Wiadomości

Wspierają chorych na stwardnienie rozsiane "pomarańczowym zdjęciem"

"Minuta dla SM" - pod takim hasłem można wspierać chorych na stwardnienie rozsiane. Wystarczy zrobić sobie zdjęcie z pomarańczowym akcentem i je udostępnić. - Zależy nam, żeby zmieniać społeczne postrzeganie tej choroby. Często kontaktują się z nami chorzy, którzy są przerażeni diagnozą i pytają, czy powinni zakładać rodzinę lub po ilu latach staną się zależni od otoczenia. Wynika to najczęściej z braku wiedzy o chorobie. Trzeba to zmieniać - mówi Monika Łada, organizator akcji.Kilkadziesiąt tysięcy Polaków choruje na stwardnienie rozsiane. Choroba ta jest wciąż mało znana w społeczeństwie i często w związku z tym jest błędnie utożsamiana z gwałtownie postępującą niepełnosprawnością. Ten obraz dziś już często nie jest prawdziwy, ale to nie oznacza, że chorzy nie zmagają się z szeregiem problemów w codziennym życiu.

- Celem naszej akcji jest zwiększanie świadomości, czym jest stwardnienie rozsiane, dzielenie się rzetelną wiedzą odnośnie do tej choroby, a także namawianie pacjentów, żeby (niezależnie od zaawansowania choroby) nie rezygnowali ze swoich marzeń - mówi Monika Łada, prezes Fundacji StwardnienieRozsiane.info.
Czytaj też: Chorzy na SM mogą zyskać centrum leczenia w Gdańsku

#minutadlaSM oraz #SMicoztegoAkcja "Minuta dla SM" potrwa do końca października. W tym czasie fundacja będzie namawiać wszystkich chętnych do zrobienia sobie "pomarańczowego" zdjęcia oraz udostępnienia go w mediach społecznościowych z hasztagami: #minutadlaSM oraz #SMicoztego. Hasztag lub nazwę akcji można dodatkowo umieścić na zdjęciu (np. trzymając w dłoniach kartkę z odpowiednim napisem). Zdjęcia można też przesyłać na adres e-mail fundacji: fundacja@stwardnienierozsiane.info.

Ze wszystkich zdjęć zrobionych w ramach akcji stworzona zostanie specjalna pocztówka, która będzie zaprezentowana podczas ogólnopolskiej konferencji "SM - i co z tego" w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, zaplanowanej w dniach 9-10 maja 2020 r. Odbędzie się wówczas także wystawa najciekawszych zdjęć wykonanych w ramach projektu.

Patronat honorowy nad projektem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Do akcji włączyła się m.in. Pomorska Kolej Metropolitalna, która w dniach 11-18 października podświetli na pomarańczowo wiadukt nad ul. Słowackiego w Gdańsku.

Około 50 tys. osób w Polsce cierpi na SMStwardnienie rozsiane (SM) to nieuleczalna choroba neurologiczna. Polega na tym, że układ odpornościowy funkcjonuje w sposób niewłaściwy i uszkadza osłonki komórek nerwowych w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Pojawia się problem z przekazywaniem impulsów nerwowych, w efekcie organizm funkcjonuje w sposób niewłaściwy: np. nogi (choć zdrowe) nie mogą się poruszać, chory, polewając ręce zimną wodą, odczuwa ból, jakby lał wrzątek. Szczególnie "niewidoczne" objawy dokuczają chorym - przewlekłe zmęczenie, zaburzenia wzroku, problemy z równowagą. Szacuje się, że w Polsce choruje ok. 50 tys. osób (na świecie - ok. 2,5 mln).

Jeszcze kilkanaście lat temu diagnoza "stwardnienie rozsiane" stanowiła ogromne prawdopodobieństwo, że chory w krótkim czasie stanie się osobą głęboko niepełnosprawną. Szacowano, że co drugi młody człowiek na wózku inwalidzkim to osoba chora na SM. Dziś jest lepiej: rozwój medycyny oraz systematyczne zwiększanie dostępności do leczenia powodują, że coraz więcej nowo zdiagnozowanych chorych ma szansę na niemal w pełni aktywne życie. Nadal jednak w społeczeństwie pokutuje powszechne przekonanie, że SM prostą drogą prowadzi do głębokiej niepełnosprawności.

Opinie (19)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje