Wiadomości

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna po nowemu. Gdzie szukać pomocy?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna od 1 października zacznie działać na nowych zasadach. Gdzie powinniśmy iść po pomoc?
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna od 1 października zacznie działać na nowych zasadach. Gdzie powinniśmy iść po pomoc? Fot. Trojmiasto.pl

W związku z wejściem w życie tzw. "sieci szpitali", na terenie Trójmiasta nastąpią zmiany w organizacji nocnej, weekendowej i świątecznej opieki zdrowotnej. Najwięcej punktów świadczących ten rodzaj opieki znajdzie się przy szpitalach. Inne zostaną przekazane w ręce prywatnych podmiotów i zaczną działać w nowych lokalizacjach.Nocna i świąteczna opieka zdrowotna ma służyć pacjentom w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i domowych. Przychodnie będą przyjmować chorych, którym nie zagraża utrata życia. Mieszkańców Trójmiasta nie będzie też obowiązywać rejonizacja. Oznacza to, że dorośli i dzieci po pomoc, również telefoniczną, mogą zgłosić się do dowolnego z 9 punktów świadczeń w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Trójmieście od 1 października 2017 roku

1.Szpital św. Wojciecha w Gdańsku, Al. Jana Pawła II 50

2.Copernicus Podmiot Leczniczy w Gdańsku, ul. Powstańców Warszawskich 1/2

3.Szpital Dziecięcy Polanki (opieka nocna i świąteczna dla osób poniżej i powyżej 18. roku życia), ul. Polanki 117 (budynek 7 Szpitala Marynarki Wojennej)

4.Nadmorskie Centrum Medyczne w Gdańsku, ul. Świętokrzyska 4

5.Medica Plus w Gdańsku, ul. Stanisława Lema 21

6.NZOZ, Gdynia Obłuże, ul. Białowieska 1

7.Szpital Św. Wincentego a Paulo w Gdyni, ul. Wójta Radtkego 1

8.Szpital Morski im. PCK w Gdyni, ul. Powstania Styczniowego 1

9.Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego z Przychodnią w Sopocie, ul. Bolesława Chrobrego 10

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to także jeden z pomysłów resortu zdrowia na poprawę sytuacji w służbie zdrowia i jeden z nowych obowiązków nałożonych na sieciowe szpitale.

Czytaj też: 25 pomorskich szpitali w sieci Ministerstwa Zdrowia

Do tej pory osoby, które potrzebowały pilnej konsultacji lekarskiej w godzinach od 18:00 do 8:00 w dni powszednie oraz w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy, często trafiały na szpitalne oddziały ratunkowe. Dodatkowi pacjenci wydłużali kolejki na SOR-ach - szacuje się, że w skrajnych przypadkach aż 80 proc. z nich trafiało na oddziały niesłusznie. Nowa organizacja nocnej i świątecznej opieki medycznej ma to zmienić i odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć.

- Zmiany mają doprowadzić do sytuacji, w której zarówno SOR-y, jak i izby przyjęć będą mogły wykonywać pracę zgodnie ze swoim przeznaczeniem, polegającą na przyjmowaniu pacjentów, którzy rzeczywiście powinni się tam znaleźć i u których można mówić o zagrożeniu życia. Takim chorym nie jest na pewno pacjent przeziębiony czy dziecko z gorączką. Takie osoby powinny udać się właśnie do punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - podkreśla Elżbieta Rucińska-Kulesz, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Czy wszystko będzie gotowe na czas?

Nowe punkty świadczenia nocnej i świątecznej opieki zostały co prawda wyznaczone, ale problemem pozostają braki kadrowe. Lekarze i pielęgniarki na razie nie garną się do takich dyżurów m.in. w placówkach należących do Szpitali Pomorskich oraz Spółki Leczniczej Copernicus. Mimo, że ustawa reformująca służbę zdrowia wchodzi w życie z dniem 1 października, na 5 dni przed tym terminem ogłoszenia o pracę dla personelu medycznego ciągle nie znikają ze stron trójmiejskich szpitali.

- Rzeczywiście jest problem, ale on dotyczy całej Polski i nie ogranicza się jedynie do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Mamy coraz starszych lekarzy i generalnie jest ich coraz mniej - tłumaczy szefowa pomorskiego NFZ.
Luki kadrowe na nocnych, weekendowych i świątecznych dyżurach mają wypełnić m.in. osoby młode, dopiero po studiach oraz emerytowani lekarze i pielęgniarki.

- Ustawowo wprowadzono tu dużą elastyczność w decydowaniu o tym, ilu lekarzy, ile pielęgniarek jest potrzebnych na dyżurze. Zmieniły się też wymagania w stosunku do personelu medycznego. W związku z brakami kadrowymi obniżono wymagania. Lekarz nocnej i świątecznej opieki musi posiadać jedynie prawo do wykonywania zawodu. Tak samo pielęgniarki - zauważa Małgorzata Grodziewicz, dyrektor ds. medycznych pomorskiego oddziału NFZ.
Resort zdrowia również do ewentualnych trudności ze skompletowaniem personelu medycznego przez świadczeniodawców pochodzi na razie ze spokojem.

- Do ministerstwa nie wpłynęły żadne oficjalne zawiadomienia o trudnościach związanych z pozyskaniem przez świadczeniodawców czy szpitale personelu udzielającego nocnej i świątecznej pomocy - zapewnia Milena Kruszewska, rzeczniczka MZ.
Ostateczna lista punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zostanie opublikowana przez pomorski NFZ w piątek.

Opinie (240) 7 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje