• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Poradnik pacjenta: kiedy zawodzi tarczyca

Justyna Potorska
12 lutego 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Choroby tarczycy nie powodują powikłań u osób młodych i zdrowych. W przypadku osób starszych i schorowanych mogą natomiast utrudniać leczenie. 

Choroby tarczycy nie powodują powikłań u osób młodych i zdrowych. W przypadku osób starszych i schorowanych mogą natomiast utrudniać leczenie.

Tarczyca: ten niewielkich rozmiarów narząd spełnia w organizmie bardzo istotną funkcję - reguluje metabolizm tkankowy i prace prawie wszystkich narządów. Nadczynność i niedoczynność tarczycy mogą prowadzić do poważnych powikłań, tymczasem do endokrynologa w ramach NFZ trzeba czekać przynajmniej kilka miesięcy.




Po otrzymaniu skierowania musisz czekać w kilkumiesięcznej kolejce do endokrynologa. Co robisz?

Nadczynność tarczycy to problem 0,15 proc. mężczyzn i dziesięciokrotnie większej liczby kobiet. Z czego wynika dysproporcja? Badania nie dają jasnej odpowiedzi: prawdopodobnie przyczyną jest estrogen. Mieszkańcy Trójmiasta powinni teoretycznie rzadziej zapadać na schorzenia tarczycy z powodu wyższej zawartości jodu w powietrzu, w praktyce jednak zachorowalność jest porównywalna na terenie całego kraju.

Chora tarczyca - objawy



Warto na początku wyjaśnić: niedoczynność i nadczynność to nie choroba, ale objaw chorób tarczycy, takich jak: wole, choroby autoimmunologiczne czy guzki.

- Podstawowym wykładnikiem czynności tarczycy jest TSH, czyli hormon tyreotropowy, wydzielany przez przedni płat przysadki mózgowej - wyjaśnia endokrynolog, lek. med. Hanna Czaplińska-Kałas. - Zmiany poziomu TSH odzwierciedlają wydzielanie hormonów przez tarczycę i wskazują na stany patofizjologii przysadki i podwzgórza wpływające zwrotnie na funkcje gruczołu tarczowego.

Nieprawidłowości wydzielnicze niewielkiej, ale niezwykle istotnej dla pracy organizmu tarczycy mogą powodować różne objawy w zależności od tego, czy hormony wydzielane są w nadmiarze, czy przeciwnie - jest ich zbyt mało.

Jaka dieta w PCOS?



- Nadmiar hormonów może powodować przyspieszone tętno, drżenie rąk, chudnięcie, nadmierną potliwość. Z niedoborem wiąże się spowolnienie, senność, stałe uczucie zmęczenia, obrzęk powiek - wymienia lek. med. Piotr Wiśniewski, z Kliniki Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych GUMed. - W obu tych stanach pacjenci skarżą się na trudności w koncentracji uwagi, zaburzenia nastroju, miesiączkowania, pogorszenie wydolności fizycznej. Hormony tarczycy silnie działają na cały organizm i dlatego ich zbyt mała albo zbyt duża ilość często naśladuje chorobę serca, problem neurologiczny czy chorobę nowotworową.

O ile u młodych osób nieprawidłowości czynności wydzielniczej tarczycy nie powodują groźnych powikłań, o tyle u starszych, schorowanych mogą dodatkowo pogorszyć stan, przyspieszyć postępowanie choroby.

- Niezwykle jednak istotne jest rozpoznanie choroby tarczycy u kobiet ciężarnych lub planujących potomstwo - dodaje Wiśniewski. - Mogą one powodować niepłodność lub zagrażać ciąży.

Jakie badania na tarczycę?



Co robić, kiedy rozpozna się u siebie objawy wskazujące na nadczynność bądź niedoczynność tarczycy? Najbardziej czułym i dokładnym wskaźnikiem jest poziom hormonu TSH: na takie badanie jest w stanie skierować każdy lekarz rodzinny. Można je wykonać także w laboratorium, bez uprzedniej wizyty u internisty: wtedy koszt wynosi mniej więcej 25 złotych.

Dla potwierdzenia diagnozy wykonuje się jeszcze badania FT4 i FT3, USG tarczycy. Niestety, w tym wypadku trzeba zapłacić (FT4 i FT3 to łączny koszt około 50 złotych, badanie USG - około 40 zł). Zdarza się, że lekarz zleca wykonanie oznaczenia przeciwciał, a także sprawdzenie poziomu żelaza i cholesterolu, które mogą być w tym wypadku zaburzone.

- Nawet specjalista chorób wewnętrznych posiadający II stopień specjalizacji może skierować wyłącznie na badanie TSH, a nie na FT4, FT3 i USG - wyjaśnia Hanna Czaplińska-Kałas.- To powoduje, że leczenie opóźnia się, pacjent często czeka bardzo długo na wizytę u specjalisty lub korzysta z opieki prywatnej.

Kolejki rzeczywiście są spore: do endokrynologa w ramach NFZ można czekać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Prywatna wizyta kosztuje 100-250 złotych.

Choroby tarczycy - leczenie



Pozostaje odpowiedzieć na pytanie, na czym polega leczenie.

- Nie istnieje jeden, uniwersalny sposób postępowania - przyznaje lek. med. Piotr Wiśniewski. - Leczenie nadmiaru czy niedoboru hormonów w pierwszym etapie polega na przywróceniu ich prawidłowej ilości w organizmie, najczęściej przy pomocy tabletek. Często jest to jedyny sposób leczenia, ale potrzebne może być także leczenie chirurgiczne lub radioaktywnym izotopem jodu. Leczenie jest najczęściej długotrwałe. Pacjenci z rozpoznaną chorobą mają dobre rokowanie i prowadzą normalne życie.

Hanna Czaplińska-Kałas przestrzega pacjentów przed nadgorliwością.

- Istnieje wiele mitów na temat chorób tarczycy - przyznaje. - Pacjenci, w oparciu o Internet i prasę kolorową, domagają się pełnego panelu badań lub mnożą koszty, wykonując niepotrzebnie wiele badań na własny koszt. Na moim biurku w przychodni leżą dwa segregatory wyników, których pacjenci nigdy nie odebrali. To nie przybliży nikogo do rozpoznania choroby.

Nadczynność i niedoczynność tarczycy w pytaniach i odpowiedziach

Objawy chorej tarczycy - gdzie się zgłosić?


Do lekarza internisty, który po wstępnym rozpoznaniu kieruje na badanie TSH, a następnie - w razie podejrzenia choroby - do endokrynologa. Specjaliści endokrynologii przyjmują także prywatnie: koszt wizyty to najczęściej 100-150 zł, ceny nie przekraczają 250 zł.

Czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na badania FT3 i FT4?


Niestety, dodatkowe, choć mniej czułe niż TSH badania, można wykonać wyłącznie za opłatą. Każde z nich kosztuje w laboratorium ok. 15 złotych.

Czy niedoczynność tarczycy wpływa na płodność?


Tak, może powodować niepłodność, dlatego zdarza się, że ginekolog sugeruje wykonanie badania TSH.

Czy nadczynności i niedoczynności można zapobiec?


Lek. med. Piotr Wiśniewski: Pojawieniu się choroby tarczycy najczęściej nie da się zapobiec. Szczególnie narażone są osoby obciążone dziedzicznie, chorujące na WZW, choroby immunologiczne oraz te, które miały wykonaną radioterapię szyi.

Jaka dieta przy chorej tarczycy?


W przypadku nadczynności dieta musi być lekkostrawna, bogata w witaminy i składniki mineralne. Należy ograniczać spożycie kawy, herbaty. Niedoczynność wymaga najczęściej ograniczenia liczy kalorii, spożywania dużej ilości ryb, ciemnego pieczywa, a także składników zawierających jod. W przypadku gdy niedoczynność jest skutkiem Hashimoto, należy spożywać się dużo owoców, mięsa, warzyw, orzechów.

Miejsca

Opinie (39) 1 zablokowana

  • porównanie z zachodem to utopia-

    Nie mogę się zgodzić z opinią tutaj przedstawioną.Gdybym pracował na podobnym stanowisku na zachodzie ,tyle lat ile w Polsce,to za moją emeryturę mógł bym bez problemu leczyć się w prywatnej klinice.Mało tego,jeszcze w miesiącu coś bym odłożył.Obecnie nie mogę sobie pozwolić na kupowanie regularnie ulubionych czasopism czy książek.

    • 6 0

  • Myślę , że warto się zapoznać osobą z Hashimoto (1)


    Jest to temat , który dotyczy w Polsce wielu osób szczególnie na Pomorzu.Jako osoba chora na tą chorobę muszę przyznać , że artykuł bardzo pobieżnie omawia temat i może wprowadzać w błąd licznych czytelników tego portalu, dlatego postanowiłam napisać tego maila.
    Leczę się u najlepszego profesora w Trójmieście poza tym mam kontakt z ludźmi chorymi na Hashimoto na całym świecie , również z aktorą Geną Lee Nolin, która także na tą chorobę cierpi. Chciałam się odnieść do pewnych informacji zawartych w artykule.
    " Pacjenci, w oparciu o Internet i prasę kolorową, domagają się pełnego panelu badań lub mnożą koszty, wykonując niepotrzebnie wiele badań na własny koszt " Watro podkreślić , że badanie TSH o , które jedynie prosi ,wielu endokrynologów , nie jest jedynym wyznacznikiem. FT3 I FT4 jest tak samo ważne bo to właśnie wpływa na nasze samopoczucie i to co doskwiera chorym. Dla osób u ,których wystąpią we krwi przeciwciała warto aby badały je co jakiś czas ponieważ o dziwo dobra dieta może je obniżyć. Tutaj odsyłam do książki :
    "Leczenie Chorób Tarczycy. Holistyczne Metody Poprawy Pracy Tarczycy"
    Cabot Sandra, Jasinska Margeret .

    Również na m.in na podstawie tej książki jak i wielu innych informacji ciężko przejść jest mi obojętnie obok zalecanej diety. "Niedoczynność wymaga ograniczenia liczy kalorii, spożywania dużej ilości ryb, ciemnego pieczywa, a także składników zawierających jod."

    Aktualnie, w większości przypadków niedoczynność tarczycy wynika z Hashimoto(na świecie podobno już nawet 90% a nie z niedoboru jodu). W takim przypadku dieta o ,której mowa w artykule powinna być drastycznie inna! Jest to najbardziej poruszająca mnie kwestia. Jeżeli czytelnik ma niedoczynność tarczycy , która jest skutkiem Hashimoto będzie sobie szkodził stosując się do diety podanej w Pani artykule.

    W takim przypadku powinno się zdecydowanie ograniczyć w diecie : jod i w związku z tym ryby , nabiał , oraz gluten . Powinno spożywać się dużo warzyw (choć też nie wszystkich) , owoców , mięsa ( białka) orzechy.

    Poniżej odsyłam do różnych źródeł informacji:
    "Leczenie Chorób Tarczycy. Holistyczne Metody Poprawy Pracy Tarczycy"
    Cabot Sandra, Jasinska Margeret .

    https://www.facebook.com/thyroidsexy?ref=ts&fref=ts

    • 7 0

    • badanie przeciwciał niewiele wnosi

      I co z tego, że pod wpływem diety przeciwciała spadną - tarczyca i tak nie odrośnie i nie będzie lepiej pracować i leki trzeba brać nadal. I wystarczy jakieś przeziębienie czy stres i znów urosną.

      • 0 0

  • OTO ZIELONA WYSPA I CUDA TUSKA.

    Mam nadczynność tarczycy ft3 46,08 ft4 44,06 doczekalam się na termin wizyty endokrynolog stwierdził że tu leczą tylko raka tarczycy a z takimi wynikami mogę się leczyć w przychodni.Zarejestrowalam się i czekam do następnego konowała.

    • 3 1

  • Kto odpowiada za tyle chorych na tarczycę ?

    Myślę,że czarnobyl a województwo pomorskie przoduje w zachorowaniach i nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności jak w Katyniu

    • 4 3

  • zapytanie

    To po co ja płacę te składki jak one są na katar. A jak trzeba się leczyć to i tak człowiek ląduje prywatnie czemu nikt tego bagna nie zlikwiduje

    • 4 0

  • służba zdrowia

    Mam niewielką emeryturę ale muszę się leczyć prywatnie bo a naszym kraju tzn. zielonej wyspie TUSKA innej opcji nie ma a złodzieje przy korytach i ich rodziny korzystają z naszych składek z najlepszych klinik taka jest Polska !!!!!!

    • 5 0

  • tarczyca

    A co z badaniami genetycznymi ? Robi się je tylko raz w życiu i ma się czarno na białym czy jesteśmy w grupie osób ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwór. Jest to obecnie jedno z popularniejszych badań w Polsce. Widziałam, że na zdrowegeny.pl wykonują takie badania. Można to zrobić od ręki. Przecież nie potrzebne jest zamartwianie się na zapas.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztaty dla dorosłych. I wszystko jasne!

20 zł
wykład, warsztaty, spotkanie

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane