• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Precz z porowatą cerą - porada eksperta

27 czerwca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Porowata skóra wymaga profesjonalnych zabiegów. Porowata skóra wymaga profesjonalnych zabiegów.

Przedstawiamy artykuł z cyklu pt. Porada eksperta. Specjaliści z różnych dziedzin udzielają w nim porad na pytania nadsyłane przez naszych czytelników.



Dzisiaj porady udziela dermatolog, specjalista ds. medycyny estetycznej, Aleksander Olsztyński.
Dermatolog Aleksander Olsztyński. Dermatolog Aleksander Olsztyński.


Mam 26 lat i bardzo porowatą cerę. Nie jest to uciążliwe, ale chciałabym skutecznie poprawić jej stan, tzn. zmniejszyć na stałe pory. Byłam u kosmetyczki na mikrodermobrazji, dwa razy, jednak to dość kosztowne, a efektów nie zauważyłam. Czy są jakieś inne, mniej kosztowne sposoby na polepszenie wyglądu mojej cery?

Poszerzone pory skóry (ujścia gruczołów łojowych twarzy) są jedną z cech charakterystycznych dla cery tłustej-łojotokowej. Zabiegi mające na celu zmniejszenie tych objawów polegają na powierzchownym złuszczaniu naskórka. Jednym z takich zabiegów jest dermabrazja, którą jak wynika z kontekstu już Pani miała wykonywaną.

Jak często chodzisz do kosmetyczki?

Powierzchowne złuszczenie naskórka powoduje ścieńczenie naskórka a tym samym wypłycanie ujść gruczołów łojowy, co w niektórych przypadkach może dać zadowalające efekty. Jednak w celu utrzymania efektu należy tego typu zabiegi powtarzać.

Kolejnym zabiegiem, który można polecić, jest peeling kawasem owocowym (alfa-hydroksykwasy, np kwas glikolowy) osobiście polecam stężenie kwasu nie mniejsze jak 70%. W tym przypadku poza powierzchownym złuszczaniem naskórka kwas glikolowy działa normalizująco na pracę gruczołów łojowych poprzez odblokowanie ich zaczopowanych ujść. Ponadto działając kwasem na skórę powoduje się delikatne oparzanie chemiczne skóry, dzięki któremu zostają pobudzane procesy mające na celu zlikwidowanie stanu zapalanego w skórze właściwej, a tym samym dochodzi do produkcji nowych włókien tkanki łącznej. Skóra dzięki temu staje się bardziej napięta i tym samym dochodzi do wzmocnienia efektu wypłycania ujść gruczołów łojowych. W celu uzyskania pożądanych efektów należy wykonać kilka zabiegów.

Oba zabiegi są na tyle delikatne, że nie utrudniają życia pacjentom, ale w przypadku bardzo poszerzonych ujść gruczołów mogą dać jedynie niewielką poprawę.

Kolejnym zabiegiem, moim zdaniem znacznie skuteczniejszym od poprzednich, jest peeling kawasem trójchlorooctowym, w tym przypadku dochodzi do głębszego złuszczania naskórka i wywołania większego stanu zapalnego, a tym samym do dużo większego wypłycenia poszerzonych ujść gruczołów łojowych. Zabieg ten powoduje płatowe złuszczanie naskórka a tym samym okres rekonwalescencji po zabiegu, który trwa ok 7 dni, niejednokrotnie wymaga od pacjenta pozostania w domu. Zazwyczaj wystarczy jeden, dwa zabiegi w celu uzyskania widocznej poprawy stanu miejscowego.

Następnym bardzo skutecznym zabiegiem w opisanej przez Panią przypadłości jest zabieg za pomocą lasera frakcyjnego. Laser frakcyjny łączy skuteczność działania ze stosunkowo małą inwazyjnością. Wykorzystujemy tu fakt, że wiązka światła spójnego jest rozbijana na mikrowiązki, pomiędzy którymi znajdują się obszary skóry nienaruszonej. Mikrowiązki wnikają w głąb skóry, robiąc w niej setki mikrodziurek i tworząc w skórze swoiste mikrokolumny. To w nich przebiegają procesy naprawcze i regeneracyjne, które w związku z zajęciem najmniejszej możliwej powierzchni przebiegają błyskawicznie i stymulują nowotworzenie włókien kolagenowych przy najmniejszych możliwych objawach ubocznych. Skóra wygląda jak po oparzeniu słonecznym. Ciepło wydzielane w trakcie powstawania mikrokolumny przenika również otaczające ją tkanki, działając stymulująco również na kolagen w tych obszarach. Tym samym powoduje znaczne wypłycanie poszerzonych ujść gruczołów łojowych w okolicy poddawanej zabiegowi i zazwyczaj pozwala na najdłuższe utrzymywanie efektów po zabiegu.

Należy mieć świadomość, że żaden z wyżej wymienionych zabiegów nie da efektów utrzymujących się przez długie lata, w celu utrzymania pożądanego stanu należy okresowo powtarzać zabiegi. Niestety też żaden z tych zabiegów nie będzie mniej kosztowny, bowiem nie ma takiego zabiegu, który byłby jednocześnie bardzo efektywny i tańszy od dermabrazji.

Tak więc pozostaje Pani jedynie pielęgnacja skóry.

Marzysz o zmianach w swoim wyglądzie? Skorzystaj z oferty gabinetów chirurgii plastycznej w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.

Niepokoi cię twój stan zdrowia? Potrzebujesz porady specjalisty? Zadaj pytanie naszym ekspertom

Opinie (19)

  • Fajne nazwisko ma ten pan takie wakacyjne mazurskie:-) (8)

    A co do cery to niestety nie można jeść śmieciowego tzw "jedzenia" i problemu nie będzie.

    Zwróccie uwage ze w czasach PRLu były kobiety w większosci o wzroście 170-175cm i wadze 70-80kg i one nie miały celulity pomimo że pupy miały ogromne. A teraz nawet dzieci mają celulit.
    Dawniej kobiety paliły a to niszczy cerę i nie chodziły do SPA a poza kremem nivea kosmetyków nie było i często w wieku 50 lat nie miały zmarszek obecnie 30 latki pomimo że nie palą i kupują kosmetyki od konsultantek a nawet tylko w aptekach i chodzą minimum co 2 tygodnie do spa mają zmarszczki i gradobicie na twarzy!

    Przyczyną zawsze są związki chemiczne z toksycznego "jedzenia"

    Jedyne szybkie i zdrowe jedzenie to kebab Alnya w Gdańsku i zapiekanki przy dworcu PKP w Olsztynie reszta to żelatyna z barwnikami i chemikaliami.
    Jak kupujecie słone przekąski parówki szynkę w której jest 70% mięsa w mięsie czy śmietanę z mąką kukurydzianą to będziecie miały celulit i gradobicie na buziaku i nic wam nie pomorze bo to co zastosujecie od zewnątrz na chwilę zniweluje dietę.

    • 12 5

    • ooooo widzę, że koneserka zapiekanek Olsztyńskich (1)

      ja tez je uwielbiam i polecam każdemu, kto zawita do Olsztyna (ale tych z Sandwicza a nie Barona) :) Co do czasów PRL trochę się nie zgadzam ale fakt, smieciowe jedzenie jest jednym z czynników, które nam bardzo psują równowagę w organizmie :)
      pozdrawiam

      • 2 0

      • jak się nie zgadzasz to zerknij na fotki z plaży z dzieciństwa i się zgodzisz

        ee a to która budka jest prawdziwa dawniej taka czerwona?

        • 0 0

    • cellulite

      nie koniecznie przez śmieciowe jedzenie. Antykonepcja hormonalna, która jest tak popularna, że miejscowe środki antykoncepcyjne nie uległy żadnym innowacjom w przeciągu chyba 6-7 lat, jako skutek uboczny może powodować cellulite. A ponieważ zdecydowana większość kobiet stosuje hormony jako zabezpieczenie przed ciążą albo na problemy skórne (bo też można), może mieć skutki własnie w postaci cellilitu. Z takim problemem chyba się nie wygra:/ no chyba że odstawiając hormony.

      • 1 0

    • Dieta konieczna

      Ja nie jem śmieci, moja dieta opiera się na warzywach, owocach, kaszach, orzechach, strączkach. Z przetworzonych rzeczy od czasu do czasu cukier (miód w herbacie czy ciastko). Zero nabiału i mięsa. Miałam problem z trądzikiem (zdiagnozowane pcos, ale same badania hormonalne i krzywa insulinowa w porządku), po przejściu na taki styl odżywiania wszystko się uspokoiło, więc zdecydowanie polecam. Zmniejszył się też cellulit (ale nie zniknął). Potem miałam operację, antybiotyki, osłabiony organizm, przejścia z tarczycą (biorę leki hamujące pracę i po nich się tyje) wszystko wróciło. Właśnie siedzę z maską na twarzy i szukam, znowu mam trądzik na twarzy i plecach, chociaż diety nie zmieniłam. Mam taką cerę po ojcu, mało elastyczną, grubą skórę z dużymi porami. Już nie mam siły i nie wiem co robić.

      • 1 0

    • (2)

      zapiekanki nie sa zdrowe tylko potrawy gotowane i duzo owocow i warzyw

      • 0 0

      • (1)

        mysle ze trzeba myc kozim mlekiem albo woda z zwylem mydlem

        • 0 0

        • wiesz nie ma recepty uwazaj sie za piekna bo taka jestes

          • 0 0

    • E tam....

      "A co do cery to niestety nie można jeść śmieciowego tzw "jedzenia" i problemu nie będzie"

      Jak ktoś ma mieć to i tak będzie miał pory otwarte w skórze czy niedoskonałości. Zjedzenie pizzy czy frytek raz od wielkiego dzwonu nic skórze nie robi. Pomyśl, że ktoś może mieć problemy hormonalne raczej i żeby nie wiem co robił to i tak będzie coś wyskakiwać.

      • 1 0

  • Dziękuję za konkretny artykuł (2)

    Bardzo pomocne porównanie zabiegów, teraz wiem, o co chodzi i może coś dla siebie wybiorę :)

    • 5 8

    • Daj spokój ty czytałaś to w całosci :-) (1)

      brawo za to ze nie pisała tego pani halinka z kliniki paznokcia no ale bez przesady te wypiski wnoszą tyle do pielęgnacji co kartka z kalendarza do kosza.

      nie zapłacisz nic nie dostaniesz stare jak swiat.

      • 3 2

      • Ale jak to się ma do treści artykułu?

        Nie spędzam dziesiątków godzin na forach o pielęgnacji cery, dla kogoś niezorientowanego w temacie, jak ja, to dokładnie taka informacja, jakiej potrzebuję. Zwięzła. Czego się tu spodziewałaś, naukowego elaboratu? I gdzie jest napisane, że to wszystko za darmo?

        • 4 1

  • Dermabrazja czy mikrodermabrazja? (2)

    Czytając ten artykuł mam wątpliwości czy oby na pewno pan doktor udzielił tej porady , no chyba ,że dermabrazja i mikrodermabrazja w jego ocenie ma takie samo znaczenie . Dermabrazje zaleca się do redukcji głebokich dziur np.po ospie , trądziku i blizn i jest to zabieg dość ryzykowny a rekowalescencja może trwać nawet kilka tygodni , natomiast mikrodermabrazja to powierzchowny złuszczający naskórek zabieg kosmetyczny bez szczególnych efektów końcowych. Uważam ,że obecnie jest duży wybór kwasów , pillingów na rynku kosmetycznym i medycznym ,które pomagają na pewien okres czasu ale należy regularnie je stosować ,niestety zabiegi nie są tanie .W moim przypadku bardzo dobrze sprawdza się pilling migdałowy w odstępach 10-14 dniowych , poprawę oceniam na 20% , niestety częste stosowanie kwasów czy pilingów powoduje że , skóra staje się cieńsza i pękają naczynka , tak więc w mojej ocenie nie ma konkretnej metody dermatologicznej lub kosmetycznej na regulacje gruczołów łojowych

    • 6 1

    • stosuj regularnie kremy z kwasami

      ale nie z AHA (szkodzi naczynkom), tylko z BHA, PHA lub azelainowym.

      • 1 2

    • ekspert

      Z tymi ekspertami w internecie to nie byłabym przekonana czy każdy ekspert to lekarz. To może być taki lekarz jak farmaceuta polecający lek w reklamie telewizyjnej. Nie opierałabym się tak bardzo na takich poradach w artykułach, które nie są opisane na stronach medycznych.

      • 0 0

  • Piękna puenta:) (1)

    Z tekstu wynika jasno, że zabiegów jest wiele a że są kosztowne Pani która wysłała zapytanie Pan Doktor radzi "pozostaje Pani jedynie pielęgnacja" - czyli co? Woda z mydłem?:)

    • 2 0

    • Pani zadała pytanie a doktor odpowiedział,może gdyby zapytała jak pielęgnować twarzy to i by uzyskała odpowiedz :-)

      • 0 0

  • Odpowiednie kosmetyki (1)

    Ja myślę, że też trzeba uważać z kosmetykami. To samo różne pudry, szminki i tym podobne różne okropne mazidła. Niestety zwłaszcza nastoletnie dziewczyny, które chcą wyglądać ładnie, bardzo sobie niszczą skórę tymi wszystkimi mazidłami, pudrami i tym podobnymi cholerstwami. Już nie wspomnę o tym, że są takie typy urody, znanych mi dziewczyn, którym te wszystkie cholerstwa nie służą, wręcz je wizualnie zmieniają, psują, śmiem rzec nawet, postarzają. a taka zniszczona pudrami skóra jest podatna na wysuszenie, pomarszczenie, poparzenie słoneczne i w efekcie 25-latka, która takie rzeczy aplikuje wygląda jak stara baba a nie młoda, atrakcyjna kobieta. Nie wspomnę o ryzyku raka osłabionej skóry, a to z kolei może sprowadzić po prostu śmierć.

    • 0 0

    • Tak

      Niestety wiem po sobie. Zawsze chciałam wyglądać ładniej, miałam problemy z cerą więc chciałam je zatuszować i teraz nie jestem zadowolona ze swojej cery, mam jak w przykładzie 25 lat. Robią mi się już zmarszczki pod oczami. Dziewczyny, teraz są mineralne kosmetyki, nie warto oszczędzać na tym.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Najczęściej czytane