• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiosenna rzeczywistość alergika - jak sobie z nią radzić?

Katarzyna Mikołajczyk
26 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Wiosną i latem dopada cię katar, podrażnienie gardła i nosa, uczucie zmęczenia, zmiany skórne, a mimo tego nie byłeś u alergologa? Zobacz, jak ratować się przed objawami w sezonie alergicznym. Wiosną i latem dopada cię katar, podrażnienie gardła i nosa, uczucie zmęczenia, zmiany skórne, a mimo tego nie byłeś u alergologa? Zobacz, jak ratować się przed objawami w sezonie alergicznym.

Uporczywy katar, zapalenie spojówek, podrażnienie gardła i nosa, uczucie zmęczenia, zmiany skórne, a do tego migreny, zaburzenia widzenia, biegunki i bóle brzucha - to objawy alergii, które mogą znacznie uprzykrzyć życie i zamienić najpiękniejsze pory roku w koszmar. Co zrobić, żeby przetrwać?



Czy w okresie wiosenno-letnim odczuwasz objawy uczulenia?

Jeśli nie zadbaliśmy o wiosenne samopoczucie zawczasu (już zimą przeprowadzić można immunoterapię, czyli tzw. odczulanie) - teraz możemy albo łagodzić objawy za pomocą odpowiednio dobranych leków, przestrzegając przy tym pewnych zasad, albo wykonać immunoterapię (to ostatni dzwonek) na alergeny pochodzące od roślin, które w sezonie letnim pylą jako ostatnie (niektóre gatunki traw, chwasty).

- Osoby, które z różnych przyczyn nie mogą być odczulane, powinny zażywać leki działające ogólnoustrojowo, jak i miejscowo, których zadaniem będzie hamowanie alergii - mówi Hubert Białasiewicz, specjalista chorób wewnętrznych z Gdańska.

Żadne leki nie gwarantują nam natomiast lepszego samopoczucia. Przekonała się o tym Joanna, która objawów alergii doświadcza rok rocznie.

- Co roku stosuję doraźnie leki łagodzące objawy uczulenia, ale i tak chodzę wciąż zakatarzona i zapłakana. Pomimo tego, że co roku przeżywam związaną z alergią gehennę, wciąż nie znajduję czasu na skorzystanie z opieki alergologa - przyznaje Joanna z Gdańska. - Również niezbyt sumiennie unikam kontaktu z alergenami - dodaje.

Poza leczeniem farmakologicznym, alergik powinien zrobić sobie powtórkę z kalendarza pylenia. Ułatwi mu to podejmowanie decyzji, co do sposobu spędzania czasu na świeżym powietrzu i planowania wyjazdów za miasto. W okresie wzmożonego pylenia roślin dostępne są informacje o stężeniu pyłków w powietrzu. Śledząc te dane oraz prognozy można choć częściowo uniknąć narażania się na kontakt z czynnikami wywołującymi przykre objawy.

- Niezmiernie ważne jest ograniczanie ekspozycji na alergeny pyłku roślin. W ten sposób można zmniejszyć dokuczliwość objawów nawet o 90 proc., a także zredukować zapotrzebowanie na leki objawowe prawie o połowę - radzi Hubert Białasiewicz.

Osoba uczulona na pyłki w okresie intensywnego pylenia powinna zażywać leki dobrane przez specjalistę. Choć niektóre z nich mogą dawać skutki uboczne, korzyści płynące z ich zażywania są nieporównywalnie większe od związanych z tym niedogodności.

- Na szczęście powstają nowe preparaty, które charakteryzują się coraz lepszym profilem bezpieczeństwa, a zwłaszcza wpływem tych leków na układ nerwowy - pociesza Białasiewicz. - Leki antyhistaminowe mogą natomiast znacząco upośledzać sprawność psychoruchową (uwaga kierowcy!), powodować senność, zaburzać koncentrację. Należy pamiętać, iż reakcja na zastosowany lek może być odmienna u różnych osób, dlatego tak ważna jest współpraca pacjenta z lekarzem.

Nie zawsze łatwo jest rozpoznać objawy alergii, dlatego zdarza się, że objawy alergicznego nieżytu nosa lub zatok przynosowych mylone są przez pacjentów z popularnymi o tej porze roku infekcjami wirusowymi.

- Pacjenci leczą się wówczas ogólnodostępnymi środkami na "przeziębienia", a mimo to objawy utrzymują się zadziwiająco długo - opowiada doktor Białasiewicz.

Szacuje się, że w dzisiejszych czasach nawet do 25 proc. populacji (czyli co czwarta osoba) może być dotknięta jakąś formą alergii. Uczulonym można być na sezonowo występujące w naszym klimacie pyłki drzew i traw, roztocza kurzu domowego, sierść, grzyby pleśniowe. Należy zwrócić uwagę na objawy dotyczące nosa: wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, uczucie zatkania nosa, kichanie i swędzenie. W przypadku oczu może to być łzawienie, zaczerwienienie, swędzenie, obrzęk. Objawy powyższe mogą występować łącznie, ale też może się zdarzyć, że zauważymy tylko jeden z nich.

Do alergologa potrzebne jest skierowanie, które wystawić może zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i każdy inny specjalista, który podejrzewa u nas alergię. Na wizytę refundowaną przez NFZ czeka się nawet kilka miesięcy, więc wiele osób decyduje się na wizytę w gabinecie prywatnym. Warto jednak zarezerwować sobie termin wizyty refundowanej na przyszłość, bowiem alergik powinien stale pozostawać pod kontrolą specjalisty.

Przypominamy, że maj to okres pylenia traw i babki. Kończy pylić brzoza, ale zaczyna się okres pylenia sosny, pokrzywy i szczawiu. To również czas szczególnie dużej aktywności zarodników pleśni.

Jeśli jesteś alergikiem powinieneś wprowadzić w życie kilka zasad:

- ograniczać przebywanie na świeżym powietrzu w godzinach, gdy natężenie pyłków w powietrzu jest największe: między 5 a 8 rano i 17-19 wieczorem, spacerować za to w czasie deszczu lub tuż po nim;
- zamykać okna i drzwi, wietrzyć nocą, okna wyposażyć w lekkie gęsto tkane firanki, które świetnie sobie radzą z zatrzymywaniem pyłków;
- unikać terenów, gdzie stężenie pyłków jest szczególnie wysokie, omijać miejsca, w których odbywa się koszenie trawników, sianokosy itp.;
- wakacje spędzać w rejonach, gdzie stężenie pyłków jest najniższe: nad morzem lub w górach powyżej 1000 m n.p.m.;
- nie otwierać okien w samochodzie podczas jazdy;
- podczas spacerów chronić się zakładając okulary oraz nakrycie głowy;
- nie suszyć ubrań na zewnątrz;
- po powrocie z dworu myć twarz i ręce, codziennie kąpać się i myć włosy;
- usunąć z mieszkania suszone kwiaty, rośliny doniczkowe, sienniki;
- często kąpać domowe zwierzęta, które wychodzą na zewnątrz: na ich sierści osadzają się pyłki, które wraz z nimi bez przeszkód przekraczają próg naszego domu;
- brać leki o określonych porach, w ustalonych przez lekarza dawkach

Miejsca

Opinie (33) 7 zablokowanych

  • Szkoda ,że w artykule powołują się na lekarza wewnętrznego, a nie alergologa ;-(

    • 0 1

  • a najlepiej nieoddychac :)takie rady są niemozliwe do zrealizowania a w szczególności latem

    • 0 0

  • Ozonowanie

    Mi, wprawdzie na uczulenie na roztocza kurzu, pomogło proste ozonowanie. Żadne odczulania, żadne tabletki, nie zadziałały tak dobrze. Od razu lepiej oddychałam. Podobno nie wszystkie firmy mają tak dobry sprzęt, mi akurat udało się trafić na rzetelną, czyli Green Style z Warszawy. pozdrawiam!

    • 0 0

  • adrenalina

    Mam alergię na ukąszenie osy, więc dla mnie najważniejsze jest, żeby nigdy nie rozstawać się ze strzykawką z adrenaliną, bo to w sytuacji ukąszenia może mi uratować życie.

    • 0 0

  • alergia (1)

    Ja wszystkim alergikom polecam stronę odetchnikspokojnie.pl. Znalazłam tam informacje o przeróżnych alergiach i porady, jak postępować, żeby nie dokuczały. Nawet ściągnęłam sobie mobilną aplikację dla alergików - bardzo pzydatna.

    • 0 0

    • kichanie

      Dla mnie wiosna również bywa męcząca i niestety muszę sprawdzać kiedy dokładnie co zaczyna kwitnąć, żeby się zabezpieczyć w alertec i nie mieć przykrych niespodzianek i dolegliwości.

      • 0 0

  • tttt

    ja mam alergię na żonę

    • 0 0

  • allertec

    a ja na kichanie mam Allertec ;) dobry lek bez recepty w każdej aptece, polecam

    • 0 0

  • alergi

    Chyba najlepiej znaleźć jakiegoś dobrego alergologa i z nim ustalić leczenie. Warto zamienić pościel na antyalerigczną, pozbyc się rzeczy które zbierają kurz itp. Ja jestem dopiero przed pierwszą wizytą w CMP u alergologa a już to wszystko zrobiłam, bo jestem prawie pewna że to kurz mnie uczula.

    • 0 0

  • :D

    Haha, allertec? Szacun, też łykam, mnie pomaga. No i spoko, zę w rossmannie moge kupić, blisko mam.

    • 0 0

  • alergia

    Bywa ciężko... Ale radzę sobie dobrymi nawykami i biorę Allertec. polecam, jesli macie problem z alergią ;)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Dzień dziecka. Joga dla dzieci 4-6 lat

60 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane