• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Myj włosy z głową

Justyna Spychalska
27 maja 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Robert Bigus Robert Bigus

Półki w drogeriach uginają się pod natłokiem szamponów w różnokolorowych, kuszących opakowaniach. Tymczasem to od składu, a nie ładnej butelki, zależy, czy szampon rzeczywiście dobrze myje i pielęgnuje włosy.



Wybierasz szampon, szukasz składu, a tam... małe, nieczytelne literki, w dodatku w niezrozumiałym języku. A to od nich zależy w zasadzie wszystko - to, czy szampon jest odpowiedni dla Twoich włosów, czy będzie pielęgnować, czy szkodzić. W dodatku kolejność składników decyduje o tym, ile jest ich w szamponie - tych z końca listy są zwykle śladowe ilości.

Czy szampony nawilżające rzeczywiście nawilżają? Dlaczego niektóre z nich niszczą włosy? Jak powinno się myć włosy i dlaczego dobry szampon się pieni? O tym, i o kilku innych "szamponowych" faktach, opowiada nam Robert Bigus, fryzjer Clubu Fryzjerskiego Alternative.

Justyna Spychalska: Reklama szamponu. Piękna kobieta z długimi włosami, które aż oślepiają blaskiem. Jest zadowolona, bo używa nowego szamponu o cudownych właściwościach. Ile prawdy jest w takiej reklamie?

Robert Bigus: Tyle, ile w każdej innej. Chodzi przede wszystkim o to, by zachęcić do kupna. Nikt nie pokaże modelki z porowatymi włosami, bez połysku, bo reklama nie będzie skuteczna. Trzeba pamiętać o tym, że nad efektem takiego włosa i takiej fryzury pracuje sztab ludzi, a szampony nie mają magicznych właściwości.

A czy nazwy "nawilżający", "do włosów kręconych", "do farbowanych" są wyłącznie chwytami marketingowymi?

Czy kupując szampon, zwracasz uwagę na skład?

Niezupełnie. Minęła już era szamponu familijnego, który był uniwersalny i ogólnodostępny. Teraz kobieta jest w stanie zapłacić więcej, by mieć coś specjalnie dla siebie. Z tego powodu szampony z roku na rok stają się ściśle dopasowane do potrzeb każdego włosa. I tak, w szamponie do włosów suchych mogą znajdować się nienasycone kwasy tłuszczowe, które natłuszczają włos i zabezpieczają przed utratą wilgotności albo D-pantenol (inaczej prowitamina B5), który tworzy na powierzchni włosów przenikalną błonę i zatrzymuje nagromadzoną w nich wodę, dzięki czemu zapobiega ich łamaniu i przesuszeniu.

Ostatnio coraz więcej mówi się o tym, żeby kupując kosmetyki, czytać etykiety. Ale to trudne - lista składników jest długa, często napisana mikroskopijnymi literkami...

... a przy tym nie każdy zna wszystkie związki chemiczne i wie, za co są odpowiedzialne. Osobiście jestem zwolennikiem składników pochodzenia organicznego, np. olejku z jojoby i witamin. Warto też wspomnieć o olejku rycynowym, który stymuluje wzrost włosa i poprawia połysk, dając jedwabisty efekt. Sam fakt, że w szamponie znajdują się proteiny, które wchodzą w skład włosa, regenerując je i wzmacniając, powinien dać nam poczucie dobrego wyboru. Nie zapominajmy także o skórze głowy, o którą też trzeba dbać - witamina PP dostarcza cebulkom włosów i skórze składników odżywczych, dając jej ukojenie oraz zmniejszając łupież. Na rynku ostatnio bardzo promowanym jest kolagen, który jest naturalnym składnikiem nawilżającym i regenerującym włosy.

Czy są szampony, które szkodzą włosom?

Oczywiście, są to produkty typu "jeden szampon dla całej rodziny". Ważne jest właściwe dobieranie szamponu do rodzaju włosów, inaczej można im zaszkodzić. Dla przykładu - kobiety, które starają się jak najdłużej chronić kolor, nie powinny stosować szamponów przeciwłupieżowych i oczyszczających skórę głowy, bo zawarte w nich ekstrakty powodują szybsze wypłukiwanie się koloru.

Szampony w drogeriach kosztują około 10-15 złotych. Natomiast profesjonalne już około 30-60 złotych. Czym się różnią od tych drogeryjnych?

Szampony profesjonalne są dopracowane pod kątem składu. Trzeba pamiętać, że ważna jest nie tylko obecność składników w szamponie, ale też ich ilość. Tajemnicą lepszej skuteczności szamponów profesjonalnych jest zwiększona dawka substancji aktywnych. Niestety, taki szampon działa prawidłowo tylko wtedy, kiedy jest dobrze dobrany do rodzaju włosów. W przeciwnym razie może nawet szkodzić.

Niektóre szampony pienią się bardziej niż inne, dzięki czemu mycie jest przyjemniejsze. Czy jest to też oznaka lepszej jakości?

Jeżeli dzięki temu uważa się mycie włosów za przyjemniejsze, to już jest oznaką lepszej jakości. Pamiętajmy, jaką funkcje ma pełnić piana przy myciu głowy i włosów - jej zadaniem jest ułatwienie dostępu do każdej partii myjącej. Kiedy myjąc sobie głowę szamponem czujemy dyskomfort i szarpiemy włosy, bo wydaje nam się, że nie dociera do wszystkich miejsc, nakładamy go więcej, przez co jest mniej wydajny.

Czemu na opakowaniach szamponów jest napisane, że powinno się myć włosy dwa razy?

Dlatego, że początkowy etap mycia głowy polega na usuwaniu zanieczyszczeń, co przygotowuje włosy do drugiego etapu - wnikania aktywnych składników szamponu we włosy.

No to na koniec ważna kwestia - jak często powinno się myć włosy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo każdy włos jest inny. Pierwsza zasada pielęgnacji włosów, to utrzymywanie ich w czystości. Każde oznaki przetłuszczenia powinny być dla nas sygnałem, że czas na ich mycie. Tłusta skóra i włosy to idealna pożywka dla szkodliwych bakterii. I pamiętajmy, że mycie głowy raz w tygodniu nie spowolni pracy gruczołów łojowych.

Tajemnicą czytania etykiety szamponu ze zrozumieniem jest poznanie listy składników INCI, czyli Międzynarodowej Nomenklatury Składników Kosmetycznych. Nazwy używane potocznie mogą się znacznie różnić od nazw INCI, a za najprostszy przykład może posłużyć woda, którą określa się jako aqua (z łaciny). Kilka ważnych przykładów:

Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES) - substancje myjące, SLES jest delikatniejszy;
Sodium Lauroyl SarcosinateCocamidopryl betaine - substancje pianotwórcze, łagodzą działanie składników myjących;
Glyceryl Distearate i Ethylene Glycol Distearate - substancje zmętniające szampon, nadają mu kremową konsystencję;
Calcium Pantothene, Panthenol - witaminy z grupy B, wzmacniają cebulki;
Dimethicone Copolyol, Syloxysilicates - silikony, dodają blasku;
Simmondsia Chinensis - olejek jojoba, pielęgnuje włosy farbowane
Climbazol i Ketokonazol - substancje przeciwgrzybiczne, stosuje się je w szamponach przeciwłupieżowych;
Methyl, Ethyl, Propyl, Butyl, Izobutyl Paraben - substancje konserwujące, mogą powodować alergię.


Masz problem z włosami? Umów się na wizytę do najbliższego salonu fryzjerskiego

Rozmawiała

Miejsca

Opinie (23) 2 zablokowane

  • do włosów kręconych i nie tylko

    polecam Dove do włosów niesfornych - włosy są miękkie i łatwo się je rozczesuje

    ostatnio wypróbowałam też bardziej profesjonalne (i niestety, co za tym idzie, droższe) kosmetyki - John Frieda do włosów kręconych i muszę powiedzieć, że szampon nie zrobił na mnie większego wrażenia, natomiast jestem zachwycona pianką - włosy nie są sztywne i poklejone

    • 0 2

  • mam slabe wlosy

    mam slabe wlosy i co dwa dni sie myje, a jesli 1 w tygodniu, to moje wlosy brzydko wygladaja i tluste............. a moj maz prawie codziennie sie myje wlosy....

    • 0 2

  • Moze mi ktoś wytłumaczyć pewien "fenomen"

    otóż od kilkunastu lat miałem problemy z licznymi pryszczami na głowie, a myłem ją codziennie, czasem nawet wielokrotnie. Lekarze nic więcej poza szamponami mi nie polecali, ale to nic nie pomagało, w końcu przestałem w ogóle używać szamponów i ... problem zniknął.

    Czy właśnie odkryłem, że szampony zamiast pomagać szkodzą włosom a służą tylko do tego aby włosy pachniały przez chwilę?

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Distinguished Gentleman's Ride (1 opinia)

(1 opinia)
w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Warsztaty dla dorosłych. I wszystko jasne!

20 zł
wykład, warsztaty, spotkanie

Dzień dziecka. Joga dla dzieci 4-6 lat

60 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane