• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Korekta płci u nastolatków. "Potrzeba regulacji procesu"

Piotr Kallalas
27 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (328)

W Polsce ścieżka, jaką musza pokonać osoby transseksualne chcące dokonać tranzycji płciowej, czyli procesu zmiany sposobu wyrażania swojej płci lub cech płciowych, jest cały czas nieustandaryzowana. Zwłaszcza w przypadku osób niepełnoletnich budzi to obawy dotyczące zbyt pochopnego, lub późnego podejmowania decyzji, a także niewystarczającego poziomu wsparcia. - Przede wszystkim potrzebne jest wypracowanie konkretnych wytycznych/protokołów postępowań w przypadku korekty płci u dzieci/nastolatków - komentuje dr Izabela Łucka.




"Kluczowe jest wsparcie psychologiczne i psychoedukacja nastolatków z dysforią płci"



Na przestrzeni ostatnich lat w naszym kraju znacznie zmienia się świadomość społeczna w temacie transseksualizmu i potrzeby korekty płci. Jest to proces wyboisty, który bardzo często sprowadza się do zaostrzania co jakiś czas konfliktu światopoglądowego podsycanego przez przeciwstawne strony sceny politycznej.

Niezależnie jednak od języka prawicowych czy lewicowych działaczy, w pierwszej kolejności konieczne są zmiany systemowe, które zagwarantują nie tylko edukację, ale i wsparcie psychologiczne.

- Przede wszystkim potrzebna jest edukacja - zarówno dorosłych, jak i dzieci - w zakresie normatywnego rozwoju psychoseksualnego oraz kształtowania postawy tolerancji i akceptacji wobec sposobów odczuwania i przeżywania swojej seksualności przez ludzi. Dla osoby doświadczającej dysforii płci niezbędna jest rzetelna edukacja, akceptacja, wsparcie i przygotowanie do ujawnienia problemu w rodzinie oraz w środowisku rówieśniczym. Konieczne jest wypracowanie edukacji seksualnej w szkole, rozumienia przez nauczycieli i uczniów trudności doświadczanych przez osoby z dysforią płci. Kluczowe jest wsparcie psychologiczne i psychoedukacja nastolatków z dysforią płci w zakresie trudności z przyjęciem zmiany płci przez otoczenie, obowiązujących procedur, ale i końcowych efektów samej tranzycji - mówi dr Izabela Łucka, z Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku.
Jak podkreśla, przede wszystkim potrzebne jest wypracowanie konkretnych wytycznych postępowań w przypadku korekty płci u dzieci czy nastolatków.

Z depresją do psychiatry czy psychologa? Z depresją do psychiatry czy psychologa?

Droga do korekty płci nie jest uregulowana



Niestety droga do korekty płci, a przede wszystkim opieka poprzedzająca ten proces, cały czas pozostają nieuregulowane. Taki krok z pewnością zagwarantowałby wsparcie systemowe i pozwoliłby pokierować nastolatków myślących o tranzycji płciowej, którzy w pierwszej kolejności powinni trafić do specjalistów na konsultacje.

- Kwestia ścieżki postępowania w przypadku tranzycji osób transpłciowych nie jest ustandaryzowana, natomiast istnieją zalecania i wytyczne wskazujące na szeroki proces opiniowania przez psychologów, seksuologów czy psychiatrów. Na pewno nie mówimy o diagnozowaniu transpłciowości, bowiem chodzi o to co dana osoba odczuwa i jak się czuje, zatem tylko osoba może wiedzieć jak odczuwa swoją tożsamość płciową. Z naszego punktu widzenia przede wszystkim analizujemy, czy osoba świadomie chce podjąć taką decyzję, czy są to trwałe odczucia, czy dysforia płciowa nie wynika z innych elementów np. doświadczeń traumatycznych lub poważnych zaburzeń psychicznych - podkreśla Magdalena Nowacka, psycholog z Centrum Seksuologii i Psychoterapii w Sopocie.
Co istotne, coraz więcej psychologów i psychoterapeutów specjalizuje się w zakresie transseksualności, a jeszcze kilka lat temu problem był związany w ogóle ze znalezieniem specjalisty.


"Zawsze sprawdzamy czy pacjent nie jest w kryzysie psychicznym"



Temat korekty płci u nastolatków budzi szczególne kontrowersje, ponieważ są podnoszone głosy dotyczące podejmowania zbyt pochopnych decyzji w tym wieku i pewnej niedojrzałości. Specjaliści podkreślają jednak, że nie jest to decyzja, którą podejmuje się nagle, a proces korekty ma charakter długofalowy. Problemem jest natomiast to, że pacjent jest pozostawiony sam. Dodatkowo, nieodwracalna korekta chirurgiczna stanowi ostatni krok, a wiele osób poprzestaje na etapie hormonalnym.

- Zwykle podnosi się zastrzeżenie, że osoby podejmują samodzielnie decyzję i jest to proces niekontrolowany. Zapomina się, że osoba transpłciowa musi rozmawiać o swojej tożsamości z lekarzami, psychologami i na końcu nawet z sędzią, pomimo tego, że kwestia odczuwania tożsamości płciowej jest sprawą bardzo osobistą. Dodatkowo jako specjaliści zdrowia psychicznego zawsze sprawdzamy czy pacjent nie jest w kryzysie psychicznym, co automatycznie priorytetyzuje w procesie terapię - dodaje Magdalena Nowacka.
Powstanie dzienny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży? Powstanie dzienny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży?

Zagrożenie stanowi zbyt pochopna, ale i zbyt późna decyzja



Warto zauważyć, że za każdą taką decyzją jest historią osoby, która boryka się nie tylko z problemami własnej tożsamości, ale także akceptacją społeczną. Psychiatrzy zwracają uwagę, że decyzja o korekcie płci musi być podjęta zawsze w oparciu o dogłębną analizę, która wykluczy inne czynniki.

- W wieku dojrzewania nastolatki poszukują swojej tożsamości, kształtują swoją autonomię, mają potrzebę doświadczania, próbują wyrażać swoją indywidualność na różne sposoby także te, związane z rozwijającą się seksualnością. Nie zawsze jednak jest to kliniczna dysforia płci. Zagrożenie płynące z przeprowadzaniem operacyjnej korekty płci związane jest i ze zbyt pochopnym, i zbyt późnym podjęciem działania. Zbyt pochopne działania zazwyczaj wiążą się z nieprawidłową diagnozą związaną z nieznajomością specyfiki wieku rozwojowego i rozwoju psychoseksualnego młodego człowieka, który ma prawo odczuwać niepewność co do własnej tożsamości płciowej. Zbyt opóźnione działania skutkują pojawieniem się zaburzeń depresyjnych, lękowych, czy odżywiania. Potęgują brak akceptacji samego siebie, swego ciała prowadząc często do zachowań autoagresywnych, samookaleczeń (zwłaszcza miejsc intymnych), prób samobójczych - mówi dr Izabela Łucka.
Bardzo trudno jest również oszacować czy dochodzi do przypadków, kiedy osoby żałują korekty płci. Posiłkujemy się wyłącznie danymi z krajów zachodnich.

- Mamy mało danych o dalszych losach osób po tranzycji. Kiedyś takie osoby w ogóle nie kontaktowały się z ośrodkami, chciały pozostać anonimowe lub było to im zalecane. Mamy informacje z zagranicznych placówek, że osoby, które później podjęły decyzje o odwróceniu procesu tranzycji stanowią od 0,5 do 2 proc. wszystkich pacjentów po tranzycji. Trzeba zwrócić również uwagę, że w wielu tych przypadkach było to uwarunkowane społecznym odrzuceniem. Terapia hormonalna, czy to w przypadku osób dorosłych, czy niepełnoletnich stanowi szansę, aby móc żyć w zgodzie z samym sobą. Niestety dla wielu osób życie przed tranzycją miało charakter traumatyczny. Dobrze jednak, że obecnie osoby młode mówią głośno o swoich uczuciach i problemach i powoli zauważamy zmianę podejścia do tematu transpłciowości również w szkołach - mówi Magdalena Nowacka.

Rodzic musi pozwać siebie o złe oznaczenie płci



Proces korekty płci składa się zawsze z kilku etapów - od momentu zgłoszenia się do specjalisty, przeprowadzenia konsultacji, po decyzję o poddaniu się terapii hormonalnej.

Ostatnim krokiem, na który decyduje się jednak część osób, jest operacja chirurgiczna. W tym przypadku potrzebny jest wyrok sądu, a polskie prawodawstwo nie jest do końca do tego przygotowane. Dlatego osoby chcące poddać się korekcie chirurgicznej muszą korzystać z luki prawnej.

- Osoba, która chce poddać się terapii hormonalnej może to zrobić bez opiniowania, jednak taki proces jest zalecany. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodzica. W przypadku terapii chirurgicznej potrzebny jest natomiast wyrok sądu. W Polsce nie mamy ustawy dotyczącej prawnego uzgodnienia płci, istnieje jedynie luka, zgodnie z którą osoba pełnoletnia musi pozwać swoich rodziców o złe oznaczenie płci przy urodzeniu. W przypadku osób niepełnoletnich, to rodzice muszą pozwać w imieniu dziecka siebie o taki czyn. Dopiero wyrok sądu skutkuje zmianą dokumentów i możliwością przeprowadzenia zabiegu - dodaje Magdalena Nowacka.
Przeprowadzenie operacji jest jednak niezwykle kosztowne, a osoby decydujące się na ten krok, zazwyczaj wybierają ośrodki warszawskie lub zagraniczne.

Trójmiejski Marsz Równości: trasa i utrudnienia Trójmiejski Marsz Równości: trasa i utrudnienia

Miejsca

Opinie (328) ponad 100 zablokowanych

  • (4)

    Któregoś dnia napisałam komentarz, że tranzycja (społeczna) już odbywa się w części trójmiejskich szkół. Zostałam zhejtowana, a to prawda. Sama poznałam taką osobę. Ponadto wcale nie jest trudno uzyskać hormony przed 18 rokiem życia...
    Ludzie, obudźcie się. Ci, którzy bliżej poznali środowisko trans wiedzą, że jest wymierzone w naturalną różnorodność, w osoby autystyczne, w manipulowanie osobami dotkniętymi traumą czy problemami z własnym ciałem... Oferując pogorszenie wszelkich trudności. Im więcej wiesz o społeczności trans, tym mniej popierasz... Empatia - tak, okaleczenia i manipulowanie - nie.
    Zobaczcie ile osób trans popiera umieszczanie mężczyzn gwałcicieli w więzieniach kobiet. Zobaczcie, jakie groźby piszą kobietom, sławnym czy nie, które mają odmienne poglądy na te kwestie. Zobaczcie, jak wygląda operacja "korekty" narządów płciowych i co tranzycja robi z ciałem. Są osoby, które naturalnie mają zaburzenia hormonalne i muszą to leczyć, a trans postulują o dobrowolne tworzenie u siebie braku równowagi... Na potęgę.
    Jest mi przykro, że ja też w okresie nastoletnim byłam zmanipulowana (przez szkołę i znajomych) do popierania tego środowiska. Poczytajcie o ludziach takich jak John Money, Kinsey. Prawda w oczy kole. To nic innego jak krzywdzenie ludzi z problemami, a czasem też tworzenie digidnej sytuacji dla osób zagrażającym innym...

    • 48 5

    • rzetelnie napisane

      • 7 1

    • (2)

      nasze społeczeństwo nie dorosło do tolerancji

      • 1 5

      • Zachodnie też nie dorosło, bo tam tęczowe marsze dalej się przetaczają ulicami. Częściej niż w Polsce.

        Im bardziej tolerancyjne i otwarte społeczeństwo tym więcej odchyleń od normy.
        Ilość "chorych" jest wprost proporcjonalna od wielkości "apteczki".
        Tylko młodych ludzi szkoda...

        • 5 0

      • Tolerancja to uczenie np. dziewczynek, że są dobre jakie są, a nie, że powinny się okaleczać, jeśli nie pasują do stereotypu plastikowej Kardashianki i są mniej kobiece... Tak samo pozwalanie chłopcom na okazywanie emocji i nie pozwalanie na to, by czuli się mniej męscy przez nie wpasowanie się w inne trendy.
        Tolerancja nie powinna pozwalać na okaleczanie dzieci, fizyczne i psychiczne.

        • 2 0

  • wariaci są wśród nas

    chcą by niepełnoletnie osoby mogły dokonywać nieodwracalnych zmian na swoim organizmie. Tym już powinien się zająć psychiatra. Należy mieć na uwadze że dziecko bardzo łatwo zindoktrynować i jest o wiele bardziej podatne na sugestie i manipulację, wystarczy że trafi w złe towarzystwo które wmówi jej lub przekona do zmiany postrzegania siebie samego i mamy dramat, potem dziecko dorasta, przejrzy na oczy i już nie ma powrotu do normalności

    • 44 1

  • Promowanie zmiany płci powinno być karalne.

    A ci jeszcze wpuszczają ich do przedszkoli i pierwszych klas.

    • 52 3

  • Opinia wyróżniona

    (12)

    Wreszcie rzetelny dobry artykuł na temat tranzycji. Może trochę uświadomi to społeczeństwo, z czym borykają się osoby transpłciowe. Życzę im aby wreszcie w Polsce było normalnie, aby nie musiały przechodzić przez małe piekiełko, aby być sobą.

    • 73 363

    • (3)

      A ja życzę, aby państwo i rodziny oraz inne podmioty dawały młodym ludziom realne wsparcie, zamiast niszczyć ich ciała i psychikę.

      • 96 4

      • To te same życzenia! (1)

        W gruncie rzeczy.
        Ciepłe słowa i dużo wsparcia dla osób transpłciowych!

        • 10 60

        • Ok groomerze.

          • 1 0

      • To co wg ciebie oznacza realne wsparcie??

        • 0 0

    • a może osoby "tranpłciowe" (2)

      uśwadomią sobie, z czym się borykają?

      • 48 3

      • borykały z męską mamusią i znieiweściałym ojcem - brak wyraźnych silnych wzorców osobowych zaszwe tak samo się kończy

        • 3 5

      • no z czym ekspercie?

        • 0 0

    • To może być groźne dla gospodarki.

      Jeżeli sporo mężczyzn w wieku 59 lat poczuje, że są kobietami i zmieni płeć pozwoli im to przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a nie 65. To będzie bardzo duże obciążenie dla polskiej gospodarki.

      • 45 7

    • (2)

      Nie wrzucaj do jednego worka osoby które urodziły się z błędem genetycznym i reszty która ma zaburzenia emocjonalne. Przed rozpoczęciem zmiany płci powinni być badani przez genetyków i przez psychologów i psychiatrów. Cały ten śmieszny ruch LPG nie miało i nie ma na celu wsparcia osób homoseksualnych, w tym przypadku chodzi o kasę i politykę. I na koniec taka propozycja dla osób heteroseksualnych, może załóżmy swój ruch i weźmy tęczowe flagi bo mamy do nich takie samo prawo jak oni. Nie mam pomysłu na skróty ale może warto zrobić paradę równości z heteroseksualnymi, rodzinami i wierzącymi ? Myślę że może zabraknąć miejsca na ulicach jak będziemy szli przez miasto

      • 37 10

      • już macie takie parady, w tzw Boże Ciało

        • 8 20

      • Bezdzietny ateista hetero

        Czy dla mnie w tej paradzie też znajdzie się miejsce, czy zostanę pogoniony? Bo mam wrażenie, że tacy ludzie jak ja, to nie pasują ani jednym, ani drugim.

        • 10 0

    • idź

      do lekarza ...

      • 0 0

  • Dyskusja na ten temat uwłacza powadze. Wpajanie, szczególnie dzieciom że jak chcą to mogą sobie zmieniać "płeć" jest oznaką głupoty. Okaleczanie się w imię ideologii. Czekam na operacje przyszycia trąby, bo ktoś chce być słoniem. Obcięcia rąk bo ktoś chce być wężem itd. Bo przecież to takie nowoczesne, fajne.

    • 71 9

  • Spam.

    • 12 0

  • Jakoś nikt nie pisze

    o tragedii jakiej doświadczają tzw trans po operacjach. Streszczając - chirurgiczna zmiana nie przynosi ulgi, doprowadza natomiast do jeszcze głębszej depresji i często do samobójstwa. Zwłaszcza u młodzieży. To nie są brednie to są fakty, wystarczy poczytać.

    • 37 1

  • Jakoś nie jestem zdziwiony

    Pierwsze komentarze bardzo pochlebne, jakby na zamówienie autora artykułu. Możliwe że sam autor je pisał. Proszę napisać jak wczoraj miasto zostało sparaliżowane nie można było po południu wyjechać. Skandal.

    • 30 3

  • Jestem przerażona tym, co się dzisiaj dzieje. (1)

    Wyślijcie tych wszystkich którzy nie wiedzą czy są kobietą, czy mężczyzną lub inną pięćdziesiątą wymyśloną przez nich płcią na tydzień do dziczy w Afryce. Od razu odechce im się wymyślania. Ludziom odbija dzisiaj z tej dobroci, serio.

    • 33 6

    • I z dobrobytu.

      • 6 0

  • Droga młodzieży, zanim zachłyśniecie się tym nowym trendem, przeczytajcie:

    Profesor Zbigniew Lew-Starowicz: "Tak. Pacjenci zgłaszający potrzebę detranzycji pojawili się u mnie około trzech lat temu. W tej chwili mam 14 takich pacjentów jedenastu z nich było po sądowej zmianie metrykalnej płci, a trzy osoby rezygnowały z terapii hormonalnej. Widać wyraźnie, że są to osoby, które zdecydowały się na tranzycję jako bardzo młode, nastoletnie, na początku lat 2000."

    " Jakie dzisiaj uczucia przepełniają pana dorosłych pacjentów, którzy żałują swojej decyzji sprzed lat?

    Mają w sobie bardzo dużo goryczy w stosunku do terapeutów. Są przygnębieni, że tak naprawdę nie zostali przed laty profesjonalnie wysłuchani i zdiagnozowani. Że nikt nie przeanalizował ich problemów, nie dotarł do ich praźródeł, tylko koncentrował się na tym, co się teraz z pacjentem dzieje. Osoby detrans żałują, że terapeuta zaakceptował i afirmował ich wątpliwości, zamiast dokładniej szukać przyczyn stanu, w jakim się znaleźli. I nie mówimy teraz o sięganiu do głębokiej przeszłości czy psychopatologizowaniu, ale o uczciwej diagnozie, która wykluczyłaby np. autyzm, depresję czy inne przyczyny, których poczucie obcości w ciele mogły być tylko objawem."

    • 37 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Akcja Biustowniczki

badania, konsultacje

Najczęściej czytane