- 1 Gdyńscy chirurdzy operowali nowatorską metodą (11 opinii)
- 2 Dlaczego pijemy coraz więcej alkoholu? (234 opinie)
- 3 Pędził przez miasto, ale miał ważny powód (119 opinii)
- 4 Ranking optyków w Trójmieście (10 opinii)
- 5 Zakaz "energetyków" uchwalony jeszcze w wakacje? (83 opinie)
- 6 Operacja u jednej z najstarszych pacjentek (21 opinii)
Masz już noworoczne postanowienia? Pomyśl o zdrowiu
Nowy Rok tuż tuż. Warto wykorzystać ten czas i do listy noworocznych postanowień dopisać badania, które warto wykonać w trosce o swoje zdrowie.
W zapobieganiu powikłaniom cukrzycowym ważne jest wczesne wykrycie choroby i badania przesiewowe - zwykły, tani pomiar cukru glukometrem. Ponieważ cukrzyca nie boli, pacjenci nie są świadomi, że zwiększona senność, zmęczenie czy drętwienie nóg, to nie objawy związane z wiekiem, ale z chorobą. Statystyki mówią o 3 mln zdiagnozowanych cukrzyków w naszym kraju. Więcej na temat cukrzycy przeczytać możesz w artykule Wcale nie słodki wymiar życia.
Kobiety obawiające się raka jajnika powinny zdecydować się na test Roma, czyli badania markerów nowotworowych HE4 i CA125 wraz z oceną ryzyka przy zastosowaniu algorytmu interpretacyjnego. Należy jednak pamiętać, że oprócz tych badań diagnostyka przedoperacyjna nowotworu jajnika obejmuje: wywiad, dokładne badanie ginekologiczne oraz badanie ultrasonograficzne, najlepiej sondą przezpochwową oraz w razie konieczności, dodatkowe badania obrazowe: TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej, MRI, PET.
- Ze względu na fakt, że we wczesnych stadiach choroba najczęściej przebiega całkowicie bezobjawowo, wykrycie jej na tym etapie dotyczy niewielkiego odsetka pacjentek, ok. 20-30 proc. - opowiada w artykule na temat raka jajnika Dariusz Wydra, ginekolog i onkolog z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Bolą cię stawy i mięśnie, szczególnie szkieletowe? Masz słabszą kondycję, trudności w poruszaniu się, tracisz masę ciała? Być może powinieneś wykonać badania o profilu reumatycznym. Oprócz morfologii krwi, obejmuje ono kontrolę białka C-reaktywnego (CRP), czynnik reumatoidalny (RF) czy kwas moczowy w surowicy.
- Problem terapii chorób układu kostno-stawowego jest specyficzny dla określonej grupy schorzeń - mówił w artykule Kiedy dopada nas reumatyzm Zbigniew Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Zapalne choroby stawów wymagają precyzyjnej diagnostyki w poradni reumatologicznej i zastosowania leków modyfikujących przebieg choroby. Im wcześniej zostanie zastosowane nowoczesne leczenie, tym większa szansa, że nie dojdzie do trwałego uszkodzenia stawów.
Jesteś mężczyzną po 40 i chcesz się upewnić, że nie zaczynają się u ciebie problemy z prostatą? Wykonaj badanie PSA - antygenu swoistego dla stercza.
- Jeżeli mężczyzna w 45-50 roku życia odczuwa zaburzenia oddawania moczu, to powinien mieć wykonane USG jamy brzusznej, badanie krwi PSA [pozwala wykryć antygen odpowiedzialny za stan prostaty - przyp. red.] i spotkać się z urologiem - w artykule Zdrowie mężczyzny. Nie taka prosta sprawa wyjaśniał dr Marcin Matuszewski z Kliniki Urologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Jeżeli jest młodszy, to na ogół przyczyna kłopotów jest inna, niż prostata. Gdy jest już po 50-tce i nie ma objawów prostaty, na ogół wystarczy badanie PSA i wizyta u urologa.
W niektórych punktach pobrań mężczyźni mogą sobie zrobić profilowe badanie 40.latka, obejmujące także - oprócz morfologii krwi i badania moczu - badanie poziomu elektrolitów w surowicy, czyli sodu, potasu i chlorków, badanie profilu lipidowego określającego poziom cholesterolu oraz trójglicerydy czy poziom magnezu. Podobny profil może wykonać czterdziestoletnia kobieta. U niej jednak trzeba będzie skontrolować estradiol czy hormon folikulotropowy (FSH).
Jeśli planujesz ciążę, powinnaś wykonać badania profilaktyczne tzw. zespołu Torch, czyli przeciwciała w kierunku toksoplazmozy, wirusa różyczki i cytomegalii. Swoim stanem zdrowia powinny się także zainteresować kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną i oprócz badań cholesterolu skontrolować m.in. ALT, AST, ALP, GGTP, PT czy bilirubinę całkowitą.
Seniorzy, często borykający się z chorobą niedokrwienną serca, zawałem czy udarem niedokrwiennym, poza badaniem cholesterolu powinni skontrolować homocysteinę, odpowiedzialną za ryzyko rozwoju miażdżycy.
Jeśli mamy problem z trawieniem, wykonajmy test metaboliczny. W jego zakres powinno wejść badanie trzustki, nerek, wątroby i układu kostnego.
Alergicy, w zależności od rodzaju alergii: oddechowej, pokarmowej czy mieszanej, mogą wykonać testy pod kątem właściwego sobie schorzenia.
- Diagnostyka alergii obejmuje testy skórne, badania laboratoryjne z próbek krwi. Rzadziej wykonuje się testy prowokacyjne, polegające na podaniu alergenu donosowo, dooskrzelowo lub dospojówkowo. Badania te mogą być wykonywane w każdym wieku - pisaliśmy w artykule Jak nie dać się alergii i astmie.
NFZ w roku 2013, podobnie jak w 2012, oferuje te same programy profilaktyczne. Ich opis można znaleźć na stronie internetowej NFZ. Jest tam też lista zakontraktowanych placówek.
- Wyjątkiem są badania cytologiczne, które można przy spełnieniu odpowiednich warunków wykonać "na fundusz" w każdym gabinecie ginekologicznym - informuje Mariusz Szymański, rzecznik prasowy trójmiejskiego oddziału NFZ. - Po rozstrzygnięciu konkursów, od kwietnia przyszłego roku będziemy mieli na Pomorzu nowe listy świadczeniodawców z zakresu stomatologii oraz nocnej i całodobowej świątecznej opieki medycznej. Od połowy roku obowiązywać będą nowe kontrakty w rehabilitacji oraz u lekarzy specjalistów. Pomorskie szpitale podpisały z NFZ już w roku 2010 umowy na pięć lat i tutaj zmiany dla pacjentów powinny być raczej niezauważalne - dodaje.
Opinie (22) 3 zablokowane
-
2012-12-20 13:06
(3)
ponieważ wchodzę w wiek lat 39 postanawiam rzadziej uprawiać sex aby się nie forsować, myślę że 10-12 stosunków tygodniowo będzie optymalnie
- 15 11
-
2012-12-20 13:24
Pomarzyć zawsze można.
- 12 12
-
2012-12-20 15:39
Jazdę na ręcznym nazywasz seksem? (1)
- 3 12
-
2012-12-21 07:40
współczuję Wam i Waszym partnerom/ką
- 9 0
-
2012-12-20 13:25
Co tu będe myślał
Za Polaków o zdrowiu mysli farbowany rudy lis.
- 7 4
-
2012-12-20 14:10
Czy autorka zagłębiła się w treść tabelki NFZ (2)
nt. programów profilaktycznych i ich nędznego wyboru? Przecież tam nic poza mamografią dla kobiet 50-70 lat raz na 2 lata, badaniami cytologicznymi (wartość rynkowa ok.30PLN) raz na 3 lata oraz ewentualnie spirometrią dla palaczy (jak nie palisz to rozumiem, że już nie) - nie ma.
W artykule wymieniono szereg bardzo fajnych badań, ale zabrakło wyraźnego stwierdzenia, że owszem możecie je sobie państwo zrobić, ale prywatnie wyłącznie na własny koszt, bo NFZ ma was w d.....
Taka forma prezentacji treści artykułu moze bardzo poważnie wprowadzać czytelnika w błąd.- 17 2
-
2012-12-20 15:58
a czy ty przeczytałaś treść artykułu? (1)
Gdzie jest w nim napisane, że powyższe badania są refundowane z NFZ?? Przecież to sugestie jakie badania zrobić kiedy dolega ci to czy tamto, a nie które są refundowane. Więcej czytania ze zrozumieniem, mniej złośliwości.
- 1 7
-
2012-12-20 16:18
Bzdura. 2 ostatnie akapity ewidentnie
mogą sugerować pozytywny związek NFZ z treścią powyżej.
- 8 1
-
2012-12-20 14:43
Zwidy ..... (3)
Gdy mrówka patrzy na tira to myśli ,że ma zwidy..
Czytając ten artykuł mam to samo, chociaż mrówką nie jestem .
Zwidy , a może duża fantazja autorki ???- 11 4
-
2012-12-20 15:56
przestan narzekac (2)
i zbadaj sie na własny koszt, jak NFZ nie refunduje. Skoro masz zwidy tzn. że coś złego dzieje się w twoim organiźmie
- 1 6
-
2012-12-20 16:10
Zwidy..../
- 0 2
-
2012-12-20 16:19
Zwidy
Droga mrówko :)) Moje zwidy są następstwem przejrzenia -ekonomicznego - na oczy..30 lat leczyłam się zawsze prywatnie i jednocześnie płaciłam składki ..
Myślę ,że pora teraz korzystać z refundacji , chyba mamy sprawiedliwość społeczną ??- 4 2
-
2012-12-20 15:02
W socjalistycznym państwie o zdrowiu obywatela myśli NFZ no i Ministerstwo Chorób (Zdrowia)
- 7 1
-
2012-12-20 16:10
Ja mam takie oto noworoczne postanowienie z myślą o zdrowiu:
chcę wyleczyć się ze stwardnienia rozsianego!
- 9 0
-
2012-12-20 17:11
Nie ogłupiajcie społeczeństwa... (1)
Można zrobić sobie setki różnych innych markerów nowotworowych. Pytanie: po co? Co to da? Ostatnio to bardzo modne, az do tego stopnia, że aż ROI się od pacjentów którzy zapychają kolejki z wynikami zrobionymi gdzieś na mieście i pytaniem "co dalej". Otóż oznaczanie markerów powinno być UZUPEŁNIENIEM DIAGNOZY, postawionej przez lekarza na podstawie bardziej specyficznych badań. Markery NIGDY nie są specyficzne i mają sens dopiero, gdy mamy już jakieś podejrzenie co do choroby.
- 10 1
-
2012-12-20 22:42
a po co wtedy markery? skoro masz już podejrzenie npl to lepiej rozszerzyć diagnostykę o badania obrazowe, niż marnować pieniądze na nic nie znaczące w większości sytuacji markery nowotworowe.
- 2 0
-
2012-12-21 07:37
Ja mam takie postanowienie:
"Jestem zdrowy i będę zdrowy i nie chcę was doktory oglądać na oczy"
- 11 0
-
2012-12-21 07:37
dlatego NFZ zarządził pracę przychodni w Wigilię do 18-stej pod groźbą kary!
- 1 0
-
2012-12-21 09:18
Moje noworoczne postanowienie (1)
Tepic kosciół katolicki ze wszystkich sił !!!
- 1 5
-
2012-12-21 23:40
Obsesję też można leczyć.
Módl się, żeby nie były to początki schizofrenii ;-P
- 1 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.