego.

- O tym, że można pójść do psychologa i poprosić o wystawienie zaświadczenia o niezdolności do porodu naturalnego dowiedziałam się od koleżanki. Ona sama urodziła w ten sposób dwoje dzieci. Bała się bólu ale też późniejszych konsekwencji, m.in. braku poczucia komfortu i przyjemności z miłosnych zbliżeń. I choć ostatecznie sama nie zdecydowałam się na ten schemat, jadąc do szpitala miałam takie zaświadczenie przy sobie. Rzeczywiście nie było problemu z jego zdobyciem - opowiada Ania z Gdyni.
Dla tych, którzy myślą o podobnym rozwiązaniu cenna uwaga - nie wszystkie szpitale w Trójmieście honorują tego typu zaświadczenia. Nie uznaje ich np. szpital na Klinicznej. Co więcej, obecnie tylko ciężkie zmiany zwyrodnieniowe siatkówki mogą kwalifikować pacjentkę do operacji.

Czytaj również: Poród naturalny czy cesarskie cięcie? Rozmowa ze specjalistą położnictwa

Co bezpieczniejsze dla matki i dziecka?

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że cesarskie cięcie nie jest najlepszym rozwiązaniem także z medycznego punktu widzenia. I nie chodzi tylko o dłuższe dochodzenie do formy po operacji. Lekarze biją na alarm, odwołując się do statystyk.

- Umieralność kobiet po cięciach jest cztery razy wyższa niż po porodach drogami natury. A to za sprawą różnych powikłań, choćby chirurgicznych czy anestezjologicznych - mówi prof. Krzysztof Preis, konsultant wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii, a także kierownik Kliniki Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Klinicznej w Gdańsku. - Jeśli chodzi o rozwój dzieci, to te urodzone cięciem cesarskim, w sytuacji gdy nie stwierdzono patologii ciąży, częściej mają zaburzenia adaptacji, zaburzenia oddechowe, częściej chorują na autyzm czy np. cukrzycę.
Tak więc decyzję o sposobie rozwiązania ciąży warto dobrze przemyśleć. Tym bardziej, że zdaniem lekarzy najtragiczniejsze powikłania zdarzają się właśnie przy porodach za pomocą cięcia cesarskiego.

Miejsca

Opinie (302) ponad 10 zablokowanych

  • Jeśli mogę coś doradzić...

    Urodziłam naturalnie trójkę
    dzieci. Ostatnie miałam to szczęście urodzić ze znieczuleniem. Różnica - niebo a ziemia! Kobietki szczerze polecam rodzić tylko ze znieczuleniem!!!

    • 4 0

  • co za głupota! ! (1)

    Proponuje zaobserwować przynajmniej kilkoro dzieci obiektywnie. Osobowość dziecka nie ma nic wspólnego z porodem. Znam dzieci mało aktywne rodzinę SN i mega aktywne po cc. I co na to?

    • 3 0

    • Autyzm po CC?

      Wypowiedź konsultanta sugerująca autyzm po cc to już chyba niedopuszczalne? Jak można tak sądzić? Są jakieś badania, którymi lekarz podparłby swoją wypowiedź?
      Jestem oburzona!!!! Sama rodziłam przez cały dzień. Nie udało się i na szczęście odjęto decyzję o cc. Nie wiem co stałoby się z moim skarbem, gdybym trafiła na mało odpowiedzialny personel. Osiem godzin po operacji pionizowano mnie, a w następnej dobie już śmigałam. Trzy doby po porodzie wyszłam ze szpitala. Do formy wróciłam bardzo szybko. Po opuszczeniu placówki wzięłam tylko jeden paracetamol (1 tabletkę) i wróciłam do nowego życia, bo z nowym członkiem rodziny, który wymagał całej masy zaangażowania z naszej strony.

      • 1 0

  • Dr Preis

    Miałam CC, chodziłam do zwykłego lekarza na NFZ, byłam 3 dni na pat.ciazy, miałam wskazanie też NFZ, ani razu nie byłam prywatnie u lekarza , dzięki dr Preis miałam CC bez znajomości itp.dziekuje bardzo

    • 0 0

  • Poród to ma być. Piękne wspomnienia i po nim te dni pologu a nie trauma i lekiem przed sex , ma.byc szczęściem mamy i dziecka.a.nie frustracja .. 100 za cc

    • 3 1

  • tak sie sklada ze u mnie w rodzinie (1)

    Tez taka wygodna ze wolala rodzic przez cc no i jedno dziecka ma problemy z adaptacja i drugi spectrum autyzmu. To się trzyma kupy.

    • 2 5

    • Haha

      Kupę to ty masz w głowie. Autyzm jest od szczepień poczytaj historyczne światowe statystyki.

      • 1 2

  • Bzdury!!!

    Bzdura totalna, że kobiety wybierają cc gdyż boją się bólu! Głównym powodem wybierania cc jest strach przed błędami lekarzy i położnych asystujacych w trakcie porodu, powodującymi nieodwracalne w skutkach konsekwencje. Za późno wydawana decyzja o cc -niedotlenienia (sama znam 3 takie przypadki), porody wyciskane, kleszczowe, pęknięcia krocZa, a co za tym idzie niemożność uprawiania sensu, nietrzymanie moczu (moja szwagierka do tej pory chodzi z pielucha a ma 50 lat po takim wspaniałym naturalnym porodzie).

    • 8 0

  • A czemu nikt w tym artykule nie napisał, jakie są dalsze konsekwencje dla dziecka, które urodziło się przez cesarskie cięcie ?

    • 1 1

  • CC

    A czemu nikt w tym artykule nie napisał, jakie są dalsze konsekwencje dla dziecka, które urodziło się przez cesarskie cięcie ?

    • 1 1

  • Dzieci po cesarce zwykle mają autyzm (1)

    • 0 4

    • Jestem dorosłym już dzieckiem po cesarce, w dodatku karmionym tylko i wyłącznie z butli (mama nie mogła karmić naturalnie, cesarka wykonana nie bez powodu). Mam brata, urodzonego naturalnie i karmionego "cycem". Mi się zdarza zachorować od wielkiego dzwonu, raz na dwa - trzy lata, a bratu kilka razy do roku. A mówią, że cesarka bebe, a bez mleka matki zapomnij o dobrej odporności... A co do autyzmu, jedna teoria o przyczynach lepsza od drugiej. Niedługo się okaże, że jak kobieta w ciąży się na auto zapatrzy, to wtedy dziecko będzie miało autyzm.

      • 0 0

  • Redlowo. Nie polecam !!

    Witam wszystkie kobiety które chcą rodzić e Redlowie. Zacznę od początku. Zabrało mnie pogotowie o godzinie 20:00 zawiezli mnie do Redłowa i ten szpital przyjął mnie z wielką laska. Meczylam się w skurczach 5 godzin. Lekarze nie chcieli czekać aż same wody mi odejdą . Przyszła pani doktor i przebiła mi wody. I zaczęła się parcia. Gdy było już po wszystkim moja córeczka wyszła uszkodzona główką. Miała poprostu dziurkę . Lekarze stwierdzili ze to jest wadą wrodzona . Myśleli ze jestem głupia. Po wyjściu ze szpitala poszłam z córeczką do pediatry i pediatra powiedział że to jest uszkodzone przy porodzie. Coreczce na szczęście wszystko się zagoilo. Została tylko blizna. Dlatego wasz ostrzegam przed tym szpitalem umywaja ręce i się nawet nie potrafią przyznać.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane