• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Przez co musi przejść pacjent w Polsce? Dziś Światowy Dzień Chorego

Piotr Kallalas
11 lutego 2024, godz. 09:00 
Opinie (150)
Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku

Brak pieniędzy, brak reform, nadmierna biurokracja i wreszcie braki kadrowe - jest co poprawić, a przede wszystkim czego życzyć z okazji Światowego Dnia Chorego. Dlaczego polscy pacjenci muszą cały czas czekać na reformę systemu opieki medycznej w Polsce?Jakie masz odczucia jako pacjent?

Polski system opieki zdrowotnej zmienia się na lepsze, nie można nie zauważyć postępującej robotyzacji chirurgii, poprawy warunków panujących w szpitalach czy e-narzędzi, które wykorzystujemy przy kupowaniu recept czy przy umawianiu wizyt, a także spersonalizowanego podejścia do chorego.

Tym dziwniej obserwuje się, że tak jak niegdyś dyskutujemy ciągle o tych samych problemach, które finalnie cofają nas do realiów lat 90.

Chcesz zmienić lekarza POZ?


Brak zdolności reformowania systemuZa przykład może posłużyć Krajowa Sieć Onkologiczna - projekt, który miał zrewolucjonizować system leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi. Według założeń każdy chory w Polsce, czy to mieszkający w stolicy, czy w małej wsi, miał być leczony według takich samych zasad opieki. Całość została zaprojektowana również z uwzględnieniem różnych poziomów ośrodków specjalistycznych, gdzie chorzy mieli otrzymać spersonalizowane leczenie. Inauguracja KSO była wyczekiwana i przekładana - przypomnijmy, że pierwotnie w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej zabezpieczono 5,2 mld zł na ten cel w latach 2020-2030. W ubiegłym roku pojawiła się nawet ustawa, a z końcem kwietnia miał zakończyć się etap kwalifikacji podmiotów. W lutym dowiedzieliśmy się, że jednak tak nie będzie - nowelizacja odracza start programu o rok.

- Moi poprzednicy wydali 130 mln zł na pilotaż, z którego wynika, że należy skrócić czas od diagnozy do leczenia. Taki wniosek można było uzyskać dużo taniej i nie trzeba być onkologiem, żeby to wiedzieć - mówiła minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Trzeba oddać, że w ramach KSO pracują już koordynatorzy onkologiczni, którzy pomagają pacjentom w kwestii organizacji leczenia. Nie zmienia to faktu, ze kolejni raz chorzy mogą czuć się zawiedzeni.

Pacjenci onkologiczni siedzą na ziemi w poczekalni? Ordynator odpowiada Pacjenci onkologiczni siedzą na ziemi w poczekalni? Ordynator odpowiada

Elektroniczna biurokracja to ciągle biurokracjaW ostatnim czasie znów głośno zrobiło się o profilaktyce w formie szczepień i niestety nie w kontekście zwiększania dostępności świadczeń. Przychodnie POZ borykają się z problemami z zamówieniami preparatów przeciw COVID-19. Kłopoty sprawia również elektroniczny system dokumentacji.

- To kompletna dezorganizacja systemu szczepień. W przypadku COVID-19 musimy najpierw polować na dostawy szczepionek, ponieważ nadal mamy ogromne problemy z zamówieniami - mówi Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarka rodzinna, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Następnie tracimy mnóstwo czasu na poprawne wprowadzenie danych do systemu elektronicznego na gabinet.gov.pl, który jest niewydolny, często się zawiesza, odrzuca dane i sprawia wiele kłopotów. Po szybkim i sprawnym zaszczepieniu pięciu pacjentów ponad godzinę musiałam borykać się z systemem, aby właściwie zarejestrować ich dane. Nie mam na to czasu, bo w kolejce czekają kolejni pacjenci.
Trudności, z jakimi spotykają się lekarze, przekładają się bezpośrednio na ograniczenia dla pacjentów.

- Z dużym trudem zdobyłam szczepionki, ale już nie zamawiam ich więcej. Nie udostępniam także terminów dla pacjentów spoza mojej praktyki. Zagmatwany, skomplikowany system kompletnie uniemożliwia realizację programu szczepień, tracimy za dużo czasu - dodaje lekarka.
Podobnie jest również ze szczepieniami przeciw HPV. Finalnie ze względów proceduralnych znacznie wydłuża się czas oczekiwania na przyjęcie szczepienia.

- Biurokracja jest straszna, uniemożliwia nam skuteczną realizację programów szczepień. Chcemy szczepić, ale mamy tyle utrudnień i komplikacji, że to dla nas duży problem. To poszło kompletnie w złym kierunku - mówi Małgorzata Stokowska-Wojda, lekarka rodzinna z Lubelszczyzny, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Psychiatria nie może czekać, jednak czekaOd lat przytaczamy dane dotyczące zapaści w polskiej psychiatrii, a szczególnie psychiatrii dziecięcej. Każdy rząd, przynajmniej na poziomie deklaratywnym, podchodził do tematu w kontekście dużej reformy i radykalnych zmian. Te - jak widać - nie przyszły, bowiem cały czas pobijamy nowe rekordy czasu oczekiwania na pomoc psychiatry, a Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku co jakiś czas jest zmuszony zamykać przyjęcia, bowiem liczba pacjentów, nawet tych nocujących na "dostawkach", znacząco przekracza limity.

Mówimy więc o sytuacji odwrotnej, jaką obserwujemy w przypadku liczby specjalistów, których brakuje coraz wyraźniej. Sypiąc pieniądze na remonty nierentownych oddziałów, niestety nie przyciągniemy kadr medycznych, jeśli przy tym nie zwiększymy wyceny świadczeń. Problem widać zresztą także po sektorze prywatnym, gdzie również zaczynają się kolejki do konsultacji, czego raczej nie doświadczamy w innych specjalizacjach.  

Nikt nie chce prowadzić przychodni na Cisowej Nikt nie chce prowadzić przychodni na Cisowej

Braki kadrowe i kolejki pogłębiają się sukcesywnieW innych dziedzinach brak specjalistów jest zresztą również wyraźny. Pacjent widzi to między innymi po wydłużającym się oczekiwaniu na opis badania diagnostyki obrazowej (mieliśmy iść w odwrotnym kierunku) czy problemach z dopięciem grafików na oddziałach ratunkowych. Widać to po kolejkach do ortopedy, endokrynologa czy reumatologa.

Narodowy Fundusz Zdrowia przytacza dane, że chorzy częściowo sami generują kolejki, kiedy nie odwołują wizyt. Pacjenci z kolei zastanawiają się, jak dodzwonić się do rejestracji, kiedy od dwóch godzin linia jest zajęta.

Rozmawiając z przedstawicielami środowiska lekarskiego i pielęgniarskiego, można odnieść nieodparte wrażenie, że nie osiągnęliśmy jeszcze największej "dziury kadrowej", dopiero się do niej zbliżamy.

Była pewna koncepcja zaradzenia i przyciągnięcia specjalistów. W ubiegłym roku rządzący otworzyli kierunki lekarskie w politechnikach i uczelniach humanistycznych wbrew ocenie Polskiej Komisji Akredytacyjnej, a biorąc pod uwagę problemy z dostępem do prosektoriów czy praktyk w specjalistycznych szpitalach, również wbrew logice. Dziś wszystko wskazuje na to, że pieczątki lekarskie zostaną wzbogacone o nazwę ukończonej uczelni, aby pacjent, który będzie mógł poczuć się ważny, wybrał sobie lekarza ze "starych" bądź "nowych" uczelni.

Leki drożeją szybciej niż inflacja. Pacjenci nie realizują recept Leki drożeją szybciej niż inflacja. Pacjenci nie realizują recept

SOR papierkiem lakmusowym systemuSiła tych wszystkich strachów polskiego sektora opieki medycznych kumuluje się w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, a więc w jednostkach, które stoją na pierwszej linii frontu i przyjmują pacjentów w głównej mierze, którzy nie otrzymali pomocy w innych strukturach lub nie wiedzą do końca, jak się poruszać po systemie. SOR stał się naturalną odpowiedzią na likwidację ambulatoriów, na kolejki do innych specjalistów, na wydłużającą się diagnostykę - innymi słowy na brak dostępności do opieki.

Oddziały ratunkowe ratują nie tylko pacjentów, ale i cały system opieki w Polsce. Co istotne, mówimy o jednostce, która ma też jedne z najniższych notowań u samych chorych. Kiedy to się zmieni, będziemy mogli powiedzieć, że zmieniło się wszystko, że dokonała się reforma polskiego sektora medycznego.

Opinie (150) 10 zablokowanych

 • kor uck

  Po 20 godzin na KOR w UCK Gdańsk w oczekiwaniu na kontakt z lekarzem. Ale statystyka się zgadza. Pierwsza procedura wdrożona po kilku minutach od zarejestrowania w systemie- pacjentowi zmierzono ciśnienie...
  Dalszy komentarz znędny

  • 51 1

 • umieralność na raka mamy 2 razy wyższą niż

  w krajach Europy Zachodniej. Narazie więc bliżej nam do Ukrainy.

  • 48 0

 • W Polsce pacjent jest petentem .... (2)

  Wizyty na Sorach to droga przez mękę ,personel pracuje adekwatnie do zarobków czyli udaje że pracuje . Służba zdrowia jest chora .......

  • 45 6

  • (1)

   Służba zdrowia chyba nie ma powodów do narzekań na zarobki? Pielęgniarka zarabia kilka tysięcy złotych na rękę... to mało? O zarobkach lekarzy to już nawet nie wspomnę!

   • 13 2

   • Pielęgniarka zarabia 6 lub 7 tyś na rękę

    Więc proszę nie mówić że to mało , tak jak w każdym zawodzie niektórzy zarabiając nawet 20 tyś. Byliby tam jak za kare , takie toksyczne osoby po prostu trzeba wymieniać na chcące pracować.

    • 13 2

 • Wychodzi na to, że (1)

  Trzeba być zdrowym, żeby chorować.

  • 91 1

  • Mieć dużo zdrowia i pieniędzy przede wszystkim w tym chorym kraju, życie nic nie warte, haj$ się liczy.

   • 18 0

 • Ostatnio miałem okazję skorzystać z SOR na Zaspie (7)

  Jakoś obsługi to był szok. Mega doktor, mega pielęgniarz i praktycznie wszystkie badania zrobione na bierząco. Moim zdaniem 10/10

  • 20 19

  • Ja ostatnio byłem z dzieckiem w wojewódzkim

   Bez zarzutu. Tylko, że trafiliśy przy małej liczbie pacjentów.

   • 6 3

  • Na bieżąco, to powinieneś zaglądać do słownika ortograficznego!

   • 15 6

  • Mam rodzinę (2)

   W Berlinie,służba zdrowia jest tam na poziomie chyba niższym niż u nas.Kolejki,długie terminy,często słaba jakość uslug

   • 6 2

   • Nie słuchaj rodziny, która też się nie zna, tylko zapoznaj się z raportami na ten temat z WHO lub EU.

    • 3 2

   • Tyle że w Polsce nie ma służby zdrowia

    Zlikwidowano ją w 1989 zastępując Systemem Ochrony Zdrowia. Lekarze nie są już w służbie.

    • 3 0

  • Słyszałam, ze mają tam dobrą opinię.

   • 0 0

  • Na bierząco to szybko bo jak na bieżąco to się czeka ca 10 godzin

   • 1 0

 • Jest dobrze a nawet (1)

  Za dobrze. Jak znoszą lekarze to wszystko to ja nie wiem.

  • 6 8

  • Kasa misiu kasa.

   • 0 0

 • To nie jest służba zdrowia to jest jakaś katastrofa (2)

  • 30 2

  • (1)

   służbę to możesz mieć w domu... podziękuj jarkowi, szumowinie i innym psiorkom

   • 3 5

   • Znowu bełkot. Ochrona zdrowia praktycznie leży od przemian ustrojowych i żaden rząd od ponad 30 lat nie ma skutecznego pomysłu co z tym wszystkim zrobić.

    • 6 0

 • Jako stały pacjent przewlekle chory i regularnie bywający w szpitalu, przychodniach i innych gabinetach mam wrażenie,że chodzi tylko o pieniądze.

  • 37 1

 • Nie bez powodu przy okazji "konsumpcji" życzymy sobie "na zdrowie". Zderzenie z systemem zdrowotnym w Polsce to droga przez mękę. Te wszystkie kolorowe oddziały onkologiczne pokazywane w TV napawają mnie pustym śmiechem bo to propaganda dla szczęściarzy, którzy nie musieli mieć styczności z NFZ w tej kwestii. Szczerze wszystkim Wam życzę zdrowia

  • 75 2

 • Więcej rakiet (6)

  Więcej czołgów,
  Więcej zasiłków dla emigracji zarobkowej.

  Chora narracja wojenna sprawia, że ochoczo wydajemy, zadłużamy się kupując sprzęt wojenny, udzielamy pomocy krajowi który kiedyś wyrżnął nas w pień a w nagrodę będziemy to spłacać my i jeszcze nasze wnuki a szpitale i służba zdrowia wyglądają tak jak wyglądają.
  A garbate nosy i ich koncerny zbrojeniowe zacierają rączki.
  Chory świat, chorzy ludzie

  • 52 9

  • (3)

   Warto jeszcze przypomnieć że za leczenie i leki uchodzców płacimy wszyscy z naszych pieniędzy bo oni maja wszystko za darmo i bez kolejki... a to wszystko naszym kosztem!

   • 20 0

   • Ja się pytam gdzie w tym wszystkim 'Wspólnota' UE? Dla czego nie dają PL i innym krajom ościennym dla UE kasy na... (2)

    ...utrzymanie uchodźców?

    • 8 1

    • (1)

     Dają! Tylko tę kasę trwonią i kradną nasi decydenci!

     • 0 9

     • Nie ośmieszaj się. Jak radio Erewań, na Placu Czerwonym rozdają samochody, nie samochody tylko rowery i nie na Placu Czerwonym a przy Dworcu Warszawskim i nie rozdają tylko kradną.

      • 6 0

  • ruski troll

   • 0 5

  • Brawo!

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Mindfulness i redukcja stresu - spotkanie dot. kursu MBSR

spotkanie

Najczęściej czytane