• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wcale nie słodki wymiar życia

Izabela Małkowska
14 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Życie codzienne cukrzyków: odpowiednia dieta i częsta kontrola poziomu cukru w organizmie. Życie codzienne cukrzyków: odpowiednia dieta i częsta kontrola poziomu cukru w organizmie.

Szacuje się, że obecnie na całym świecie choruje na nią ok. 175 milionów ludzi. Świadomość na temat tej choroby jest jednak ciągle niebezpiecznie niska. Niebezpiecznie, ponieważ przewlekła wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów. 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.



"Diabetes" z łacińskiego oznacza "płynący", a "mellitus" - "słodki jak miód". Nazwa choroby jest związana z wydzielaniem nadmiaru cukru z moczem, pierwszego objawu, na podstawie którego zaczęto rozpoznawać cukrzycę.

Pierwsze wzmianki o tej chorobie pojawiły się już na hieroglifach egipskich w 1550 roku p.n.e., opisywały objawy cukrzycy typu 2. Pierwszy kliniczny opis tej jednostki chorobowej podał grecki lekarz Arteus z Kapadocji w 30-90 n.e..

Czy ktoś z twoich bliskich choruje na cukrzycę?

Dziś już wiadomo, że choroba ta występuje u wszystkich ras ludzkich, a także u zwierząt.

Jej przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny, której niedobór prowadzi do hiperglikemii, czyli zwiększenia stężenia glukozy we krwi. Cukrzyca to także zaburzenia metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek. Przewlekła wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Nierzadko wpędza w depresję.

- Nigdy w życiu nie zaakceptuję czegoś, co mnie niszczy - pisze Kasia na forum mojacukrzyca.org

- Nie jesteście sami, mnie też dopadła depresja. Mam cukrzycę od 7 lat, wcześniej zdiagnozowaną jako cukrzycę ciężarnych (cóż za głupota, skoro w mojej rodzinie to genetyka zawiniła). Do tej pory nie mogę się z nią pogodzić i wciąż zadaję sobie to pytanie: dlaczego akurat ja? - pyta na forum Ela.

Magdalena Chomka, psycholog, od 17 lat choruje na cukrzycę typu 1. Działa w  Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków, prowadzi warsztaty oraz terapię indywidualną. Twierdzi, że choroba pozwala jej zrozumieć emocje i problemy, z którymi zmagają się inni diabetycy.

- Łatwiej tworzy się między nami więź, chorzy mają poczucie, że to, o czym rozmawiamy nie jest mi obce - uważa Magdalena Chomka. - Najwięcej chorych, z którymi miałam okazję pracować terapeutycznie, boryka się z trudnościami związanymi z systematycznością, jakiej wymaga cukrzyca. Z wykonywaniem codziennych pomiarów poziomu cukru, przestrzeganiem godzin posiłków i ich wartości pod względem węglowodanów, białek i tłuszczy oraz z koniecznością wykonywania zastrzyków kilka razy dziennie. Wszystko to zabiera spontaniczność i sprawia, że chorzy czują się inni, gorsi, wyobcowani, obawiają się braku akceptacji. Wsparcie psychologiczne jest pomocne, ale na pewno potrzebne jest także wsparcie i ciepło ze strony najbliższych.

Szacuje się, że obecnie na całym świecie na cukrzycę choruje ok. 175 milionów ludzi, w tym prawie 160 milionów na cukrzycę typu 2. W Polsce na tą "słodką" przypadłość cierpi prawie 3 miliony Polaków, a jednak wiedza na temat choroby jest u nas ciągle mała.

- Trudno w to uwierzyć, ale gdy brałam udział w programie Ewy Drzyzgi "Rozmowy w toku", w studio padło pytanie: czy cukrzyca jest chorobą zakaźną? - opowiada Jolanta Krychowiak-Borowiecka, gdyńska lekarka internistka, która sama zmaga się z cukrzycą od 15 lat. - Okazało się, że osoba, która mi to pytanie zadała, miała problem z własnym dzieckiem chorym na cukrzycę. Chciano je wyrzucić ze szkoły, ponieważ rodzice innych dzieci bali się o swoje pociechy. Ten przypadek bardzo wyraziście obrazuje brak wiedzy i świadomości na temat cukrzycy w naszym społeczeństwie. Można poczuć się, jak w średniowieczu, choć wcale nie lepiej jest w wielu innych rejonach świata. Pora ruszyć do przodu.

Co więc powinniśmy wiedzieć na temat tej choroby? Przede wszystkim to, że dzieli się ona na cukrzycę typu 1 - insulinozależną, oraz typu 2 - występującą u ludzi starszych, na ogół otyłych i z nadciśnieniem tętniczym. Wywołuje ją oporność na działanie insuliny. Cukrzycy typu 1 nie można zapobiec i zdaniem dr Jolanty Krychowiak - Borowieckiej, jej najbardziej prawdopodobną przyczyną są czynniki immunologiczne. W typie drugim można wydłużyć moment do czasu ujawnienia się choroby .

- Najważniejszy jest higieniczny tryb życia, dbałość o wagę ciała i dietę - uważa dr Krychowiak-Borowiecka. - Otyłość znacząco podnosi ryzyko wystąpienia drugiego typu cukrzycy. Jest on też związany z procesem starzenia się organizmu. Oczywiście, jak wszędzie istotna jest genetyka. Tłumaczę czasem pacjentom, że istota choroby, to jak siwienie i utrata włosów, z wiekiem mamy ich coraz mniej i tracimy ich kolor. Analogicznie - mamy mniej insuliny w komórkach beta trzustki, w końcu nie mamy jej wcale i trzeba podawać insulinę w zastrzykach.

Cukrzyca to podstępna, przewlekła i postępująca choroba. Możemy zapobiegać jej powikłaniom przez prawidłowe wyrównywanie cukru, a wobec tego częste, nawet po kilka razy dziennie kontrolne pomiary poziomu glikemii za pomocą glukometru.

- W cukrzycy dobry poziom cukru to jedyna droga do dobrego samopoczucia - mówi dr Krychowiak - Borowiecka. - Wszystko co zjemy ma w nim odzwierciedlenie. Istotny jest również wysiłek fizyczny, podczas którego poziom cukru w organizmie ulega zmniejszeniu.

W zapobieganiu powikłaniom ważne jest wczesne wykrycie choroby i badania przesiewowe - zwykły, tani pomiar cukru glukometrem. Ponieważ cukrzyca nie boli, pacjenci nie są świadomi, że zwiększona senność, zmęczenie czy drętwienie nóg, to nie objawy związane z wiekiem, ale z chorobą. Statystyki mówią o 3 mln cukrzyków w naszym kraju, ale tylko zdiagnozowanych. A jak jest naprawdę?

Gdzie szukać porady? Diabetolodzy i poradnie diabetologiczne w Trójmieście

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1985 r. na świecie było 30 mln diabetyków, 13 lat później już 140 mln. Szacuje się, że obecnie na całym świecie choruje ok. 175 milionów ludzi, w tym prawie 160 milionów na cukrzycę typu 2.

W Polsce na tę chorobę cierpi ponad 2 miliony osób. Co może wskazywać na to, że chorujemy? Chudniemy bez powodu, często oddajemy mocz, często chce nam się pić i jeść, czujemy się osłabieni, swędzi nas skóra.

Szacuje się, że ok. 40 proc. chorych w Polsce w ogóle nie wie o swojej chorobie, a pacjenci zgłaszają się do lekarza w momencie, gdy jest ona już bardzo zaawansowana. U 25 proc. pacjentów stwierdza się powikłania cukrzycowe.

Największą "szansę" na zachorowanie na cukrzycę mają osoby z nadwagą, cukrzycą rodzinną, preferujące siedzący tryb życia.

Do podstawowych zasad żywienia należy unikanie węglowodanów prostych, aż do ich zupełnego wykluczenia, częste spożywanie małokalorycznych posiłków i tzw. dieta zdrowego człowieka, czyli dużo warzyw, mało tłuszczów nasyconych.

Pomocne adresy
forum.mojacukrzyca.org
diabetyk.pl
sweetzone.pl (dla nastolatków)

Opinie (14) 2 zablokowane

  • no to słodko :)

    • 3 0

  • Bardzo fajny artukuł!

    • 16 0

  • Dużo zdrwka OLCIA :):):) (1)

    :)

    • 6 0

    • Dziękuje Adasiu !!!!!!!!!!1

      • 0 0

  • Jak można walczyć z cukrzycą? (1)

    Walczyć z nią nie można, tylko trzeba się nauczyć z nią żyć. Mam dwie 1-dynki wśród najbliższych w rodzinie, cały czas się uczą, walka nic nie daje.

    • 10 0

    • Można

      Jest jeszcze cukrzyca typu 2 i można z nią walczyć.

      • 0 0

  • polska (1)

    Dostałam od lekarza, skierowanie do porani cukrzycowej, poniewaz mialam zle wyniki krzywej cukrowej i pare innych oraz moi dziadkowe z 2 stron choruja na cukrzyce, Poszlam wspomnianej wczesniej poradni a "mile" panie powiedzialy mi ze JESZCZE nie musze do nich chodzic... Jak na oslepne albo nerki mi zaczna wysiadac to pewnie wtedy mnie przyjna. Tak wyglada w Polsce walka z cukrzyca

    • 14 0

    • moze i to prawda co napisałaś ale tak naprawdę wiele można zrobić samemu na przykład dietą i trybem zycia i wcale nie musi to być równoważne ze powrotem do poradni cukrzycowej na stałe

      • 0 0

  • Diabetolodzy w przychodniach przyjmują przede wszystkim prywatnie60zł. Kto nie dysponuje gotówką musi czekać w kolejce 8 miesięcy.Czy nie lepiej żeby p.marszałek otwarcie powiedziała społeczeństwu,że nie ma nic za darmo,było by lżej,zaoszczędziło by się nerwów na szukanie przychodni w której przyjmą ubezpieczonego,niewidomego pacjenta.

    • 4 1

  • a gdzie w trójmieście (1)

    można kupić produkty żywnościowe dla diabetyków?

    • 0 1

    • duży wybór jest w bomi ale można znaleźć wiele produktów w innych marketach, niestety produkty dla diabetyków często słodzone są fruchtozą lub ciężką, chemią. Polecam zwykłe produkty i liczenie tabelek -daje to lepsze wyniki, ps. owoce tylko z rynku - cukier wtedy tak nie wali

      • 1 0

  • ja choruję 28 lat

    zachorowałem będąc w przedszkolu jestem od "zawsze" na insulinie. początki były straszne, diagnozowany byłem przez 3 dni... po tak długim okresie choroby największy problem to oczy. jestem po 7 witrektomiach - ale widzę i to się liczy. jeżdżę autem, jestem czynny zawodowo. nocne imprezy również nie są mi obce. owszem miewałem chwile załamania gdy problemem było zejście z krawężnika na ulicę, gdy po omacku wchodziłem do gabinetu okulistycznego - lecz dałem sobie z tym radę. są w tym kraju jeszcze lekarze wielkiego serce. przy najmniej ja takich na swojej drodze spotkałem. wspaniała pani Agnieszka - która swoje kontakty i prywatny czas poświeciła by mi pomóc. nikt nie mówił że będzie łatwo i prosto. samo życie. niewielu ma je w różowych barwach udekorowane. walczyć z cukrzycą - znaczy walczyć ze sobą, ze swoimi słabościami i przyzwyczajeniami. nauczyłem się żyć z chorobą i wy wszyscy też się nauczycie.

    • 8 0

  • dobra inicjatywa.

    ostatnio odkryłem, że super owocowy napój na f****, 200ml butelka, a tam 25g cukru. Słabo, bo owoców nie czuć, tylko ten cukier.

    • 1 0

  • To nie jest czas na ta chorobe,wszystko co powinien chory spozywac . jest bardzo drogie, a niestety dodatkowego zastrzyku pienieznego nikt nie dostaje. Panstwo tez nie ulatwia chorym, coraz drozsze leki. Dostep do nowoczesnych insulin bardzo trudny, nie stac Nas na to. Panstwo nie doplaca.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane