Wiadomości

stat

Zdrowie uczniów na pierwszym miejscu. Samorządy proponują programy dla dzieci

Organizatorzy akcji prozdrowotnych prowadzonych w trójmiejskich szkołach zapewniają, że nie mamy nic do stracenia, a mnóstwo do zyskania, oddając im swoje dziecko pod opiekę. Nie wahajmy się zatem, kiedy zostaniemy poproszeni o zgodę na udział dziecka w w tych darmowych programach.
Organizatorzy akcji prozdrowotnych prowadzonych w trójmiejskich szkołach zapewniają, że nie mamy nic do stracenia, a mnóstwo do zyskania, oddając im swoje dziecko pod opiekę. Nie wahajmy się zatem, kiedy zostaniemy poproszeni o zgodę na udział dziecka w w tych darmowych programach. fot. Fotolia/Lydie stock

Promocja zdrowego stylu życia, profilaktyka, leczenie próchnicy, szczepienia przeciwko wirusowi HPV, walka z otyłością oraz uzależnieniami - to jedne z wielu zadań, jakie realizują samorządy w ramach programów prozdrowotnych w trójmiejskich szkołach. Sprawdziliśmy jaki jest ich cel i pod jakim kątem zostaną przebadani uczniowie w roku szkolnym 2017/18.Czy uważasz, że do szkół powinny powrócić gabinety stomatologiczne, zapewniając dzieciom kompleksową opiekę w zakresie profilaktyki i leczenia?

tak, ponieważ tylko dzięki temu wszystkie dzieci będą miały zdrowe zęby 68%
nie ma takiej potrzeby - obowiązek dbania o zdrowie dziecka spoczywa na rodzicach 16%
zdecydowanie nie - dzieci, tak jak to było przed laty, byłyby skazane na przymusowe leczenie 16%
zakończona Łącznie głosów: 326
Trójmiejskie samorządy od lat realizują projekty, których celem jest przede wszystkim promocja zdrowia oraz określenie programu zdrowotnego dla dziecka. Choć oferta jest bogata i urozmaicona, rodzice do tematu podchodzą bardzo ostrożnie.

- W ubiegłym roku, na pierwszej wywiadówce, wychowawca podsunął do podpisania zgodę na udział dziecka w badaniach profilaktycznych. Nie udzieliłam jej, bo i nie widziałam potrzeby, aby dziecko przemęczać, skoro regularnie jest badane w przychodni - opowiada mama jednej z uczennic Szkoły Podstawowej nr 58 w Gdańsku.
Osoby odpowiedzialne za realizację programów zachęcają do udziału podkreślając, że oferowana przez nich pomoc ma znacznie szerszy zakres niż to, co otrzymujemy w przychodni podczas rutynowych badań. Co więcej, jak przekonują, wykrywając wiele zaburzeń czy schorzeń w zarodku, możemy je zwalczyć jeszcze zanim choroba rozwinie się na dobre.

- Udział jest całkowicie darmowy, więc rodzice, którzy wyrażą zgodę na włączenie dziecka do programu, nie tylko nic nie tracą, ale jeszcze wiele zyskują - mówi Paulina Metelska, koordynatorka gdańskiego programu "6-10-14 dla zdrowia". - Jeżeli dziecko ma stwierdzoną niewielką nadwagę to trzeba podjąć wszelkie działania, żeby nie rozwinęła się ona w otyłość. Trzeba zrobić wszystko, żeby skorygować zachowania żywieniowe, zachowania związane z aktywnością fizyczną i doprowadzić do powrotu do masy ciała prawidłowej. Jeżeli teraz zignorujemy żółte światło, to spotkamy się za 2-3 lata przy czerwonym i ze znacznie poważniejszym problemem zdrowotnym. Bo niestety czasy mamy takie, że nasze dzieci i młodzież cały czas są narażane na okoliczności, które wcale nie sprzyjają ich zdrowiu, jak na przykład wszechobecne dosładzane produkty, czy ciekawe seriale, które kuszą żeby jednak posiedzieć wygodnie na kanapie - wyjaśnia.
Oferta szkolnych programów prozdrowotnych jest bogata, jednak różni się w zależności od tego, w jakim mieście do szkoły uczęszcza dziecko. Sprawdziliśmy, co w roku szkolnym 2017/18 oferują trójmiejskie samorządy.

Gdańsk - badania profilaktyczne i walka z nadwagą

Głównym celem programów realizowanych przez gdański magistrat jest promocja zdrowego stylu życia, ocena stanu zdrowia, rozwoju psychofizycznego i identyfikacja zagrożeń dla zdrowia dziecka. Sześciolatki zostaną objęte programem "Zdrowe życie twojego dziecka". Uczniowie klas 3,4,5 (w wieku 9-11 lat) zostaną natomiast przebadani w ramach programu "Zdrowy uczeń" (w przypadku uczniów klas 3-5 badania odbywają się w szkołach, młodsze dzieci kierowane są na konsultacje ze specjalistami do ośrodków zdrowia). Jeśli wyniki będą niepokojące, uczestnikami programu zostaną oddani pod opiekę specjalistów.

- Zaproszenia do uczestnictwa trafiają do rodziców i opiekunów dzieci za pośrednictwem wychowawców klas. Dzieci wraz z rodzicami odbędą spotkanie z interdyscyplinarnym zespołem specjalistów (psycholog, lekarz, dietetyk, specjalista aktywności fizycznej), podczas którego dowiedzą się: czy dziecko ma prawidłową postawę ciała i jaki jest jego potencjał zdrowotny, jak przebiega jego rozwój psychomotoryczny, czy słuch i wzrok jest prawidłowy, czy dieta jest prawidłowo zbilansowana, czy jest odpowiednio aktywne fizycznie i jaki ma poziom sprawności i wydolności fizycznej. Mówiąc w skrócie jaki jest behawioralny profil zdrowotny dziecka - opowiada Aleksandra Niedzielska z Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia.
Wyniki badań wprowadzane są do autorskiego systemu informatycznego, dzięki czemu ich analiza i interpretacja jest bardzo szybka, a precyzyjny "Plan Postępowania Prozdrowotnego" powstaje bezpośrednio po zakończeniu badań. Zawarte w nim zalecenia specjalistów w zakresie zdrowego stylu życia, redukcji czynników ryzyka chorób oraz, jeśli jest taka konieczność, wskazania do wykonania dalszej diagnostyki wpływają na poprawę kondycji i stan zdrowia dzieci.

- Te dzieci, u których podczas badań przesiewowych zostaną stwierdzone czynniki ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych (w tym właśnie nadmiar masy ciała, jako najistotniejsza przyczyna wielu chorób) zostają zaproszone do udziału w rocznym programie "6-10-14 dla zdrowia" - mówi Paulina Metelska. - Rodziny pracują z pediatrami, dietetykami, specjalistami aktywności fizycznej oraz psychologami nad tym, aby wspólnie poprawić codzienne nawyki i zachowania oraz doprowadzić do poprawy stanu zdrowia dziecka, najczęściej przez redukcję nadmiaru masy ciała i powrót do prawidłowych parametrów.
Zobacz też: Gdańsk walczy z otyłością u dzieci. "Chodzi o zmianę stylu życia całej rodziny"

Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia swoimi badaniami obejmuje niemal wszystkie dzieci u progu podjęcia obowiązku szkolnego. W 2016 r. zbadano ich około 2500, a w całym okresie trwania programu ponad 72 tysiące. Magistrat natomiast, oprócz programów prozdrowotnych, realizuje w gdańskich szkołach edukacyjne kampanie społeczne, np. "Młodość bez procentów", mająca na celu ograniczenie dostępności alkoholu dla osób nieletnich oraz zwiększenie świadomości społecznej na temat istniejącego prawa zakazującego sprzedaży alkoholu osobom, które nie ukończyły 18 roku życia oraz wykreowanie "mody" na reagowanie.

Sopot - walka z próchnicą, chorobami cywilizacyjnymi i szczepienia przeciwko HPV

Gmina Miasta Sopotu finansuje cztery programy polityki zdrowotnej skierowane do sopockich dzieci i młodzieży. Pierwszy z nich, realizowany przez pielęgniarki w szkołach, jest formą uzupełnienia kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie opieki nad dziećmi w miejscu nauczania. Założeniem programu jest kształtowanie i utrwalanie zachowań sprzyjających zdrowiu, przygotowaniu do roli świadomego współtwórcy swego zdrowia, kształtowania zainteresowania zdrowiem i odpowiedzialności za zdrowie własne i innych, kształtowanie nawyków zdrowego stylu życia, kształtowanie sprzyjającego zdrowiu środowiska w szkole.

Uczniowie piątych klas szkół podstawowych będą mogli natomiast skorzystać z programu wczesnego wykrywania ryzyka chorób cywilizacyjnych.

- W ramach programu SOPKARD PLUS przeprowadzone są kompleksowe badania mające na celu ocenę stanu zdrowia sopockiej młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych tj. chorób niedokrwienia serca, zespół metaboliczny, przewlekła choroba nerek, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca. Wyodrębnienie grupy dzieci z podwyższonym ryzykiem rozwoju tych chorób pozwoli na odpowiednio wczesne i skuteczne wprowadzenie działań prewencyjnych - informuje Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.
W 6 sopockich szkołach realizowany jest natomiast program, będący formą rozszerzenia świadczeń kontraktowanych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dzieciom zostaną zapewnione bezpłatne przeglądy jamy ustnej oraz leczenie zębów mlecznych i stałych z użyciem nowoczesnych materiałów światłoutwardzalnych. Przeprowadzane są również zabiegi lakowania i lakierowania bez ograniczeń wiekowych.

Dziewczynkom z rocznika 2005, zameldowanym na terenie Sopotu, magistrat sfinansuje szczepionkę przeciwko HPV.

Gdynia - profilaktyka cukrzycy i chorób cywilizacyjnych

- Gmina Miasta Gdyni realizuje działania profilaktyczne w szkołach, w zakresie programu "ROŚNIJ ZDROWO". Program skierowany jest do dzieci z zaburzeniami psycho-ruchowymi i obejmuje uczniów wymagających w szkołach specjalnej organizacji nauki i metod pracy oraz uczniów ośrodków i szkół specjalnych. W obu przypadkach realizacja programu polega na zróżnicowaniu form i działań terapeutycznych dostosowanych do możliwości psychofizycznych dziecka (ucznia) - informuje Agata Grzegorczyk z Urzędu Miasta w Gdyni.
Od 2014 w Gdyni jest również realizowany (do roku 2018) Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! skierowany do gimnazjalistów. Realizatorem programu jest Fundacja Medicover.

- Program jest jedną z największych inicjatyw pomagających w walce m.in. z nadwagą i otyłością w Europie - podkreśla Grzegorczyk. - W Polsce działa w 4 miastach - Gdyni, Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. Podstawą są przeprowadzane na terenie szkół, wśród uczniów I klas gimnazjów, dobrowolne, bezpłatne i nieinwazyjne badania przesiewowe. Następnie, dzieci z wykrytymi czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych, szczególnie z nadmiarem masy ciała, obejmowane są dwuletnią opieką indywidualną 4 specjalistów - lekarzy, dietetyków, trenerów i psychologów. Projekt oferuje podopiecznym także warsztaty edukacyjne, zajęcia sportowe oraz lekcje zdrowego gotowania - wyjaśnia.

Opinie (52) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje