• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wcześnie wykryty nowotwór łatwiej wyleczyć. Gdzie na badania profilaktyczne?

Elżbieta Michalak
20 lutego 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Szybko wykryty i leczony nowotwór może zostać z powodzeniem wyleczony. Niestety nie zawsze można ominąć kolejki, w których czekają pacjenci. Szybko wykryty i leczony nowotwór może zostać z powodzeniem wyleczony. Niestety nie zawsze można ominąć kolejki, w których czekają pacjenci.

Pomorze prowadzi w niechlubnej statystyce zachorowań na nowotwory w Polsce. Ponieważ każdy nowotwór łatwiej wyleczyć przy wczesnym rozpoznaniu, postanowiliśmy sprawdzić, gdzie można przejść badania profilaktyczne.



Czy korzystałeś z wizyty u onkologa na NFZ?

1 tys. osób badanych profilaktycznie, 30 tys. udzielanych rocznie porad onkologicznych, 22,5 tys. operowanych, ok 1,5 tys. poddanych radioterapii i kilka tysięcy osób uczęszczających na chemioterapię. To dane z jednej tylko trójmiejskiej placówki - Gdyńskiego Centrum Onkologii.

- Leczymy nowotwory, prowadzimy badania profilaktyczne. Chorych jest wielu, w bardzo różnym wieku, począwszy od młodych ludzi, skończywszy na ludziach nawet 80-letnich.- mówi Elżbieta Kruszewska, zastępca dyrektora ds. onkologii z Gdyńskiego Centrum Onkologii.

Każdy, kto podejrzewa u siebie nowotwór, powinien zgłosić się na wizytę do onkologa. Nie trzeba skierowania, by zarejestrować się u tego specjalisty. Na wizytę czeka się zwykle około dwóch tygodni. Poradni onkologicznych w Trójmieście jest sporo - co można sprawdzić, uzupełniając miejscowość, a w miejsce świadczenia wpisując hasło: poradnia onkologiczna, na stronie NFZ.

Jeżeli dopadł nas nowotwór, lęk przed nim, gdy czujemy się bezsilni, pozostawieni samym sobie, możemy skorzystać z uruchomionej niedawno, pierwszej na Pomorzu bezpłatnej infolinii onkologicznej, której nr to: 800 080 164. Jest całodobowa i działa przy Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Po pomoc można dzwonić od godz. 18 do 22.

Chorych jest wielu, w bardzo różnym wieku, począwszy od młodych ludzi, skończywszy na ludziach nawet 80-letnich. Chorych jest wielu, w bardzo różnym wieku, począwszy od młodych ludzi, skończywszy na ludziach nawet 80-letnich.
Współpracownikiem Wojewódzkiego Centrum Onkologii jest gdańskie Centrum Informacji Kryzysowej, gdzie po uzyskanie wsparcia i opieki psychologa można dzwonić pod ten sam nr do godz. 18. Infolinia działa od niecałych 3 tygodni, ale osób z niej korzystających nie brakuje.

- Odbieramy po kilkadziesiąt telefonów dziennie. Ze względu na marazm służb zdrowia i niewielką pomoc, czyli niski dostęp do świadczeń, pacjenci szukają pomocy w innych miejscach Chętnie dzwonią też do nas, jednak my udzielamy głównie wsparcia psychologicznego. Ale pozytywne nastawienie jest bardzo ważne i jestem o tym głęboko przekonany. - mówi Krzysztof Sarzała, kierownik Centrum Interwencji Kryzysowej przy PCK.

Należy jednak wiedzieć, że ludzie obsługujący infolinię nie umawiają do lekarzy, nie udzielają porad medycznych i nie diagnozują. Udzielają natomiast wsparcia psychologicznego i informują, w jakich miejscach znajdują się placówki onkologiczne, gdzie się leczyć, gdzie można odbyć badania profilaktyczne, diagnostyczne, w której z placówek są najmniejsze kolejki i najkrótszy czas oczekiwania na wizytę, czy gdzie znajdują się wypożyczalnie sprzętu ortopedycznego.

- Tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach konsultujemy się z onkologiem a informację zwrotną przekazujemy pacjentowi. Mówimy wówczas, czy dana dolegliwość wymaga natychmiast owej konsultacji czy nie - opowiada Iwona Wasilewko, wolontariuszka infolinii onkologicznej.

Jeżeli ktoś nie chce dzwonić na bezpłatną infolinię, może samemu sprawdzić te dane, korzystając ze strony NFZ. Wykaz poradni onkologicznych lub wojewódzkich oddziałów onkologicznych znajdziemy w zakładce "dla pacjenta". Trzeba jednak brać poprawkę na to, co jest tam zamieszczone, ponieważ dane nie zawsze są zgodne z rzeczywistością. Na przykład wynika z nich, że trzema najbardziej obleganymi placówkami, w których długo czeka się na wizytę (do 14 dni), są Wojewódzkie Centrum Onkologii, Niepubliczny zakład Opieki Zdrowotnej Invicta i  Niepubliczny zakład Opieki Zdrowotnej Pomorskie Centrum Chirurgii. Inne placówki w miejscu oczekiwania na wizytę mają wpisaną cyfrę 0. Nie znaczy to jednak, że przyjmują od ręki. Powodem istnienia takiej informacji jest najprawdopodobniej niewywiązanie się przez daną placówkę ze świadczeń lub nieprzesyłanie danych, co uniemożliwia aktualizację informacji na stronie.

Dlatego po informacje o aktualnych placówkach z najszybszymi terminami przyjęć warto zadzwonić do pomorskiego oddziału NFZ, pod nr (58) 321 86 35 lub (58) 321 86 26. Pod tym numerem dowiadujemy się o rzeczywistych terminach wizyt. W momencie pisania tego artykułu najszybciej przyjmowały: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Invicta (czas oczekiwania 9 dni), Przychodnia Lekarska Nowy Chełm (12 dni), Poradnia opieki zdrowotnej MSWiA na Kartuskiej (12 dni).

Sprawdziliśmy też, czy ciężko jest dostać się na oddział onkologiczny szpitali trójmiejskich.

W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni nie powinno być trudności z wizytą onkologiczną, choć ciężej jest z dostaniem się na Oddział Onkologii i Radioterapii.

- Pacjent musi zgłosić się do naszej poradni onkologicznej działającej przy szpitalu. Wówczas onkolog kwalifikuje go do leczenia odpowiednią metodą. Jeżeli potrzebne jest leczenie szpitalne, wówczas pacjent zostanie zapisany i będzie musiał czekać na swoją kolej. Dziś na radioterapię czeka się od 2-6 tygodni, na chemioterapię od 3-6 tygodni, na chirurgię onkologiczną nawet do 2 miesięcy - mówi Elżbieta Gruszewska, zastępca dyrektora oddziału onkologicznego Szpitala Morskiego w Gdyni.

Niestety, choć wydawałoby się, że pacjenci onkologiczni zasługują na wyrozumiałość i oszczędzanie i tak skołatanych nerwów, bardzo często mogą natknąć się na brak życzliwości pracowników służby zdrowia.

Pomimo kilkudniowych prób nie udało nam się skontaktować z kierownictwem Oddziału Onkologicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Kierownik i jego zastępca nie znaleźli czasu na rozmowę, a asystentka uznała, że nie jest upoważniona do udzielenia odpowiedzi na takie pytania.

Podobnie zniechęcający był nasz kontakt telefoniczny z Wojewódzkim Centrum Onkologii.

- Dzień dobry, chciałabym przejść badania profilaktyczne. Co muszę zrobić?
- Jest pani w grupie ryzyka?
- bez wyjaśnienia, co to jest.
- Nie wiem, ale chyba nie.
- To nie robimy takich badań.
- A kto robi?
- Nie wiem, do widzenia.


Z racji częstych nieporozumień z pracownikami służby zdrowia pacjenci powinni dbać o swoje prawa. Każdy, kto czuje, że źle przyjęto go w danej placówce, która ma podpisany kontrakt z NFZ, może przekazać swoje skargi do wydziału świadczeniobiorców NFZ, pod numerem 58 321 86 26 lub 58 318 66 35. W przypadku, gdy złamane zostaną nasze prawa, tzn. kiedy zostanie nam odmówione prawo do wizyty, czyli do świadczeń zdrowotnych, kiedy bez naszej zgody osobom trzecim zostanie udzielona informacja o naszym stanie zdrowia, gdy podczas badania zostanie naruszona prywatność, w sytuacji, gdy np. ktoś podczas badania chodzi po gabinecie, gdy odmówiono nam sporządzenia kopii dokumentacji medycznej czy gdy nie zgadzamy się z opinią lekarza, wówczas powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do rzecznika praw pacjenta w Warszawie.

- Każde takie zgłoszenie musi zostać rozpatrzone, sprawa zbadana, a odpowiedź wysłana w terminie ustawowym. - przypomina Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego oddziału NFZ.

Zobacz listę placówek onkologicznych w Trójmieście
Elżbieta Michalak

Opinie (74) 1 zablokowana

  • Badania profilaktyczne (9)

    Nie wiem kto mógł Pani udzielić takich informacji w Wojewódzkim Centrum Onkologii. Może zadzwoniła Pani pod zły numer (należy dzwonić do rejestracji lub pod specjalny numer przeznaczony tylko do badań profilaktycznych)
    Więcej informacji można również bez problemu znaleźć na stronie centrum:

    i

    Może problem polega na tym że nie potrafi Pani zadzwonić w odpowiednie miejsce dlatego żadna z wymienionych placówek nie udzieliła informacji?

    • 12 108

    • jeśli

      Jeśli ta pani "nie potrafiła" zadzwonić w odpowiednie miejsce i uzyskać informacji, to "zwykły" schorowany i zestresowany pacjent tym bardziej niczego nie wskóra...

      • 51 2

    • bzdura

      ja jestem w grupie ryzyka a pani dr w szpitalu w Gdyni za kazdym razem traktuje mnie jak zło konieczne

      • 28 0

    • pacjent (2)

      I to jest odpowiedz pracownika służby zdrowia! Bravo ...

      • 11 0

      • (1)

        a proszę sobie wyobrazić że nie pracownika służby zdrowia tylko pacjenta który profilaktyczne badania w wco wykonuje

        • 0 3

        • ...po znajomości...

          coś o tym wiem :)

          • 3 1

    • :) (3)

      No ten kto to pisał z pewnością jest jedną z tych maszkar... To jest klasyczne zachowanie ich i im podobnych...
      kiedyś koleżankę zastawiła samochodem taka maszkara, że ta nie mogła wyjechać z parkingu. Kiedy zwróciła k...wie uwagę, tamta skwitowała: "Nie umie pani jeżdzić, dlatego nie może pani wyjechać"... I co wy na to?
      W WCO pracują takie same lafiryndy, łącznie z LEKARZAMI!

      • 6 3

      • Bez przesady!!!!!!!!!!! (2)

        Mój tata przez 2 lata był pacjentem WCO i nie mogę powiedzieć złego słowa o lekarzach tam pracujących: często zostawali po godzinach- za co nikt im nie zapłaci, podawali nr prywatne umożliwiające kontakt poza godzinami pracy( co też nie należy do obowiązków lekarza). Za to pacjenci i ich rodziny bywali po prostu chamscy, zdarzały się osoby, które nie ustępowały miejsc w poczekalni osobom w ciężkim stanie. Pielęgniarki musiały zwracać uwagę rodzinom pacjentów,żeby ustąpiły chorym miejsce.

        • 5 6

        • widocznie należysz do uprzywilejowanych... (1)

          • 6 5

          • Z tego co widziałam przynajmniej dwie z lekarek nagminnie siedziały po godzinach i przyjmowały, i tych zarejestrowanych wcześniej, i tych którzy pojawili się danego dnia...i nie należę do "uprzywilejowanych".

            • 6 1

  • (2)

    oszczędność wg NFZ- czekaj 2 miesiące na operacje może w tym czasie umrzesz?

    • 67 5

    • (1)

      Ale czy to NFZ odmówił przyjęcia tej Pani? Nie. To placówki, które teoretycznie powinny się zajmować leczeniem takich pacjentów same im takiej pomocy odmawiają ... i narzekają jak im ciężko ... bo przecież samochód co roku trzeba zmienić.

      • 17 1

      • dokładnie

        samochód trzeba zmienić, dom wybudować, wakacje tylko na Mauritiusie, a słabeuszki nie umierają....
        To są padalce, a nie służba zdrowia.
        Niech czytają MASZKARY, co o nich ludzie myślą.

        • 5 3

  • badania profilaktyczne? to jakiś żart? (8)

    lekarze w przychodni na Chełmie odmawiają skierowań na podstawowe badania profilaktyczne, typu krew, mocz, usg,rtg a co mówić o bardziej specjalistycznych

    • 74 2

    • (7)

      Wszystko OK tylko proszę mi powiedzieć w profilaktyce jakich nowotworów stosujemy badania RTG lub USG?

      • 2 10

      • (2)

        w wielu. poza tym to był tylko przykład badań profilaktycznych ;)

        • 7 2

        • No chyba coś się 'dziewczynie' pomerdało. W wielu: czyli?....

          • 2 6

        • Konkretnie to widze ze nie masz pojecia o czym piszesz...

          typowe...

          • 2 6

      • a co to? egzamin jakiś?! (1)

        skąd ma wiedzieć, jeśli nawet lekarze nie wiedzą??!! :) :) :)

        • 5 1

        • to niech głupot nie pisze.

          • 0 4

      • (1)

        Płuc, kości, narządów wewnętrznych...

        • 2 2

        • Diagnostyka i profilaktyka to dwie różne rzeczy.

          • 1 0

  • bad profilaktyczne

    jak nie zrobisz za swoje pieniądze to takich na nfz nie uświadczysz!!!!!!!!!! Zgroza totalna

    • 49 2

  • dlatego u nas trzeba miesiącami czekać na badania (2)

    a po wykryciu raka następne miesiące żeby czasami nie trzeba było leczyć

    • 37 2

    • dokładnie takie mam doświadczenia

      • 5 0

    • ....bo wszystkim się wszystko należy- a na wszystko dla wszystkich nas nie stać!!! Procedury medyczne są często bardzo kosztowne, a pieniędzy brak. Dla przykładu utrzymanie pacjenta przez dobę na OIOMie =5 tys. (bez jakichkolwiek dodatkowych procedur) Jak długo będzie tak rozbudowany socjal, tak długo pieniędzy będzie brakowało i dla tych którzy płacą podatki i dla tych, na których pracują inni. Budżet to nie jest worek bez dna!

      • 3 1

  • strona NFZ?

    Własnie spróbowałam dowiedzieć się czegos na stronie NFZ - i jaka odpowiedż?
    BRAK DANYCH!!!!!!

    • 29 1

  • a jakie to sa badania profilaktyczne w przypadku nowotworu ewentualnego ? (3)

    nie wiem, moze ktos podpowie

    • 11 3

    • idź do lekarza, niech ci powie

      od tego zdaje się jest lekarz, żeby stwoerdzac potrzebę badań
      nie siej tu zamętu, człowieczku

      • 2 10

    • To zależy którego nowotworu.....

      • 2 0

    • badania

      Boże proste, począwszy od rtg klatki piersiowej, usg jamy brzusznej, zwykłego ob lub crp i morfologii z rozmazem

      • 1 1

  • krótkie terminy? (1)

    W szpitalu w Redłowie na konsultację z onkologiem czeka się 3 miesiące. Jeśli na kolejne wizyty tyle samo się czeka, to totalna tragedia:(

    • 31 0

    • trzy miesiące to super termin!!

      Ja rejestrując się do poradni hematologii w akademii medycznej w Gdańsku
      otrzymałam termin wizyty na kwiecień 2013 roku. I co tu począć można się tylko
      pośmiać,bo śmiech to zdrowie;-)

      • 4 0

  • Niestety...

    ...wnioski z tego artykułu są porażające. Pomijam bałagan organizacyjny, bo tu winę może ponosić NFZ i organizacja służby zdrowia - to jedna sprawa. Druga sprawa to brak kultury i zwykłej życzliwości u pracowników służby zdrowia - tych, którzy sami tak narzekają na to jaką dobrą robotę odwalają i jak bardzo należą im się podwyżki. Żenada.

    • 40 0

  • jak chcesz zrobic prześwietlenie czy czegos niezłamałes to i tak każci czekac kilka dni

    a co dopiero na badanie czy niemasz raka!!Tak sie w Rajskiej zielonej wyspie ludziom wciska ciemnote ze niechca sie badac a jak chcesz zrobić najprostrze badanie to musisz miesiacami czekac!!A kolejni ministrowie jeszce ci wciskaja ciemnote ze to dla twojego dobra!!

    • 25 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia

festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Najczęściej czytane