• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie będzie odsyłania pacjentów z nocnych przychodni? Ostrzeżenie przed łamaniem prawa

Wioleta Stolarska
31 stycznia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna ma służyć pacjentom w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i domowych.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna ma służyć pacjentom w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i domowych.

Odsyłanie pacjentów, w tym dzieci, do innych poradni to jeden z głównych zarzutów stawianych placówkom Nocnej Opieki Chorych. Sytuacja może się jednak zmienić. Interweniować zamierza Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, która przypomina, że żaden pacjent nie może zostać odesłany bez konsultacji z lekarzem. Zmiany, które miały usprawnić opiekę medyczną, krytykują zarówno pacjenci, jak i pracownicy służby zdrowia.



Czy zdarzyło ci się, że zostałeś odesłany już na progu placówki NOCH np. ze względu na długą kolejkę?

- Pielęgniarka, pielęgniarz, położna, położny nie mają uprawnień do podejmowania decyzji, dotyczących odmowy przyjęcia pacjenta zgłaszającego się do Nocnej Opieki Chorych. Takie uprawnienia posiadają wyłącznie lekarze. W związku z powyższym informujemy, że podejmowanie wszelkich działań związanych z odmową przyjęcia pacjentów stanowi przekroczenie uprawnień zawodowych pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych, a także naraża zdrowie i życie pacjenta - poinformowała Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku.
Jak podkreśla OIPiP, zgodnie z obowiązującym prawem wyłącznie lekarz po zbadaniu pacjenta może podjąć decyzję o ewentualnym odesłaniu go do innej placówki medycznej lub o odmowie przyjęcia.

Jednocześnie izba ostrzega, że "każde przekroczenie uprawnień, między innymi polegające na wykonywaniu czynności, do których uprawniony jest wyłącznie lekarz, będzie skutkowało konsekwencjami prawnymi, w tym odpowiedzialnością zawodową ze wszelkimi konsekwencjami z tym związanymi".

Oświadczenie Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku wydała po naszym artykule, w którym nowy system krytykują pracownicy służby zdrowia.

Pacjenci odsyłani już na progu szpitala



O problemach w funkcjonowaniu Nocnej Opieki Chorych pisaliśmy już wcześniej. Długi czas oczekiwania na wizytę, odsyłanie dzieci do innych poradni, brak lekarzy na dyżurach to najpoważniejsze zarzuty stawiane placówkom.

Największe kontrowersje budziły standardy opieki pediatrycznej. Według rodziców liczba punktów, w których taki specjalista przyjmuje, jest zbyt mała. Czytelnicy zgłaszali również, że jeśli przychodzą do poradni z małym dzieckiem, to jeszcze przed dokonaniem rejestracji odsyłani są (przez pielęgniarkę bądź rejestratora) tam, gdzie dyżuruje pediatra.

- W razie choroby dziecka najkorzystniejszym jest diagnozowanie i leczenie przez lekarza pediatrę, a nie lekarza ogólnego. Lekarze, którzy pediatrami nie są, nie podejmują się udzielania porad dla dzieci - potwierdził nam przed miesiącem Mikołaj Ruciński, dyrektor lecznictwa i spraw medycznych Nadmorskiego Centrum Medycznego, zarządzającego punktem NOCh przy ul. Świętokrzyskiej 4 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku.
Jednak właśnie odsyłanie pacjentów, w tym tych najmłodszych, do innego punktu NOCh jest nie tylko nieetyczne, ale i niezgodne z obowiązującym prawem. Również Narodowy Fundusz Zdrowia potwierdził, że lekarz pełniący dyżur w NOCh nie ma prawa odmówić udzielenia pomocy ze względu na wiek pacjenta.

- NOCh jest częścią pomocy doraźnej i każdy lekarz z prawem wykonywania zawodu powinien udzielić porady lekarskiej pacjentowi bez względu na jego wiek - potwierdził Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ.
Zobacz też: Czy pacjenci są zadowoleni z nocnej i świątecznej opieki medycznej?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna ma służyć pacjentom w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i domowych.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna ma służyć pacjentom w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i domowych.

Nowy system opieki w nocy i w dni świąteczne



Miejsca, w których opieka medyczna świadczona jest w nocy i w dni świąteczne zmieniły się 1 października 2017. Nowe punkty, często zlokalizowane przy oddziałach ratunkowych, miały odciążyć SOR-y i usprawnić udzielanie pomocy chorym. Tymczasem jednak brak lekarzy na dyżurach powoduje, że chorzy ostatecznie i tak często udają się po pomoc do Oddziałów Ratunkowych.

Zobacz listę wszystkich placówek świadczących w Trójmieście Nocną Obsługę Chorych

Skargi na funkcjonowanie przychodni zgłaszać można do Wydziału Spraw Świadczeniobiorców pomorskiego NFZ telefonicznie ( tel. 58 3218626 lub 58 3218635) bądź mailowo (śląc wiadomości na adres biurowss@nfz-gdansk.pl).

Miejsca

Opinie (101) 1 zablokowana

  • Tytuł artykułu "nie bedzie odsłania. .."
    Dlaczego? Jezeli lekarz nie czuje sie kompetentny ws dzieci to powinien odeslac. Moze jest swietnym fachowcem ws doroslych.
    W kazdym nochpowinien dyzurowac lekarz dla dorosłych i pediatra

    • 7 0

  • (2)

    Co jest bardziej etyczne- doradzic rodzicom zeby pojechali tam gdzie jest pediatra czy zeby chore dziecko badal rezydent ortopedii czy swiezo upieczony stazysta? Wielu mlodych lekarzy jezdzilo w pogotowiu ale malo kto odwazyl sie zajmowac dziecmi w naglych przypadkach. Pilujcie jeszcze wiecej jeszcze wiecej piszcie ze w noch sie wszystko wszystkim nalezy to nawet znachor nie bedzie tam przyjmowal. Czy w dobie zapotrzebowania na informatykow znajdziecie losi - wyksztalconych programistow co zamiast spac w srodku nocy za psi grosz beda charowac nocami na umowy zlecenia narazajac sie na odpowiedzialnosc prawna?

    • 2 2

    • Czyli jak b dobry internista zgodzi sie robic w nochu za psi grosz w stresie ale nie czuje sie kompetentny zeby udzielac porad dla dzieci to nieetyczne jest wyslac dziecko tam gdzie jest pediatra? W takim razie pan internusta tez powie dziekuje, nie chce narazac siebie i dzieci. Lepiej wiec zeby w nochu nie bylo nikogo.

      • 3 0

    • rrr

      6000 na miesiąć to nie psi grosz , a jeszcze zero doświadczenia , a i z teorią mają problem, żeby nie google to wlelu rezydentów czosnek mogłoby sprzedawać

      • 0 1

  • Po pierwsze wielu rodziców l korzysta z Noch

    Ponieważ trudno dostać się do lekarza pediatry w dzień (w wielu przychodniach są zapisy i nie zawsze jest termin tego samego dnus), a po drugie teraz jest jeden lekarz który przyjmuje na dyżurze na sor, na noch i często dyżur na oddziale. Jeden lekarz w kilku miejscach, o to chodziło Radziwillowi - żeby nie tworzyć nowych miejsc pracy dla nowych lekarzy i nie płacić za rezydentów.

    • 1 0

  • rezydenci to cieniasy

    niestety w szpitalach pracują głownie rezydenci, a ci mają w nosie ludzi, idź na Gdańsk Zaspa szpital z dzieckiem 6 godzin czekania. co to jest , a taki rezydent jedną znajoma pacjentkę ( najwyraźniej ) obsługiwała 1,15 min - no niby pełne badania itd. ale potem patrzę w innej części szpitala pogaducha z tą Panią, widać, ze znajomi. ale wczesniej przeczekałem 3 godziny ,i poszedłem z dzieckiem prywatnie i chyba o to chodzi lekarze przyjmują przewlekle by napędzać klientó prywatnym przychodniom,

    • 1 1

  • . (2)

    Mnie z 3 miesięcznym dzieckiem na Świętokrzyskiej odesłano na Lema tylko dlatego, że o godzinie 15 było już przyjętych/zarejestrowanych!! 70 pacjentów i lekarz nie mógł przyjąć więcej, pomimo tego że opieka tam powinna byc zapewniona do godz.22. Kpina i tyle!! Wychodzi na to, że kilka dni wcześniej trzeba zaplanować nagłą chorobę swojego dziecka żeby tam uzyskać pomoc!!!!

    • 1 1

    • Matematyka

      70 x 12 min.= 14 godz., czyli licząc od 8.00 do 22.00. Zgadza się.

      • 0 0

    • Pediatra musi być tylko na Lema

      Na Lema pediatra musi być przez całą noc, w innych punktach niekoniecznie. Takie były warunki konkursu w NFZ.

      • 1 0

  • OIPiP-a przypomina.....???

    Okręgowa Izba przypomina personelowi pielęgniarskiemu (czytaj straszy),że pacjent nie może być odesłany bez lekarskiej konsultacji???!!!! a to dobre.byłam niedawno, w czasie weekendu ok.godz.6.00 na "nochu". w jednym z gdańskich szpitali. i co???okazało się,iż lekarz przychodzi dopiero o 8rano,a całą noc dyżuruje jedna ,samotna pielęgniarka. Do dyspozycji mając jedynie...telefon...Okazało się,że brakuje lekarzy do obstawienia. Tak naprawdę wygląda nocna pomoc chorym.

    • 0 0

  • obserwator

    to chyba jakieś żarty. Po co w takim razie kształcić specjalistów pediatrów? ktoś, kto na co dzień nie zajmuje się chorobami wieku dziecięcego może postawić błędną diagnozę w oparciu o praktykę kliniczną z osobami dorosłymi! a potem płacz i zgrzytanie zębów rodziców, że konował skrzywdził im dziecko bo nie rozpoznał tego czy tamtego czy zastosował leczenie nieadekwatne do wieku pacjenta. Do tego placówki, które nie świadczą opieki lekarskiej dla dzieci nie są najnormalniej w świecie do tego przystosowane! To albo przystosuje się je do przyjmowania pacjentów "wszelakiej maści" albo niech działa nocna pomoc skierowana do dzieci. Inaczej w koncu stanie się nieszczęście.

    • 0 0

  • Jawne żarty

    W dniu dzisiejszym miałam czekać na lekarza ponad dwie godziny. Ledwie trzymałam się na nogach. Spytałam czemu tak długo, pielegniarka odpowiedziała że o 20 jest zmiana no i lekarz przyjmie mnie o 21.36.
    Stwierdziłam źe jeśli będzie przesunięcie to nie bede miała jak wrócić do domu. Pielęgniarka odesłała mnie w takim stanie do Szpitala Marynarku Wojennej lub na Zaspę. Tu wspomnę źe nie jestem szczęśliwą posiadaczķą samochodu i podróźowałabym środkami komunikacji miejskiej! Żenada. Chodzę do lekarza bardzo rzadko. Składki płacę po to aby wędrować w nocy po całym Gdańsku??!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane