• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tradycyjne smaki Pomorza: kwiaty, które smakują i leczą

Justyna Potorska
29 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Syrop z mniszka lekarskiego ma miodowo-kwiatowy smak i lecznicze właściwości: pomaga na stany chorobowe dróg oddechowych, kaszel, przeziębienie. Syrop z mniszka lekarskiego ma miodowo-kwiatowy smak i lecznicze właściwości: pomaga na stany chorobowe dróg oddechowych, kaszel, przeziębienie.

Soki, herbaty i nalewki z bzu czy lipy najlepiej najpierw powąchać - ich aromat jest świeży, wiosenny. Smak też zaskakuje: miodowo-kwiatowy, jedyny w swoim rodzaju. Mieszkańcy pomorskich wsi od lat wiedzieli, że to, co kwitnie na łąkach i krzewach jest nie tylko zdrowe, ale też smaczne.



Kwiaty czarnego bzu zbierane w czerwcu i w lipcu to składnik tradycyjnych nalewek, soków, herbat. Kwiaty czarnego bzu zbierane w czerwcu i w lipcu to składnik tradycyjnych nalewek, soków, herbat.
Grzegorz Zajc z Gdańska jest pasjonatem domowej roboty win i nalewek. Spotkaliśmy go podczas Święta Produktu Tradycyjnego w Oliwie, gdzie częstował gości nalewką domowej roboty z kwiatów czarnego bzu.

- Zbieranie całego surowca zajęło mi dwa dni, przez ten czas chodziłem pokryty pyłkiem kwiatowym - śmieje się - Nalewka, którą sprzedaję, leżakowała aż cztery lata, w tym czasie nabrała charakterystycznego kwiatowego smaku i aromatu.

Czarny bez, który w maju kwitnie na biało, a jesienią daje czarne owoce, rośnie w zasadzie wszędzie. Na Pomorzu był ceniony od wieków. Oprócz tego, że uważano go za miejsce, w którym mieszkają bóstwa i sadzono po to, żeby odgonić złe moce, stosowano go w medycynie naturalnej, uważając, że jest lekiem na wszystkie choroby.

Do produkcji syropów, soków i nalewek z bzu stosuje się zarówno kwiaty, które zbiera się na początku czerwca, jak i owoce, zrywane po pierwszych przymrozkach.

Zdarza ci się pić herbaty, syropy i nalewki z kwiatów?

- Właściwości zdrowotne napojów z kwiatów i owoców są podobne: działają przeciwgorączkowo, napotnie, zawierają witaminę C. Zbierając owoce, trzeba jednak uważać: te niedojrzałe są trujące - tłumaczy Adam Pozorski z agroturystyki Pod Jeleniem w Wirtach, który produkuje domowe nalewki.

Specjały z czarnego bzu znalazły się też na ministerialnej liście produktów tradycyjnych. Sok z baldachów kwiatów, na który przepis znajdziecie poniżej, to napój z kociewskiej miejscowości Osówek, wywarzany tam od dawien dawna.

Spod Słupska pochodzi inny zarejestrowany specjał - nalewka Onisiówka. Miód, syrop z kwiatów bzu i spirytus: takie połączenie to bardzo tradycyjny, wręcz wzorcowy sposób wytwarzania pomorskich nalewek.

- Produkuję nalewki według rodzinnych, prastarych receptur, zawsze mieszając w odpowiednich proporcjach owoce, miód i spirytus. Tak przygotowany alkoholowy napój musi swoje odleżeć, przez pierwszy rok nawet się go nie próbuje - tłumaczy Adam Pozorski z Wirt.

Na ministerialnej liście została też zarejestrowana herbata z suszonych kwiatów bzu i lipy, z dodatkiem miodu. To prastary, kociewski, ziołowy napar, który pito zarówno podczas choroby, jak i na co dzień. Naturalnej herbaty w tym rejonie nie znano bardzo długo.

Na szczególne miejsce wśród kwiatowych leczniczych przysmaków zasługuje mniszek lekarski, zwany też pospolicie (choć błędnie) mleczem albo dmuchawcem. To z niego produkuje się wpisany na listę leczniczy, słodki syrop.

- Kwiaty zbiera się w okresie kwitnienia mniszka, który trwa tylko 10 dni. Żeby zrobić syrop, trzeba gotować przez kilka godzin 350 główek kwiatów z pięcioma szklankami wody, następnie wystudzić, przecedzić, dodać kilogram cukru, sok z jednej cytryny i ponownie zagotować, aż całość zgęstnieje - tłumaczy pani Maria Paracka ze Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego. - Tak otrzymany syrop to lek na wiele chorób, szczególnie kaszel, stany zapalne dróg oddechowych.

Co ważne, syrop z mniszka smakuje o niebo lepiej niż apteczne specyfiki: ma delikatny miodowo-kwiatowy aromat. Jak przyznają gospodynie z Kół Wiejskich, spotkanie podczas Święta Produktu Tradycyjnego, dla nich picie domowych napojów na bazie kwiatów to przede wszystkim przyjemność. A jeśli przyjemność da się połączyć ze zdrowiem, niczego więcej nie potrzeba.

Sok z kwiatów bzu
opracowane na podstawie przepisu z listy produktów tradycyjnych

Składniki:
30 baldachów kwiatów bzu
1 l wody
1 kg cukru
2 cytryny

Przygotowanie: Wodę zagotować, dodać cukier i sok z dwóch cytryn, następnie ostudzić. Kwiaty moczyć w wodzie przez dwie doby, odcedzić, przelać do słoików, pasteryzować.

Opinie (22) 4 zablokowane

  • Syrop z mniszka jest pyszny i bardzo zdrowy.

    • 1 0

  • w samo południe

    kwiatek do kożucha:
    czy można odczepić się jakoś od orange i pzu?
    czy jak się doczepili, to ,,śmierć w butach",
    czyli maska pośmiertna w najlepszym wypadku...

    • 0 0

  • rosnie wszedzie?a to ciekawe tak kiedys było zgadzam sie teraz juz nie łatwo go znaleśc (1)

    • 1 0

    • niełatwo piszemy łącznie

      to prosta zasada

      • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztaty dla dorosłych. I wszystko jasne!

20 zł
wykład, warsztaty, spotkanie

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Najczęściej czytane