• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ty też możesz zostać dawcą szpiku

Katarzyna Dziadul
8 kwietnia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Na szpik kostny czekają przede wszystkim pacjenci oddziałów onkologicznych. Na szpik kostny czekają przede wszystkim pacjenci oddziałów onkologicznych.

Ruszyła X Edycja Ogólnopolskiego Programu "Dawca Szpiku", którego autorem jest Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi "Krwinka". Dzięki akcjom fundacji na terenie całej Polski udało się pozyskać prawie trzy tysiące potencjalnych dawców szpiku, a w samym Trójmieście zdecydowały się na to już ponad 500 osób. Teraz kolejni mieszkańcy Pomorza mogą dołączyć do tego grona.



Czy zgodził(a)byś się zostać dawcą szpiku?

Przeszczep szpiku jest jedną z metod leczenia chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Taki zabieg jest niezbędny, aby pomóc m.in. chorym na białaczkę. Niestety tylko dla niewielkiej części potrzebujących (25 - 30 proc.) udaje znaleźć się dawcę z kręgu najbliższej rodziny. W pozostałych przypadkach szpik poszukiwany jest wśród osób zupełnie obcych, które podjęły świadomą decyzję i figurują dzięki temu w Rejestrze Dawców Szpiku.

Kto może zostać dawcą szpiku?

Szpik może oddać każdy człowiek, który jest pełnoletni i zdrowy. Potencjalny dawca nie może być obciążony chorobami genetycznymi, dziedzicznymi i przewlekłymi. Jeśli chodzi o wiek, szczególnie wskazani są młodzi ludzie, najlepiej między 18 a 40 rokiem życia.

- Decyzja zostania honorowym dawcą musi być w pełni świadoma i przemyślana, bo jest podjęta na wiele lat - wyjaśnia Elżbieta Budny, prezes Fundacji "Krwinka".

Osobie, która chciałaby zostać dawcą szpiku, wykonuje się dwa rodzaje oznaczeń antygenów zgodności tkankowej, tzw. antygenów HLA klasy I i klasy II. Badania finansuje Fundacja "Krwinka". Następnie wyniki badań wraz z danymi osobowymi potencjalnego dawcy, zamieszczane są w rejestrze. Jeśli okaże się, że szpik danego dawcy znajdzie odbiorcę, przeprowadzane zostaną kolejne potrzebne badania. Jeśli szpik nadaje się dla danego pacjenta, zostaje on pobrany od dawcy w specjalistycznej klinice.

Od momentu zamieszczenia danych dawcy w rejestrze, do chwili oddania szpiku może upłynąć wiele czasu. Niekiedy są to dwa miesiące, czasem kilkanaście lat. Należy jednak pamiętać, że szpik można oddać do 55 roku życia.

Czy dawca ponosi jakiekolwiek ryzyko zdrowotne?

Dawca jest osobą zdrową i odpowiednio przebadaną, a więc oddanie szpiku nie wiąże się dla niego z żadnym ryzykiem ani zagrożeniem.
Już po 3-4 tygodniach następuje całkowita regeneracja pobranego wcześniej szpiku. Dodatkowo sposób pobrania szpiku dawca wcześniej uzgadnia z lekarzem.

Jak zostać członkiem Polskiego Rejestru Dawców Szpiku?

Wszyscy kandydaci na dawców szpiku zostają zapoznani z procedurami pobierania szpiku kostnego z ich organizmu. Potencjalni dawcy mają też możliwość porozmawiać na ten temat ze specjalistami w dziedzinie onkologii. Po zgłoszeniu i spotkaniu informacyjnym wypełnia się kwestionariusz dotyczący stanu zdrowia i przebytych chorób.

- Po wypełnieniu dokumentów, dawcy zostaje pobrana krew z żyły łokciowej, a na podstawie pobranej próbki krwi wykonane zostaną badania antygenów zgodności tkankowej HLA - dodaje Elżbieta Budny. - Wyniki zamieszczone zostaną w polskim rejestrze dawców szpiku, który jest częścią ogólnoświatowego rejestru. Dawca nie ponosi żadnych kosztów związanych z badaniami i zapisaniem do rejestru.

Jesteś z Trójmiasta i chcesz oddać szpik? Zgłoś się 17 kwietnia o godz. 11.00 do auli Audytorium Primum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy Al. Zwycięstwa 41/42 w Gdańsku. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.krwinka.org..

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (57) 1 zablokowana

  • Chętnie wybiorę się na to spotkanie 17 kwietnia w auli UM, bo wizyta w punkcie krwiodawstwa na ul. Hoene-Wrońskiego już dwa razy przyprawiła mnie o mdłości. Lekarz, który przeprowadza wywiad jest obleśnym typem, który odstrasza mnie od oddawania krwi. Jego komentarze są dwuznaczne, mówi jakimś lokalnym bełkotem, komentuje wygląd i używa wulgaryzmów.
    Nie wiem czy to jedyny lekarz, ale dwa razy trafiłam na niego i nie zamierzam ryzykować kolejny raz. Będę dzwonić i pytać kto jest na dyżurze :))
    Poza tym oddawajcie krew i rejestrujecie się na dawców! To nic kosztuje.

    • 6 1

  • Szpik

    Ja jestem dawca szpiku juz od 2000 roku. Male ukucie a tak wiele dobrego moze dac komus . Mam rowniez zlota odznake honorowego dawcy krwi...Wiec prosze krew tez mozna oddawac to naprawde nie boli , a bardzo pomaga choremu co potrzebuje krwi... Pozdrawiam

    • 6 0

  • Ludzie! (8)

    Istnieje możliwość zostania potencjalnym dawcą szpiku w sposób "bezkrwawy" :) Fundacja DKMS Polska przysyła nam do domu całkowicie za darmo pałeczki, którymi pobiera się próbkę śliny z wewnętrznej strony policzków. Odsyłamy te patyczki i za kilka tygodni otrzymujemy potwierdzenie, że zostaliśmy zarejestrowani, kartę (jak bankomatowa) potencjalnego dawcy szpiku oraz małe logo fundacji do przypięcia na ubranie :)

    Polecam. Metoda idealna dla ludzi bojących się igieł. Ja skorzystałem i już jestem zarejestrowany jako potencjalny dawca szpiku kostnego :)

    • 1 11

    • DKMS nie jest fundacja tylko prywatnym bankiem szpiku (6)

      jak będziesz kiedyś tego szpiku potrzebować, to bedziesz musial/a za niego zaplacic...

      • 4 0

      • Wpisz w Google DKMS (5)

        pierwszy wynik: Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska

        • 0 1

        • taaa oczywiscie :) (4)

          "Fundacja DKMS – Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska - polska fundacja założona 28 listopada 2008, zajmująca się przeszczepami szpiku kostnego i komórek krwiotwórczych.
          Fundacja została zarejestrowana w Polsce jako organizacja non-profit w 2008 roku, działa od 25 lutego 2009. Jej fundatorem jest działająca od 1991 roku Fundacja DKMS Niemcy."

          tyle w temacie, zarejestrowany jestes ale nie wiesz kto i za jaka kase twoj szpik sprzeda jak bedzie potrzebny jednym slowem sfrajerowales sie...
          jedyna sensowna organizacja jest poltransplant bo jest nasz polski panstwowy.

          • 7 0

          • co do reszty, w zyciu niemcom ani zadnej niemieckiej organizacji nie oddalbym matrialu do badan HLA (3)

            znane z machlojek na potezna skale firmy - koncerny takie jak Bayer dawne IG farben nie mialy najmniejszych skrupulow aby w czasie wojny korzystac z doswiadczen ludzi pokroju doktora mengele, czy serio uwazacie ze bezpiecznym jest oddawac im swoje genetyczne dane wraz z adresem i danymi osobowymi?
            spieniezanie czyjejs checi niesienia pomocy to jedno, poslugiwanie sie w razie potrzeby unikalnym HLA jak peselem to drugie...
            jest mnostwo zastosowan takiej wiedzy powiem jedno - przy waszym szczerym zaangazowaniu w rozdawnictwo swoich genetycznych sladow Hitler gdyby zyl nie mialby najmniejszych problemow ze stworzeniem rasy panow posiadajac wiedze o waszym genotypie :D

            • 2 0

            • No i czego uciąłeś to co wkleiłeś? Hm? (2)

              "DKMS Polska jest niezależną organizacją, jednak bazuje na jej doświadczeniu oraz otrzymuje od niej wsparcie."

              "Poza Fundacją DKMS Niemcy, fundacja współpracuje także z Fundacją Urszuli Jaworskiej, Fundacją "Dobrze Że Jesteś", serwisem "Pomagam.info", "Drużyna Szpiku", Puckim Hospicjum Domowym pw. Św. Ojca Pio, Niezależnym Zrzeszeniem Studentów oraz firmą Coty."

              Poza tym poczytaj sobie o Poltransplancie - przez ich opieszałość często pacjenci umierają. Np. artykuł "Skomplikowany system rozliczania procedur w Poltransplancie opóźnia poszukiwania dawców dla chorych na białaczkę szpikową".

              I najważniejsze - na youtube obejrzyj: "Oświadczenie Fundacji DKMS Polska, podczas briefingu prasowego 6.10.2010r"

              Nawet będąc zarejestrowanym w Fundacji Urszuli Jaworskiej Szpital również płaci.

              Dalej. Większość Polaków z białaczką uratowali cudzoziemcy (Niemcy!).

              Nie masz pojęcia o czym piszesz.

              • 1 4

              • zapytaj w DKMS

                dlaczego odmawiaja przekazania do polskiego rejestru danych dawców pozyskanych w Polsce, mimo ze od tego roku zmusza ich do tego ustawa o przeszczepach i wtedy dowiesz sie dlaczego...DKMS to kasa kasa kasa kasa.....

                a pobieranie HLA przez list (bez mozliwosci kontaktu z lekarzem), jak to robi DKMS, jest nielegalne

                Niemcy ratujacy Polakow to czesto Polacy zarejestrowani w niemieckim rejestrze

                • 2 0

              • a ty masz?

                • 0 0

    • otym jak kłamia i oszukują w DKMS był reportarz w w TVn okazało sie ze zarabiąjaą na tym gruby szmal

      i nieudostepniaja danym za darmo!! takich cwaniakówpod szyldem niby fundacji jest w Polsce pełno i niełatwo sie zorientowac kto oszukuje a kto nie!!

      • 3 1

  • tym ktorzy tak slepo wierza w ludzka bezinteresownosc i swoje bezpieczenstwo polecam obejrzenie filmu COMA z 1978 roku (1)

    juz wowczas ponad 30 lat temu autor scenariusza przewidzial ze na przeszczepach mozna zbic fortune, a tu prosze, baza HLA milionow ludzi do wyboru do koloru, jesli cos sie da wymyslic, da sie i zrobic, na dzien dzisiejszy wiadomo o pobieraniu narzadow bez zgody od wiezniow w chinach, chiny sa panstwem w ktorym prawa czlowieka sie nie licza, ale czy w przypadku gdy ktos sypnie ogromna kaska nasze dobro tez bedzie sie liczyc?
    korupcja w sluzbie zdrowia i organach scigania to po czesci odpoiedz na to pytanie, kazdego mozna kupic kwestia jest tylko cena, na dzien dzisiejszy znane sa pryzpadki przesuwania terminow waznych zabiegow pacjentom bo jakis ziomek co zaplacil musi miec zabieg szybciej, znana sprawa doktora elefanta, czy serio myslicie ze ktos by mial skrupuly gdyby dostal odpowiednia kase za wasze serce??
    jak to wszystko dziala i czemu nikt o to nie pyta czemu nikt na te pytania nie odpowiada, a za program unaoczniajacy w bezwzgledny sposob dzialanie banku dkms wywala sie jego tworce z panstwowej stacji tv...
    to wszystko smierdzi na kilometr, wykorzystywana jest ludzka dobrodusznosc i bezinteresowna chec niesienia pomocy

    • 6 1

    • powiem wiecej nie jestem przeciwnikiem bezinteresownego niesienia pomocy

      ale nie za wszelka cene, a ze swiat nie jest dobry sklania sie raczej w ta gorsza strone nauczylo mnie juz zycie dawno, jesli czlowiek nie dopilnuje sam swojego bezpieczenstwa nikt tego za niego nie zrobi

      • 1 0

  • fundacja 'krwinka' to tak naprawde prywatny bank szpiku 'Medigen' (5)

    jak dawca z Gdanska bedzie potem potrzebowal tego szpiku to bedzie musial za niego zaplacic.....

    moze 'trojmiasto' lepiej zareklamowaloby publiczny bank szpiku przy akademii, ktory dziala caly czas , a nie tylko od akcji do akcji?

    • 17 1

    • o i to jest to, wszedzie szwindel (2)

      ludzie sie rejestruja z dobrego serca a jakis prywatny bank potem na tym zarabia ot i cala impreza...

      • 6 0

      • a co sie dziwisz bo to rajska wyspa Tuska (1)

        to co wkazdym kraju jest normalne i bezpłatne tutaj trzeba płacic

        • 1 0

        • ja sie juz dawno nie dziwie :D

          • 0 0

    • Mam pytanie

      • 0 0

    • ?

      czy publiczny bank szpiku przy akademii jest skojarzony z Fundacją Urszuli Jaworskiej? Pytam, bo tam właśnie oddałam swoją próbkę krwi, a potwierdzenie, że jestem w bazie dawców szpiku k. dostałam właśnie ze wspomnianej Fundacji.

      • 0 0

  • (2)

    chcę zostać dawcą bo zawsze chciałem, ale raz słyszę że za badanie trzeba zapłacić z własnej kieszeni, raz że nie jak w końcu jest naprawdę ?

    • 0 0

    • jak bys chcial to bys dowiedzial sie sam w pare minut (1)

      zadzwoń do szpitala powiedzą ci dokladnie co i jak ! Informacji najlepiej szukać u zrudła a nie po forach i fundacjach

      • 0 0

      • wypełnij formularz który znajduje sie na poltransplant.pl i odeślij do nic.
        W tym roku mają sporo kasy na badania z NFZu i jak coś to będą do Ciebie dzwonić by zaprosić Cię na wstępne badania do AM Gdańsk

        • 0 0

  • Dawca (2)

    Oddalam szpik 2 lata temu. Nie bójcie się, nic strasznego :) mam nadzieję, ze się udało...

    • 3 0

    • Możesz opisać jak to wyglądało? (1)

      Boje sie samego pobierania szpiku:(

      • 0 0

      • Nie masz się czego bać. Dawcą można być na dwa sposoby, jeden to pobranie szpiku z talerza miednicy, która się odbywa pod całkowitą narkozą. Durga to pobranie komórek macierzystych z krwi dawcy. Wszystko to uzależnione jest od tego co tak naprawdę jest potrzebne biorcy.

        • 0 0

  • ładna pani doktor (1)

    j.w

    • 0 0

    • z tego co widac to ona raczej doktorem niejest ma tone tapety na twarzy umalowana i spora nadwage ledwo miesci sie wtym

      fartuchu i pozuje do zdjecia. zdjecie własnie zrobione dla takich naiwnych jak ty :)

      • 0 0

  • dawca musi miec minimum 50 kg (1)

    Zapomniano dodac w artykule bardzo wazna informacje : dawca musi miec minimum 50 kg !!! Ja chcialam byz dawca, juz sie nawet zarejestrowalam ale waze 46 kg wiec odpada :( Tak samo krwiodawstwo.

    • 1 0

    • przytyj. 4 kg to nieduzo.

      pozdrawiam

      • 0 0

  • Hm... dawcą mogę zostać, ale nie za darmo

    Lekarze, urzędnicy, firmy farmacetuyczne zarabiają miliony na przeszczepach. W sumie nie ma w tym nic złego, bo ja też za darmo nie pracuję. Problem jest w tym, że dawca szpiku czy też krwi tak na prawdę nic z tego nie ma. No może poza satysfakcją, że komuś pomógł ... Jednak dla większość ludzi (w tym także dla mnie) to trochę za mało. Zresztą dane z artykułu to potwierdzają - 3 tys. chętnych na cały kraj. Hm... nie wiem, może w innych organizacjach jest pod tym względem lepiej, ale pewnie i tak w skali całego kraju tych potencjalnych dawców zbyt wielu nie ma. Tak sobie myślę, że gdyby płacić każdej osobie, która zechce się przebadać i zapisać do rejestru po np. 50 zł, to chętnych byłoby więcej. Natomiast za pobranie szpiku powinno się wtedy płacić dawcy np. 500 zł. Biorąc pod uwagę liczbę dokonywanych przeszczepów, to nie jest wcale dużo. Przebadanie 1 mln osób spowodowałoby wzrost kosztów o 50 mln. Zresztą wprowadzenie takiego systemu byłoby też korzystne dla drugiej strony, bo utrudniałoby czyjąś odmowę pobrania szpiku. Można by wprowadzić zapis, że ktoś kto zgodził się zostać dawcą i dostał za to kasę, to w przypadku rezygnacji musi oddać np. 10-krotność otrzymanych pieniędzy.

    • 5 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień dziecka. Joga dla dzieci 4-6 lat

60 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane