• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uczeń z dobrym wynikiem, ale bez szkoły. Problematyczna rekrutacja do szkół średnich 2021/2022

Wioleta Stolarska
9 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
W ubiegłym tygodniu zakończyła się rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2021/2022. Placówki opublikowały listy zakwalifikowanych kandydatów. W ubiegłym tygodniu zakończyła się rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2021/2022. Placówki opublikowały listy zakwalifikowanych kandydatów.

Dobre wyniki w nauce dają gwarancję miejsca w wymarzonej szkole średniej? Okazuje się, że niestety nie. Nawet jeśli konkurencja nie wypada dużo gorzej, po pierwszym etapie rekrutacji może się okazać, że miejsc brakuje nie tylko w wybranych szkołach, ale i innych oddziałach. Przekonał się o tym jeden z gdańskich ósmoklasistów. Chociaż uzyskał łącznie 152 pkt., nie został przyjęty do żadnej z wybranych szkół, dodatkowo mimo dobrego wyniku ma problem ze znalezieniem miejsca w innych placówkach.



Szkoły średnie w Trójmieście - publiczne i prywatne


Jesteś zadowolony(-a) z wyników rekrutacji do szkoły średniej?

W ubiegłym tygodniu zakończyła się rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2021/2022. Placówki opublikowały listy zakwalifikowanych kandydatów. Zdecydowana większość uczniów wie już, w jakiej szkole i klasie będzie kontynuować naukę, inni konkurują jeszcze w rekrutacji uzupełniającej.

Czytaj też: Wyniki egzaminów ósmoklasistów 2021. Jak poszło uczniom z Trójmiasta?

Niestety, jak się okazuje dobre wyniki w nauce nie zawsze gwarantują miejsce w wymarzonej szkole czy klasie.

- Zgodnie z obowiązującymi zasadami rekrutacji syn złożył wnioski o przyjęcie do siedmiu oddziałów w pięciu szkołach ponadpodstawowych m.in. VIII Liceum Ogólnokształcącego, IX LO, XIX i I LO w Gdańsku. Syn uzyskał łącznie 152 pkt. 22 lipca dowiedzieliśmy się, że nie zakwalifikował się do żadnego oddziału, co oznacza, że został bez szkoły. Po ogłoszeniu finalnych list w dniu 3 sierpnia rozpoczęliśmy odwołania do wszystkich szkół, do których się nie dostał. W XIX LO poinformowano nas, że zabrakło mu 0,5 pkt. więc jest szansa na odwołanie - opowiada pani Ola, mama ósmoklasisty z Gdańska. - Sprawdziłam na stronie nabór-pomorze wolne miejsca w ww. liceach. Oddziały w VIII oraz IX LO, które wskazywał syn miały po 1-2 wolne miejsca. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że informacja na stronie nie jest prawdziwa. W szkołach, gdzie składane były wnioski o ponowne przyjęcie poinformowano nas, że nie mają żadnych wolnych miejsc, ale wnioski przyjmą. Zapytałam, z czego wynika taki bałagan informacyjny, niestety nauczyciele też wyglądali na zdezorientowanych sytuacją - dodaje.
Jak mówi nasza czytelniczka, po tych informacjach syn zaczął szukać jakiegokolwiek liceum w Gdańsku, by złożyć wniosek o przyjęcie.

- Poinformowano nas, że najszybciej będzie coś wiadomo po 16 sierpnia. Dodam, że do każdej szkoły musieliśmy wybrać się osobiście, brak jest aktualnie możliwości elektronicznej rekrutacji. To dla mnie trzy dni, które musiałam dodatkowo poświęcić dziecku i wziąć wolne z pracy. Czy ktoś zdaje sobie sprawę, że przez ten bałagan tracę swoje wynagrodzenie? Nie wspomnę już o rozgoryczeniu syna, który przy naprawdę bardzo dobrych oraz celujących ocenach na świadectwie oraz wynikach egzaminów na poziomie 96 proc., 76 proc., 86 proc. nie został przyjęty do żadnego liceum - przyznaje mama ósmoklasisty.
Podkreśla, że bałagan informacyjny, brak pomocy dla dzieci i rodziców, którzy znaleźli się w takiej sytuacji powoduje totalną demotywację dla młodych ludzi, którzy mają dopiero wkraczać w dorosłe życie.

- Kuratorium nie udziela żadnych wiążących informacji, które mogłyby nakierować nas, co mamy dalej robić. W rozmowie telefonicznej byłam odsyłana do zakładek na stronie, gdzie mam czytać wszystkie komunikaty i szukać rozwiązania problemu. Dla mnie to szczyt absurdu, żeby dobrzy uczniowie nie mogli dostać się do szkół ponadpodstawowych. Dodam, iż w gronie naszych znajomych jest kilku chłopców, którzy mieli jeszcze wyższą liczbę punktów i nie dostali się do wybranych przez siebie szkół. Przeżywamy ten dramat wspólnie, radząc sobie nawzajem, co mamy dalej robić - mówi.
Czytaj też: Wolne miejsca w trójmiejskich szkołach średnich i progi punktowe. Jak je znaleźć?

Jak wyglądała rekrutacja do szkół średnich w Trójmieście i regionie?



W województwie pomorskim w roku szkolnym 2020/2021 szkoły podstawowe ukończyło 23 550 uczniów, dla których ofertę przygotowały zarówno publiczne, jak i niepubliczne szkoły ponadpodstawowe.

Publiczne szkoły ponadpodstawowe dla młodzieży przygotowały łącznie 22 728 miejsc, w tym 8 695 miejsc w liceach ogólnokształcących, 9 149 miejsc w technikach i 4 884 miejsc w branżowych szkołach I stopnia.

Jak informuje kuratorium oświaty o tym, w jakich szkołach ponadpodstawowych są wolne miejscach dowiemy się ze specjalnej wyszukiwarki, jest ona na bieżąco aktualizowana przez dyrektorów szkół.

- Uczeń, który nie dostał się w procesie rekrutacji zasadniczej i uzupełniającej do żadnej z wybranych szkół, powinien zapoznać się z informacją o wolnych miejscach na dzień 23 sierpnia 2021 r. i złożyć wniosek wraz z dokumentami do dysponującej wolnymi miejscami szkoły. Warto również kierować się najniższą liczbą punktów, która uprawnia do przyjęcia do wybranej szkoły, stanowiącej tzw. próg punktowy, bowiem głównym powodem niedostania się do wybranych szkół jest mniejsza od wyżej wymienionego progu liczba punktów, którymi dysponuje kandydat - mówi Marzena Lipka, koordynator ds. rekrutacji w województwie pomorskim.
Jak podkreśla, należy również mieć na uwadze to, że szkoły ponadpodstawowe nie mają rejonizacji - oznacza to, że kandydować mogą do nich absolwenci szkół podstawowych zarówno z danego, jak i innych powiatów oraz województw.

- Zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym, plan sieci publicznych szkół ponadpodstawowych ustala rada powiatu tak, aby umożliwić młodzieży zamieszkującej na obszarze powiatu realizację obowiązku nauki. Dlatego z pytaniem o szkołę ponadpodstawową, w której uczeń może realizować obowiązek nauki warto zwrócić się do organu prowadzącego szkoły w danym powiecie - dodaje.

Ranking liceów i techników w Trójmieście



7 712 miejsc dla 6 287 absolwentów szkół podstawowych z Trójmiasta



W Trójmieście dla 6 287 absolwentów szkół podstawowych zaplanowano 7 712 miejsc, w tym w liceach ogólnokształcących 4 040, w technikach 2 792 i branżowych szkołach I stopnia 880 miejsc.

W Gdańsku dla absolwentów przygotowano 5 159 miejsc: 2 619 w liceach, 1 850 w technikach i 690 w szkołach branżowych I stopnia. Z kolei w Sopocie w czasie rekrutacji w tym roku dostępnych było 306 miejsc w liceach ogólnokształcących oraz 182 miejsca w Zespole Szkół Handlowych.

W Gdyni w czasie rekrutacji w tym roku było 1 147 miejsc w liceach, 768 w technikach i 240 w szkołach branżowych. W sumie przygotowano tu 2 155 miejsc w publicznych szkołach ponadpodstawowych.

- O miejsce w gdyńskich szkołach ubiegało się 1918 uczniów ze szkół publicznych i 86 ze szkół niepublicznych. W procesie rekrutacji uzupełniającej, która trwa prawie miesiąc, bo do końca sierpnia, aktualizowane są na bieżąco listy przyjętych uczniów. W tym czasie uczniowie podejmują decyzję o ostatecznym podjęciu nauki w danej szkole lub nie, co powoduje, że pojawiają się wolne miejsca w szkołach. Rekrutacja uzupełniająca trwa długo, w tym czasie uczniowie powinni na bieżąco sprawdzać informacje o wolnych miejscach i jeśli takie się pojawią, kontaktować się ze szkołą. W gdyńskich szkołach publicznych przygotowanych jest dla uczniów dużo więcej miejsc niż aplikujących kandydatów - informuje Małgorzata Omachel-Kwidzińska z gdyńskiego magistratu.

Jak wygląda rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich na rok szkolny 2021/2022?



  • Od 3 sierpnia 2021 r. do 5 sierpnia 2021 r do godz. 15:00 - złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej z dokumentami.
  • Od 6 sierpnia 2021 r. do 10 sierpnia 2021 r. - w szkołach odbędą się sprawdziany uzdolnień kierunkowych, sprawdziany kompetencji językowych, sprawdziany predyspozycji językowych oraz próby sprawności fizycznej.
  • Do 13 sierpnia 2021 r. - szkoły podają listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianów predyspozycji.
  • 16 sierpnia 2021 r. - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.
  • Od 17 sierpnia 2021 r. do 20 sierpnia 2021 r. do godz. 15:00 - potwierdzenie woli przyjęcia poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu (o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej). W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
  • 23 sierpnia 2021 r. - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

23 sierpnia 2021 r. kuratorzy oświaty będą publikować udostępnione przez dyrektorów placówek wolne miejsca. Kandydaci, którzy nie zostaną przyjęci w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022, będą przyjmowani do tych szkół w trakcie roku szkolnego (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy - Prawo oświatowe).

Opinie (196) 6 zablokowanych

  • (1)

    Czy koniecznie musi iść do LO? Nie lepiej technikum z zawodem?

    • 14 9

    • Nie, w PL wciąż pokutuje przekonanie, ze trzeba iść do LO, a później koniecznie na studia, bo po studiach jest się magistrem, a magister zawsze znajdzie prace :D Tym pięknym sposobem rozłożyliśmy szkolnictwo zawodowe i gdy chcesz zrobić remont z DOBRĄ ekipą, musisz czekać lata świetlne i jeszcze godziwie im zapłacić, bo za piwko i obiad już nawet menele nie chcą pędzlem machać :D

      • 7 2

  • (1)

    Trzy dni, które musiałam dodatkowo poświęcić dziecku - toż to skandal jest! A tak na poważnie, to pani Ola jest przewrażliwiona mamuśka z dużymi ambicjami. Można było na koniec listy dać średnie liceum, wiele osób tak robi na wszelki wypadek. Kilkanaście lat temu tez się nie dostałam do ogolniaka, na którym mi zależało. Odwołanie, dowiadywanie sie o zwolnione miejsca, przeniesienie papierów załatwiłam sama, odbyłam tez rozmowę z dyrektorka odnośnie mojej motywacji dlaczego właśnie TO liceum. Nie ma co histeryzować, miejsca będą. A ze nie będzie to jakaś prestiżowa szkoła, to trudno, najwyżej nie będzie się czym chwalić przed koleżankami z korpo.

    • 45 6

    • było minęło............dziś jest RODO i przepisy

      dziś 15 latek nie może ( bo szkoła złamałaby prawo) załatwić sam nic.........ot taka biurokracja

      technika to też inne szkoły niż były kiedyś.Kto z was miał w technikum filozofię, biologię( 4 lata) , przedsiębiorczość , a może muzykę ? hahah.........dziś zrobili z tego LO +kilka przedmiotów zawodowych

      • 8 3

  • Rada dla przyszłorocznych ósmoklasitow (1)

    Przy wyborze klasy kieruj się poniższymi wskazówkami:
    1. Wybierz profil klasy
    2. Wytypuje szkołę w której będziesz dobrze się czuł( ta wymarzoną)
    3. Wybierz pozostałe szkoły z preferowanym profilem.
    4. Gdy zaznaczasz ostatecznie wybory jako pierwszy podaj profil w swojej wymarzonej szkole ,następnie ten sam profil w pozostałych szkołach a na koniec najważniejsze wybierz w twojej wymarzonej szkole również profil najmniej oblegany ( zajęcia fakultatywne pomogą przygotować Ci się do matury z biologii nawet będąc w klasie humanistycznej).

    • 36 2

    • Najlepszy profil na obecne czasy to taki gdzie czlowiek dobrze nauczy sie angielskiego. No i jesli ktos nie chce isc na studia to lepiej isc do szkoly zawodowej niz do technikum, bo technikum to taka swinka morska. Ani do nauki zawodu ani do studiow, a cala wiedze potrzebna do wykonywania zawodu mozna dostac na kursie. I na koniec jeszcze raz podkreslam angielski. I to niezaleznie od tego czy ktos chce pozniej studiowac czy byc hydraulikiem. Ten jezyk wszedzie procentuje.

      • 1 1

  • Rece opadaja (2)

    Oczywiście bierze sie to tez z tego powodu że podania o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych składają dzieciaki z Tczewa, Wejherowa, Kartuz itd. mimo tego że mają szkoły w swoim mieście. W szkołach podstawowych stawiane są dzieciom 5 i 6 i nabija im sie tez pkt.Poza tym , mądre głowy wychwalaja szkoły zawodowe oczywiście sami swoje dzieci pchają do techników i ogolniakow. A po trzecie szkół jest malo

    • 17 12

    • (1)

      Nic nie stoi na przeszkodzie aby dzieciaki z Gdańska, Gdyni czy Sopotu w odwecie składały podania do szkół w Tczewie, Wejherowie czy Kartuzach - znajdą wtedy miejsce w szkole. Ale to przecież ujma na honorze dla wielkomiastowych uczyć się na prowincji i nikomu nawet taka myśl w głowie nie zaświta...

      • 7 5

      • Zadna ujma. Pomysl jest logiczny.

        I nie ma powodu uznawać mniejsze miasta i ich mieszkańców za coś gorszego.

        • 0 0

  • Widocznie byli lepsi

    Za wysoko rodzicie postawili poprzeczkę. I syn nie dał rady przeskoczyć.

    • 39 9

  • Chore ambicje rodziców

    • 27 9

  • trzeba było zapoznać się z zasadami rekrutacji i pomóc dziecku wcześniej

    Trzeba trochę czasu poświęcić na zapoznanie się z jej zasadami, rodzic powinien w tym dziecku pomóc. Mama z artykułu nie poświęciła chwili czasu na odpowiednim etapie rekrutacji, a teraz narzeka. Wybranie wyłącznie najlepszych liceów daje taki skutek, oczywiste jest, że trzeba wybrać również słabsze, tzw. pewniaki. Jeśli nie pomyślało się wcześniej - teraz jest problem.

    • 54 5

  • Niby transparentna rekrutacja, ale jednak nie.

    Skoro decyduje liczba punktów oraz ilość kandydatów / miejsc to po co i dlaczego jakieś odwołania? bo chyba nie dlatego, że komuś źle zliczono punkty? Rekrutacja tylko elektroniczna i żadnych podań i odwołań bo to pole do nadużyć i łapówkarstwa. Jest 30 miejsc wszystkie zajęte, to jak i na jakiej podstawie ktoś został przyjęty z odwołania? Tym powinna się zająć prokuratura.

    • 23 7

  • 152 punkty (9)

    to nie jest dobry wynik, jest przeciętny

    • 64 24

    • syn miał 163 i też problem z przyjęciem

      • 13 3

    • (4)

      No nawet chyba mocno poniżej przeciętnej.
      W tym roku bardzo łatwy angielski, z którego większość ma 80-100% bardzo podbił średni wynik egzaminu.

      Takie 152 punkty jeśli oznaczają np. ang=80%, pol=50% mat=22% to oznacza wynik wręcz słaby.

      Inna sprawa że przy tak dużej dysproporcji średniej oceny z angielskiego i matematyki te przedmioty powinny być jakoś inaczej liczone.

      • 5 14

      • Warto sprawdzić

        jak się przelicza punkty do szkół średnich zanim opublikuje się komentarz.
        Pozdrawiam

        • 23 1

      • Po co zgadujesz procentowe

        wyniki chlopaka skoro jego mama podała je w artykule??

        • 17 0

      • (1)

        waga angielskiego to max 10% punktów, polski i matematyka po 45%

        • 2 0

        • Angielski to 0,3 pkt za każdy punkt procentowy, matematyka i polski dają po 0,35.

          • 1 0

    • Za moich czasów ,to jest w 2009 roku dostałby się do II LO do klasy humanistycznej ,a tak najwyżej pójdzie do VII albo do VI LO .

      • 1 1

    • Mój syn miał 3 lata temu 168 pkt. i dostał się jako pierwszy nad kreską, na dodatek do innego profilu niż wybrał. Dopiero po odwołaniu znalazł się w klasie mat-fiz.

      • 4 0

    • 152 pkt. to super wynik

      Polecam jeszcze raz skończyć ósmą klasę po dwóch (prawie) latach nauki zdalnej. Takie wyniki procentowe z egzaminów. marzenie wielu uczniów. lepiej wiedzieć jak wyglądała sytuacja zanim się coś napisze.

      • 2 3

  • Dlaczego (2)

    same licea? Są jeszcze technika, po nich jest fach w ręku, i nie trzeba koniecznie iść na studia.

    • 7 5

    • do dobrego technikum (1)

      152 punkty to za mało

      • 5 0

      • Niestety, nie ma już

        czegoś takiego jak dobre technikum.

        • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Najczęściej czytane