• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie ma zagrożenia szkarlatyną

mak
21 czerwca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Wbrew doniesieniom nie ma w Trójmieście epidemii szkarlatyny. Wbrew doniesieniom nie ma w Trójmieście epidemii szkarlatyny.

Uspokajamy naszych czytelników, którzy zaniepokojeni doniesieniami jednej z gazet, pytają nas o zagrożenie szkarlatyną w Trójmieście.



Którą chorobę wieku dziecięcego wspominasz najgorzej?

Szkarlatyna, nazywana też płonicą, to dość groźna, zakaźna choroba bakteryjna, głównie wieku dziecięcego, którą wywołują paciorkowce z grupy A. O rzekomej epidemii szkarlatyny w Trójmieście poinformowała w czwartek jedna z gazet. Niestety wywołała w ten sposób niepotrzebnie panikę wśród rodziców. Sprawdziliśmy bowiem - liczba zachorowań jest niemal identyczna jak przed rokiem.

- Z całą pewnością nie można mówić o epidemii szkarlatyny w Trójmieście - mówi Anna Obuchowska, zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku. - W pierwszej połowie czerwca zanotowano w  Gdańsku 25 przypadków zachorowań, w Gdyni 12, a w Sopocie żadnego. Zgłaszalność szkarlatyny jest wysoka, więc nie ma możliwości, byśmy dysponowali błędnymi lub niepełnymi danymi.

Mimo to na szkarlatynę warto uważać. Zakażenia u dzieci wymagają szczególnej czujności, bo po ostrym okresie choroby może wystąpić tzw. stan nosicielstwa. Choroba może skończyć się też mniej lub bardziej ciężkimi powikłaniami dla zdrowia.

Na szczęście w ostatnich latach zapadalność na płonicę jest coraz niższa - choruje coraz mniej osób w porównaniu z poprzednim dziesięcioleciem.

Warto pamiętać, że szkarlatyną można zarazić się nie tylko od osoby chorej. Infekcja może być bowiem przeniesiona również od chorego na tzw. anginę paciorkowcową - chorobę występującą stosunkowo często w każdej grupie wiekowej, jak również od zdrowego nosiciela paciorkowców - jednak w tym ostatnim przypadku zdarza się to bardzo rzadko. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową, a  do przeniesienia choroby wcale nie nie jest konieczny bezpośredni kontakt z chorym.

- W większości przypadków przechorowanie szkarlatyny połączone z właściwym leczeniem daje trwałe uodpornienie. Ponowne zachorowanie występuje u nie więcej niż 5 proc. chorych - dodaje Anna Obuchowska. - Często wiąże się to nie tyle z reinfekcją, ile z niewłaściwym leczeniem infekcji pierwotnej, zbyt wczesnym przerwaniem antybiotykoterapii lub niewłaściwym dawkowaniem leku.

Jeśli w rodzinie występuje kilka przypadków płonicy, warto wszystkim domownikom pobrać wymazy z gardła i w przypadku potwierdzenia nosicielstwa również zastosować antybiotykoterapię. Wbrew obiegowym opiniom szkarlatyna nie występuje tylko u dzieci, osoby dorosłe również mogą na nią zachorować.

Wciąż nie ma szczepionki przeciwko szkarlatynie.
mak

Miejsca

Opinie (34)

  • do Jagzz

    Debilizmem jest faszerowanie dzieciaka wszelkiego rodzaju szczepionkami. Jestem zwolenniczka szczepien obowiazkowych ale nie mozna dac sie zwariowac. A poziom Twojej kultury osobistej jest zenujaco niski...Bez komentarza

    • 8 3

  • Po prawej stronie tego artykulu jest

    taki quiz. Nie wiem jak na niego odpowiedziec bo oprócz różyczki to mialem wszystkie pozostale i to jeszcze przed osiagnieciem 10 roku zycia prawie 54 lata temu. Na szkarlatyne lezalem w szpitalu chorob zakaznych w Wejherowie. Nie wiem czy jeszcze istnieje. Rodzice musieli wtedy przesunac date mojej I Komunii Swietej. Zaraz jak wyszedlem ze szpitala to przyszli do naszego mieszkania jacys ludzie i wydezynfekowali cale mieszkanie jakims wyjatkowo smierdzacym lizolem. Przez 2 tygodnie chata smierdziala jak publiczne ustepy w Gdyni. Oczywiscie wszystko to bylo w tamtym czasie. Pozostalo po tym wspomnienie. Ale swinstwem jest wieczna ospa. Bo to sie odbija cale zycie w postaci półpaśców.

    • 3 1

  • zatroskana

    to nie prawda szkarlatyna panuje w Gdańsku dlaczego nie mówimy o tym otwarcie mój wnuczek też chorował 2 razy w tym roku na szkarlatynę

    • 0 4

  • szkarlatyna

    Moja córka 2x ma szkarlatynę .1x rok temu, 2x teraz 06.2012.!!!
    Leczy się państwowo-Łostowice
    Dodatkowo ma caly czas jakieś infekcje. Praktycznie od 3 lat choruje. Pomaga jej pulmicort. Alergolog nie chciał zaznaczyć że jest pod stałym zastosowaniem tego leku. Cały czas płacimy na 100%. Koszt leku jest nie mały ok. 100zl.

    Jeżeli ktoś ma podobny problem, chętnie posłucham opini.

    infanrix@wp.pl

    • 1 0

  • Szkarlatyna

    Moje dziecko też miało szkarlatynę 2 razy w odstępie miesiąca. Przechodził bardzo łagodnie: Jeden dzień temperatura, jeden dzień wysypka, i po 10 dniach schodząca skóra z dłoni. W przedszkolu był wysyp tej choroby (jestem z okolic Gdańska), nawet musieliśmy podpisać kartki dla sanepidu, ze zobowiązujemy sie poinformować sanepid o chorobie. Z tego co wiem, to wiele dzieci zgłasza się też dopiero ze schodzącą skórą z rąk bo szkarlatyna czasami ma taką łagodną postać i wtedy robi się dzieciom badania i nawet przy dobrych wynikach nie podaje antybiotyku. Więc skąd te statystyki?

    • 3 0

  • dzieci nie chcą szczepić

    to później panika.... żałosne

    • 2 7

  • moje dzieci nie miały.... jeszcze...

    Moje 6 letnie bliźniaczki nie zachorowały na ospę (a była 2 razy w żłobku i 3 razy w przedszkolu). Miały 5 razy szansę na zarażenie się, a nie załapały.
    Ze szkarlatyną jeszcze nie miały styczności, wiec na razie też nie chorowały.

    Szczerze, to wolałabym zeby przeszły ospę, byłoby z głowy, a tu nic....

    Okaz zdrowia fakt, jedna z dziewczynek ani razu w życiu nie miała nawet antybiotyku, tylko sie cieszyć czytając powyższe posty.

    • 2 0

  • Niby szkarlatyna

    U mojej 6 latki zdiagnozowano szkarlatynę w kwietniu. Miała zwężone gardło i lekarka zauważyła zaczerwienioną skórę na ciele (ja tego nie widziałam) Nic poza tym. Leczoną Ją augumentinem. Jak dla mnie to nie była wcale szkarlatyna tylko angina, a te choroby są podobne w pierwszej fazie. Tylko szkoda, że lekarka siała taka panikę jakby nie wiadomo co....

    • 3 1

  • Dezynfekcja??? (1)

    Jesli w przedszkolu panuje "epidemia"tej choroby to nie powinna byc przeprowadzona dezynfekcja??????Dzieci po przebytej chorobie wracają do przedszkola gdzie nadal na zabawkach znajdują się baterie tej choroby....

    • 3 0

    • bakterie

      • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Zlot motoCYClovy 2024 & II Deadlift Truck Edition

konsultacje, zlot

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Najczęściej czytane