• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie będzie odsyłania pacjentów z nocnych przychodni? Ostrzeżenie przed łamaniem prawa

Wioleta Stolarska
31 stycznia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna ma służyć pacjentom w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i domowych.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna ma służyć pacjentom w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i domowych.

Odsyłanie pacjentów, w tym dzieci, do innych poradni to jeden z głównych zarzutów stawianych placówkom Nocnej Opieki Chorych. Sytuacja może się jednak zmienić. Interweniować zamierza Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, która przypomina, że żaden pacjent nie może zostać odesłany bez konsultacji z lekarzem. Zmiany, które miały usprawnić opiekę medyczną, krytykują zarówno pacjenci, jak i pracownicy służby zdrowia.



Czy zdarzyło ci się, że zostałeś odesłany już na progu placówki NOCH np. ze względu na długą kolejkę?

- Pielęgniarka, pielęgniarz, położna, położny nie mają uprawnień do podejmowania decyzji, dotyczących odmowy przyjęcia pacjenta zgłaszającego się do Nocnej Opieki Chorych. Takie uprawnienia posiadają wyłącznie lekarze. W związku z powyższym informujemy, że podejmowanie wszelkich działań związanych z odmową przyjęcia pacjentów stanowi przekroczenie uprawnień zawodowych pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych, a także naraża zdrowie i życie pacjenta - poinformowała Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku.
Jak podkreśla OIPiP, zgodnie z obowiązującym prawem wyłącznie lekarz po zbadaniu pacjenta może podjąć decyzję o ewentualnym odesłaniu go do innej placówki medycznej lub o odmowie przyjęcia.

Jednocześnie izba ostrzega, że "każde przekroczenie uprawnień, między innymi polegające na wykonywaniu czynności, do których uprawniony jest wyłącznie lekarz, będzie skutkowało konsekwencjami prawnymi, w tym odpowiedzialnością zawodową ze wszelkimi konsekwencjami z tym związanymi".

Oświadczenie Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku wydała po naszym artykule, w którym nowy system krytykują pracownicy służby zdrowia.

Pacjenci odsyłani już na progu szpitala



O problemach w funkcjonowaniu Nocnej Opieki Chorych pisaliśmy już wcześniej. Długi czas oczekiwania na wizytę, odsyłanie dzieci do innych poradni, brak lekarzy na dyżurach to najpoważniejsze zarzuty stawiane placówkom.

Największe kontrowersje budziły standardy opieki pediatrycznej. Według rodziców liczba punktów, w których taki specjalista przyjmuje, jest zbyt mała. Czytelnicy zgłaszali również, że jeśli przychodzą do poradni z małym dzieckiem, to jeszcze przed dokonaniem rejestracji odsyłani są (przez pielęgniarkę bądź rejestratora) tam, gdzie dyżuruje pediatra.

- W razie choroby dziecka najkorzystniejszym jest diagnozowanie i leczenie przez lekarza pediatrę, a nie lekarza ogólnego. Lekarze, którzy pediatrami nie są, nie podejmują się udzielania porad dla dzieci - potwierdził nam przed miesiącem Mikołaj Ruciński, dyrektor lecznictwa i spraw medycznych Nadmorskiego Centrum Medycznego, zarządzającego punktem NOCh przy ul. Świętokrzyskiej 4 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku.
Jednak właśnie odsyłanie pacjentów, w tym tych najmłodszych, do innego punktu NOCh jest nie tylko nieetyczne, ale i niezgodne z obowiązującym prawem. Również Narodowy Fundusz Zdrowia potwierdził, że lekarz pełniący dyżur w NOCh nie ma prawa odmówić udzielenia pomocy ze względu na wiek pacjenta.

- NOCh jest częścią pomocy doraźnej i każdy lekarz z prawem wykonywania zawodu powinien udzielić porady lekarskiej pacjentowi bez względu na jego wiek - potwierdził Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ.
Zobacz też: Czy pacjenci są zadowoleni z nocnej i świątecznej opieki medycznej?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna ma służyć pacjentom w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i domowych.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna ma służyć pacjentom w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i domowych.

Nowy system opieki w nocy i w dni świąteczne



Miejsca, w których opieka medyczna świadczona jest w nocy i w dni świąteczne zmieniły się 1 października 2017. Nowe punkty, często zlokalizowane przy oddziałach ratunkowych, miały odciążyć SOR-y i usprawnić udzielanie pomocy chorym. Tymczasem jednak brak lekarzy na dyżurach powoduje, że chorzy ostatecznie i tak często udają się po pomoc do Oddziałów Ratunkowych.

Zobacz listę wszystkich placówek świadczących w Trójmieście Nocną Obsługę Chorych

Skargi na funkcjonowanie przychodni zgłaszać można do Wydziału Spraw Świadczeniobiorców pomorskiego NFZ telefonicznie ( tel. 58 3218626 lub 58 3218635) bądź mailowo (śląc wiadomości na adres biurowss@nfz-gdansk.pl).

Miejsca

Opinie (101) 1 zablokowana

  • nie do końca rozumiem tę zmianę

    Partner miał uraz twarzoczaszki i podejrzenie złamania nosa. Wzięliśmy w nocy taksowkę, chcąc jechać na pogotowie. Wiedziałam że w Sopocie już nie funkcjonuje od dawna taka pomoc, więc chciałam jechać do Gdyni na Żwirki i Wigury. Taksówkarz powiedział nam że tam już nie ma pogotowia i odeślą nas na sto procent. Pojechaliśmy do szpitala w Redłowie, podjechaliśmy pod budynek, na którym pisało że opieka nocna.. Był dzwonek, drzwi otworzył Pan, który w progu poinformował nas że musimy jechać do szpitala miejskiego. Dopiero tak udzielono nam pomocy i wykonano prześwietlenie. Jednak uznałam wówczas że strasznie utrudniono poszukiwanie pomocy w nocy

    • 6 3

  • Poradnia świętokrzyska Gdańsk Orunia Górna/Ujęścisko (1)

    Pani pielęgniarka podczas rejestracji twierdzi ze pani lekarz pediatra przyjmie dopiero po 23 bo od 22 ma wyjazdy. do pacjentów A po 23 przyjmie wtedy jeśli dziecku będzie zagrażało niebezpieczeństwo i tak stwierdzi. Proponowała skorzystać z innych przychodni odległych o 10 i więcej kilometrów w których pacjentów było tyle samo ale w rejestracji już nie odsyłano i nie odmawiano rejestracji.
    Lekarze z nocnej opieki chcą się prawdopodobnie wyspać na dyżurze bo nie znajduję innego powodu takiego zachowania.

    • 6 9

    • Przeczytaj co napisalas. Belkot i zaprzeczanie samemu sobie. A potem dziwic sie lekarzom ze wola spedzac noce w domu niz za psi grosz miec 30tu takich jak ty pod drzwiami

      • 1 0

  • Lekarze do banda chamów!!! (5)

    Mam 3 dzieci w wieku 1,8,13(syn0 i powiem tak... Jak syn chorował 8 lat temu co chwilę na zapalenie uszy to laryngologa żeby sie dostac to byl dramat!!! Ale na nasze szczęście nie narzekamy na brak pieniędzy wiec chodziliśmy prywatnie a gdzie???!!!! Do lekarza który nas przyjmował w szpitalu na zaspie w godzinach swojego dyżuru za 200 pln 10 minut!!!! Posiadając 3 dzieci doświadczyłem trochę biegania po rożnych lekarzach i całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć że większość z nich powinna zmienić zawód,chyba że szło się prywatnie to wtedy do rany przyłóż...Jak ktoś ma jakieś wątpliwości niech przejedzie sie na pierwszy lepszy sor i usiądzie sobie z boku i poobserwuje z godzinkę....Personel zachowuje sie jak na dobrej imprezie śmiechy, głośne rozmowy,krzyki typu"chcesz czarną czy białą'' . Pragnę przypomnieć że na sor-ze rozgrywają się często ludzkie tragedie!!!!! Zanim skomentujesz to poświęć tylko 1 godzinkę i poobserwuj.....

    • 12 18

    • (1)

      Lekarze w Polsce to i tak frajerzy dający się wykorzystywać przez system, usługi medyczne że swojej specyfiki są usługami luksusowymi czyli czymś cholernie drogim i mało dostępnym - tak jest na zachodzie lekarze tam przyjmuja śladowe ilości pacjentów i korzystają z tego że popyt na ich usługi przewyższa podaż i windują ceny swoich usług do poziomów kosmicznych podstawy ekonomii wyjedź na zachód i tak jak większość Polaków będziesz przyjeżdżać do Polski się leczyć

      • 6 2

      • Tak jest. Zeby lekarz w nocy w wlk Brytanii zszedl w nocy do czegos innego niz perforacja zoladka to wydaje sie niemozliwe. Wie kazdy kto tam przebywal. Praca lekarza jest tam na tyle droga a kraj nie jest na tyle rozrzutny, zeby lekarz na dyxurze w szpitalu przyjmowal biegunki, katary czy wyjmowal kleszcze.

        • 2 0

    • Jakby personel SOR traktował każda ludzka tragedię jak swoją własną to by zwariował po tygodniu. Nie da się nie znieczulic na to, bo to uniemozliwialoby komukolwiek pracę.

      • 4 2

    • O takich jak ty to sie mowi ze gdyby zadzgac to by nawet krew nie leciala. Jak mozna byc tak tepym i nie rozumiec ze lekarz nie dlatego przyjmuje za 5 miesiecy bo ma kaprys i woli za kase tylko dlatego ze nfztowskie limity maja sie nijak do potrzeb. Do mechanika tez masz pretensje ze nie zrobi ci z ac jak ubezpieczyciel nie zaplaci?

      • 2 1

    • jeszcze gorzej

      Sytuacja na Zaspie w SOR, byłem z dzieckiem i dostała skierowanie na USG jamy brzusznej , oczywiście czekanie na pietrze to już maskra , Paniłaskawie wychli się raz na pół godziny i kogoś tam zabukuje. Ale to nic , czekamy tak już 1,20 min i przyjeżdża ratownik ze starszą Panią na wózku platformie , widać u niego zdenerwoanie bo kobiet wygląd źle, więc dzwoni raz , potem drugi, 3 itd , z przerwami mija czas z 10 minut, w tym czasie nikogo w środku nie było, alesytuacja zaczęłą się pogarszaćkobieta dostała drgawek , a ta jeza tam zero reakcji , bo ratownik dzwoniła od naszej tzn pacjentów strony. Jak się zdenerwował zadzwonił do kolegów wszedł z drugiej strony - babsko zblazowane wylazło po kolejnych 5 minutach. Nie wiem czy ta kobiet przezyła bo była ostra akcja, ale babsko potem znowu przerwa, , w sumie 2,5 godziny czekania na USGm, gdzie dziecko miało ostry bół brzycha, , od zgłoszenia NA SOR do czasu badania i potem przyjęcia przez lekarza pełne 8 godzin, bo pierwsze spotkanie z lekarzem po 5 godzinach , wszystko zgodnie z procedurą.

      • 0 0

  • W Irlandii na sor czeka się średnio 17 godzin (rekord to ponad 140 godzin na prowincji czyli gdzieś 6 dni) i płaci się dodatkowo 100 euro, w Szwecji też godzinami się czeka - co sprytniejsi Szwedzi udają że mdleją wtedy są przyjmowani poza kolejka...

    • 8 1

  • Wspaniała reforma.

    Tylko przypomnę, że sprowadzenie całej opieki nocnej i świątecznej do przychodni przyszpitalnych to zasługa miłościwie nam panującego PiS. Miały jakoby odciążyć SORy. Wyłączono z opieki nocnej przychodnie na Startowej, na Aksamitnej, na Kilińskiego, na Jasieniu. Pozostały na cały Gdańsk 2 przychodnie: na Świętokrzyskiej i na Lema i szpitale. BRAWO! wstaliście już z kolan?

    • 13 1

  • żeby oni chociaż umieli leczyć.....

    • 5 5

  • Gratulację dla tworzącego ankietę

    Nie ma opcji "nie, nie zostałem odesłany"

    • 7 0

  • Anietka jak zwykle na poziomie...

    ... czyli jak ponarzekać i utwierdzić wszystkich w przekonaniu, że albo jest beznadziejnie, albo drogo.
    Rozumiem, że wiele osób zostało obsłużonych poniżej oczekiwań.
    Ja natomiast korzystałem z nocnej opieki kilkukrotnie - zawsze szybko i bez problemów. Ale, dzięki ankiecie zbudowanej pod konkretną tezę, głos osób z podobnym doświadczeniem jak moje nie będzie usłyszany.

    • 6 0

  • Reforma goni reforme bo w kasie zaczyna widac dno. Ale nikt nie powie z rzadu ze tak jest. Za chwile nastepne wybory a to też sa nie małe koszty. A potem nastepne i nastepne a chorzy niech ratuja sie sami. Kto silniejszy ten przezyje.

    • 3 0

  • Drodzy Rodzice (3)

    Czy zgadzacie sie na to, zeby lekarz rodzinny badal i diagnozowal Wasze dzieci skoro najwyrazniej nie czuje sie na silach, nie czuje sie do tego kompetentny? Nie rizumiem dlaczego na sile staracie sie dostac na NOCH gdzie nie ma pediatry?

    • 7 1

    • Ci lekarze to mlodzi ludzie, mie moga wiedziec wszystkiego i znac się na wszystkim.
      Moze nie znaja wszystkich dzieciecych lekow. Z przymusu przepisza Wam nie to co trzeba i tragedia gotowa.

      • 1 0

    • Z dziecmi tylko na Polanki!!!

      • 0 0

    • Niestety ale mamy co mamy. 1 pediatra na caly Gdańsk. szok. Co zrobic?

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Cierpisz z powodu fobii społecznej? Nie wiesz jak sobie pomóc?

konsultacje

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane