• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Porada dermatologa cz. 5

opr. mw
15 czerwca 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 

Przedstawiamy artykuł, w którym dr n. med. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło, specjalista dermatolog-wenerolog z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii AM w Gdańsku odpowiada na pytania czytelników

.

Trądzik

Moja trzynastoletnia córka ma rozległe zmiany potrądzikowe na plecach i w dekolcie, oraz przebarwienia skóry po stanach zapalnych. Skóra jest łojotokowa, dziecko wstydzi się ubierać letnie koszulki itp. W poradni lekarskiej zaproponowano złuszczanie naskórka. Chciałabym prosić o poradę czy jest to dobre rozwiązanie? Czy jest możliwe przeprowadzenie takiego zabiegu w ramach NFZ, czy tylko odpłatnie? Monika

dr n. med. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło

Przebarwienia pozapalne są wciąż uznawane za defekt estetyczny, więc NFZ nie refunduje zabiegów likwidujących ten problem. Złuszczanie, rozumiem, że ma Pani na myśli peeling, oczywiście można przeprowadzić, jednak raczej nie latem, gdyż po zabiegu konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna (kremy z filtrem o wartości SPF minimum 30 - jeśli skóra jest eksponowana na promieniowanie słoneczne, to powinny być aplikowane co 4 godziny). Najczęściej konieczna jest seria kilku zabiegów (jeden zabieg ma sens tylko, gdy zastosowany zostanie preparat głęboko penetrujący np. TCA). W moim odczuciu ten zabieg należy rozważyć bardzo ostrożnie, gdyż po samym TCA możliwe jest powstanie wtórnych zmian zapalnych w obrębie dekoltu. Dlatego na początek polecam systematyczne stosowanie leków (maści i kremów) złuszczających oraz odbarwiających (retinoidy, nadtlenek benzoilu itd. - najprawdopodobniej przez kilka miesięcy). Jeśli efekt okaże się niewystarczający, na tak przygotowaną skórę można wykonać wspomniane zabiegi (które będą działały wówczas skuteczniej i może być ich potrzebnych mniej).

Mam 14 lat i duży problem z trądzikiem, często też robią się zaskórniaki itp. Lekarz przepisał mi antybiotyk Duac Once Daily Gel. Lek pomaga, ale mam dużo blizn na czole i zaczęła mi się trochę łuszczyć skóra przy nosie i na skroniach. Jakie kremy można stosować na łuszczenie? Ja posmarowałam wazeliną - pomogło, ale po krótkim czasie znowu zaczęła się łuszczyć. Czy w moim wieku można wykonać laserowe usuwanie blizn? Czy są jakieś inne skuteczne sposoby na ten problem? Alicja

M. S.-W. Najważniejsze jest zaleczenie trądziku (nie powinno być zmian zapalnych) i wówczas można zastanowić się nad usunięciem blizn (peelingi, dermabrazja, laser). W aktywnych formach trądziku zalecane są nieliczne peelingi (np. peeling salicylowy z cytrynianem etylu i linolanem etylu). Na łuszczącą się skórę, u osób z trądzikiem, nie powinno się stosować wazeliny, gdyż zatyka ona ujścia gruczołów łojowych i z czasem pogłębia trądzik (ma to swoją nazwę - trądzik kosmetyczny). Należy kupić w aptece krem nawilżający o działaniu niekomedogennym (nie powodujący powstawania zaskórników).

Mam 23 lata, a od 9 lat mam problemy z trądzikiem. Próbowałam już chyba wszystkiego: antybiotyków, żeli, maści, kremów, oczyszczania, zabiegów z kwasów, mikrodermabrazji, zabiegów związanych ze zwalczaniem trądziku, tabletek antykoncepcyjnych (jasmin, diane), ale efekty są krótkotrwałe. Co mogę jeszcze zrobić aby definitywnie zwalczyć trądzik? M.

M. S.-W. Jeśli wszystkie wymienione zabiegi i procedury były wykonane prawidłowo (odpowiednia aplikacja, czas leczenia itd.), pozostaje leczenie izotretinoiną doustnie. Jest to najskuteczniejsza terapia dostępna na świecie, ale wymaga antykoncepcji w czasie stosowania leku i do 6 miesięcy po, regularnych badań krwi przed leczeniem i co 1 - 2 miesiące w trakcie. Szczegóły, jak objawy uboczne, przebieg leczenia itp. powinien omówić dermatolog prowadzący.

Należy też pamiętać o prostych zasadach dotyczących wszystkich pacjentów z trądzikiem, bez względu na stosowaną metodę leczenia.

Konieczne jest:
- unikanie słońca, początkowo po opalaniu występuje poprawa, ale z czasem pogorszenie - stąd mnóstwo pacjentów z wysiewem zmian trądzikowych odwiedzających gabinety dermatologiczne jesienią;
- stosowanie niekomedogennych (nie powodujących powstawania zaskórników) kosmetyków: kremów, żeli do mycia, preparatów do makijażu: fluidów, pudrów itd.
Jeśli wspomniane w pytaniu kuracje antybiotykowe nie były doustne - to jest to alternatywa. Należy pamiętać, że w trądziku antybiotyki stosuje się długo (od kilku miesięcy do roku), a nie tak jak np. w anginie (2 tygodnie). Należy więc przed stosowaniem zastanowić się nad ewentualnymi planami macierzyńskimi (leków nie wolno stosować w ciąży). Latem ograniczeniem jest nadwrażliwość na światło słoneczne i fototoksyczność niektórych antybiotyków. Konieczny jest dobór leku nie posiadającego tych właściwości.

Łuszczyca

Gdzie można zdiagnozować i leczyć łuszczycę stawową? Beata

M. S.-W. Łuszczycę stawową leczą reumatolodzy. Najbardziej znany jest Wojewódzki Zespół Reumatologiczny z przychodnią w Sopocie, Grunwaldzka 1-3.

Mam łuszczycę na nogach i na skórze głowy. Najbardziej kłopotliwa jest na głowie. Natłuszczam często głowę i wyczesuję, ale po czasie robi się tam biała skorupa. Męczę się z tym już ze 6 lat. Używałam różnych preparatów, jednak spokój miałam tylko na jakiś czas był spokój. Teraz objawy znowu się nasiliły. Władysława

M. S.-W. Z preparatów dostępnych bez recepty należy stosować szampony dziegciowe. Konieczne jest codzienne mycie (w przypadkach nasilonych) i trzymanie piany na skórze głowy przez 5 - 10 minut (w innej sytuacji nie działają). Nie wolno zdrapywać / wydrapywać łuski - niestety mechaniczne urazy nasilają objawy łuszczycy. Jeśli same szampony nie pomogą - niestety trzeba iść do dermatologa, gdyż leczenie wymaga zastosowania preparatów wydawanych tylko na receptę (i nie mam tu na myśli tylko steroidów).

Choruję na łuszczycę. Ostatnio po wykwicie i zaleczeniu krostek pozostają mi na (szczególnie) na rękach białe plamy, które są dosyć widoczne i bardzo ciężko się opalają. Solarium nic nie daje, tylko wysusza skórę. Sylwia

M. S.-W. Musi Panią zobaczyć dermatolog. Po leczeniu łuszczycy nie powinny pozostać żadne białe plamy. Może są one wynikiem ekspozycji na promieniowanie UV (po dłuższym opalani dochodzi do powstania zmian imitujących bielacze - bardzo trudne do leczenia). Co do solarium - niestety żaden dermatolog go nie poleci (same szkody, żadnych korzyści - poza lepszym samopoczuciem w niektórych przypadkach).


Cera naczynkowa

Szukam informacji o kremach na cerę naczynkową. Próbowałam wielu kremów, ale efekty nie były zadowalające. Czy tez sam krem wystarczy aby naczynka zniknęły raz na zawsze? Lila

M. S.-W. Nie ma na rynku kremu, który pozwala raz na zawsze usunąć teleangiektazje (naczynka). Kremy tylko powstrzymują powstawanie nowych zmian i nieco ograniczają nasilenie tych, które już są obecne. Konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna (kremy z filtrem o współczynniku SPF minimum 30, stosowane co 4 godziny, gdy skóra jest eksponowana na słońcu). I całkowity zakaz wizyt na solarium. Jeśli problem jest nabyty, czyli nie są to tzw. rumieńce obecne już od dzieciństwa, można spróbować laserowego zamykania naczyń.

Świerzb

Podczas jesiennego pobytu w renomowanym nadmorskim ośrodku zaraziliśmy się świerzbem. Po może zbyt intensywnym leczeniu całej rodziny (mama, tata, dzieci - 8 lat i 1,5 roku) nie możemy sobie poradzić ze skórą. Wypryski i swędzące ciało spędza nam sen z powiek. Nawilżamy nasze ciała dostępnymi na rynku emolientami już od dwóch miesięcy, ale objawy nie mijają. Czy jest szansa, że miną i kiedy? Czy konieczne jest leczenie kortykosteroidami? Anna

M. S.-W. Jeśli objawy utrzymują się, to najprawdopodobniej świerzb jest nadal aktywny. Zanim zastosuje się emolienty - trzeba przeleczyć się preparatami przeciwświerzbowymi. Wymaga to cierpliwości, także ze względu na ograniczenie dostępności niektórych preparatów na rynku, co niestety coraz częściej obserwujemy lecząc pacjentów ambulatoryjnie. Gdyby było to podrażnienie pozapalne po leczeniu świerzbu - objawy powinny ustąpić po kilku dniach, najdalej po tygodniu leczenia.

Jest kilka zasad podstawowych leczenia świerzbu. Wszyscy domownicy muszą być leczeni w tym samym czasie (nawet jeśli nie maja objawów). Brak objawów nie świadczy o braku zakażenia. Należy przemyśleć, czy rodzina nie miała kontaktu z osobami z otoczenia (nianie, dziadkowie, ciocie). Jeśli tak, to konieczne jest leczenie także ich, gdyż mogą zarażać nie mając objawów. Konieczne jest regularne pranie ubrań i pościeli. W skrajnych przypadkach pacjenci wymagają hospitalizacji na oddziale dermatologii. Choroba, choć uciążliwa, jest oczywiście uleczalna. Konieczna jest wizyta u dermatologa. Świerzbu nie wolno leczyć glikokortykosteroidami - to tylko pogłębi chorobę. Czasem stosuje się glikokortykosteroidy po wyleczeniu świerzbu w celu ograniczenia podrażnienia o znacznym nasileniu, jeśli takie wystąpi.


Atopowe zapalenie skóry

Mam 30 lat i ostre atopowe zapalenie skóry. Stosuje różne środki dla atopowców (dipobase, linomag, odpowiednie kosmetyki) unikając sterydów. Cały czas próbuję znaleźć przyczynę nawrotów AZS. Wyeliminowałem mleko, słodycze potrawy ostre, ale wciąż bez rezultatu. Mam dwa pytania: odczulam się na pyłki traw i żyta (szczepionka), podawana zwykle co miesiąc, czy ona może mieć wpływ na zaostrzenie AZS? Zauważyłem, że przy wysokiej temperaturze ciała (przeziębienie, grypa) AZS bardzo wyraźnie ustępował. Czy były na ten temat jakieś konkretne badania? A może to jest wskazówka co powoduje u mnie AZS? R.

M. S.-W. Odczulanie może doprowadzać i często doprowadza do okresowych zaostrzeń. Te winien kontrolować lekarz odczulający.

Dieta atopowa wyklucza: mleko, orzechy, kakao, miód, por, seler, cytrusy oraz barwniki i konserwanty. Istnieją też reakcje indywidualne - spotkałam już pacjentów uczulonych na marchew czy jabłko, które jak wiadomo należą do grupy pokarmów nieuczulajacych. Co do pielęgnacji to zapraszam do zapoznania się z artykułem o AZS. Reakcja w czasie infekcji (przeziębienia itp.) jest nietypowa. Z reguły objawy atopowego zapalenia skóry nasilają się w okresie przeziębień, grypy czy anginy. Reakcja oczywiście może być indywidualna, gdyż każdy organizm jest inny. Ostatecznie - należy poszukiwać przyczyny pośród alergenów w diecie, wykonać w sprzyjającym momencie testy prick (nie w czasie przyjmowania leków przeciwhistaminowych i innych, mogących zaburzać odpowiedź na alergeny w teście), w celu poszukiwania przyczyny (roztocza kurzu domowego, pierze, siersci zwierząt, pyłki, pleśnie itd.).
opr. mw

Opinie (7) 2 zablokowane

  • przebarwienie

    Mam od jakiegoś czasu przebrawienie na w okolicy brody,stosuje robiony krem i wode bromowa ale niestety one nic nie pomogaja.Jaka jest najskuteczniejsza metoda na przebarwienie?Ostatnio bardzo mnie zaczyna swędzic i naskurek sie złuszcza powstaja małe czerwone plamki?Co w tej sytuacji zrobić i co zazywac aby ta zmiana skórna ustąpiła?

    • 0 0

  • Narośl na pięcie

    Jakieś 5 miesięcy temu pojawiło sie na mojej stopie małe zgrubienie. W aptece polecono mi pewny środek na odciski, stosowałam go, powstała warstwa lakieru z preparatu, ale nic sie nie zmieniło, a guzek troszkę się powiększył. Postanowiłam iść do dermatologa. Pani doktor powiedziała, żeby nogę wymoczyć i oderwać warstwę lakieru, a potem smarować maścią cynkową wokół odcisku, a na nim srodkiem Vericaust 1 raz w tygodniu. Po jakimś czasie narośl powinna odpaść razem z korzeniem. Prawdopodobnie nabyłam wirusa na pięcie podczas wizyty na basenie, jest to jakiś rodzaj wirusa.
    Tak też zrobiłam, smaruję już chyba od 1,5 miesiąca, ale nie ma żadnych efektów, a zgrubienie bardzo boli. W obuwiu muszę chodzić z naciskiem na przód stopy, w innym wypadku podczas chodzenia pieta okropnie mnie boli.
    Kilka dni temu, wymoczyłam stopę i poskubałam zgrubienie, ale całe nie dało się usunąć.
    Co mam zrobić, żeby pozbyć się narośli? Czy konieczny będzie zabieg chirurgiczny? Bardzo proszę o pomoc.
    Załączam zdjęcie pięty. Wokół zgrubienia jest maść cynkowa (to białe ;D).
    http://i53.tinypic.com/10f9f77.jpg
    Bardzo proszę o pomoc i poradę.

    • 0 0

  • SUBJ1

    Kobiety sa bardziej podatne na atopowe zapalenie skory, a nawet wiek, w jakim urodza dziecko, moze miec zasadnicze znaczenie dla szansy na zachorowanie ich dzieci na AZS.

    • 0 0

  • alergia czy świerzb?

    Pojawiły sie u mnie ostatnio czerwone plamy (niedużej wielkości) na wewnetrznej stronie ud i przedramion i takie jakby małe krosteczki na nich. Coraz bardziej zaczynaja swędzieć, szczególnie jak sie zgrzeję (po kąpilei, bieganiui). Zauważyłam że mimochodem coraz częściej sie drapie. Byłam u lekarza i stwierdził że to jakas alergia. Ale czy to może byc świerzb?

    • 0 0

  • świerzb? (2)

    Swędząca wysypka miedzy palcami u rąk i na nadgarstkach. koleżanka która jest farmaceutka zasugerowała świerzb i poleciła novoscabin, bo bez recepty a podobno skuteczny. Czy ktos może stosował?

    • 0 0

    • ja kiedys tak. polecam do tego leki przeciwalergiczne bo troche ci swedzenie dzieki nim minie. no i konecznie wypierz wszystko kilka razy, umyj, itp.

      • 0 0

    • ja tez stosowałam z polecenia farmaceuty, bo lekarz zawiódł :( czasami wspomagałam się octem też, ale tylko czasami ;)

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia

festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Najczęściej czytane