• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Za pionierską operacją dziecka w Panamie stoi gdański chirurg

Piotr Kallalas
6 czerwca 2024, godz. 14:00 
Opinie (22)

Gdański chirurg gościnnie przeprowadził trzy operacje w Narodowym Szpitalu Dziecięcym w Panama City, gdzie ratowano życie dzieciom chorującym na nowotwory o trudnych lokalizacjach. Jeden z zabiegów z wykorzystaniem barwienia węzłów chłonnych został wykonany po raz pierwszy w historii medycyny tego kraju.



Prof. Piotr Czauderna z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku udał się w kwietniu do Panamy, gdzie operował troje dzieci z zaawansowanymi nowotworami brzucha. Gdańskiego specjalistę do udziału w tym przedsięwzięciu zaprosił Narodowy Szpital Dziecięcy - Hospital del Niño - Dr. José Renán Esquivel w Panama City.

Innowacyjna rekonstrukcja żuchwy. Innowacyjna rekonstrukcja żuchwy. "To otwarcie zupełnie nowego rozdziału"
- Szczególnie jeden przypadek był dość dramatyczny. Chodziło co prawda o łagodną zmianę, ale taką, która rozwijała się od kilku lat. Chłopiec z potworniakiem przestrzeni zaotrzewnowej cierpiał ze względu na przetokę, z której sączyła się ropa - opisuje prof. Piotr Czauderna. - Szczególnie jeden przypadek był dość dramatyczny. Chodziło co prawda o łagodną zmianę, ale taką, która rozwijała się od kilku lat. Chłopiec z potworniakiem przestrzeni zaotrzewnowej cierpiał ze względu na przetokę, z której sączyła się ropa - opisuje prof. Piotr Czauderna.

Pierwsza taka operacja dziecka w Panamie



Podczas jednej z operacji wykonano wybarwienie węzłów chłonnych, co pozwoliło na identyfikację drogi spływu chłonki i tym samym węzła wartownika. W Polsce takie procedury są realizowane, natomiast w Panamie był to pierwszy tego typu zabieg wykonany u dziecka w historii leczenia inwazyjnego.

- Operacja polegała na usunięciu nerki z biopsją węzłów chłonnych z zastosowaniem fluorescencji przy użyciu zieleni indocyjaninowej (ICG) - poinformowało UCK.
U pozostałych pacjentów, ze względu na stopień skomplikowania operacji, długo zastanawiano się, czy w ogóle podjąć się leczenia.

- Szczególnie jeden przypadek był dość dramatyczny. Chodziło co prawda o łagodną zmianę, ale taką, która rozwijała się od kilku lat. Chłopiec z potworniakiem przestrzeni zaotrzewnowej cierpiał ze względu na przetokę, z której sączyła się ropa. Operacja była niezwykle trudna i trwała 10 godzin. Kilkukrotnie zastanawialiśmy się nad dalszym przebiegiem, ale ostatecznie udało się usunąć zmiany - mówi prof. Piotr Czauderna.
Wszystkie zabiegi przebiegły pomyślnie, a dzieci stosunkowo szybko mogły opuścić szpital.

Polski, Gdański chirurg dokonał rekordowej operacji (5 opinii)

Gdański lekarz dokonał przełomu w medycynie w Panamie, Gratulujemy!
Gdański lekarz dokonał przełomu w medycynie w Panamie, Gratulujemy!

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (22)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Otwarcie Kliniki Medycznej EH

konsultacje, dni otwarte

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Festiwal Uroda

targi

Najczęściej czytane