• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Polacy nie korzystają z Programu Profilaktyka 40 Plus

Piotr Kallalas
25 lipca 2023, godz. 08:00 
Opinie (102)
Dlaczego Polacy nie zgłaszają się na badania profilaktyczne? Dlaczego Polacy nie zgłaszają się na badania profilaktyczne?

Wszyscy zgadzają się, że pandemia doprowadziła do ograniczenia dostępności świadczeń i znacząco pogorszyła kondycję zdrowotną społeczeństwa. Jak interpretować jednak fakt, że przez dwa lata w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus przebadało się 2,5 mln z 20 mln pacjentów? Niestety w innych obszarach profilaktyki nie jest lepiej - na Pomorzu jedynie 13 proc. kobiet skorzystało z profilaktyki raka szyjki macicy, a to i tak lepiej niż średnia krajowa.



Czy chodzi na badania profilaktyczne?

Polska profilaktyką nie stoi. Od lat nasz kraj boryka się z bardzo niską zgłaszalnością na badania, które zarówno w krótszej, jak i dłuższej perspektywie, ratują życie pacjentów. Wiedzą to szczególnie mieszkańcy krajów Europy Północnej, gdzie zdecydowana większość społeczeństw bada się regularnie. W Polsce natomiast pacjenci na diagnostykę umawiają się zdecydowanie za późno, często dopiero wtedy, kiedy pojawią się badania.

- U nas to nie działa i wydaje się, że jeszcze długo tego nie zmienimy. To mentalność, kultura i pewna higiena życia, dbania o siebie. Mamy przecież taki sam dostęp do informacji, wiemy, że w medycynie zawsze liczy się czas. Coś jednak sprawia, że nie stawiamy się na badania. Jeśli ktoś mówi, że "dostał raka", to znaczy, że ten nowotwór rozwijał się już od miesięcy czy nawet lat, a my uchwyciliśmy jedynie moment, kiedy zmiany dawały już objawy. Niestety pacjenci często "olewają" profilaktykę - słyszymy w gdańskiej przychodni POZ.

Przez dwa lata jedynie 2,5 mln osób skorzystało z badań



Jako przykład może tu posłużyć program Profilaktyka 40 Plus, który jest skierowany do wszystkich osób powyżej 40 roku życia. W Polsce mamy ich około 20 mln. Na badania stawiło się do tej pory 2,5 mln, a projekt jest realizowany prawie dokładnie od roku. Przypomnijmy, że program miał stanowić odpowiedź na ograniczenia dostępności w opiece medycznej wynikające z pandemii i pogorszenie kondycji zdrowotnej Polaków.

- Wszyscy narzekali na teleporady, na to że mieli gorszy dostęp do lekarza, ale widząc, że jako społeczeństwo nie korzystamy z badań przesiewowych, nie wiem czy tu do końca był problem. Dostępność była mniejsza owszem, teraz jest większa i ludzie też nie chodzą - podkreśla gastroenterolog z jednej z gdańskich przychodni.
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że program Profilaktyka 40 Plus będzie kontynuowany.

- Liczymy na więcej, dlatego badania można zrobić do końca czerwca 2024, a już od lipca 2023 wprowadzamy możliwość ponownej diagnostyki - powiedział minister Adam Niedzielski.
Lekarz-rekordzista wystawił 300 zwolnień w dzień. Lekarz-rekordzista wystawił 300 zwolnień w dzień. "Nikt niczego nie sprawdza"

Brak czasu i brak objawów



Stwierdzenie "im szybciej wykryjemy raka, tym lepsze są rokowania i tym samym szanse na przeżycie" nie należy do gatunku "rocket science". Badania profilaktyczne są wykonywane często w ramach darmowych programów i są bezbolesne. Dlaczego więc decydujemy się rezygnować z profilaktyki?

- Wiele osób nie korzysta z profilaktycznych badań przesiewowych w kierunku wymienionych chorób, zwłaszcza na wsi. Wśród czynników zmniejszających chęć udziału w opisywanych badaniach wymienia się: pewność dobrego stanu zdrowia, brak czasu, przekonanie, że procedury przesiewowe są zbyt skomplikowane (szczególnie dla osób starszych), ból fizyczny lub negatywne emocje, w tym - strach czy dyskomfort, jak również złe doświadczenia z poprzednich badań kontrolnych. Co więcej, utrudniony dostęp do placówek gdzie można zrealizować e-skierowanie na badania, często jest czynnikiem decydującym o zaniechaniu udziału w  badaniach przesiewowych - podkreśla Marian Chabuda, Członek Zarządu Stowarzyszenia MedTech Polska.

Chcesz zmienić lekarza POZ?


Zgłaszalność do programu jest niezadowalająca



Sprawdziliśmy, jak wygląda zgłaszalność pacjentów na Pomorzu na profilaktykę, która może uratować życie lub znacząco je przedłużyć. W grudniu wystartowały badania przesiewowe jelita grubego. Temat kolonoskopii jest trudny, ponieważ wielu pacjentów boi się diagnostyki dolnego odcinka układu pokarmowego, co niestety przekłada się na odzew pacjentów.

- Zgłaszalność do programu jest niezadowalająca. Od początku grudnia 2022 r. z profilaktycznej kolonoskopii skorzystało ok. 397 pacjentów. W 2022 r. ze skierowań wystawionych przez lekarzy w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z kolonoskopii skorzystało ponad 37 tys. pacjentów. Wskazuje to na dużą skalę problemu i konieczność wykonywania takich badań. Dlatego cały czas apelujemy o korzystanie z programu profilaktycznej kolonoskopii, zwłaszcza że na badanie w ramach tego programu nie jest potrzebne skierowanie i można je wykonać w znieczuleniu. Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie choroby zwiększa skuteczność leczenia. W województwie pomorskim w ramach umów zawartych z NFZ profilaktyczną kolonoskopię pacjenci mogą wykonać w 18 placówkach medycznych - informuje Monika Kierat, rzecznik prasowa POW NFZ.
Jak informuje NFZ, w ubiegłym roku z profilaktyki raka szyjki macicy, a więc cytologii, skorzystało przeszło 86 tys. pacjentek. Z takiego badania mogło natomiast skorzystać nawet ponad 634 tys. osób.

- Do tej pory najwięcej kobiet zostało zbadanych w powiecie człuchowskim - 27,29%, w powiecie kwidzyńskim - 24,78%, w powiecie starogardzkim - 23,37% oraz chojnickim - 19,63% przebadanych kobiet. Obszary te przewyższają średnią wartość objęcia populacji programem profilaktyki raka szyjki macicy w całym kraju, która wyniosła 11,24%, natomiast dla województwa pomorskiego wyniosła 13,62 procent - wskazuje Monika Kierat.
NOCH w Klinice Psychiatrii? NOCH w Klinice Psychiatrii? "Decyzje nie zapadły"

Sytuacja jest nieco lepsza w przypadku mammografii



W Polsce od wielu lat są prowadzone kampanie zachęcające do wykonywania badań mammograficznych, które pozwalają na wykrycie wczesnego stadium raka piersi. Obecnie na Pomorzu pacjentki mogą się badać zarówno w pracowniach stacjonarnych (jest ich 19), jak i w pracowniach mobilnych, czyli tzw. mammobusach, które dojeżdżają przede wszystkim do mniejszych miejscowości.

- Z danych uzyskanych w 2022 r. mammografię w województwie pomorskim w ramach programu profilaktyki raka piersi wykonało 136 221 kobiet. Do programu kwalifikowało się 305 023 kobiet. Najwięcej kobiet wykonało badania mammograficzne w ramach profilaktycznego programu w powiatach: kartuskim 60,61%, gdańskim 50,15%, słupskim 49,68%, kościerskim 49,51% oraz tczewskim 49,48%. Średnia wartość objęcia populacji tym programem w województwie pomorskim wyniosła 44,66 %., dla całego kraju to wartość 37,33%.
Jak wskazuje płatnik, programy profilaktyczne dotyczące zarówno cytologii, mammografii, jak i  kolonoskopii, to tzw. świadczenia bez limitów. Oznacza to, że NFZ zapłaci za każde z nich, nawet jeśli będzie przekraczać to wartość umowy.

Opinie (102) 2 zablokowane

  • Jaaasne. Nie korzystają. (1)

    Chciałem się przebadać kardiologicznie, bo akurat w tamtym okresie, u mnie w przychodni, takie badanie przyslugiwalo, no i pani, powiedziała, że jednak mi nie przysługuje. Chociaż według wszelkich parametrów mi przyslugiwalo. Nie klucilem sie z nią tylko powiedziałem, że nie ma racji. Wzruszyła ramionami i wróciła donjakiś swoich zdań. Także ten...

    • 49 4

    • Niedzwiednik?

      • 9 1

  • Profilaktyka (3)

    Chciałam się przebadać profilaktycznie, tak o, sama dla siebie i co? Od lekarza usłyszałam, że skierowania na badania nie dostanę ( nawet na morfologię) bo na nic się nie skarżę o nic mi nie dolega ️

    • 50 1

    • (1)

      O to właśnie. Jak sym przechorował covid i zapytałam i badania kontrolne (krew, rtg pluc) to nie ma potrzeby jeśli czuhe się dobrze.

      • 5 0

      • A czy kiedykolwiek wcześniej po grypie lub katarze robił te badania? Chyba nie, to dlaczego nagle teraz chcecie

        • 0 4

    • Ja u swojej lekarki dostaję regularnie skierowanie na morfologię

      Przychodzę do niej co rok i się badam, mówię jakie chce badania na krew i daje

      • 0 0

  • Sam sie pan zdiagnozuj (1)

    Na szczerosc

    • 12 4

    • ech ta bajkowa rzeczywistość TVP - gdzie każdy poseł pis jest kompetentny i ucziciwy - przykład do naśladowania ...a Polska kwitnie i z innych krajów przyjeżdzają za pracą ....

      • 4 3

  • Niestety pacjenci często "olewają" profilaktykę - słyszymy w gdańskiej przychodni POZ. (1)

    Z takim podejściem, to wy nigdy nie odbudujecie zaufania do siebie.
    Radzę wpierw wyjąć tę kłodę ze swojego oka. Zacząć leczyć pacjentów, nie sztampowo, jak na taśmie produkcyjnej i nie zasłaniać się procedurami.

    • 52 7

    • Pytanie po co odbudowywać zaufanie do siebie? Dolegliwości zmuszają pacjenta do zasięgnięcia porady lekarskiej, nie rozumiem po co rozkładać dodatkowo czerwone dywany jak przed gwiazdami w Caen?

      • 1 1

  • Bylem i nie polecam bo same dziadowskie,podstawowe badania robia.jak chcialem zrobic markery rakowe to tylko platnie.to w d... (7)

    Z waszym zalosnym 40+

    • 45 6

    • (1)

      zrobiłem badania ... teraz czas na leczenie - termin 11.2024 drugi lekarz 05.2024 - dziękuję księciunuiowi nieudaczników za takie dbanie o kasę rydzyka koztem leczenia polakó - 2 miliony - ile to operacji raka ? ale basiora króal mamoniusza ytrzeba napaść ... bo wygada to i owo , prawda ?

      • 18 2

      • Rydzyk dostał miecz, musisz do niego pielgrzymowac teraz, ukorzyc sie pocałowac, a dolegliwości przejdą same - wiara czyni cuda - nie zapomnij wrzucic sukienkowemu do tacy, bo inaczej nie zadziała.

        • 10 2

    • Nie rozumiesz idei badań profilaktycznych (1)

      Dlatego procesem tym sterują lekarze a nie pacjenci czy zielarze

      • 2 11

      • nie nie rozumiem idei tego w Polsce jest to tylo żałosna kiełbasa wyborcza do propagandowej młóckarni

        • 8 2

    • Bzdura (1)

      Bzdura markery nowotworowe też są ale tylko dla pacjentów z obciążającym wywiadem w kierunku nowotworów.

      • 1 4

      • Nzdura

        Jedyny market dostépny to test FIT

        • 1 0

    • nigdzie w profilaktyce nie ma markerów. masz badania krwi, tarczyce czy krew utajoną, dopiero wtedy,

      gdy coś budzi niepokój masz kolejne badania i jak trzeba to i markety. Od razu, ba Pan chce? nie ma takiej opcji.

      • 0 0

  • Tytuł ankiety taki lekarski :) (3)

    "Czy chodzi na badania profilaktyczne?"
    Bo jak nie chodzi to niech zacznie, bo jak się rozchoruje to będzie za późno.

    • 17 2

    • Jak nie chodzi, to umrze

      Ale nie boi się

      • 3 1

    • "Pora umierać" Danuta Szaflarska

      Lekarka Niech się rozbierze
      Pacjentka: " Niech się w du-e pocałuje"

      • 5 0

    • To seniore kalałas po godzinach za karę pisze.

      Czego się spodziewać, to taki odpowiednik gizy w TV

      • 3 0

  • Mnóstwo pacjentów funcjonuje w prywatnym sektorze opieki zdrowia...

    nie muszę wtedy nikogo prosić o badania, aby usłyszeć, że jednak część niepotrzebna, albo że zajmuje to tyle czasu i jest w takich godzinach że muszę wziąć urlop w pracy, którego jest niewiele.

    Stąd badania profilaktyczne z krwi robię co roku na własny koszt, bo mogę je zrobić w sobotę, do urologa (choruję przewlekle) chodzę prywatnie, bo ten NFZ, albo nie ma USG w gabinecie, albo nie chce go uruchomić bo to kosztuje. Do ginekologa chodzę prywatnie od 15 lat - mam pewność że cytologia którą zrobi będzie dokładna.

    Jak mam iść do lekarza na NFZ, to od razu jestem bardziej chora, bo już podczas rejestracji panie zadają pytania co się dzieje, tak jakby miały mnie przez telefon uleczyć, albo wypisać receptę...

    • 41 1

  • Nasza służba zdrowia to dramat! (2)

    Oczekiwanie na badanie USG piersi to prawie trzy lata i trzeba pamiętać by po roku od poprzedniego umówić się na kolejne, bo termin przesuwa się na kolejne co najmniej 1,5 roku od zarejestrowania. To jest nieprawdopodobne, by osoba z zagrożeniem choroby nowotworowej musiała tyle czekać. I proszę nie pisać, że ludzie nie chcą się leczyć! Chcą tylko tracą nadzieję na wyleczenie w tych dramatycznych kolejkach. Jeżeli bada się tylko ułamek osób z tych które powinny, to proszę powiedzieć ile by trzeba było czekać w kolejce, jakby wszyscy uprawnieni chcieli się zbadać? 5-7 lat? Może więcej.
    Na co idą moje składki, płacone od wielu lat?

    • 48 2

    • UCK

      Poradnia chorób piersi, terminy na pewno szybsze.

      • 3 1

    • Skladki poszly na covidy, afery respiratorowe, marketing celebrytow

      • 4 0

  • I po co te badania, skoro nie mozna potem dostac się do specjalisty? (5)

    Co ze zrobienia badań, jak nie mozna potem dostac się do specjalisty na NFZ? To kolejny tzw pic na wode. Zrób badania bo "profilaktyka +" a potem mozesz z nimi zostac, bo zanim się dostaniesz do specjalisty, to mozesz umrzec. nawet z tzw kartą Dilo. Chyba ze pojdziesz do lekarza prywatnie Powinni zlikwidowac NFZ, a kazdy pacjent powinien miec konto na które powinny wplywac składki i z którego zabierane by były pieniadze za wykonane usługi lekarskie.

    • 65 6

    • Liczyć umi czy tylko bełkocze? (2)

      Powinni zlikwidowac NFZ, a kazdy pacjent powinien miec konto na które powinny wplywac składki i z którego zabierane by były pieniadze za wykonane usługi lekarskie.

      Głupszego pomysłu nie widziałem ostatnio.
      Czego się spodziewać kiedy nawet pisanie idzie ci ciezko :)

      • 5 10

      • Głupi ale na pewno nie najgłupszy. Do tego jest potrzebne dołożenie prywatnego ubezpieczyciela, w którego interesie jest odmawiać wypłaty każdego możliwego świadczenia. Z ostatnio podawanych statystyk, to lekarze zatrudnieni przez ubezpieczalnie w USA szybciej klikają w "zbędne świadczenie medyczne, nieuzasadnione stanem pacjenta/wynikami badań" niż nasi masowy wystawcy recept zatrudnieni przez receptomat i podobne serwisy.

        I co, będziesz się z nimi sądził? A dożyjesz prawomocnego wyroku?

        No i jakoś magiczna ręka wolnego rynku nie chroni przed ciągłym podnoszeniu wkładu własnego przez wszystkich ubezpieczycieli, tak jeden po drugim. Więc niby ubezpieczony, a i tak sprawdzasz czy w danym miesiącu stać cie na lekarza. Super system.

        • 7 1

      • Tak oczywiscie jak bedzie diagnoza rak mozgu, skomplikowana operacja, specjalistyczna chemia i rachunki po 50.000PLN

        mieiecznie to bedziesz sobie placil ze swoich skladek na koncie....

        • 3 1

    • Specjaliści nie interpretują badań profilaktycznych

      Bo od tego nie są, tylko lekarze poz

      • 1 1

    • Nie trzeba.

      Panel profilaktyczny ogarnia lekarz POZ po co specjalista.

      • 1 3

  • (6)

    ostatnie 2 lata zdemaskowały świat medycyny...pokazały jak bardzo jest przekupny i nie wiary godny..jeśli chodzi o mnie to podważyły wiarę w naukę i wiarę w skuteczość medycyny...dlatego jak najdalej ...skandalem jest również to ,że sądy kapturowe tzw..izby lekarskie odbierały prawo wykonywania zawodu tym lekarzom co skutecznie i tanio leczą...jak p..profesorowi A.Frydychowskiemu i jemu podobnym...ci ludzie winni być nagradzani a nie karani...oj..cos nie tak...bardzo nie tak..straciłam zaufanie do medyków rokofelrowskich ...wybieram ;;znachorów''..tak zostani nazwani ci co leczą skutecznie..żal..a może nie? ,ze runęło zaufanie do medyków

    • 27 8

    • (2)

      Co to są "medycy rokofelrowscy"???

      • 1 4

      • poczytaj to się dowiesz..!

        • 3 1

      • To ci, którzy działają wg procedur narzuconych przez koncerny.

        Pod żadną procedurą medyczną nie ma nazwisk osób, które ją opracowały!

        • 4 0

    • Masz moje błogosławieństwo

      Amen

      • 1 1

    • Ponawiam pytanie, bo cenzura usunęła :D (1)

      "medyków rokofelrowskich" - co to takiego?

      • 2 3

      • to ci których można kupić

        • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień dziecka. Joga dla dzieci 4-6 lat

60 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Warsztaty dla dorosłych. I wszystko jasne!

20 zł
wykład, warsztaty, spotkanie

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane